סיקור מקיף

שימוש ב-US מונחה MRI אפשרה פריצת מחסום דם-מוח בחולי אלצהיימר

מחקר קנדי חדש, אשר ממצאיו הוצגו בכנס בינלאומי על האלצהיימר בשיקגו, ופורסמו בכתב העת Nature Communications, ביצע ניסוי בטכנולוגיה חדשנית אשר נקראת אולטרסאונד ממוקד (טכנולוגיה של חברת InSightec הישראלית), שאפשרה חדירה בטוחה והפיכה של מחסום דם-מוח בעזרת אולטרסאונד המונחה על-ידי MRI

סריקת MRI של המוח. מתוך אתר מכון פרנקלין
סריקת MRI של המוח. מתוך אתר מכון פרנקלין

המוח שלנו מוגן מפני חדירה של מרבית החלבונים בגופנו על-ידי מה שנקרא מחסום דם-מוח (blood-brain barrier). המחסום נוצר גם בעזרת אלמנט מבני, התאים בדפנות כלי הדם צמודים ומונעים מעבר מולקולות גדולות, וגם בעזרת אלמנט כימי. הסיבה למחסום היא הגנה על המוח מפני חומרים שיכולים להזיק לו ואפשור רק לחומרים חשובים כמו גלוקוז לעבור אליו. הבעיה היא מה ניתן לעשות כאשר רוצים להחדיר תרופה מסוימת אל המוח, נניח תרופה על מנת לטפל באלצהיימר, בפרקינסון, ALS או בגידולים וגרורות במוח.

מחקר קנדי חדש, אשר ממצאיו הוצגו בכנס בינלאומי על האלצהיימר בשיקגו, ופורסמו בכתב העת Nature Communications, ביצע ניסוי בטכנולוגיה חדשנית אשר נקראת אולטרסאונד ממוקד (טכנולוגיה של חברת InSightec הישראלית), שאפשרה חדירה בטוחה והפיכה של מחסום דם-מוח בעזרת אולטרסאונד המונחה על-ידי MRI. במהלך הניסוי הצליחו החוקרים ליצור במחסום זה חורים שנסגרים במהירות וכך מאפשרים מעבר חומרים, אך מיד לאחר מכן חוזרים לשמור על המוח מפני חומרים מזיקים.

במהלך הניסוי, בו השתתפו שישה אנשים מעל גיל 65 עם מחלת אלצהיימר בשלב קל עד בינוני, הזריקו החוקרים בועות מיקרוסקופיות לדמם של חולי אלצהיימר, הדגימו בזמן אמת את מוחם של הנבדקים בעזרת MRI, ודרך מכשיר דמוי קסדה שלחו גלי אולטרסאונד לאיזור מסוים במוח. גלי האולטרסאונד הרטיטו את הבועות הזעירות בדמם של הנבדקים ואלו גרמו להרפיה זמנית של צמתי מחסום דם-מוח (היה ניתן לאתר חדירת הבועות למוח בעזרת סריקות MRI לאחר חומר ניגוד). בבדיקת MRI  למחרת התברר שמחסום דם-מוח נסגר בחזרה. לא נצפו דימומים או תופעות לוואי במהלך הניסוי.

חשיבות שיטה זו גדולה מאוד, מאחר שכך אפשר יהיה להעניק למוח טיפול גם תוך שימוש בתרופות בריכוזים נמוכים, ולהצליח להחדיר אותן למוח לשם טיפול במחלות. כפי שהוזכר, חברת InSightec הישראלית היא החברה המייצרת את מכשיר האולטרסאונד שבו נעשה הניסוי. בקרוב יתבצעו מחקרי המשך בארצות הברית בשיטה זו.

קישור למאמר באתר Nature על הטכנולוגיה החדשה


אתם מוזמנים לקרוא עוד על MRI והעתיד הצפוי בתחום זה בספרי MRI המדריך המלא-רפואה ופיזיקה נפגשות

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. נורא ואיום, עכשיו יחדירו את הרעלים שלהם בכסות ‘תרופות’ ישירות למוח וישבשו עוד יותר את האדם..

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן