סיקור מקיף

האו”ם מכריז על ה-30 ביוני כעל יום האסטרואיד הבינלאומי

יום האסטרואיד הבינלאומי , נועד להזכיר ברמה הבינלאומית בכל שנה את יום השנה לפגיעת האסטרואיד בטונגוסקה בסיביר , רוסיה ב 30 ביוני 1908 ולהעלות את המודעות לסכנה שבפגיעת אסטרואידים”

 

אסטרואיד קרוב ארץ. איור: shutterstock
אסטרואיד קרוב ארץ. איור: shutterstock

 

מייסדי יום האסטרואיד הודיעו ביום רביעי השבוע כי העצרת הכללית של האו”ם הכירה רשמית באירוע והודיעה כי “ה 30 ביוני , יום האסטרואיד הבינלאומי , נועד להזכיר ברמה הבינלאומית בכל שנה את יום השנה לפגיעת האסטרואיד בטונגוסקה בסיביר , רוסיה ב 30 ביוני 1908 ולהעלות את המודעות לסכנה שבפגיעת אסטרואידים”

ההודעה המלאה של האסיפה הכללית של האו”ם נמצאת כאן

 

“אנו גאים מאוד באו”ם על ההכרה משום שהקמנו את יום האסטרואיד להעלות את המודות לסכנה באסטרואידים וההזדמנות של האנושות להתאחד סביב מטרה משותפת אחת : להגן על כדור הארץ מפני פגיעות אסטרואידים” – אמרו המייסדים ד”ר בריאן מיי , דניקה רמי , גריג ריכטרס וראסטי שוויגארט , “פגיעות אסטרואידים הן האסון הטבעי היחיד שאנו יודעים כיצד למנוע אם אנו , אנשי צוות החללית של כדור הארץ , נעבוד יחד למתן פיתרון גלובאלי”.

בתחילת 2016 , ועדת ASE הדנה בגופים הקרובים לכדור הארץ, הוציאו המלצה רשמית בוינה יחד עם והועדה לניצול החלל בדרכי שלום (COPUOS) שהעצרת הכללית תאמץ את יום האסטרואיד כאירוע שנתי וגלובאלי.

לוועדה של האו”ם היה אינטרס רחוק טווח לשפר את הידע בנושא צפיפות והרכב גופים קרובים המסכנים את כדור הארץ ,

ובניבוי וטיפול באיום של התנגשות גוף זה במיוחד עבור מדינות מתפתחות דרך שני גופי ייעוץ – הרשת הבינלאומית להתראה מוקדמת מפני אסטרואידים (IWAN) וקבוצת הייעוץ למשימות חלל (SMPAG).

באמצעות הובלת האגודה לחקר החלל (ASE) , ארגון בינלאומי של אסטרונאוטים , קוסמונאוטים , טייקונאוטים ו B612 , ארגון פרטי להגנה על כדור הארץ מפני פגיעות אסטרואידים , יום האסטרואיד הראשון התקיים ב 30 ביוני 2015 , התאריך נבחר כדי לציין את האירוע ההרסני ביותר בהיסטוריה המודרנית , האסטרואיד שפגע ב 1908 בטונגוסקה והשמיד כ 2000 קמ”ר של יער בסיביר , רוסיה ,

במהלך יום האסטרואיד 2016 , למעלה מ 500 אירועי הסברה נערכו ב 72 מדינות , אשר בהם השתתפו למעלה מ-50,000 משתתפים ואשר בהם צפו למעלה ממליון צופים בשידורי אונליין.

ההכרזה הרישמית על יום האסטרואיד ב 3 בדצמבר , 2014 , הארגון פרסם את עצומת “פי 100” אשר הכילה את 3 המטרות הבאות :

להשתמש בטכנולוגיה הקיימת כדי לגלות ולעקוב אחר אסטרואידים הקרובים לכדור הארץ אשר מאיימים על על ריכוזי אוכלוסיה ע”י ממשלות וארגונים פילנטרופיים פרטיים .

האצה של “פי 100” בקצב הגילוי והמעקב אחר אסטרואידים הקרובים לכדור הארץ ל 100000 בשנה במשך 10 השנים הבאות.

ציון יום האסטרואיד בכל העולם , במטרה להעלות את המודעות לסכנה באסטרואידים ועל מאמצינו למנוע פגיעות שלהם בנו ב 30 ביוני 2015.

היום , על העצומה חתמו מאות מדענים , מדענים פלנטריים , אנשי ממשל ועסקים מובילים ולמעלה מ 40000 אזרחים פרטיים . יחד עם הכרת האו”ם , אחת ממטרות הארגון הושגה בתוך שנתיים בלבד מרגע ההשקה

האסטרונאוט גארט רייסמן , חבר הצוות היהודי הראשון על תחנת החלל הבינלאומית:

ואני נרגש מאוד מהתפשטות יום האסטרואיד בעולם ואני ממש שמח שלכולכם בישראל כלכך אכפת מהנושא הזה ואתם מוכנים להתערב ולעזור לנו להגן על הכוכב השברירי שלנו.

האו”ם הכריז זה עתה על ה 30 ביוני כיום האסטרואיד הבינלאומי , יום המודעות לאסטרואידים ולסכנה שהם מהווים לאנושות ולהגנה על כדור הארץ.

זה נהדר שגם ישראל מציינת את היום הזה יחד עם כולנו בכל העולם.

אז הצטרפו אלינו ב 30 ביוני וקחו חלק ביום האסטרואיד בישראל

ד”ר אד לו , אסטרונאוט במעבורת החלל בשלוש משימות ומנכ”ל ארגון B612: הכרזת האו”ם על יום האסטרואיד היא עדות לחשיבות העבודה הבינלאומית שנעשית ע”י מדענים ומהנדסים ברחבי העולם להגן על כדור הארץ בפני פגיעות אסטרואידים. אם אנו נעשה את עבודתנו כהלכה , כדור הארץ לא יפגע יותר לעולם ע”י אסטרואיד גדול!”

יאן וורנר , מנהל סוכנות החלל האירופאית ESA: "ההכרה הבינלאומית הזו מראה כיצד נושא האסטרואידים הופך יותר ויותר למאמץ בינלאומי"

האסטרונאוט הרומני דמיטרו-דורין פרונריו: ASE גאים לקחת חלק חשוב בארגון , פרסום ותמיכה ביום האסטרואיד ומרוצים מההכרה הנוכחית באו”ם."

על יום האסטרואיד:

יום האסטרואיד הינו ארגון בינלאומי שנועד להעלות את מודעות הציבור לפגיעות פוטנציאליות של אסטרואידים והאמצעים להגן על כדור הארץ. הארגון נוסד ב 2014 בידי ד”ר בריאן מיי – אסטרופיסיקאי והגיטאריסט האגדי של להקת Queen , דניקה רמי – מנהלת התפעול של ארגון B612 , ראסטי שוויגארט – אסטרונאוט אפולו וגריג ריכטרס – מפיק סרטים גרמני.

יום האסטרואיד נערך ב30 ביוני בכל שנה כדי לציין את האירוע פגיעת האסטרואיד הגדול ביותר בהיסטוריה המודרנית בטונגוסקה שבסיביר שהשמיד איזור של 2000 ק”מ רבועים – גודל של עיר גדולה כלשהי בעולם.

 

עוד בנושא באתר הידען:

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן