סיקור מקיף

האוניברסיטה העברית מובילה את רשימת האוניברסיטאות בדירוג שנחאי הכללי

גם השנה כל שבע אוניברסיטאות המחקר נמצאות בין 500 האוניברסיטאות הטובות בעולם בדירוג שנחאי. בחלוקה לתחומים ההצלחה הטובה ביותר של אוניברסיטאות ישראליות היא בתחום מדעי המחשב – 5 אוניברסיטאות בין מאה הטובות בעולם

קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. צילום: האוניברסיטה העברית
קמפוס גבעת רם של האוניברסיטה העברית. צילום: האוניברסיטה העברית

האוניברסיטה העברית מדורגת במקום ה-72 בעולם בדירוג שנחאי, אותו עורכת מזה שמונה שנים אוניברסיטת שנחאי ג'יאוטונג שבסין, נחשב לאחד משני הדירוגים הבינלאומיים הנחשבים ביותר לאוניברסיטאות. זו ירידה של שמונה שלבים לאחר שבשנת 2009 דורגה האוניברסיטה העברית במקום ה-64.
בקרב המקומות 101-150 בעולם ובמקומות 2-4 בישראל (אין פירוט מדויק של מקומות בקבוצות שמעל המקום ה-100) נמצאים הטכניון, אוניברסיטת תל אביב ומכון ויצמן. במקומות 5-6 בדירוג הישראלי (מקום 301-400 ברשימה הכללית) נמצאות אוניברסיטת בר-אילן ובן גוריון וחותמת את הרשימה אוניברסיטת חיפה שנמצאת במקום השביעי בישראל ובעולם היא מדורגת בין 401 ל-500.
כאשר סדר הרשימה בתוך המקומות הקבוצתיים לא מרמז על מקום מדויק אלא מופיע לפי סדר הא'-ב'- האנגלי.

את הרשימה העולמית מובילה אוניברסיטת האוורארד ואחריה אוניברסיטת קליפורניה בברקלי, אוניברסיטת סטנפורד, MIT, אוניברסיטת קיימברידג' בבריטניה, המכון הטכנולוגי של קליפורניה, אוניברסיטת פרינסטון, אוניברסיטת קולומביה, אוניברסיטת שיקאגו, אוניברסיטת אוקספורד (בריטניה), אוניברסיטת ייל וקורנל.

חלוקה לפי נושאים – הצלחה טובה יותר לישראליות

ברשימת האוניברסיטאות המדעיות-מתמטיות ניתן למצוא במקומות 51-75 את הטכניון והאוניברסיטה העברית ובמקומות 76-100 את אוניברסיטת תל אביב; ברשימת האוניברסיטאות ההנדסיות, כפי שדיווחנו אתמול, הטכניון במקום ה-38 ואוניברסיטת ת"א בקבוצת המקומות 76-100. את רשימת מדעי החיים בישראל מוביל מכון ויצמן (מקום 46) במקומות 51-75 מוצאים את הטכניון והאוני' העברית, ובמקומות 76-100 בדירוג מדעי החיים נמצאת אוניברסיטת תל אביב. בתחום מדעי החברה נמצאת האוניברסיטה העברית במקום ה-46 ואוניברסיטת תל אביב בקבוצת 76-100. ברפואה ורוקחות לא נמצאה אף אוניברסיטה הישראלית בין מאה המדורגות הראשונות.
בחלוקה לתחומים צרים יותר ההצלחה הישראלית גבוהה יותר כך למשל בתחום מדעי המחשב נמצאות חמש אוניברסיטאות ישראליות בין מאה הראשונות: מכון ויצמן (12), הטכניון (15), האוניברסיטה העברית (21), אוניברסיטת ת"א (31) ובר אילן (76-100).
במתמטיקה אנו מוצאים את אוני' ת"א (26) וכן את הטכניון והאוני' העברית (51-75). בפיזיקה אנו מוצאים את האוני' העברית ומכון ויצמן (51-75) וכן את אוניברסיטת תל אביב (76-100). בכימיה אנו מוצאים את הטכניון ואת מכון ויצמן בקבוצת המקומות 51-75. בכלכלה ומינהל עסקים אנו מוצאים את האוניברסיטה העברית (44) ואת אוני' ת"א (78-100).

4 תגובות

  1. אני יודע, ובדיוק על זה אני מדבר. אין לי מושג מה רמת ההוראה בעברית, אבל מבחינת מחקר זה ידוע שבמתמטיקה האוניברסיטה העברית היא המובילה בארץ.

  2. אם אני מבין נכון, אין בהכרח קשר בין הדירוג לבין רמת הלימודים באוניברסיטה. הדירוג מתייחס לרמת המחקר של המרצים. מרצה או איש סגל יכול להיות גאון ולפרסם הרבה מאמרים אבל לא יודע או לא רוצה ללמד ברמה גבוהה.

  3. במתמטיקה אונ' ת"א מדורגת יותר מהעברית ? לא נשמע לי הגיוני. ואני לומד בתל אביב.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן