סיקור מקיף

6/4 בנמל יפו Inside CERN,בהשתתפות מדענים משווייץ ומישראל. כניסה חופשית לקהל הרחב

האירוע יתקיים במסגרת שיתוף פעולה בין השגרירות השוויצרית, האקדמיה הישראלית למדעים, מכון ויצמן, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ו- think&drink different, ולרגל פתיחת תערוכה של הצלם אנדריי פול שליווה את מדעני מאיץ החלקיקים

 

מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן
מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן. photographer: Andri Pol

ביום חמישי הקרוב יתקיים בסלון יפו לאמנות במחסן 2 בנמל יפו מפגש בין מדענים ישראלים ושווייצרים החוקרים במאיץ החלקיקים CERN והציבור הרחב. במסגרת שיתוף פעולה בין השגרירות השוויצרית, האקדמיה הישראלית למדעים, מכון ויצמן, אוניברסיטת תל אביב, הטכניון ו- think&drink different, ולרגל פתיחת תערוכה של הצלם אנדריי פול שליווה את מדעני מאיץ החלקיקים הנושאת את השם Inside CERN.

המדענים הישראלים משחקים תפקיד חשוב במאיץ החלקיקים ב-CERN על גלגוליו השונים מאז שנות השמונים. שלוש אוניברסיטאות ישראליות: מכון ויצמן, הטכניון ואוניברסיטת תל אביב היו אחראיות לבניית גלאי המיואנים בניסוי אטלס, עשרות מדענים ומספר רב של סטודנטים לתארים מתקדמים מכל האוניברסיטאות בישראל מגיעים לתקופות ארוכות למתקן סרן ליד ז’נבה כדי לחקור.

אנדריי פול שהה בתוך המתקנים של מאיץ החלקיקים לפני מספר שנים והוא ליווה את המדענים בעבודתם השגרתית, כמו גם צילם במעמקי המנהרה. בעקבות הפרויקט פרסם פול אלבום תצלומים ומבחר מתצלומיו מוצגים בתערוכה נודדת שכעת מגיעה לישראל.

אחד ממארגני האירוע הוא פרופ’ עילם גרוס ממכון ויצמן שעמד בראש אחת הקבוצות שגילתה את חלקיק ההיגס שהתפרסם בכך שחמק מגילוי בפועל במשך כ-40 שנה.

בשיחה עם אתר הידען מסביר גרוס: “הצלם אנדריי ידוע כמי שמצלם תמונות אישיות, והוא ליווה את מדעני המאיץ. במקום לעשות אירוע שגרתי לפתיחת התערוכה חשבנו לעשות משהו הרבה יותר משמעותי. אמנם הוא יתקיים באנגלית, אך בשפה פשוטה, בגובה העיניים.”

“לשם כך הזמנו שלושה מדענים שווייצריים. פרופ’ פיטר ייני שהגה והקים את ניסוי אטלס, אחד מארבעת המתקנים הגדולים לאורך מנהרת המאיץ ואשר כל המדענים הישראלים חוקרים במסגרתו, ירצה על אטלס, הסיבות להקמתו והדברים החשובים שעזר לגלות, אני אשוחח עם פרופ’ הנס פטר בק על בוזון היגס, וכיצד מסבירים אותו לקהל הרחב כאשר ברור שמדובר במשימה קשה.”

פרופ’ ארז עציון ישוחח עם פרופ’ טוביאס גולינג על פיזיקה אקזוטית, ופרופ’ יורם רוזן מהטכניון יתן טעימה קטנה בנושא החומר האפל. בצד האמנותי יופיע המוזיקאי ג’ורג’ סמעאן, וכן מדענים ממכון ויצמן שהם גם נגנים קלאסיים מקצוענים: אביטל דרי, רנן גרוס ואלינה פוקס.”

“שגרירות שווייץ, האקדמיה הישראלית למדעים ושלושת המוסדות השקיעו כסף רב בארגון, הבאת המרצים לארץ. זה נסיון ראשון של האקדמיה לשתף באופן כל כך נרחב את תקשורת המדע. כל נסיון לקרב את הציבור להבין את המדע הבסיסי יתקבל בברכה.

מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן
מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן. photographer: Andri Pol

יעל וילר, נספחת התרבות של שגרירות שווייץ:  אנדריי פול הוא צלם מאוד נחשב. הוא ליווה את המדענים במשך שנה, וניסה להכנס לעולם של CERN ולצלם את הרגעים החשובים בעבודתם. הצילומים מאפשרים לאנשים שלא היו יודעים מה זה סרן ואיך זה נראה בפנים להציץ לעולם של סרן ולפיזיקה. פותחים דלת לקהל הרחב שלא מעוניין או שלא יכול לדמיין מה קורה.

מה שמיוחד באירוע זה השילוב יוצא הדופן בין תחום הפיזיקה לבין המוזיקה והאמנות ולהראות כמה שהכל קרוב – המדע הפילוסופיה והאמנות. אנחנו חושבים שפיזיקה קרובה לפילוסופיה, אמנות, מוזיקה ולכן אנחנו משלבים את השיחות עם מוזיקה, אוכל, בירה ומורידים את המדע מהאוניברסיטה.”

כשפניתי לפיזיקאים ישראלים לקראת הבאת התערוכה לארץ, הופתעתי מכך שלישראל יש ב-CERN נציגות מכובדת. הם גם מכירים ועובדים באפון שוטף עם המדענים האורחים משווייץ, וזו ההזדמנות להציג לקהל הרחב את שיתוף הפעולה המדעי.”

את התערוכה יפתחו שגריר שווייץ בישראל ז’אן דניאל רוך, סגן הנשיא האקדמיה הלאומית הישראלית למדעים, פרופ’ דוד הראל וסגן נשיא המועצה של CERN פרופ’ אליעזר רבינוביץ’ מהאוניברסיטה העברית.

 

מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן
מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן. photographer: Andri Pol
מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן
מתוך תערוכת Inside Cern של הצלם אנדריי פול. באדיבות דוברות מכון ויצמן. photographer: Andri Pol

 

רשמי ביקור ב-CERN של עורך אתר הידען:

5 תגובות

 1. מצטרף לדבריו של א. בן נר. גם אני הייתי שם.היו כמה עשרות כיסאות לקהל של מאות אנשים. בלגן לא רגיל.לא שומעים ובקושי רואים. אפילו בנמל התקשו להסביר היכן המקום בדיוק. למה באמת לא עשו זאת באחת האוניברסיטאות. מריח ריח של שחיתות. מישהו חסך ועשה כאן קופה. רק כך אפשר להסביר את חוסר הכבוד לכנס. חבל מאוד שכך היה.

 2. 07-04-2017 09:15
  רבותי. הייתי בכנס “Inside CERN” שהיה אתמול בנמל יפו.
  אין לי מילים לתאר את אכזבתי(!) ככה לא מארגנים כנס(!)
  זה היה כישלון ארגוני לתפארת.
  חוץ מדוחק ורעש לא היה שם כלום. פשוט, זלזול בקהל.
  בשביל כישלון כזה לא צריך להביא 4 פרופסורים משוויץ.
  מאפה הביאו המארגנים את המחסן הזה בנמל יפו?
  חסרים אולמות, פי אלף יותר טובים ומתאימים לעניין, באוניברסיטת ת”א?
  משנוכחתי שאני משחית שם את זמני לריק, עזבתי את המקום המפח נפש.
  מסופקתני אם היה בקהל, ולו אדם אחד, שנהנה או הפיק תועלת מהאירוע(!)
  כמה חבל

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן