סיקור מקיף

האם אפשר לעצור את אסון משבר האקלים?

שינויי האקלים מהווים אסון בהתרחשות שקורה מהר מהצפוי, אלא שלאנושות שגורמת לאסון יש אפשרות למתנו, לדברי המזכיר הכללי של האו"ם: "מצב החירום האקלימי הוא מרוץ בו אנו מפסידים אבל ניתן לנצח בו"

ערי החוף שוקעות. המחשה: shutterstock
ערי החוף שוקעות. המחשה: shutterstock

מגפת הקורונה כמעט השכיחה ממנו את האסון הקיומי שעל ברכו צמחה, משבר האקלים. הקורנה גרמה למיתון הפעילות התעשייתית והתחבורתית ולרגע היה נדמה כי ההתחממות העולמית נעצרת או לפחות מתמתנת, ולא היא. שכן אף על פי שבתקופה האחרונה היתה ירידה בפליטות הרי שכאשר תשומת הלב של הציבור ומנהיגיו מופנית לניסיונות להתגבר על המגיפה החדשה העולם ממשיך להתחמם בגלל פליטות גזי-חממה ונשאלת השאלה האם יש אפשרות לעצור את האסון המתרחש?

שינויי האקלים מהווים אסון בהתרחשות שקורה מהר מהצפוי, אלא שלאנושות שגורמת לאסון יש אפשרות למתנו, לדברי המזכיר הכללי של האו"ם אנטוניו גוטרש: "מצב החירום האקלימי הוא מרוץ בו אנו מפסידים אבל ניתן לנצח בו". בעולם כולו אין פינה חסינה מהתוצאות ההרסנית של שינויי האקלים, עליית הטמפרטורה מתדלקת תופעות אקלים קיצוניות, פגיעה בסביבה, אסונות לטבע, פגיעה בביטחון אספקת מזון ומים, פגיעה בכלכלה, חיכוכים בין מדינות והפצת טרור. עליית מפלס המים באוקיאנוסים, עליה בחומציות מי האוקיאנוסים, שריפות חורש ועוד ועוד מפגעים ואסונות.

כאשר עלויות המפגעים של שינויי האקלים מגיעות למספרים עצומים ברור כי התנהגות של ״עסקים כרגיל״ אינו פתרון לכן יש צורך בשיתוף פעולה נועזת ורציפה לעצירת ההתחממות.

כל שנה נפלטים לאטמוספירה מיליארדי טונות של דת"פ בשל שריפת דלק מחצבי. הפעילות האנושית מייצרת גזי חממה בכמויות שיא ללא סימנים להאטה ולהפחתה בפליטות. על פי סיכום של מחלקת הסביבה של האו׳׳ם ( UNEP) שמתייחס לעשור החולף: "אנחנו בדרך של המשך הפליטות כלומר עסקים כרגיל".

על פי דו׳׳ח של ארגון המטאורולגיה העולמית ( WMO): ״ארבע השנים האחרונות היו החמות ביותר מאז החלו מדידות מסודרות ״. אנחנו במעלה אחת מעל הטמפרטורה שלפני העידן התעשייתי ומתקרבים למצב ממנו מזהירים מדענים ומתארים כסיכון בלתי קביל לחציית נקודת האל-חזור״.

ב-2015 נחתם הסכם פריז שקורא לעצור את ההתחממות ״הרבה מתחת לשתי מעלות״ ולמאמץ משולב להגביל את העליה מעלה וחצי, אבל אם לא תיעצר פליטת גזי החממה הרי שעד 2100 עשויות הטמפרטורות לטפס מעל לשלש מעלות, שתגרום לנזק סביבתי בלתי הפיך.

קרחונים ומשטחי קרח בקטבים ובאזורים הרריים נמסים מהר מתמיד וגורמים לעלית פני הימים, שני שליש מערי העולם שבכל אחת מהן יותר מחמשה מיליון תושבים ממוקמות באזורים בהם יש סכנת הצפה בגלל עליית פני הימים. כ-40% מאוכלוסיית העולם חיים בתחום 100 ק"מ מחוף. ללא פעולת מניעה אזורים של: ניו-יורק, שנגחאי, אבו-דאבי, אוסקה, ריו-דה-ז׳נרו ועוד ועוד (ומה תל-אביב, אשקלון, נהריה), ימצאו תחת מים ואוכלוסייתן תאלץ להגר עוד בתקופת חיינו.

ההתחממות העולמית פוגעת באספקת המזון והמים של כל אחד, שינויי האקלים הם אחת הסיבות הישירות לירידה באיכות הקרקע ובכושרה להכיל פחמן. כיום חיים כחצי מיליארד בני אדם באזורים שנפגעו מבליית הקרקע וכתוצאה מכך יש ירידה בכושר הגידול ובנוסף לכך כ30% מהמזון אובד או מבוזבז.

באזורים רבים גורמים שינויי האקלים להגבלה בכמות ואיכות מי השתיה לחקלאות,. באזורים רבים שבהם יבולים שגשגו במשך מאות שנים נאבקים החקלאים לשרוד בגלל מצב שבו לא מצליחים לגדל די מזון.

כל הפגיעות והמפגעים המתוארים פוגעים קודם כול באוכלוסיות עניות, ולכן רב הסיכוי כי המשך התחממות-העולמית תגדיל את ההבדלים הכלכליים בין מדינות עשירות לעניות.
אסונות שקשורים באקלים ובאירועי מזג-אוויר קיצוניים היו תמיד חלק מהמערכת העולמית אבל בגלל ההתחממות הם נהיים תדירים יותר ויותר קיצוניים. כל היבשות נפגעות מגלי-חום, תקופות בצורת, סערות וסופות גורמים להרס עצום בעולם כולו. כיום מסוווגים 90% מהאסונות כמפגעי מזג-אוויר שקשורים לשינויי האקלים ולהתחממות העולמית, אסונות שעלותם הכלכלית כ 500 מיליארד דולר בשנה ושכל שנה וגורמים ל כ-30 מיליון אנשים לרדת למעמד העוני.
שינויי האקלים גורמים לתיגבור התחרות על משאבים כמו: קרקע, מזון ומים וכך מהווים איום על הבטחון והשלום ע"י תדלוק מתחים חברתיים ולעיתים גורמים לעקירה המונית. שינויי האקלים מכפילים את הסיכונים ואת האתגרים הקיימים. תקופות בצורת באפריקה ובדרום-אמריקה גורמות לאלימות וחוסר שקט פוליטי.

על פי הערכת הבנק-העולמי: ״ללא פעולה יותר מ-140 מיליון בני אדם בתת-הסהרה, באמריקה הלטינית ובדרום אסיה יהיו מוכרחים להגר עד 2050.

על פי המדע לא ניתן להפריך את שינויי האקלים אבל בו בזמן המדענים קובעים כי עדיין אין זה מאוחר למתן את הפגיעה. לשם כך יש צורך בשינוי יסודי בכל הגישות החברתיות והכלכליות, שינוי באופן שבו נגדל מזון נשתמש בקרקע, נשנע מוצרים, שינוי באופן שבו תפעל ותונע הכלכלה, עצירת המרוץ המטורף של קניות ורכישות מיותרות, עצירת השאיפה המיותרת ל"כלכלה צומחת".

ניתן לגייס לשנות ולשפר את אותה טכנולוגיה ש"תרמה" לשינויי האקלים ובעזרתה להפחית את הפליטות ולנקות את העולם. כבר היום יש פתרונות טכנולוגים להפחתת פליטות ביותר מ70% ממקורות הייצור, החשמל, התחבורה והתעשיה. במקומות רבים אנרגיה-מתחדשת זולה זמינה ומאפשרת כלכלה ותעשיה ללא פליטות מזהמות.

עד שאנרגיה ממקורות מתחדשים ונקיים תהיה נגישה ונפוצה עד שהכלכלה העולמית תנטוש או לפחות תמתן את השימוש בדלק מחצבי ראוי להשתמש בפתרונות ביניים מבוססים על תהליכים טבעיים, כך למשל נטיעת עצים, שימוש נכון בקרקע, שיקום קרקעות פגועות והטמעת שיטות חקלאות נכונות, שימור ושיפור המערכות הסביבתיות הטבעיות, שיפור תפריטי המזון ומניעת ביזבוז של מזון ושל מים, ושוב עצירת המרוץ אחרי הצמיחה הכלכלית.

טכנולוגיות, פעולות ויוזמות מותאמות ומבוססות על תהליכים בטבע יאפשרו להתקדם בהדרגה לעולם חסין יותר ונקי, כאשר ממשלות, עסקים, חברות, צעירים ומדענים ישלבו כוחות נוכל ליצור עתיד ירוק והרמוני בין אנשים לטבע.

אה, כן, על כל זאת נוסיף כי: ראוי כי במקום שליטה בסביבה ע"י האוכלוסייה האנושית תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

29 תגובות

 1. סויסה
  מה הקשר בין מאמר העיתון הרדוד שקישרת אליו לבין הטענה שלך?

  זאבים הם ממש לא על סף ההכחדה. כלבי בית, לעומת זאת, הם עייוות אנוכי ואכזרי שיצר יצור תבוני. כלב בית לא ישרוד שבוע בלי האדם.
  זו דווקא דוגמה טובה שתכנון תבוני הוא רעיון רע.

 2. סויסה הגיב:
  23 ביולי 2020 בשעה 18:06

  ניסים יקר רציתה ביסוס לדברי מדעי הנה אחד https://www.ynet.co.il/article/rJC4XpEeD ואם גם את זה לא תבין אז הפרופסורים המכובדים מגיעים לתובנה שאומרת לא אקראיות אלה תכונה מסויימת היא שמביאה להישרדות . "נאמר במקורותינו הרבה לפני יותר מ 120 שנה אל יתהלל חוגר כמפתח" . ניסים נאלמתה .

 3. יוסי פיינטוך
  תעשיית הבקר מהווה בערך 10% מייצור גזי הפחמימה, בעוד ששריפת דלק פוסילי מהווה 64%.

 4. ניסים יקר רציתה ביסוס לדברי מדעי הנה אחד https://www.ynet.co.il/article/rJC4XpEeD ואם גם את זה לא תבין אז הפרופסורים המכובדים מגיעים לתובנה שאומרת לא אקראיות אלה תכונה מסויימת היא שמביאה להישרדות . "נאמר במקורותינו הרבה לפני יותר מ 120 שנה אל יתהלל חוגר כמפתח" .

 5. סויסה
  אדם חכם לא מתווכח על דברים שהוא לא למד. אני מצטער, אבל אין לך מושג מה זה אקראיות, ואין לך מושג בפיסיקה. אבל – דיעות יש לך, ויש לך "ביסוס" לדיעות האלה.

  אם אדם שלא יודע אבל חושב שהוא יודע, אי איפשר לנהל שיחה.

 6. ניסים תודה תודה תודה . היה לי נעים לשוחח איתך . אכן אין לי השכלה מדעית לא נורא אכן כתבתי קישקוש . אין לי גם השכלה . אז כתבתי לא קרה מאום . השיחה היא קלילה ברוח טובה . תודה איש יקר וחכם .

 7. סויסה
  קנטור לא חקר ולא כתב על אקראיות. אין כל קשר בין תורת הקבוצות לאקראיות.

  מה שכתבת על זמן ונפח הוא פשוט קשקוש של אדם יהיר וחסר כל השכלה מדעית.

  אין טעם לשיחה הזאת.

 8. ניסים תודה על התיחסותך . אנני מצפה מאיש שיקח איש או דבר זה או אחר ברצינות . רצינות זה דבר אינדיבידואלי זה דבר אישי . ועכשיו לדוגמה שנתתה . בהתפרקות חלקיק לדעתי לא נישמר הנפח וזמן . וכדיי להבהיר אתן דוגמה שהיא שלי בלבד ועל דעתי בלבד . לדעתי זמן שווה מסה שווה נפח . T זמן = M מסה = Z3 ( Z בשלישית ) . כך שלא הכל נשמר . זה כמו חמישה תפוחים ששוקלים קילו מתפזרים לאחר פיצוץ . אז אם תשקול כל תפוח לבד תקבל אותו משקל אותו טעם אותו תנע . אבל הנפח של החלקיק יהיה שונה וגם הזמן . כי כפי שאמרתי זמן שווה נפח . בקשר לאקראיות אין דבר כזה אקראיות ולא קיים דבר כזה אקראיות וזה לא דבר אמיתי אקראיות וזה לא דבר מציאותי אקראיות וזה לא דבר מדעי אקראיות . וזו דעתי המוחלטת תמיד . ניסים הייתי מציע לך לקרוא תורת הקבוצות ולקרו את השגותיו של קנטור שהוא לדעתי האדם הנבון והחכם ביותר ב 200 שנים האחרונות . למה שאתה קןרא אקראיות זו קבוצה שאינה אקראית לחלוטין והיא מדוייקת לחלוטין של התפרקות חלקיק זה או אחר או ארוע פיסיקלי זה או אחר . הייתי מןסיף לדעתי שהאקראיות שתה מדבר עליה היא גם קבוצה והיא לא אקראית לחלוטית . אני מקווה שתגובה זו לא תעלם ותימחק כמו קודמתה .

 9. תודה ניסים על תשובתך המלומדת תודה גדולה שאתה מיחס ומשיב לדברי מתוך הידע וההשכלה שלך ויש לך הרבה השכלה . אני שוב אומר כל מה שאני אומר כותב זו דעתי בלבד וכמובן ולחלוטין דעתי יכולה להיות שגויה . אנני מצפה שאיש יקח אותי ברצינות איש איש ורצינותו הוא . כל מה שאני אומר כאן הוא פשוט דיבור חופשי שנתון מבחינת רצינות לבדיקתם של אנשי המדע והאקדמיה בלבד . ולהדגיש אני פשוט משתמש בחשיבה חופשית ולא יותר מכך . ולהדגיש אני לא איש מדע ולא איש אקדמיה ולא השכיל גם כן פשוט יש כאן דיון מופשט שאני מחווה בו דעה שלי בלבד והיא לא חייבת להיות נכונה . ועכשיו לתגובה שלך אם תהיה מעוניין לשקול ולהגיב לדעה שלי אודה לך מאוד . ברגע שחלקיק מתפרק משתנה ניפחו ולדעתי נפח שווה לזמן שווה למסה T זמן =M מסה = Z3 ( בשלישית ) חלל , נפח . בשקית יש חמישה תפוזים ברגע של פיצוץ התפזרו התפוחים המסה נשארה . הרי אפשר לשקול את כולם ויתנו משקל מדוייק . האנרגיה מדוייקת מה שפיזר זה בדיוק הכוח שהופעל . התנע הכל המטען עובדה הם נשארו מתוקים . אבל הזמן השתנה הנפח השתנה . אז זה בקצרה טיפשותי בקשר לחלקיק . וזה כמובן נתון לביקורת ולשקילה שלך . אגב בשלישית T=M=Z3 זו נוסחה שלי אז אתה יכול לקחת את זה לחלוטין כאמירה שגויה . עכשיו לנושא עצמו אקראיות לדעתי המוחלטת לא קיימת ולא יכולה להתקיים ואקראיות לדעתי המוחלטת היא לא מדעית ואקראיות לדעתי המוחלטת היא אנטי מדע ואנטי היגיון ואנתי אמת . ולדעתי המוחלטת מי שחושב אחרת הוא טועה לחלוטין . הייתי ממליץ לך ולכל מי שרוצה לדעת דבר או שניים . ללמוד תורת הקבוצות ללמוד את השגותיו של קנטור שלא קם מדען גדול ממנו ב 20 שנים האחרונות . כלומר " התפרקות הניוטרון היא חישוב מדוייק לחלוטין שמקיים קבוצה סופית או אין סופית " ולפי סויסה אין כזה דבר ולא קיים אקראיות וכדי להוסיף סויסה תוען שגם אקראיות היא קבוצה אניסופית מדוייקת לחלוטין .

 10. סויסה
  התשובה שלך שגויה. בהתפרקות חלקיקים נישמר כל מה שצריך – מסה, אנרגיה, מטען, ספין, תנע זוויתי וכן הלאה.

  ההנחה שלך שגויה – תהליך ההתפרקות הוא אקראי.

  למדנו לפני 120 שנה שההיגיון שלנו שגוי מאד. בגלל זה בודקים שוב ושוב ושוב כל הנחה שלנו.

  זכותך לשמור על "ההיגיון" שלך, אבל אל תצפה שמישהו יקח את דעותיך ברצינות.

 11. "ניסים" יקר אתה שם אותי במקום של אנשי אקדמיה . ואני לא איש אקדמיה אין לי את הידע והבינה של איש אקדמיה לכן אנני . כלומר אני לא יכול לענות לך בכלים ובשפה אקדמאית וברמה אקדמאית . האמן לי אני בן אדם פשוט ולא יותר מזה . ובכל זאת אענה לך ברמה שלי בשפתי אם תרצה להיות מעוניין . אז ככה . ההיגיון שלי אומר אם ניוטרון מתפרק אזי נוצר שינוי אנרגטי ושינוי במסה . וכפי שידוע אנרגיה לא נעלמת ואם אנרגיה לא נעלמת אזי גם מסה לא נעלמת לכן אם אתה רואה שהמסה נעלמה גש לאנרגיה אם אתה רואה שאין שינוי באנרגיה גש למסה . ועדיף לעשות זאת עם המרצה לפיסיקה . כך ששום דבר לא אקראי הכל שקול ומאוזן . זה שלא יודעים לא אומר שלא קיים , לכל סיבה יש מסובב ולכל מסובב יש סיבה . פעם קראו לגלי רדיו גלי אתר . נסים אתה גם למדתה פיסיקה טוב ממני . ניסיתי לתת תשובה .

 12. למר "אנונימי" כבר עניתי על רוב שאלותיך ותהיותך . א. אם צימצום האוכלוסיה יעיל , אז הוא יעיל לחלוטין ראה דוגמא סין . ב. האם זה מוסרי גם את זה היסברתי כלומר אם שימוש באמצעי מניעה מוסרי אם לאו אזי זה עיניין של תודעה . כלומר מודעות . כמו כן אם זה מוסרי משפחה של 5 נפשות או משפחה של 4 נפשות גם זה עיניין של מודעות . בקשר לשאר נעלם מבינתי לא ירדתי לסוף דעתך . לא מבין את כוונת המשורר . ואני מתנצל על כך . תודה .

 13. סויסה
  בוא נתקדם צעד צעד.

  אקראיות אכן קיימת, ותופעות קורות ללא שום סיבה. ניוטרון חופשי יתפרק אחראי זמן אקראי – זמן שלא תלוי בשום גורם חיצוני. המצב של פוטון שפוגע במראה חצי שקופה הינו אקראי – או שהוא מוחזר או שהוא עובר.

  האם אתה יכול להראות שמה שאמרתי שגוי?

 14. מר. סויסה היקר,
  אכן, צימצום האוכלוסין הוא מעשה יעיל.
  אך, האם הוא מוסרי?
  שואל אותך אני.

  האם תהיה מוכן להתאבד כדי שהטבע לא יפגע?

  אדון סויסה היקר (אשמח אם תזדהה בשמך ולא רק בשם משפחתך. כולל איפה אתה גר ובן כמה שנים אתה),
  האם לדעתך, צימצום האוכלוסיה המזרחית (מרוקאים, תימנים, עיראקים) קודם כל, מתוך האוכלוסיה הישראלית, יועיל לרווחתה של מדינת ישראל?

 15. ל"אנונימי" יקר מאחורי האנונימי יש אדם חכם כתוב את שימך בכבוד . בקשר לצימצום האוכלוסיה כבר עשו זאת בסין דהיום . אם לא לשמה יצא לשמה . הרי סין עמדה לפני אבדון לפני רעב ממש . עכשיו הודו עוברת אותה בכמות האוכלוסין . אולי אתה צעיר ואינך זוכר כל הבדיחות על סין היו בשל כמות האוכלוסין שלה. ואילו עכשיו צימצום האוכלוסין כרמו עור וגידים ותעשיה עניפה ושפע כלכלי . וכל זה בשל צימצום האוכלוסיה ומניעה בשל כך להיתדרדרות קיומית . אירופה בכלל ממתנת אם לא נעים לך ( מצמצמת ) את אוכלוסייתה . שבדיה רוסיה ועוד . אז אפשר לצמצם בחינוך לאמצעי מניעה בעידוד לרווחה כלכלית למשפחות מינימליות . פשוט תודעה כלומר שינוי תודעה . דבר נוסף הרי האוכלוסיה בעולם לא תמשיך לעלות בכמותה ללא סוף הרי פעמוני האזהרה של אימא טבע בשלב כל שהוא יצלצלו . אז אם אתה בעד לטמון את הראש בחול זו זכותך . ולסיפא של תגובתך ראה את הראישא של תגובתי .

 16. מר. סויסה הנכבד,
  הנך צודק.
  אכן "צימצום האוכלוסיס האנושית" ישיג את הפתרון המבוקש של "איזון", כדבריך.

  התואיל להיות הראשון העושה זאת – כלומר, "מצטמצם"?

  אני מניח שלא…
  וכך גם בטבע.
  ולכן, נאלצים לחפש פתרונות אחרים.
  לראיה – קוף האדם הוא מעולה ב'פתירת בעיות'.

  אבל קוף האדם (לעומת, אפילו, השימפנזה)
  החליט ש"לצמצם אנשים" (בהתייחס לתוכן תגובתך) זה דבר שהוא אסור בתכלית האיסור. החליט זאת עוד מימי עגל הזהב העליזים.

  במרוצת השנים והאבולוציה,
  הגענו, אנשי הקוף או קופי האדם ליכולות רטוריות קצת יותר גבוהות וליכולת הסקת מסקנות קצת יותר מפותחת מאשר התוכן שהוצג בתגובתך,
  מר סויסה היקר והנכבד.

 17. ניסים יקר תודה רבה על ההסבר המנומק שלך. רציתה את תגובתי אז בבקשה תגובתי . ואתחיל מהסוף . אנני מזלזל באיש גם לא באלה שמבינים פחות ממני קל וחומר באלה שבינים יותר ממני והרבה יותר טוב ממני . עכשיו לנושא . אז ככה "כל דבר שקיים או שלא קיים איננו אקראי" . וזו דעתי המוצקה . ועכשיו לשונות . השונות נוצרת בשל תנאי המיחיה , בשל התנאים הסביבתיים הם הם שגורמים לשינויים הכימיים בחומר התורשה . ולחלוטין לא האקראיות , ולא שום שינוי אקראי בכימיה של התורשה . מפני שאין אקריות בקיים . בפיזיקה בכימיה גם לא המתמטיקה . תמיד יש סיבה תמיד יש גורם תמיד יש איזון . ולהורשה ההורשה הם כלים של אתמואל אשר משמשים את הקיים עכשיו , והקיים זה חי צומח וגם דומם . אבן צור ואבן גיר אשר תשתמש איתם כראש חץ ינהגו בתורשה הכימית והפיסיקלית שירשו . ( או בלשון נקבה אשר ירשנה אשת תנהגנה ). ונגיע ברשותך ניסים לתחרות וברשותך אתן דוגמה שונה מהברדלס . כאשר הייתי בכיתה ה הסביר לנו המורה יהודה על תורת האבולוציה של דרווין ( ולמדתי בבית ספר ממלכתי דתי יש לציין ) . המורה טען שלפי תורה זו החזק מנצח והוא שורד והוא כמובן ממשיך את קיום המין . ואז שאל המורה כמינהגו האם מי מכם חושב אחרת . אז הצבעתי וקיבלתי רשות ותענתי שלא החזק מנצח . אלה המתאים מנצח , ומיהו המתאים . המתאים הוא זה שמקיים את האיזון בטבע . ואז ביקש המורה ממני לתת דוגמה . והישבתי בדוגמה של זברה אם הזברה חזקה אזי היא תוכל יותר עשב על חשבון החלשות שמגורשות מאזורה והיא תשמין ותהיה כבדה ותתקשה לרוץ ותהיה טרף קל לאריות . לכן דווקא החזק מפסיד , ולא מקיים את הדור הבא וכך לא יבואו דורות של חזקים שיכלו את כל העשב ויביאו ליכחדות הזברות , והאריות הניזונים מהם . וכך גם כן מוגבלת מהירות הריצה לצייד של האריות אחרת משך אלפי שנים תגיע מהירותם 5000 קמ"ש . לכן אין ברדלסים מהירים יש ברדלסים מתאימים לצייד . וגם הג'ירפות לא אוכלות יותר הן אוכלות רק מה שמספקים להם צמרות העצים האכילים בלבד ולא יותר מזה גם אם הן תירצנה יותר . ועכשיו תהליך אבולוציה והיתרבות . ההיתרבות מתוזמנת ומתאפשרת על ידיי ניצוחו של האיזון בטבע כאשר ממולאים תנאים סביבתיים בלבד . אותם תנאים יכולים גם להשפיע פיזית כימית הורמונלית ונפשית . ושום תכונה אינה כלומר לא מעלה את קצב ההיתרבות . אלה עמידה בקיום "האיזון בטבע" . כלומר בין היתר תנאי מזג אוויר עונה בשנה כמות המזון ותנאים סביבתיים פיסיקליים וכימים אשר חלקם מתרחשים בגוף החי או הצומח . האריה לא נולד לקיים יחסי מין הוא מונהג על ידיי תנאים לעשות זאת , ולא מתוך בחירה שלו או החלטה שלו . תודה ניסים יקר אשמח לדעת ממך ומכל מי שרוצה להסביר לי את טעויותי כדי לתקן אותן .

 18. סויסה
  כתבת "יתכן ומוטציה מושגת כדי להשיג איזון בטבע ולחלוטין לא להיפך כמו שמציע דרווין והסלבריטי שלו "

  בהפשטה – העקרון של תהליך האבולוציה הוא פשוט: אם ישנה תכונה נורשת שמעלה את קצב ההתרבות, אז אחוז הפרטים אם התכונה הזו תגדל במשך הזמן.

  לצורך התהליך צריכים להתקיים שלושה תנאים.
  הראשון הוא הורשה של תכונות. תכונה שלא נורשת, כמו כושר גופני למשל, לא ישפיע על האבולוציה.
  התנאי השני הוא תחרות. סיבת התחרות שעניינה את דארווין היא ברירה טבעית – הברדלסים המהירים יוכלו יותר, כמו הג'ראפות הגבוהות.

  התנאי השלישי הוא שונות. ובשביל שונות, צריך מוטציות. מה שמעניין, וזה לא מובן מאליו, הוא שעדיף שהמוטציות תהיינה אקראיות.

  מוטציה לא "מושגת" – היא קורית אקראית, ולא ברור לי למה אתה מזלזל באלה שמבינים טוב ממך. אשמח להסבר.

 19. ניסים יקר אשמח באמת אם תסביר לי מה זה תורת האבולוציה לדעתך ולו רק בכמה מילים . לא בסיגנון של "שומר הסף" בצורה פשוטה אני בן אדם פשוט . תודה

 20. תודה ל"שומר הסף" תשובה חכמה נבונה ומדוייקת אקח את זה לתשומת ליבי . תודה

 21. מר סויסה
  מסתבר שמאז ״כיתה ה״ נשארת באותה ״דעה״
  או נכון יותר באותה חוסר ידיעה ודעת,
  אם ״בכיתה ה״ אמרת את הדברים ניחא,
  אבל להמשיך וללהג , להמשיך ולכתוב הבלים
  ״בגיל 60״ מעיד כי ״התפיסה״ שלך
  נשארה כשהיתה ״בכיתה ה״

 22. אפשר לחלוטין למנוע את משבר האקלים ( כאשר פעולות האנושות משפיעות על איזון האקלים ) . פשוט "צימצום האוכלוסיס האנושית" . וניתן להוסיף עד להשגת יעד צימצום האוכלוסיה נטיעת צמחיה הפסקת דיג רב ותעשייה רבה . "הטבע מקיים ומתקיים על ידי איזון" . "האיזון בטבע הוא שמירת הטבע ושמירת הסביבה ושמירת הקיים בצורה מאוזנת" וזה אומר שאין לתורה של דרווין אחיזה באמת ובקיים . לפי התפיסה שלי . שום מותצייה לא מקיימת את הטבע רק האיזון בלבד . יתכן ומוטציה מושגת כדי להשיג איזון בטבע ולחלוטין לא להיפך כמו שמציע דרווין והסלבריטי שלו . ומשכתבתי כאן אמרתי למורה שלי כשהייתי בכיתה ה . עכשיו בגיל 60 אני יכול לכתוב את דעתי לשיפוטכם אנשים חכמים כל תגובה כמובן תתקבל בהבנה ובברכה.

 23. חינוך הנוער יכול מאד לעזור, כפי שעזר להניע תהליכים חשובים אחרים, אבל גם בנושא זה אין שיתוף פעולה של משרד החינוך בישראל.
  למרות זאת אסור להתייאש. מאבקים גדולים על נושאים רבי חשיבות נראו בתחילתם אבודים מראש, ולאחר מכן הצליחו.

 24. לא ברור מדוע האום לא מכנס ישיבה דחופה בנושא, הרי בשביל מה הם מחזיקים מחלקה לחקר הטבע והאקלים?

  כמו כן הוצגו בכתבה עובדות הטוענות כי אכן יש פתרון, מדוע הפתרון לא מיושם וכבר שנים שמדובר על משבר האקלים ברמה אוניברסלית ועדיין…

 25. אם כל אחד מאיתנו יעשה קצת, וידבר עם חבריו ומשפחתו על זיהום אוויר, התחממות גלובלית, צריכה מצומצמת, אזי ברור שהמצב ישתפר

 26. קודם כל, כתבה נהדרת. עניינית וקולעת.
  שנית, בכל פעם מחדש מתקבלת התחושה שהכל ידוע, מנהיגי העולם מודעים להשלכות ולנזקים שעלולים להיגרם ובכל זאת שמים פס וממשיכים בעניינם. גלי החום הקיצוניים שהכו באירופה בשנתיים האחרונות, שריפות הענק באוסטרליה ואירועים נוספים שנותנים לנו הוכחה חותכת להשפעת שינויי האקלים ותזכורת כואבת לעתיד לקרות אם לא נמצא פתרון, ומנהיגי העולם בשלהם. אם הם לא מרגישים בהשפעת שינויי האקלים – אף אחד לא מרגיש בהשפעת שינויי האקלים.

  האדישות הזו חייבת להיפסק. חייבים להפסיק עם הדיבורים, ההסכמים והועדות ולהתחיל עם המעשים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן