נדרשת גמילה מוחלטת של הכלכלה מפחמן, אחרת האקלים ייצא מאיזון

כך קובעים חוקרים אוסטרלים שערכו מחקר בין תחומי שפורסם בכתב העת PNAS. לדברי החוקרים הסף שקבע הסכם האקלים בפריז – עלייה של שתי מעלות צלזיוס מעל רמת דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה לפני העידן התעשייתי עלול להיות מסוכן ותיגרם האצת ההתחממות

התחממות כדור הארץ. איור: shutterstock
התחממות כדור הארץ. איור: shutterstock

כשההתחממות תעבור את סף שתי המעלות, אקלים כדור הארץ ייצא מאיזון . כך קובעים חוקרים שערכו מחקר אינטרדיסצפלינרי (בין תחומי). כדור הארץ עלול לחצות סף שלאחריו ההתחממות תגבר ומידות החום יהיהו הגבוהות מזה 1.2 מיליון שנה. בראש הקבוצה עומת וויל סטפן, מבית הספר פנר לסביבה וחברה באוניברסיטה הלאומית של אוסטרליה בקנברה. המחקר התפרסם בכתב העת PNAS.

"אנו חוקרים את הסיכון שהמשוב המחזק את עצמו (משוב חיובי) עלול לדחוף את מערכת כדור הארץ לעבר סף, שאם יחצה אותו, האקלים יפסיק להיות יציב ותתרחש האצת ההתחממות." כותבים החוקרים בתקציר המאמר.

לדברי החוקרים, אם ייחצה סף זה אי אפשר יהיה לעצור את התחממות כדור הארץ למה שהם מכנים Hothouse. חציית הסף תוביל לטמפרטורה ממוצעת עולמית גבוהה בהרבה מזו ששררה ב-1.2 מיליון השנים האחרונות, ולגובה פני ים גבוהים משמעותית מאשר בכל זמן בתקופת ההולוקן.
לדברי החוקרים, אפילו הסכם פריז יתקיים ככתבו וכלשונו, האיום הזה לא יוסר. כזכור בהסכם האקלים שהושג בפריז בשנת 2015, ושארה"ב בראשות הנשיא דונלד טראמפ פרשה ממנו נקבע רף של הגבלת ההתחממות הגלובלית לפחות מ-2 מעלות צלזיוס עד שנת 2050, בהשוואה לתקופה הטרום תעשייתית. השאיפה היא להגביל את ההתחממות עד סוף המאה ה-21 ל-1.5 מעלות צלזיוס בלבד. נכון להיום אנו כבר נמצאים ברמה של מעלה אחת מעל ממוצע מידות החום בתקופה הטרום תעשייתית.

היערות, האוקיאנוסים והקרקע סופגים כ-4.5 מיליארד טונות של פחמן שאחרת היה מגיע לאטמוספירה ומוסיף להתחממות. לדברי המדענים, אותו מאגר פחמן שנספג עדיין עלול להיפלט החוצה כאשר התחממות תגבר ולהחריף אותה עוד יותר. האיזורים קפואי העד בקווי הרוחב הצפוניים אוצרים מיליוני טונות גזי חממה. יערות העד באמזונס קולטים אף הם, החשש הוא שכאשר נגיע להתחממות של שתי מעלות מעל התקופה הקדם תעשייתית, גדל הסיכון שבעלי ברית טבעיים אלה יפלטו יותר פחמן משהן קולטים.

המסלול המתקבל עלול לגרום לשיבושים רציניים במערכות האקולוגיות, בחבררות האנושיות ובמשקים. נדרשת פעולה אנושית קולקטיבית כדי למנוע חציית הסף הזה נדרש שינוי דרסטי במערכת כדור הארץ כולה, ביו-ספירה, אקלים וחברות – ויכולה לכלול גמילת הכלכלה העולמית מפחמן, שיפור ספיגת דו תחמוצת הפחמן על ידי הביוספירה, שינויים התנהגותיים, חידושים טכנולוגיים, הסדרי ממשל חדשים ושינוי ערכים חברתיים.

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. העניין הוא פוליטי. והיה אם כדה"ה יתחמם, הקטבים יתחממו, זרם הגולף ייעצר, ו….תתחיל תקופת קרח. לפני היות האדם היו בכד"ה טמפרטורות הרבה יותר גבוהות.
  שטויות. כושר הספיגה של CO2 על ידי היערות והאצות באוקיינוסים הוא עצום. יותר נכון לחסל את גידול הפרות, שמפריחות לאוויר מתן – והוא גז חממה שאינו נספג כלל.

 2. יצירת אנרגיה זה ממש לא המרכז פה, הבעיה היא בשיטה הכלכלית המוניטרית שמבוססת על כסף במקום על משאבים, השיטה הכלכלית מבוססת על צמיחה אינסופית שכל תכליתה לייצר עוד כסף. זה גורר ייצור אינסופי שאין בו צורך, כדי ליצור בו צורך מלאכותי התחילו לייצר מכונות כביסה שמחזיקות מעמד שנה-שנתיים במקום 40-50 שנה (למי שזוכר את זוהר, מילה והAEG של פעם) ונורות שמחזיקות אלף שעות במקום 100 שנה רצוף כמו שייצרו פעם במזרח גרמניה, העיקר לייצר ולצרוך בלי סוף. השיטה הכלכלית גורמת לבזבוז עצום של משאבים ועוד יותר עצום של אנרגיה, ייעול של התהליכים למה שנגזר מההיגיון במקום למה שנגזר מחוקי הכלכלה המוניטרית יגרור מצב שאנרגיה סולארית ורוח יותר מתספק כל מה שאנחנו צריכים ואולי נצליח להגיע לכמעט איזון עם הטבע בניגוד למצב הנוכחי של השמדת משאבים בקצב כל כך מטורף שנצטרך תוך כמה מאות שנים עוד כדור ארץ או שתיים אחרים כדי להתקיים.

 3. אטומית תקנה לנו מספיק זמן לפיתוח חלופות.
  גאותרמית – פותח ע"י יוצאי NASA מקדח שאינו מכני – יהלום אלא בעירה- שמתיך שבבים של סלע. צריך גם עמידות לטמ"פ של המקדח. מה שמבדל את יילוסטון מהשאר הינו הצורך לקדוח רק 300 מ. כאן יידרשו כמה ק"מ של קדיחה. אבל אז אנרגיה חשמלית.
  ועוד דבר שנדרש פיתוח מסכך של קרינה מגנטית מרכב חשמלי. יש רעיון איך עושים את זה, אין זמן. מתכת מסככת רק שדה חשמלי והוא לא העיקר.

 4. אנרגיה אטומית – מקורות יהיו רק ל-400 שנים הבאות.
  נדרש להערכתי פתרון מרובה טכנולוגיות: סולרית, מים, גאו-תרמית שמתאימה לא רק לילוסטון פארק ואיסלנד, והיתוך.

 5. איש חופשי
  הבעיה היא – הכחדה המונית של מינים שקורית בעקבות שינוי אקלים קטנים. האיזון מאד עדין.

  מין האדם לא יכחד עם הטמרפרטורה תעלה בשתי מעלות. אבל, מאות מיליוני אדם יאבדו את פרנסתם ואת מקום מגוריהם.

  אסונות הטבע יגברו – על זה אין ויכוח כי זה כבר קורה. ואנשים רבים מתים בגלל זה. היום מעריכים ש-150,000 איש מתים כל שנה – רק בגלל שינויי האקלים.

  אני יודע שזה לא נעים לשמוע. אבל למות זה פחות נעים.

 6. על פי המחקר הנל לפני 1.2 מליון שנים הטמפרטורות היו גבוהות יותר מהתאור הלכאורה קטסטרופלי המתואר במאמר וכדור הארץ לא יצא מאיזון, אלא להיפך שמר על איזון ואפילו נכנס למספר תקופות קרח בהן היתה הטמפרטורה נמוכה בהרבה מהיום.
  עלומר, גם עליה של 2 או יותר מעלות לא תוציא את כדור הארץ מאיזון.
  לא ממש ברור על מה המהומה.

 7. תגידו את זה ל"פייק ניוז" טראמפ. וגם לממשלת ישראל שכלל אינה מודעת לנושא, חוץ מכריית כסף לטייקונים בעזרת חוזי הגז…

 8. כלומר לאור החלופות הקיימות לאנרגיה פחמנית רק אנרגיה אטומית רלוונטית. רוח שמש גלי ים אינם פתרונות רציניים וכבר עיכבו את הצמצום האפשרי בפליטות פחמן. להערכתי כרגע על פי חוקי הפסיקה הידועים יש להשקיע מיליארדים ולתמרץ את המדינות המתפתחות להקמת כורים גרעיניים מודרניים .

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן