סיקור מקיף

טיפול חדשני בתא לחץ עשוי לשפר את תפקודם הקוגניטיבי של אנשים בריאים בגיל המבוגר

כך עולה ממחקר משותף לאוניברסיטת תל אביב והמרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא) * זהו המחקר הראשון המצביע על חיזוק התפקוד המוחי ושיפור היכולות הקוגניטיביות של מבוגרים בריאים כתוצאה מטיפול חדשני בתא לחץ (חשיפה לחמצן נקי בלחץ גבוה) * התחומים העיקריים בהם ניכר השיפור הינם קשב, מהירות עיבוד מידע, תפקודים ניהוליים וכן תפקוד קוגניטיבי כולל – שכולם נחלשים במקרים רבים כחלק מתהליך ההזדקנות הנורמלי 

תא לחץ בבית חולים. צילום: shutterstock
תא לחץ בבית חולים. צילום: shutterstock

מרכז סגול לרפואה היפרברית ומחקר במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), והפקולטה לרפואה וביה"ס סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב מדווחים היום על מחקר חדש שמראה, לראשונה בבני אדם, כי טיפול בתא לחץ באמצעות חמצן נקי בלחץ גבוה יכול לשפר משמעותית את תפקודם הקוגניטיבי של אנשים בריאים בגיל המבוגר.

התחומים העיקריים בהם ניכר השיפור הינם קשב, מהירות עיבוד מידע, תפקודים ניהוליים וכן תפקוד קוגניטיבי כולל – שכולם נחלשים במקרים רבים כחלק מתהליך ההזדקנות הנורמלי. כמו כן, נצפה מתאם משמעותי בין שינויים קוגניטיביים לבין שיפור בזרימת הדם במקומות במוח האחראים על תפקודים אלו. המחקר נערך על ידי פרופ' שי אפרתי, ראש מרכז סגול לרפואה היפרברית ומחקר, וראש מערך המחקר במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), וחבר סגל בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר וביה"ס סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב וד"ר אמיר הדני מרכז סגול לרפואה הפרברית ומחקר, מרכז רפואי שמיר (אסף הרופא)

המחקר פורסם ב-15.7.2020 בכתב העת המדעי Aging תחת הכותרת: Cognitive enhancement of healthy older adults using hyperbaric oxygen: a randomized controlled trial.

פרופ' שי אפרתי וד"ר אמיר הדני תכננו את המחקר על סמך פרוטוקול ייחודי לטיפול בתא לחץ, שפותח במרכז סגול במהלך העשור האחרון. 63 אנשים בריאים מעל גיל 64 השתתפו במחקר קליני מבוקר-הקצאה-אקראית. 33 מהם עברו טיפול בתא לחץ לאורך שלושה חודשים, ו-30 שימשו כקבוצת ביקורת.
תפקודם הקוגניטיבי של כל המשתתפים נמדד באמצעות סוללה אחידה, מקיפה וממוחשבת של הערכות קוגניטיביות – לפני ואחרי תקופת ההתערבות. הערכת זרימת הדם במוח בוצעה באמצעות טכניקת MRI חדשנית לבדיקת מעבר דם בכלי הדם הקטנים במוח (זילוח).

"ירידה קוגניטיבית ותפקודית כתוצאה מעלייה בגיל הפכה לבעיה משמעותית בעולם המערבי. מאמצי מחקר נרחבים בכל העולם מתמקדים בשיפור ביצועים קוגניטיביים בקרב האוכלוסייה המזדקנת 'הנורמלית'," אומר פרופ' אפרתי. "במחקר שלנו, שנערך לראשונה בבני אדם, גילינו התערבות רפואית בטוחה ואפקטיבית שיכולה לתת מענה לתוצאותיה הבלתי רצויות של הירידה התפקודית הצפויה כתוצאה מהליך הזדקנות הנורמלית."

"במהלך שנים של מחקר פיתחנו וקידמנו הבנה של פרוטוקולים ייעודיים לטיפול בתא לחץ היכולים להביא לחידוש של כלי דם מוחיים (אנגיוגנזיס) ונוירופלסיות מוחית. בעבר הראינו את הפוטנציאל הטמון בטיפול זה לשיפור/טיפול בפגיעה מוחית הנובעת משבץ, מפציעה או ממחסור ממושך בחמצן, על ידי הגברת זרימת הדם וחילוף החומרים במוח," מסביר ד"ר אמיר הדני. "המחקר הנוכחי מהווה ציון דרך, ועשוי להשפיע באופן עמוק על האופן בא אנו מתייחסים לתהליך ההזדקנות וליכולת לטפל בתסמיניה."

במהלך הטיפול שואף המטופל חמצן נקי בתוך תא לחץ שלחץ האוויר בו כפול מזה השורר בסביבה הרגילה. תהליך זה מגביר את מסיסות החמצן בדם הזורם בגוף. בזמן שנמצאים בתוך התא נעשים שינויים לפרקי זמן קצובים בריכוזי החמצן המביאים לשחרור פקטורי גדילה ושגשוג של תאי גזע המקדמים את ריפוי הרקמה. נכון להיום הולכות ומצטברות ההוכחות להשפעתו הרגנרטיבית של הטיפול בתא לחץ. החוקרים הראו כי שילוב של רמות חמצן גבוהות (היפרוקסיה) ולחץ גבוה (סביבה היפרברית) מביא לשיפור משמעותי בחמצון רקמות ומעורר הן גנים הרגישים לחמצן והן כאלה המגיבים ללחץ. כתוצאה מכך, חילוף החומרים ברקמות משתפר ומשתקם. יתרה מכך, אותם גנים מניעים התרבות מהירה של תאי גזע, מפחיתים דלקות, גורמים לייצור כלי דם חדשים ומפעילים מנגנונים של תיקון רקמות.

"סתימה של כלי דם קטנים, בדומה לסתימות הנוצרות בצנרת של בית 'מזדקן', מהווה מרכיב מרכזי בתהליך ההזדקנות של בני אדם. לכן, שיערנו שיצירת כלי דם חדשים במוח ע"י טיפול בתא לחץ עשויה להשפיע על ביצועים מוחיים באוכלוסייה המבוגרת," מסביר פרופ' אפרתי. "גילינו שהטיפול בתא לחץ מגביר משמעותית את זרימת הדם במוח, במתאם עם שיפור קוגניטיבי – דבר המאשש את ההשערה שלנו. ניתן להניח שטיפול מסוג זה עשוי להשפיע בצורה מיטיבה גם על איברים אחרים בגוף המזדקן. בכוונתנו לבחון זאת במחקרים עתידיים."

פרופ' אפרתי וד"ר הדני מציינים כי הפרוטוקול הוא פרוטוקול ייחודי היכול להינתן רק במרכזים מסודרים עם תאים גדולים המאפשרים את השינויים בריכוזי החמצן, תוך כדי הישיבה בתא, ההכרחיים בכדי לעורר את יצור תאי גזע וריפוי רקמת המוח. "לצערנו יש היום בארץ ובעולם הרבה שרלטנים המשתמשים בשקים מתנפחים, להם הם קוראים תאי לחץ. שקים אלו אינם מאפשרים את הפרוטוקול הטיפולי הנדרש לריפוי, הם ללא בקרת איכות, יכולים להעביר זיהומים בין המטופלים, מסוכנים לכל מי שנכנס לתוכם ולסביבה בשל סכנת שריפה והם מופעלים ע"י שרלטנים ללא אישור משרד הבריאות. חשוב מאוד להיזהר מפניהם."

ראש קבוצת המחקר, פרופ' שי אפרתי, המכהן כמנהל מרכז סגול לרפואה ולמחקר היפרברי במרכז הרפואי שמיר (אסף הרופא), וחבר סגל בפקולטה לרפואה ע"ש סאקלר וביה"ס סגול למדעי המוח באוניברסיטת תל אביב, מספר כי כעת נפתחים מרכזים היפרברים נוספים בעולם העובדים בסינוף ושיתוף פעולה עם מרכז סגול במטרה לשפר ביצועיים מוחיים וגופנים של אנשים בגיל המבוגר על סמך הפרוטוקול הטיפולי שפותח בישראל. המרכז הראשון הגדול ביותר בארה"ב ניפתח והתחיל לעבוד בפלורידה לפני כחודש.

עוד בנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

  1. תור בשנת 2565 אולי…

    הרי ברור מזמן שזה עוזר לא רק למבוגרים, אלא גם לסוכרתיים, לסובלים מדמנציה ולמחלימים מניתוח מוח, הסרות גידולים, טיפול בפצעים כרוניים וכו וכו…

    משתוקק לתור אולי עוד 500 שנה…

  2. אין פה שום דבר חדש, זה ידוע שנים רבות, עשרות שנים. לא ברור למה זה בכלל באתר הידען, מישהו פה פישל שהעלה דבר ידוע ומוכח שנים כ"חדשות"

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן