סיקור מקיף

פרס קיי הוענק לפנחס צוקרמן על פיתוח נוגדנים המשמידים גידול סרטני

פנחס צוקרמן, דוקטור במחלקה לחקר הסרטן בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית, פיתח טיפול אימונותרפי חדשני המפעיל את מערכת החיסון להשמדת גידולים סרטניים קיימים

הענקת פרס קיי לד"ר פנחס צוקרמן מהאוניברסיטה העברית. צילום יח"צ
הענקת פרס קיי לד"ר פנחס צוקרמן מהאוניברסיטה העברית. צילום יח"צ

החשיבות של מערכת החיסון בהגנה מפני יצירת גידולים סרטניים ידועה זה זמן רב. ואומנם, על אף קיום מערכת חיסון תקינה אנשים מפתחים גידולים סרטניים, בין השאר בגלל "התחמקות" של הגידול או השראה של דיכוי חיסוני על ידי הגידול.

בשנים האחרונות התברר במחקר כי גם לאחר היווצרות הגידול ניתן לגייס את מערכת החיסון על מנת להשמידו.
הפעלת תאי מערכת החיסון כנגד הגידול מתבצעת במספר אופנים, כאשר שם כולל לטיפולים אלו הוא אימונותרפיה. אחת השיטות האימונותרפיות המבטיחות היא נוגדנים חד שבטיים ( monoclonal antibodies ) המנטרלים את יכולות הדיכוי החיסוני של הגידול.

פנחס צוקרמן, מהמחלקה לאימונולוגיה וחקר הסרטן במכון למחקר רפואי ישראל-קנדה (IMRIC ) בפקולטה לרפואה של האוניברסיטה העברית בירושלים, מיקד את מחקרו באינטראקציה בין קבוצת משנה של תאי מערכת החיסון המשמידה מגוון גורמים המסוכנים לגוף, המכונה תאי הרג טבעיים Natural Killer (NK) ותאים סרטניים.
את תגליתו הוא פיתח במעבדה של פרופ' עופר מנדלבוים, זוכה פרס קיי לשנת 2015, בשיתוף עם מעבדתו של פרופ' סטיפן יונייק מהאוניברסיטה של רייקה בקרואטיה.

צוקרמן פיתח שני נוגדנים: נוגדן אחד אשר מסוגל להפעיל את מערכת החיסון כנגד הגידול על ידי קישור לתאי מערכת החיסון אשר חדרו לגידול; והנוגדן השני אשר מסוגל לגייס את תאי מערכת החיסון על ידי קישור למולקולה על גבי תאי הסרטן.

יישום, חברת מסחור הטכנולוגיות של האוניברסיטה העברית, מחזיקה בקשות פטנטים, המגינות על הפיתוח של צוקרמן ושוקדת על מיסחורם לחברות חיצוניות להמשך פיתוח וייצור.

"בגלל תאי המטרה השונים של שני הנוגדנים, ניתן יהיה בעתיד לשלב ביניהם לבין טיפולים אימוניים אחרים," אמר צוקרמן.

צוקרמן נולד בברה"מ לשעבר ועלה עם משפחתו לישראל בגיל 10. לאחר לימודיו בישיבת חורב ושירותו הצבאי ביחידת אגוז, הוא השלים את תוארו האקדמי הראשון בביוטכנולוגיה במכללה האקדמית הדסה. לאחר מכן הצטרף לתוכנית הישירה ללימודי דוקטורט, ועבד במעבדתו של פרופ' עופר מנדלבוים. הוא זכה בפרס מצטיין הרקטור בשנתו הראשונה ללימודיו באוניברסיטה העברית, ובפרס בסטר ופרס IMRIC למצוינות בחקר הסרטן.
פרס קיי ניתן לצוקרמן במסגרת אירועי חבר הנאמנים של האוניברסיטה העברית בירושלים. טקס הענקת פרסי קיי מתקיים מדי שנה באוניברסיטה העברית מאז 1994, והוא מוענק על ידי אייזיק קיי מאנגליה לסטודנטים ואנשי הסגל האקדמי, המנהלי והטכני של האוניברסיטה לעידוד המצאות מוצרים ופיתוחים חדשניים.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן