סיקור מקיף

חום אימים

יולי 2019 היה ככל הנראה החודש החם ביותר אי פעם. כשצדפות נצלות בקליפתן ציפורים נמלטות לפסגות ומחלות מסוכנות מתפשטות במהירות, האם יש עוד סיכוי להילחם במשבר האקלים?

רן בן מיכאל, זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

ההתחממות הגלובלית. איור: shutterstock
ההתחממות הגלובלית. איור: shutterstock

אם נהניתם, כמונו, ממונדיאל הנשים האחרון, בוודאי שמתם לב למחזה הפחות שיגרתי של הפסקות התקררות יזומות במהלך המשחק כשהשחקניות שותות מים לרוב ומתכסות במגבות קרח. מאמץ גופני במהלך גל חום כמו זה שחוותה אירופה – שיא של 45.9 מעלות בצרפת, מארחת המונדיאל (שנרשם בשלהי יוני) – עלול להוות סכנת חיים אפילו לאתלטיות נהדרות וחזקות כמו מייגן ראפינו.

2018 הגיעה למקום הרביעי בממוצע מידות החום ההיסטורי ויצרה רצף של ארבע השנים החמות שנמדדו אי פעם. 2019 כנראה תהפוך לחמישית ברצף זה: גאוין שמידט, מנהל מכון גודארד ללימודי החלל בנאס"א צייץ כי הסיכוי לכך הוא 99.9 אחוז.

שיאי חום נשברו לא רק באירופה והובילו לשריפות ענק בספרד וכפי שקרה בגלי חום קודמים צפויה עליה במספר מקרי המוות ברחבי היבשת כתוצאה מהחום הכבד. יוני 2019, למשל, היה החודש החם ביותר מאז החלו מדידות סדורות. הממוצע העולמי עמד על 15.5 מעלות, גבוה ב-0.95 מעלות מהממוצע לאורך המאה ה-20 כשבאזורים הקרים בשגרה (כמו רוסיה ואלסקה) הטמפרטורה הממוצעת עלתה כמעט ב-3 מעלות. הזינוק הגבוה ביותר נרשם באַלֶרְט בקנדה, ישוב-הקבע הצפוני ביותר בכדור הארץ: במקום 6-3 מעלות ביום רגיל, טיפס המדחום ל-21 מעלות.

NOAA, מינהל האוקיאנוסים והאטמוספירה הלאומי של ארה"ב, דיווח על שורה של שיאי חום חדשים: יולי הוא החודש ה-414 ברציפות שבו הטמפרטורה העולמית עלתה על הממוצע, כשתשעה מתוך עשרה חודשי יוני החמים ביותר אירעו מאז 2010.

הפאנל הבינלאומי לשינוי האקלים של האו"ם (IPCC) פירסם בסוף 2018 דו"ח מיוחד על התקדמות הסכם פריז למניעת משבר האקלים. על פי סקירת הממצאים, עלייה של 1.5 מעלות מעל הרמה שלפני העידן התעשייתי – היעד הנמוך של ההסכם – עתידה להתממש בין השנים 2052-2030. המשמעות היא שהתרחיש "האופטימי" הוא הפחתת הפליטות כדי שלא לחצות את הסף העליון של ההסכם – עלייה של 2 מעלות במחצית השנייה של המאה. לעלייה של 4 מעלות, כפי שהציג הבנק העולמי בדו"ח שנקרא '"תנמיכו את האש", המין האנושי כבר כנראה שיהיה לנו קשה מאוד להסתגל והנפגעות הגדולות ביותר יהיו מדינות איים ומדינות עניות שיתקשו להתמודד עם התנאים הקשים ולספק מזון ומים לתושביהם.

 

ציפורים, דגים, צדפות וחיידקים

צוות חוקרים שעשה שימוש במודל שבחן בזמן אמת גלי החום בצרפת במהלך יוני, טוען כי גלי החום הופכים שכיחים יותר, לפחות פי חמישה, וחמים יותר בגלל משבר האקלים. בשילוב גורמים אחרים, כמו התבגרות האוכלוסייה, השפעתם על בני אדם תהיה קטלנית יותר. למסקנה דומה מגיע מחקר נוסף: חום הוא משתנה מזג האוויר שאחראי למספר המתים הגבוה ביותר בארה"ב ומאפייני הבנייה בערים רק מחמירים את התופעה. איי החום העירוני משמרים טמפרטורות גבוהות גם לאחר השקיעה ומתברר שטמפרטורות גבוהות גם בלילה מקשות על התאוששות הגוף ועלולות להגביר את הסיכונים לפגיעה ואף לתמותה אצל אוכלוסיות הרגישות לחום.

ההשלכות של משבר האקלים מוציאות גם מערכות אקולוגיות טבעיות משיווי משקלן. כך, למשל, חוקרים שעקבו אחר ציפורים בהרי פרו נוכחו בהיעלמות מינים ובהצטמצמות האוכלוסיות וכינו את התופעה "מדרגות נעות להכחדה" משום שהציפורים עולות עם ההתחממות לבתי גידול גבוהים יותר במעלה ההר, עד שמתישהו כבר לא נותר להן לאן לעלות.

המצב באוקיאנוסים גרוע לא פחות: עליית ריכוז הפחמן הדו-חמצני באטמוספרה, שגורמת לעליית טמפרטורות ביבשה ובמי הים, אחראית גם לשינוי הרכבם הכימי של מי הים כאשר פחמן דו חמצני מומס בהם, עולה רמת החומציות של מי הים (pH יורד). שילוב זה מקטין את הצלחת הרבייה של שני מינים של דגי קוד, המוכרים גם בשם בקלה (Atlantic cod ו-Polar cod), שניים מהמדגים העשירים בצפון האוקיאנוס האטלנטי, עד כדי היעלמותם במחצית השנייה של המאה (בהתממשותו של התסריט החמור של המשך פליטות גזי החממה Representative Concentration Pathway (RCP) 8.5). בשנות ה-90 של המאה ה-20 כבר קרס לחלוטין המדגה של דגי הקוד לחופי ניופאונדלנד ואתו התמוטטה תעשיית הדיג בצפון מזרח קנדה וחלק מזו של ארה"ב, עשרות אלפי עובדים איבדו את עבודתם וסקטור שגלגל מאות מיליונים כמעט ונמחק למשך 30 שנה. דווקא כשהתעשייה הזו מראה סימני התאוששות, התסריט יכול לחזור על עצמו.

כמו בני אדם, גם שוכני המים סובלים מגלי החום המעיקים. בשמורת הטבע מפרץ בודגה שבקליפורניה נצלו אלפי צדפות בקליפתן בשל גל החום באזור בסוף יוני ובסקר שערכו חוקרי המעבדה הימית במקום נמדדו בממוצע 30 אחוזי תמותה (עם טווח של בין 70-5 אחוזי תמותה) כאשר באירוע קודם בשנת 2004 נמדדו רק 10 אחוזי תמותה. אירוע זה עתיד להחוויר לעומת הצפוי: על פי דו"ח האו"ם שוניות האלמוגים, המערכת האקולוגית בעלת המגוון הביולוגי הגדול ביותר בים, עתידה להיפגע קשות ולהיעלם (מעל 99 אחוז מהשוניות) מרוב האזורים בהם נפוצות כיום שוניות, זאת כאשר תתרחש עלייה של 2 מעלות צלזיוס בטמפרטורת מי הים הממוצעת. בעלייה של 1.5 מעלות צלזיוס בין 90-70 אחוז מהשוניות צפויות להיפגע קשות ולחדול מלהתקיים..

חום יוני-יולי אינו מסב רק אי-נוחות, הוא עדות לשורה של סיכונים לבריאות, לכלכלה ולחברה. בעקבות העלייה בטמפרטורת המים, חיידק אלים במיוחד הגורם למעל 50 אחוז תמותה בשל צריכתו דרך מאכלי ים ומעל 25 אחוז תמותה בשל מגע דרך פצעים בעור בשל פעילויות נופש בים, מראה נוכחות רבה יותר בשנים האחרונות. בעקבות זאת, ובהלימה עם ההתחממות העולמית, עולה התדירות של אירועי התמותה.

ללא הפוגה

"גם עם התחייבויות הנוכחיות של מדינות העולם להסכם פריז העלייה הצפויה היא של 2.7 מעלות, שהיא מסוכנת, ולכן יש לחזק את ההתחייבויות הללו ולעגן אותן בחקיקה ובמדיניות קונקרטית", אומרת ד"ר מיכל נחמני, חוקרת מדיניות שינוי אקלים ב-LSE. "יש ליישם צעדים כמו החלפת תמהיל האנרגיה ושיפור היעילות האנרגטית, איסור על רכבים מונעים במנוע בעירה-פנימית, מעבר לחקלאות מקיימת וכדומה". נחמני סבורה ששני גורמים כבר תורמים להאצת התהליך: "השוק הפרטי מתקדם לכלכלה מעוטת-פחמן מפני שהוא מכיר בסיכון לעצם עסקיו והשקעותיו וזהו איתות לשאר הסקטורים. שנית, הציבור, במדינות מערביות בעיקר, דוחף את הפוליטיקאים לנקוט בצעדים רציניים יותר, כמו המחויבות הבריטית לאפס-פליטות עד 2050. אנחנו בינתיים נעים בכיוון הנכון אך לאט בהרבה מהדרוש".

בנושא הזה כנראה שאין תרופת פלא. אין מהלך אחד שיאפשר למין האנושי להמשיך ולשרוד ברווחה סבירה עבור הדורות הבאים אך שילוב של צעדים רבים והאצתם בכיוון הנכון יכולים לשפר את המצב. ישראל בינתיים גוררת רגליים בתחום על אף שהדבר לא משתלם לה מכמה בחינות.

"הפחתת פליטות רצויה לישראל במישור היחסים הבינלאומיים", אומרת נחמני, "שחקנים קטנים מישראל מכירים בחלקם בתמונה הגלובלית ומתגייסים למאמץ. יותר מכך, כל צעד כזה מסייע בפתרון בעיות אחרות: צמצום זיהום אוויר, הגנה על תשתיות חופיות, הקטנת עלות ייצור האנרגיה והתלות במקורות בודדים של גז ופחם".

"צעדי הסתגלות משמעותיים הם הכרחיים מפני שאירועי הקיצון – שריפות, שיטפונות ועוד – עתידים להתרחש בישראל החשופה לסיכונים רבים בשל מיקומה ומשטר האקלים בה, החל במכות יתושים וכלה בעלייה דרמטית בתחלואה. משבר האקלים יעצים סיכונים ביטחוניים ולכן אימוץ גישה מערכתית והחלתם של צעדי מיתון והסתגלות הם מחויבי-המציאות", מסכמת נחמני.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

22 תגובות

 1. אנו, אנו, אנא ערף.

  קרא שוב את התגובה – בעיון – וחזור בך.
  אם אינך מכיר את ההסטוריה, בקש מאיזה פרנץ שירענן את זכרונך.

  והנה באיראן פותחים שוב צנטריפוגות,
  ומאיימים עלינו בכיליון.
  ולצידם כמו תמיד האירופאים
  משתדלים קצת לזרז את האסון.

  כי לא הספיקו הפוגרומים, לא בוגדאן ופטליורה
  היטלר האס אס והציקלון.
  כי חכמים היו כולם מול ילדים וספרי תורה
  גיבורים על חלשים כמו כל בריון.

  לסלאבים יש פולין
  לנורדים יש את שוודיה,
  לבריטים יש את וולס ואלביון.

  לפרנקים יש צרפת
  רוסים חיים ברוסיה
  לפרסים יש פרס ולבנון.

  ורק אותנו מגנים פה על כל עץ ועל כל סלע
  דנים כאן את כולם לאבדון.

  ואם חלילה בקברי קדושינו נתפללה,
  תתכנס אז מועצת הביטחון.

  הקשיבו פולנים
  הקשיבו אוקראינים,
  הקשיבו ערבים וגרמנים.

  שוב לא תהיה שואה,
  לא תגרשו אותנו
  ראו את הכללים כמשתנים.

  כי כבר איננו חלושים
  ואין אנחנו מתרפסים עוד,
  גם לא יהודונים ומסכנים.

  ועם ארבע מאות ראשים שעל טילי יריחו שניים
  שוב לא ניתפס לא מוכנים.

 2. ישראל שפירא
  נכון, בדיוק כמו שציינתי: אפרו-אסקימוסי. פינגווינים יש גם באפריקה. אולי גם בשלזיה..

  ביבי הוא מצויין.
  הוא דוגמה מצויינת למנהיג מן המעלה הראשונה כמו בגין ואף בן גוריון…
  אילו אנשים מאותו החומר שממנו עשוי מנהיג כמו ביבי לא היו עושים את מה שעשו, לא היתה לך היום מדינת ישראל…
  אה, נכון שכחתי, גם ככה המדינה שלך זה לא ישראל… אז מה איכפת לך ללכלך עליה… גוטנאכט

 3. אנו, התשובה היא 3. בעל החיים הוא פנגווין שחי באנטרטיקה, והצייד יצא מנקודה המרוחקת קילומטר צפונית למעגל שהיקפו קילומטר ומרכזו הקוטב הדרומי. עובד גם עם כל מעגל שהיקפו קילומטר מחולק במספר שלם כלשהוא.

  ביבי לא ראוי. ביבי זה לא גנץ או לפיד או ברק או פרס או רבין או בגין. והוא בטוח לא בן גוריון. אילו ביבי היה מנהיג הישוב במקום בן גוריון ב1944, אואואו איזה קומבינות היו הולכות. מכל עבר היית שומע על תשלומי שוחד שהוא קיבל מאנשים עם שמות כמו רז׳ו קסטנר או קורט בכר על עיסקאות מפוקפקות של אנשים תמורת משאיות. היהודים המסכנים שמיטב כספם נוצל לשחד פקידים נאצים (עם בקשיש נאה לבוס) היו משוכנים במעברות פחונים ואוהלים עלובים בנגב או בקפריסין והיו מבכים את מר גורלם בלבאנט ומתרפקים על החיים הנוחים שהשאירו אחריהם בהונגריה.

  או בשלזיה.

  אה..

  טוב..

  ולמה אף אחד לא מתייחס לדילמה שהצגתי ב:

  https://www.hayadan.org.il/distant-galaxy-found-04110/comment-page-24#comment-730107

  אולי בגלל שאין תשובה? ראו דיון ב:

  https://www.physicsforums.com/threads/entanglement-relativity.976564/

  סחבק מופיע בתור snuz2001

 4. ישראל שפירא,
  4: אפרו-אסקימוסי.
  …ובכלל, אתה יוצא בטענות אל מוכרי הקרח המסכנים ושופט אותם… אתה מתלונן על יוקר המחייה באיגלו… אתה מעליב דובים… זה לא קורקטי פוליטית! אתה צריך להגיד תודה שהשאלה שלך בכלל מופיעה בפורום!
  חצוף!
  רק גנץ! או מישהו אחר!
  ביבי לא טוב!

 5. בגלל ההתחממות הקרח מתייקר, עלויות בניית איגלו מרקיעות, ודובים רבים מסתובבים בקיץ ללא פרווה.

  לא קל להיות אסקימוסי.

  חידה לפורום (אם יש פה מישהו בכלל):

  בחמש קם צייד והולך קילומטר דרומה, אח״כ קילומטר מערבה, אח״כ קילומטר צפונה ומגיע לנקודת המוצא שבה הוא צד בעל חיים.

  מה צבע בעל החיים?

  1. לבן.

  2. שחור.

  3. לבן שחור.

 6. "2018 הגיעה למקום הרביעי בממוצע מידות החום ההיסטורי ויצרה רצף של ארבע השנים החמות שנמדדו אי פעם. 2019 כנראה תהפוך לחמישית ברצף זה: גאוין שמידט, מנהל מכון גודארד ללימודי החלל בנאס"א צייץ כי הסיכוי לכך הוא 99.9 אחוז." (סוף ציטוט)
  "טוב אז השמידט הזה טעה!!!"

 7. "2018 הגיעה למקום הרביעי בממוצע מידות החום ההיסטורי ויצרה רצף של ארבע השנים החמות שנמדדו אי פעם. 2019 כנראה תהפוך לחמישית ברצף זה: גאוין שמידט, מנהל מכון גודארד ללימודי החלל בנאס"א צייץ כי הסיכוי לכך הוא 99.9 אחוז." (סוף ציטוט)
  "טוב אז השמידט הזה טעה!!!"

 8. הכל פייק ניוז וקשקושי מדענים שזקוקים לתקציב הבא וחייבים לשרבט שטויות אפוקליפטיות בכדי לינוק עוד כספים. מאותו צד המתרס עומדים עשירי עולם ומעודדים את הפאניקה מאחר והם כבר שולטים בבנק פליטות הפחמן העולמי ממנו יעשו אינספור מילארדים והכל בשם משהו שאינו קיים והוא למעשה חלק ממחזוריות כדור הארץ.

 9. איזה שטויות. כבר היו חודשים בשנים קודמות הרבה יותר חמים. דווקא בכלל לא היה חם יחסית וכמעט לא הפעלתי מזגנים. אני זוכרת קיצים הרבה יותר חמים. מי מבצע המדידות. קשקוש.

 10. כולם "ידענים" אבל מי שמסתיר את האמת זו נאס"א והשלטונות שכולם משתייכים לבונים החופשיים. אז תדעו שזוהי השפעתו של ניבירו יחד עם הרי געש תת מימיים שמחממים את כדור הארץ, את הים שבעקבות זה מליוני דגים מתים ונפלטים לחוף לאורך קילומטרים רבים ללא סיבה וזה בגלל שהם פשוט מתבשלים מחום הים על כן החוקרים מתפלאים גם הם מהתמותה מאחר ובבדיקות מעבדה לא נמצאו שום תוצאות שליליות. ניבירו ממיס את הקטבים מבפנים. מתחת למעטה הקרח ועכשיו נוצר מעבר לאוניות בין אירופה לאסיה דרך הקוטב הצפוני. ניבירו גרם לאסונות טבע מחרידים שזה כולל את שני הצונמי ב2004 ו -2011 ביפן, בולענים, שטפונות, שינוי קיצוני במזג האויר, התפוצצות הרי געש על האדמה ומתחת לפני הים, נהרות עם מים אדומים, קור וחום קיצוניים, שריפות ועוד. נאס"א גם לא יגלו לכם שמעל ניבירו הנקרא שביט או שרביט במקורות ע"ש זנבו, יש מליוני אבני אלגביש בצורת קשת שהם אסטרואידים לוהטים שכל אחד מהם הוא כגודל עיר ומדינה בארה"ב והם עתידים להפציץ ולשרוף חלקים גדולים מכדור הארץ. כל האסונות טבע שהיו, קרו בתוך כמה שנים מה שהיה אמור להיות לפחות ב 100 שנה.
  יש לכך שני סיבות. הסיבה הטבעית כביכול שניבירו גדול פי 6 מכדור הארץ וכוח המשיכה שלו כ"כ עצום ואדיר, שכשידיע לפה למרחק כמו הלבנה מאתנו, יחד עם עוד שבעה כוכבים סביבו, הוא ישאב את מי הים כלפי מעלה ויצור גלים שגובהם כ 600 מטר לערך שיציפו שני שליש מהעולם כשהראשונים יהיו חופי מזרח ומערב של ארה"ב. אנגליה והולנד ישקעו לגמרי תחת המים. ע"כ ברחבי העולם בנו בונקרים עצומים עם כל הלוקסוס העולמי לכמה שנים והכל בפאר והדר ואנרגיה סודית שמחליפה את החשמל. גם בי-ם שגודלו 30 קמ"ר ופתחו סמוך לבנין הכנסת. כל אלה רק לאנשי נאס"א, עשירי תבל, ממשלות ובכיריהם בעבר ובהוה ומשפחותיהם ועוד מבכירי הבונים כי כל אלה משתייכים לבונים החופשיים שבראשם עומד האפיפיור.

 11. כולם "ידענים" אבל מי שמסתיר את האמת זו נאס"א והשלטונות שכולם משתייכים לבונים החופשיים. אז תדעו שזוהי השפעתו של ניבירו יחד עם הרי געש תת מימיים שמחממים את כדור הארץ, את הים שבעקבות זה מליוני דגים מתים ונפלטים לחוף לאורך קילומטרים רבים ללא סיבה וזה בגלל שהם פשוט מתבשלים מחום הים על כן החוקרים מתפלאים גם הם מהתמותה מאחר ובבדיקות מעבדה לא נמצאו שום תוצאות שליליות. ניבירו ממיס את הקטבים מבפנים. מתחת למעטה הקרח ועכשיו נוצר מעבר לאוניות בין אירופה לאסיה דרך הקוטב הצפוני. ניבירו גרם לאסונות טבע מחרידים שזה כולל את שני הצונמי ב2004 ו -2011 ביפן, בולענים, שטפונות, שינוי קיצוני במזג האויר, התפוצצות הרי געש על האדמה ומתחת לפני הים, נהרות עם מים אדומים, קור וחום קיצוניים, שריפות ועוד. נאס"א גם לא יגלו לכם שמעל ניבירו הנקרא שביט או שרביט במקורות ע"ש זנבו, יש מליוני אבני אלגביש בצורת קשת שהם אסטרואידים לוהטים שכל אחד מהם הוא כגודל עיר ומדינה בארה"ב והם עתידים להפציץ ולשרוף חלקים גדולים מכדור הארץ. כל האסונות טבע שהיו, קרו בתוך כמה שנים מה שהיה אמור להיות לפחות ב 100 שנה.
  יש לכך שני סיבות. הסיבה הטבעית כביכול שניבירו גדול פי 6 מכדור הארץ וכוח המשיכה שלו כ"כ עצום ואדיר, שכשידיע לפה למרחק כמו הלבנה מאתנו, יחד עם עוד שבעה כוכבים סביבו, הוא ישאב את מי הים כלפי מעלה ויצור גלים שגובהם כ 600 מטר לערך שיציפו שני שליש מהעולם כשהראשונים יהיו חופי מזרח ומערב של ארה"ב. אנגליה והולנד ישקעו לגמרי תחת המים. ע"כ ברחבי העולם בנו בונקרים עצומים עם כל הלוקסוס העולמי לכמה שנים והכל בפאר והדר ואנרגיה סודית שמחליפה את החשמל. גם בי-ם שגודלו 30 קמ"ר ופתחו סמוך לבנין הכנסת. כל אלה רק לאנשי נאס"א, עשירי תבל, ממשלות ובכיריהם בעבר ובהוה ומשפחותיהם ועוד מבכירי הבונים כי כל אלה משתייכים לבונים החופשיים שבראשם עומד האפיפיור.

 12. מדוע אף פעם לא מציגים גם את היתרונות של התחממות כדוה"א (ויש רבים כאלה!)?? א. ההתחממות וההתרבות של הפחמן הדו חמצני, משפרות את תנאי המחיה של הצמחים, ובכך מגדילות היבולים, ומקטינות הרעב בכדה"א! ב. ההתחממות מרחיקה את בואה של תקופת הקרח התקופתית,(כי הקרח שנמס לא יכול להחזיר את חום השמש לחלל, ולהגביר הקור) שבמהלכה ימותו בוודאות מליארדי אנשים, ברעב וקור! (בניגוד למוות, לא ודאי, של מליונים בודדים, בגלל ההתחממות!

 13. כתבה ממוחזרת ללא פרטים חבל בדרך כלל סהאתר הזה נותן חומר קריאה איכותי יותר

 14. חייבים לעשות הבה יותר.
  חייבים לחנך את הנוער ולידע אותם, חייבים לדרוש ממנהיגינו לעשות צעדים. לא רק להגיד מה לא טוב. בטוחה שיש דרכים לעצור את התופעה ואף להחזיר את הגלגל לאחור.
  שתילה מסיבית….בניה אחרת, עידוד נסיעה בתחבורה ציבורית , אפילו במחיר של כמעט חינם, רכבים חשמליים ובטוחה שיש עוד דרכים נוספות ושונות.

 15. ההתחממות הגלובלית זה הטרנד הכי גדול של הפייק ניוז. אבל של שנת 2010. ואתם עדיין ממשיכים לבלבל לנו את המוח עם כתבות בנושא. חודש יולי לא היה חם בכלל ואפילו היה אחד הנעימים. תבדקו את אמצעי המדידה שלכם או את עצמכם. התחממות גלובלית אם קיימת, היא בסהכ עוד מחזור בטבע של כדור הארץ ולאדם אין כל קשר לזה.

 16. למה לפתוח בשקר? אולי יולי האחרון היה החודש החם ביותר בשלוש מאות השנים האחרונות. אבל אי פעם?! על סמך מה זה נאמר?! זה בכלל סביר לדעתו של הכותב עצמו?!
  דת ההתחממות נגד האמפריציזם

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן