צמד ענני מגלן היו פעם שלישייה

מחקרים חדשים מתארים כיצד גלקסיה זוהרת נוספת נבלעה על ידי ענן מגלן הגדול לפני כשלושה עד חמישה מיליארד שנה

צילום של ענן מגלן הקטן וענן מגלן הגדול מעל מצפה הכוכבים של ESO (המצפה האירופי הדרומי) בפרנל שבצ'ילה. הטלסקופים שבתמונה קוטרם 1.8 מטר והם מופעלים ביחד עם טלסקופ 8.2 מטרים ויוצרים בכך את המצפה האופטי המתקדם ביותר בעולם - VLTI והוא מסוגל לצלם פרטים ברורים פי 25 יותר מאשר כל אחד מהטלסקופים בנפרד. צילום: ESO
צילום של ענן מגלן הקטן וענן מגלן הגדול מעל מצפה הכוכבים של ESO (המצפה האירופי הדרומי) בפרנל שבצ'ילה. הטלסקופים שבתמונה קוטרם 1.8 מטר והם מופעלים ביחד עם טלסקופ 8.2 מטרים ויוצרים בכך את המצפה האופטי המתקדם ביותר בעולם – VLTI והוא מסוגל לצלם פרטים ברורים פי 25 יותר מאשר כל אחד מהטלסקופים בנפרד. צילום: ESO

לשתיים מן הגלקסיות הקרובות ביותר לשביל החלב – ענן מגלן הגדול וענן מגלן הקטן, עשוי היה להיות בן לוויה שלישי. מחקרים חדשים מתארים כיצד גלקסיה זוהרת נוספת נבלעה על ידי ענן מגלן הגדול לפני כשלושה עד חמישה מיליארד שנה.
בנג'מין ארמסטרונג, דוקטורנט במרכז הבינלאומי למחקרי אסטרונומיית רדיו (ICRAR), אמר כי מרבית הכוכבים בענן מגלן הגדול מקיפים את מרכז הגלקסיה עם כיוון השעון אבל, באופן יוצא דופן, כמה כוכבים סובבים אותו בכיוון ההפוך – נגד כיוון השעון.

"במשך זמן מה, הסברה הייתה כי כוכבים אלה הגיעו מהגלקסיה המלווה – ענן מגלן הקטן" אמר אמרסטרונג, "אנחנו מעריכים שמקורם במיזוג עם גלקסיה אחרת בעבר."

ארמסטרונג, מאוניברסיטת מערב אוסטרליה, יצר מודל ממוחשב כדי לדמות מיזוגים של גלקסיות.

"מה שגילינו הוא שבאירוע המיזוג הזה מתקבל סיבוב נגדי חזק. הדבר עולה בקנה אחד עם מה שאנו רואים כאשר אנו באים למעשה לבחון את הגלקסיות."

שפע של יצירת כוכבים חדשים

את ענני מגלן ניתן לראות בשמי הלילה בעין בלתי מזוינת בשמי חצי הכדור הדרומי.
הם נצפו על ידי תרבויות עתיקות במשך אלפי שנים. לאירופאים הם התגלו בעת מסעו של פרדיננד מגלן, שהקיף את העולם משנת 1519 ועד מותו בקרב בפיליפינים שנתיים לאחר מכן. בדרך הוא הרחיק דרומה – יותר מאשר כל ספן אחר לפניו. למעשה הגיע כמעט עד הנקודה הדרומית ביותר בדרום אמריקה – וגילה את המצרים המפרידים בינה לבין ארץ האש, המכונים עד היום על שמו, מצרי מגלן.

מדובר בגלקסיות הקרובות ביותר לשביל החלב. ענן מגלן הגדול נמצא במרחק של 160 אלף שנות אור מאיתנו וענן מגלן הקטן – נמצא במרחק של 200 אלף שנות אור.
לדברי ארמסטרונג, הממצא יכול לעזור להסביר בעיה שהטרידה את האסטרונומים במשך שנים – מדוע כוכבים בענן המגלן הגדול הם בדרך כלל זקנים מאוד או צעירים מאוד. "בגלקסיות, ישנם איזורים המכונים אשכולות כוכבים", אמר. "אשכולות כוכבים מכילים כוכבים רבים קרובים זה לזה בגיל שנוצרו כנראה בסביבות דומות. בשביל החלב, אשכולות הכוכבים כולם מכילים כוכבים זקנים מאוד. בענן המגלן הגדול יש בנוסף לאשכולות מבוגרים גם אשכולות צעירים מאוד אך כמעט אין אשכולות בגילאי ביניים. תופעה זו ידועה כבעיית 'פער גיל'", אמר ארמסטרונג.

"מכיוון שבענן המגלן הגדול אנו רואים שפע של יצירת כוכבים חדשים, הדבר עשוי להצביע על מיזוג גלקסיות." לדבריו, הממצאים יכולים גם להסביר מדוע נראה שלענן מגלן הגדול יש דיסקה עבה.
"מדובר בדרך חדשה להסתכל על בעיה ישנה", הוא אומר.

ענני מגלן. צילום: Andrew Lockwood עבור האוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה
ענני מגלן. צילום: Andrew Lockwood עבור האוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה

להודעת המכון הבינלאומי למחקרי אסטרונומיית רדיו (ICRAR)

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן