סיקור מקיף

הערכה: פליטות עצומות של C02 מפעילות געשית גרמו להכחדת מינים המונית לפני כ-200 מיליון שנה

ממצאים חדשים מעלים את האפשרות שלכמות העצומה של פחמן דו-חמצני שנפלטה לאטמוספרה כתוצאה מפעילות געשית, כנראה בבסיס האגן האטלנטי הקדום, היתה השפעה ישירה על שינוי קיצוני באקלים של כדור הארץ, להתחממותו, ולעלייה דרסטית בחומציות האוקיינוסים. שילוב תנאים אלה הביאו להכחדה המונית של מינים רבים במעבר בין עידן הטריאס לעידן היורה (לפני כ-200 מיליון שנה) – כך לפחות עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת המדעי Nature Communications

מאת טל כהן, זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

אינפוגרפיקה הממחישה את התקופות הגיאולוגיות וההכחדות הגדולות שביניהן. איור: shutterstock
אינפוגרפיקה הממחישה את התקופות הגיאולוגיות וההכחדות הגדולות שביניהן. המעבר בין עידן הטריאס לעידן היורה – שני משמאל. איור: shutterstock

ממצאים חדשים מעלים את האפשרות שלכמות העצומה של פחמן דו-חמצני שנפלטה לאטמוספרה כתוצאה מפעילות געשית, כנראה בבסיס האגן האטלנטי הקדום, היתה השפעה ישירה על שינוי קיצוני באקלים של כדור הארץ, להתחממותו, ולעלייה דרסטית בחומציות האוקיינוסים. שילוב תנאים אלה הביאו להכחדה המונית של מינים רבים במעבר בין עידן הטריאס לעידן היורה (לפני כ-200 מיליון שנה) – כך לפחות עולה ממחקר חדש שפורסם בכתב העת המדעי Nature Communications.

בעבר הפרה-היסטורי של כדור הארץ התרחשו חמש מגה-הכחדות של החי והצומח ומספר רב של הכחדות מינוריות יותר (לכן, ההכחדה ההמונית שמתרחשת כיום בעולם נקראת ההכחדה השישית והיא לראשונה בהיסטוריה של כדור הארץ ברובה המוחלט מעשה ידי אדם). היקפן, אופן התרחשותן, והגורמים להן – מעסיקים את החוקרים מזה שנים רבות. עד כה זוהו גורמים אפשריים להכחדות אלו: פרצי קרינת גמא, פגיעות מטאורים, עידני קרח שהביאו עמם ירידה דרסטית במפלס פני הים, התפרצויות געשיות שהציפו אל פני השטח מיליוני קילומטרים מעוקבים של לבה רותחת וגזים רעילים כגון גופרית דו-חמצנית (SO2).

חרוט געשי בהר הגעש קילוואה בהוואי. מקור: United States Geological Survey / G.E. Ulrich.
חרוט געשי בהר הגעש קילוואה בהוואי. מקור: United States Geological Survey / G.E. Ulrich.

על פי התיאוריה הגיאולוגית המקובלת בימינו, בעידן הטריאס כל היבשות הקיימות בימינו היו מחוברות יחדיו ליבשת אחת קדומה בשם פנגיאה. מערב אפריקה היתה מחוברת לאמריקות, שהיו מחוברות בצפון לגוש אירו-אסיה. על היבשה התרוצצו מגוון יצורים, רובם זוחלים אמניוטים (בעלי מי שפיר עוברים), שהיו מותאמים לתנאי היובש ששררו בשטחים אדירים בפנים היבשת שהיו מדבריים בשל ריחוק מהים, ובמחצית השנייה של הטריאס גם דינוזאורים קדומים, שעדיין לא שלטו בעולם החי. הים שרץ סילוניות (כמו תמנונאים ודיונונאים) וכן זוחלי ענק ימיים כמו פלסיוזאורים.

בסוף עידן הטריאס ותחילת עידן היורה (לפני כ-200 מיליון שנה) הביאה פעילות סיסמית אדירה באזור CAMP (Central Atlantic Magmatic Province) להתפרצויות געשיות שהחלו תנועות לוחות שהפרידה בין היבשות והיווצרות האוקיינוס האטלנטי.

התפרקות יבשת העל פנגיאה. איור: Image by <a href="https://pixabay.com/users/Clker-Free-Vector-Images-3736/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=30176">Clker-Free-Vector-Images</a> from <a href="https://pixabay.com/?utm_source=link-attribution&utm_medium=referral&utm_campaign=image&utm_content=30176">Pixabay</a>
התפרקות יבשת העל פנגיאה. איור: Image by Clker-Free-Vector-Images from Pixabay

על פי המחקר החדש, בועות פחמן דו-חמצני שנמצאו כלואות בתוך סלעים בזלתיים-מגמתיים שנוצרו בסוף הטריאס מעידות על הנזק הסביבתי הנורא שגרמו ההתפרצויות הגעשיות הללו. לפי הממצאים החדשים, כ-100,000 הקילומטרים הרבועים של לבה, שזרמו לאורך תקופה שמוערכת בכ-500 שנה פלטו לאטמוספרה כמויות אדירות של פחמן דו-חמצני, וגרמו לעלייה בטמפרטורות, לעליית מפלס פני הים ולהחמצת האוקיינוסים (עלייה בחומציות מי הים). אלו בתורן הביאו להכחדת עשרות אחוזים מהמינים שהתקיימו לפני ההתפרצות – הן ביבשה והן בים.

"מדובר בעבודה מרשימה ורחבת היקף ביותר. מבחינה מינרולוגית, נדגמו סלעים בזלתיים מעשרות אתרים בכדור הארץ. החוקרים חישבו שעל פני מאות שנים ספורות, זמן מאוד קצר מבחינה גיאולוגית, נפלטו כמויות אדירות של פחמן דו-חמצני לאטמוספרה", אומר. פרופ' יואב יאיר, דיקן בית הספר לקיימות במרכז הבינתחומי הרצליה.

החוקרים מעריכים כי היקף פליטות הפחמן הדן-חמצני שהשתחררו לאטמוספירה כתוצאה מהפעילות הגעשית דומה להיקף של פחמן דו-חמצני שצפויה האנושות לשחרר לאטמוספרה במהלך כל המאה ה-21, ומתריעים כי אם אכן התקיימה סיבתיות כזו, אנו עלולים לעמוד בפני הכחדה נוספת מעשה ידי אדם בעידן שלנו.

"גם בימינו פעילות געשית אינטנסיבית מחוללת פליטה של גזים לאטמוספרה – הרי געש גדולים יכולים בפרץ פעילות אינטנסיבית של כמה שבועות לפלוט כמות פחמן דו-חמצני שמשתווה לכלל הפעילות האנושית באותה שנה", מוסיף יאיר. "מה שברור זה שהמאמר החדש מחזק מאוד את התיאוריה האקלימית כסיבה הסבירה להכחדה ההמונית".

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

5 תגובות

 1. אנו אכן עלולים לעמוד בפני הכחדה נוספת מעשה ידי אדם בעידן שלנו.
  בעבר הפרה היסטורי התפרצויות געשיות שהציפו אל פני השטח מיליוני קילומטרים מעוקבים של לבה רותחת וגזים רעילים כגון גופרית דו-חמצנית הביאו להכחדתם של מינים רבים.
  אך מה שמעניין הוא לא הסיבה להכחדה או אלו שהוכחדו אלא דווקא מי היו אלו ששרדו!
  ומה לגבי היום?
  מי ישרוד? מה זה נקרא לשרוד?
  היום – לשרוד זה להמשיך את החיים ב"חליפה" אחרת. בצורה אחרת.
  כולנו עשויים מולקלות. אלו הם אותם מולקולות שקיבלנו מלפני כמעט 5 מליארד שנה כשכוכבים גססו להם וסופרנובות פיזרו לחלל שלל של יסודות, מהקלים עד הכבדים ביותר.
  אך דבר אחד עדיין לא גילינו.
  שגם לרצון שלנו יש ייחודיות משלו הבנויה גם היא מפרודות שצורתן היא לקבל לעצמן.
  מכיוון שלפני מה שמכנים אותו "מפץ גדול" לא היה מקום ולא זמן. גם לא רצון לקבל לעצמו אלא אור שביטל את הכלים. (יש אור וכלי היינו מילוי ורצון, קבלה והשפעה).
  ומה שנברא הוא הרצון לקבל.
  לכן במידה ונוכל לשנות את הרצון שלנו ולדמות אותו להשפעה (בכוונות שלנו)
  לא משנה מה יקרה לחומר הגשמי, הרי שאותה הצורה שנפתח על גבי הרצון (בכוונות שלנו) יישאר לנצחיות.
  נשאר לנו לגלות שאותו המפץ הגדול, לא קרה בצורה אקראית, אלא שקיימה אותו מחשבה, מחשבת הבריאה שמתקיימת עד היום.
  הזוי?
  אני מסכים אתכם.
  האם עשויה להיווצר פרדיגמה חדשה שעשויה לשנות את התפיסות הקודמות שלנו?
  על זה אוכל לומר שעצם העובדה כי אבני הבסיס של המחקר המדעי נוקשים ושיטתיים אינה סותרת את ההנחה כי שינוי עצמנו (אותם פרודות המרכיבות את הרצון שלנו) יהיה אותו הטריגר להשגה של גילויים חדשים.
  קליפ: מה עדיין לא גילינו
  https://www.youtube.com/watch?v=IaTdtogD0EU

 2. משה, תפעיל מתקן איות.
  קת זה של רובה. סטן זה זה סוג של רובה. התכוונת לרובה בו השתמשו במלחמת השחרור?? מה הקשר?
  או שהתכוונת לכת שטן?
  ואני מניח שהתכוונת שיערות נשרפים?
  ומה התכוונת לומר עם הכימיקלים? שהכניסו כימיקלים למים וזה השפיע על המוח שלך?
  דווקא נראה לי שאתה מתפקד מצוין בהתחשב בנסיבות.
  ואני ממש סקרן לדעת מה רצית לומר בנוגע לחיסונים ולדור חמש. לא הצלחתי להבין מה הקשר לכך שמצאו גולגולת של טורף דמוי תנין מלםני 200 מ' שנה.
  אנא ממך, כתוב תגובת הסבר. בכבוד רב

 3. שקרנים ! קת הסטן בחסות המדע. נסרפים יערות ברחבי העולם המייצרים חמצן גם כן בגלל זה ? מנין ההמצאה הזהות ? מי חי אזי ולקח מדידות ותיעד אותם ?
  העולם חי אלפי שנים בלבד. ספרים ניתן לכתוב כמה פעמים המדע סותר את עצמו. בירקות מחניסים חומרים מסוכנים כמו גם במים שאנו שוטים. מפזרים כימיקלים עם מטוסים באויר למה ? החיסונים ו g5 למה ?
  שווים ובכפיה יחניסו לנו שווים במוח למה ?
  מי שמחזיק מזומנים בבית יכול לכנס לכלא למה ? העולם בשליטת ה aluminatis

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן