סיקור מקיף

לראשונה: מבנה מהתקופה החשמונאית התגלה בירושלים ובו חרסים ומטבעות רבים

יוסף בן מתיתיהו סיפר על ירושלים החשמונאית, אבל רק עכשיו נחשפים שרידי בניין מתקופה זו של העיר בחפירות ארכיאולוגיות של רשות העתיקות בעיר דוד שבגן לאומי סובב חומות ירושלים

תמונה של שרידי המבנה החשמונאי. צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות
תמונה של שרידי המבנה החשמונאי. צילום: אסף פרץ, באדיבות רשות העתיקות

במהלך החודשים האחרונים הולכים ונחשפים שרידי מבנה מרשים מהתקופה החשמונאית (מאה 2 לפנה"ס) בחפירות שמנהלת רשות העתיקות בחניון גבעתי שבעיר דוד, בגן לאומי סובב חומות ירושלים. החפירות ממומנות ע"י ידידי עיר דוד.

קירותיו הרחבים של המבנה (למעלה ממטר רוחב) בנויים אבני גיר מהוקצעות שהונחו בשיטת "ראשים ופתינים", שיטת בנייה האופיינית לתקופה החשמונאית.
בתוך המבנה, המתנשא לגובה של כ-4 מ' ואשר שטחו כ-64 מ"ר', התגלו כלי חרס רבים, אך היו אלה בעיקר המטבעות שהפתיעו את החוקרים: אלה, העידו שהמבנה הוקם בראשית המאה ה-2 לפנה"ס והמשיך אל תוך התקופה החשמונאית, כאשר במהלכה עבר שינויים מהותיים בתוכו.

עוד בנושא באתר הידען:

 

לדברי ד"ר דורון בן עמי ויאנה צ'חנוביץ, מנהלי החפירה מטעם רשות העתיקות, "חשיבותה של תגלית זו היא בעיקר לנוכח מיעוטם הבולט של בניני העיר החשמונאית של ירושלים במחקר הארכיאולוגי, וזאת למרות החפירות הרבות שנערכו בה עד כה.
למעט שרידי ביצוריה של העיר, שהתגלו בחלקים שונים של ירושלים, כלי חרס וממצאים קטנים נוספים, עד כה לא נחשפו בנייני העיר עצמם, ותגלית זו מגשרת על פער מסוים ברצף ההתיישבותי של ירושלים.העיר החשמונאית שמוכרת לנו היטב מן התיאורים ההסטוריים של יוסף בן מתיתיהו, מקבלת לפתע ביטוי מוחשי".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. אולי יש אפשרות לשלב את האדריכלות המכבית ,באדריכלות המודרנית.לא רק מטעמים אסטתיים אלה כדאי לאמץ יתרונות מיבניים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן