סיקור מקיף

האם שיבוש בזרימת הדם למוח גורם לאלהציימר?

אצל חולי אלצהיימר אספקת הדם משובשת ולכן אספקת האנרגיה לתאי המוח פוחתת. אחת הסיבות לירידה באספקת האנרגיה עשויה להיות מוסברת בקריסת מחסום הדם-מוח

אלצהיימר. איור - מתוך pixabay.com
אלצהיימר. איור – מתוך pixabay.com

מאת קירה שואו, בתר דוקטורנטית למדעי המוח, אוניברסיטת סאסקס, בריטניה ואורלה בונאר, מועמדת לדוקטורט, אף היא מאוניברסיטת סאסקס

ידוע כי מחלת האלצהיימר, המופע הנפוץ ביותר של דמנציה, מעורב בהצטברות חלבונים דביקים (עמילואידים) במוח. אך עדיין איננו יודעים מהו הגורם הראשוני למחלה. בהינתן שמישהו, במקום כלשהו בעלום מאובחן בדמנציה כל שלוש שניות, מתקיים מרוץ מטורף לגלות את הסיבה למחלה, כך שניתן יהיה לפתח עבורה טיפול יעיל.

המדענים יודעים כיום כי שיונים בזרימת הדם במוח מתרחשים לפני הופעת גושי העמילואיד והדבר הוביל לתיאוריה מעניינת למקור המחלה – תיאורית כלי הדם.

כאשר תאי המוח הופכים פעילים הם זקוקים לאנרגיה בצורת גלוקוז וחמצן המגיעים באמצעות העברת אספקת דם מוגברת לאיזור זה של המוח (דרך מחסום הדם-מוח), אך אצל חולי אלצהיימר אספקת הדם משובשת ולכן אספקת האנרגיה לתאי המוח פוחתת. אחת הסיבות לירידה באספקת האנרגיה עשויה להיות מוסברת בקריסת מחסום הדם-מוח.

הנימים במוח משולבים בתאי אנוטל הדוקים היטב היוצרים מחסום חדיר למחצה. הם מאפשרים לחמצן, הגלוקוזה וחומרים נחוצים אחרים לעבור את המחסום אך מונעים ממולקולות גדולות יותר לחצות אותו ולהכנס למוח. חוקרים הראו כי אצל חולי באלצהיימר אמינות המחסום הזה פחותה בשל סדקים שנוצרים במבנה תאי האנדוטל שאחרת היו הדוקים. הדבר מוביל להצטברות מולקולות מזיקות במוח, שבתורן גורמות לנפיחות במוח ולהפחתת זרימת הדם אליו.

העדר חמצן בדם, מצב המכונה היפוקסיה, מפחית את יכולתם של נוירונים ליצור זרם חשמלי ומשנה את הכימיה של המוח. הדבר גורם לנפיחויות ונגעים במוח וחשוב יותר – מסייע ליצירת גושי הבטא-עמילואיד וסבכי הטאו – התכונות המזוהות ביותר עם האלצהיימר. לפיכך התפתחות כלי דם אלה במוח עלולה לפתוח במעגל אכזרי, שיביא בסופו של דבר למוות המוני של תאים.

 

תפקידו של גן APOE

רמז נוסף לכך שמחלת הלאצהיימר עשויה היה להגרם בשל זרימה משובשת של הדם למוח מגיעה מהגנטיקה.

הגן המקושר עם סיכון גבוה לפיתוח אלצהיימר בשלב מאוחר יותר בחיים מכונה APOE. כל אחד מאיתנו נושא שני עותקים של הגן, אחד מכל הורה. ה-APOE מתקיים בשלוש גרסאות (שלושה אללים) המכונים e2, e3   ו-e4. אנשים בעלי שני עותקים של אלל e4  (“APOE4”) הם בעלי סיכון מוגבר לפתח אלצהיימר פי 3-5 מהמוצע באוכלוסיה.

חוקרים באוניברסיטת ג’ונס הופקינס הראו כי אנשים בעלי גן APOE4 סבלו מזרימה מופחתת של דם , בלי אף תסמין של אלצהיימר. במחקר נפרד שנעשה בעכברים מהונדסים גנטית שהוחדר אליהם גן APOE , הראה כי APOE4 גורמת לנזקים לנימים לפני שנראות עדויות להתדרדרות תאי המוח. ממצאים אלה תומכים ברעיון שהפרעה בזרימת הדם עשויה להוות את אחד השינויים המוקדמים בגוף לקראת האלצהיימר.

תיאורית כלי הדם עשויה להסביר מדוע אנשים שסבלו מלחץ דם גבוה או עברו שבץ נמצאים בסבירות גבוהה יותר לפתח את המחלה. לחץ דם גבוה גורם להיווצרות קרישי דם בעורקים המובילים למוח, דבר המפחית את זרימת הדם ואת המחמצנים. שבץ עשוי להיגרם כתוצאה מקרישי דם אלה משום שאספקת הדם לחלק מהמוח נעצרת פתאום. שני התסמינים גורמים לירידה באספקת האנרגיה למוח, דבר הגורם נזק משמעותי לתאי המוח.

אנו זקוקים למטרה אחרת

אין תרופה למחלת האלצהיימר, אלא רק תרופות לטיפול בחלק מהתסמינים. הטיפולים החדשים שנחקרים כיום נוטים להתמקד בהוצאת החומרים שהצטברו, דבר שעשוי להחזיר את התפקוד או שלא. אך אולי מטרה טובה יותר למפתחי תרופות תהיה בטיפול בשינויים המתרחשים בכלי הדם לפני שתאי המוח מושפעים.

במחקר מ-2012,  שפורסם בכתב העת נייצ’ר חוקרים באוניברסיטת רוצ’סטר  נתנו תרופה המדכאת את מערכת החיסון – cyclosporine לעכברים בעלי גנום APOE4 אנושי. הם הראו כי בעקבות הטיפול הנזק המוקדם לנימים ולמחסום הדם-מוח, מתרפא. ברור שעכברים מהונדסים גנטית אינם זהים לבני אדם, אך הממצאים מובילים לתמיכה נוספת בתיאורית כלי הדם.

ויותר משהיא שופכת אור על אפשרויות לתרופות חדשות, תיאורית כלי הדם גם מדגישה את חשיבות שמירה על בריאות טובה של הלב וכלי הדם. פעילות גופנית מגבירה את קצב פעימות הלב ואת זרימת הדם למוח, דבר שמעלה את רמת החמצן ומשפר את הבריאות הכללית של תאי המוח. כמו שנאמר, גרם אחד של מניעה שווה קילוגרם של טיפול.

גילוי נאות

בונאר מקבלת מימון מהאגודה לאלצהיימר, שואו אינה עובדת, מיעצת מחזיקה במניות או מקבלת מימון מאף חברה או ארגון שעשויה להרוויח ממאמר זה, ואין לה שום קשר מלבד המינוי האקדמי.

לכתבה באתר The Conversation – המהדורה הבריטית

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן