סיקור מקיף

כימותרפיה בשאיפה לסרטן ריאה

האם בעתיד חולי סרטן ריאה יוכלו לקבל כימותרפיה באמצעות משאף בביתם?

האם בעתיד חולי סרטן ריאה יוכלו לקבל כימותרפיה באמצעות משאף בביתם? מקור: illustration - Nic McPhee.
האם בעתיד חולי סרטן ריאה יוכלו לקבל כימותרפיה באמצעות משאף בביתם? מקור: illustration – Nic McPhee.

פיתוח חדש של מתן כימותרפיה באמצעות משאף עשוי לעורר תקווה בקרב חולי סרטן הריאה. היזם ניר ארז מציג את הפיתוח, הסיכוי לשימוש בו ונתונים עדכניים על חולי סרטן הריאה בישראל.

טיפול סטנדרטי בסרטן הריאה כרוך בשילוב של ניתוח, כימותרפיה והקרנות עם שיעורי תגובה נמוכים ולעתים קרובות החולים סובלים מתופעות לוואי חמורות. במטרה לשפר את הסטטיסטיקה העגומה של ההצלחה הטיפולית, חוקרים אמריקאים פיתחו באחרונה משאף המכיל ננו-חלקיקים המכילים בתוכם כימותרפיה, מתוך מחשבה לשפר את יעילות הטיפול הסטנדרטי וגם למנוע את תופעות הלוואי המאפיינות את הטיפול הכימותרפי, שהרי בעזרת המשאף, הטיפול מגיע ישירות לסרטן שבריאה.

תוצאות ראשוניות מבדיקות מעבדה ראשוניות התפרסמו באוקטובר האחרון: אותם ננו-חלקיקים עם הכימותרפיה הראו יציבות, הדגימו יכולת פיזור יעילה וכן שחרור הכימותרפיה מהם היה מתמשך, דבר המעיד על פוטנציאל לחשיפה מתמשכת של הגידול הסרטני לכימותרפיה.

כעת נותר להוכיח במחקרים קליניים שאכן חולי סרטן ריאה המקבלים כימותרפיה בשאיפה מרוויחים יותר מהכימותרפיה הניתנת בצורתה הסטנדרטית, בעירוי תוך-ורידי הן מבחינת יעילות טיפולית, הן מבחינת צמצום תופעות הלוואי והן מבחינת איכות החיים שלהם. מי יודע, אולי בעתיד חולי סרטן ריאה לא יצטרכו להגיע למרכז הרפואי לקבל כימותרפיה, אלא ישאפו אותה בביתם וירוויחו יותר חיים.

היזם ניר ארז, המפעיל שירות חדש לחולי סרטן – טרייל-אין פארמה (TRIAL-IN Pharma) – מציין כי ההערכה היא שב-2017 מתו כ- 12,000 אנשים בישראל מסרטן, ושמאובחנים כ- 30,000 חולי סרטן חדשים מדיי שנה. סה"כ יש כ- 115,000 חולי סרטן בישראל בהם מטפלים 260 אונקולוגים בלבד תחת עומס עצום ומחסור חריף בתקנים. על החולים להיות מודעים למצב ולקחת אחריות על ניהול המחלה.

לדברי ניר ארז ב 2014, סרטן הריאה היה גורם התמותה המוביל בקרב גברים חולי סרטן וגורם התמותה השלישי בקרב נשים חולות בסרטן. 1 מתוך 4 גברים שחלו בסרטן, נפטר מסרטן ריאה ובקרב נשים שחלו בסרטן, 1 מתוך 8 נפטרה מסרטן ריאה, באותה שנה. על רקע חודש המודעות לסרטן הריאה (נובמבר) חשוב לציין גם מספרים אבסולוטיים: כ- 770 נשים וכ- 1,500 גברים נפטרו מסרטן ריאה ב 2014, סה"כ קרוב ל- 2,300 איש, כ- 6 חולי סרטן ריאה נפטרו מדיי יום. הצפי לשנת 2017 הוא שכ- 7 חולי סרטן ריאה ימותו מדיי יום ממחלה קשה זו.

השירות של טרייל-אין פארמה מסייע לחולי סרטן למצוא ולקבל טיפולים הנמצאים בחזית המדע מעבר לפרוטוקולים הסטנדרטיים המוצעים להם. הגישה לטיפולים אלו, שחלקם הוגדרו כ'פורצי דרך' על ידי רשויות הבריאות, כמו ה- FDA, מתאפשרת בעיקר במסגרות של מחקר וחמלה בכל העולם. באמצעות השירות, החולה יכול לקבל טיפולים אלו כבר היום, בחינם, ועם סיכוי להרוויח מהם שנים לפני שיאושרו ויהיו זמינים בסל הבריאות. השירות ממשיך בליווי מקצועי-רפואי של החולה והאונקולוג, עד להשגת הטיפול בכל מקום ומכל מקום בעולם.  את השירות יזם ניר ארז, בעל רקע וידע נרחבים בתחום הסרטן, היכרות רבת שנים עם האונקולוגים ועם הטיפולים השונים. לצידו של ניר בטרייל-אין פארמה מועסק צוות של שבעה אונקולוגים בכירים.

לתקציר המאמר

ראו עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן