סיקור מקיף

חוקרי הטכניון בנו פלטפורמה לכליאה של תאי גזע מהונדסים היוצרים תרופה אנטי סרטנית

בניסויים בחיות מעבדה הצליחו להפחית את נפח הגידול הסרטני ב-87%; הגוף לא ייצר תגובה חיסונית נגד התאים שהושתלו בקרבת הגידול

פרופ' מרסל מחלוף. צילום: הטכניון
פרופ' מרסל מחלוף. צילום: הטכניון

חוקרי הטכניון הצליחו לבנות פלטפורמה לכליאה של תאי גזע מהונדסים. התאים הללו יוצרים תרופה אנטי סרטנית המופרשת בקרבת הגידול. בניסויים בחיות מעבדה הצליחו חוקרי הטכניון לקטין את נפח הגידול ב-87% ולהפחית ממשקלו 83% לאחר כשבועיים של טיפול.

הגישה המולקולארית לכליאת תאים המייצרים תרופות אנטי-סרטניות והשתלתם בקרבת גידול סרטני, לא הצליחה עד כה לעמוד בדרישות הקליניות, שכן התאים עוררו בגוף תגובה חיסונית אשר מנעה את פעולת המערכת. "השיטה שלנו עשויה להתגבר על בעיה זו", אומרת פרופסור מרסל מחלוף מהפקולטה להנדסת ביוטכנולוגיה ומזון בטכניון. "אנו משתמשים בתאי גזע בוגרים. לקחנו אותם ממח עצם של האדם והשתלנו אותם בתוך המערכת הקפסולרית בעכבר. בגלל שתאי הגזע הבוגרים 'שקטים' (לא מעוררים את המערכת החיסונית של הגוף) והם יכולים לחיות ולגדול לאורך זמן – החלטנו להנדס אותם לייצר תרופות (חלבונים תרפואתים), ובמקרה שלנו – חלבונים המונעים גידול סרטני. השתלנו את הקפסולה הזו ליד הגידול או מתחת לעור בסביבת הגידול, התאים ייצרו את התרופה (החלבון) והוא השתחרר לתוך הגידול מבעד לדפנות הממברנה".

הפיתוח פורסם בכתב העת המדעי FASEB ועורר עניין רב. הטכניון רשם עליו פטנט.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן