סיקור מקיף

כיצד נוצר ענן המגלאן הגדול?

תיאוריות חדשות מנסות להסביר מדוע ענן המגלאן הגדול מכיל שתי אוכלוסיות של כוכבים בצבירים כדוריים הנפרדות זו מזו בהפרש גילאים של 10 מיליארד שנה

אלון זאבי, האגודה הישראלית לאסטרונומיה

ענן מגלן הגדול
ענן מגלן הגדול

מאז ימיו הראשונים של המחקר האינטנסיבי אודות הלווין הטבעי של גלקסיית שביל החלב, הלוא הוא ענן המגלאן הגדול (Large Magellanic Cloud – LMC), המדענים לא מצאו תשובה מספקת עבור החידה של מרווח הגילאים העצום, 3 מול 13 מיליארד שנים, המצוי בתוך הענן.

מוביל קבוצת המחקר, קנג'י בקי מאוניברסיטת ניו-סאות' וולס שבאוסטרליה, מציע כעת פתרון המשלב את יחסי הגומלין הגרביטציוניים של הענן הגדול עם שביל החלב ועם ענן המגלאן הקטן (SMC). במהלך העבודה נעשה שימוש בסימולציות ממוחשבות בכדי לדמות את מה שמשערים בתור ההיסטוריה המשותפת של שני ענני המגלאן, והתוצאות פורסמו לקהל הרחב בכתבי העת המדעיים המובילים.

על פי דברי האסטרונומים, צבירים כדוריים "מבוגרים" מאוד מתועדים לזמן הקרוב יחסית למפץ הגדול כאשר הן גלקסיית שביל החלב והן ענן המגלאן הגדול נוצרו. הצבירים היותר צעירים, לעומת זאת, החלו להתגבש לאחר המפגש המסעיר בין שני ענני המגלאן שהתרחש לפני 4 ביליון שנים. "מפגשים חברתיים" כגון זה שקרו לאחר מכן, תרמו רבות לאין-ספור תנודות בגז הממלא את LMC, ובכך גרמו לתגובת שרשרת שסופה היה בהיווצרות אוכלוסיית צבירי כוכבים כדוריים צעירים – לפני 3 ביליון שנים.

גילוי נוסף בידי החוקרים, הוא שיחסי גאות-שפל גרביטציונים המופעלים על ענן המגלאן הגדול, הם הסיבה להימצאות הרצועה המרכזית שכל כך נפוצה בתמונות של הענן. תוצר אחר של הכוחות הגרביטציונים הוא פרץ גדול ומפוזר של כוכבים זקנים (האיזור האדום בתמונה) אשר נקרעו מתוך הענן הגדול שחג סביב גלקסיית שביל החלב.

תורגם ע"י: אלון זאבי

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

  1. לא הראו שהשוני בין גילאי הכוכבים בענן לא מראים על גלקסיה צעירה נוספת שהתמזגה עם הענן?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן