סיקור מקיף

נפתרה (כנראה) תעלומת “המושך הגדול” – התגלו מאות גלקסיות חבויות מאחורי שביל החלב

באמצעות טלסקופ הרדיו פארקס של CSIRO המצויד במקלטים חדשניים, צוות בינלאומי של מדענים הצליח להתבונן דרך הכוכבים והאבק של שביל החלב אל תוך אזור של החלל שלא נחקר בעבר, וגילה לראשונה מאות גלקסיות קרובות שהיו חבויות עד עתה 

 

כתבו ד”ר דנה ברעם ואבי בליזובסקי

"המושך הגדול" - איור: מצפה הרדיו פרקס
“המושך הגדול” – איור: מצפה הרדיו פרקס

באמצעות טלסקופ הרדיו פארקס של CSIRO המצויד במקלטים חדשניים, צוות בינלאומי של מדענים הצליח להתבונן דרך הכוכבים והאבק של שביל החלב אל תוך אזור של החלל שלא נחקר בעבר, וגילה לראשונה מאות גלקסיות קרובות שהיו חבויות עד עתה.

 

מציאתן פותרת את התופעה של אנומליית הכבידה המסתורית שכונתה “המושך הגדול”: אותו “משהו” כבד ונסתר שמושך כלפיו את שביל החלב ועוד מאות אלפי גלקסיות אחרות בכוח כבידה עצום השווה לזה של מיליון מיליארד שמשות. למרות היותן במרחק של 250 מיליון שנות אור בלבד מכדור הארץ – קרוב מאוד במונחים אסטרונומיים – הגלקסיות החדשות הוסתרו מעינינו עד עתה על ידי הגלקסיה שלנו, שביל החלב. האם גלקסיות אלה הן באמת “המושך הגדול”?

 

החוקר הראשי, ליסטר סטייבלי סמית’ מאוניברסיטת מערב אוסטרליה המשמשת גם כנציגת המרכז הבינלאומי למחקרי אסטרונומית רדיו (ICRAR) אמר כי צוותו גילה 883 גלקסיות, כשליש מהם לא היו מוכרות עד כה.

“שביל החלב יפה מאוד כמובן ומעניין לחקור את הגלקסיה שלנו, אך היא מסתירה לחלוטין משדה הראיה שלנו גלקסיות מרוחקות יותר הנמצאות מאחוריה.” אמר.

 

סטייבלי סמית’ אמר כי המדענים ניסו לעמוד על המסתורין של המושך הגדול מאז התגלו רמזים ראשונים להתפשטות היקום בשנות השבעים והשמונים. “איננו מבינים לחלוטין מה גורם להאצה הכבידתית של שביל החלב או מהיכן היא מגיעה” אמר.

 

שביל החלב נמצאת בשולב של צביר העל Laniakea שקוטרו 500 מיליון שנות אור והוא מכיל מסה של מאות מליוני מיליארדי שמשות המתפרסות על כמאה אלף גלקסיות. בתוך גבולות צביר העל Laniakea הגלקסיות נעות פנימה, בדיקו כמו שהמים זורמים במסלול לעבר עמק. אזור המושך הגדול הוא עמק כבידתי שטוח עם רדיוס משיכה המתפרש על פני כל צביר העל.

“אנו יודעים באיזור זה יש אוסף של כמה גלקסיות גדולות שאנו מכנים צבירים או צבירי-על, וששביל החלב שלנו נע לעברם במהירות של למעלה מ-2 מיליון קילומטרים לשעה.

 

במחקר זוהו כמה מבנים חדשים שיכולים להסביר את תנועת שביל החלב לרבות שלושה ריכוזי גלקסיות המכונים NW1, NW2  ו-NW3 ושני צבירים CW1  ו- CW2.

 

רנה קראן-קורטווג מאוניברסיטת קייפטאון ושותף במחקר אמר כי האסטרונומים מניסם למפות את תפוצת הגלקסיות החבויות מאחורי שביל החלב מזה עשורים. “השתמשנו במגוון שיטות אך רק תצפיות רדיו הצליחו באמת לאפשר לנו  לראות דרך השכבה העבה של אבק וכוכבים” אמר. “גלקסיה ממוצעת מכילה 100 מיליארד כוכבים, כך שגילוי גלקסיות חדשות המתחבאות מאחורי שביל החלב מצביע על קיומה של מסה שלא ידענו עליה עד כה”.ה

המאמר מתפרסם השבוע ב- The Astronomical Journal

להודעה של החוקרים

15 תגובות

 1. בניגוד למפץ הגדול, היקום נמצא כנראה בתהליך של הכווץ הגדול ובסוף יתכנס לנקודת אנרגיה סינגולרית שממנה יפרוץ המפץ הגדול הבא בעוד כ25 מיליארד שנה, מי שלא מאמין לי, שיחכה ויראה, ואל תגידו שלא אמרתי לכם.

 2. לעניות דעתי, נראה לי כי “המושך הגדול”, יתכנס בעוד כמה עשרות מליארדי שנים להפוך לחור שחור על על ענקי שהוא בתנאים מסויימים יקיים את התנאים של “מפץ גדול”, ולהופעתו של יקום חדש על חורבות יקומנו אנו. כך לדעתי החל יקומנו, על חורבות יקום קודם.

 3. אני לא מקדם שום אג’נדה, המגיבים הינם אנשים עצמאיים שאינם קשורים לאתר בשום צורה וזו מדינה חופשית, מותר לכל אחד להתבטא הדבר היחיד שאני חוסם עקרונית אלו המלצות לא להתחסן.
  אבי

 4. ההוכחה לכך היא עיכוב של תגובות.
  ובאופן מובהק סטטיסטית תגובות שנוגדות את האג׳נדות שלך מעוכבות לרוב או נמחקות לעתים. והתירוץ הרגיל שלך: wordpress. (שבאופן מופלא קיים רק באתר הזה. באתרים אחרים עם wordpress זה לא קורה. “מעניין”)

 5. אבי ב.
  הנה רעיון:
  כאשר תפסיק לקדם אג׳נדה שמאלנית, במסווה של מדע, ותתחיל להציג תוכן מדעי באתר – אז אולי יתחילו לשים לב אליך.
  לשים כלבלבים כמו ניסים ודומיו שישמרו על הגחלת הגובעת של השמאל בדמות של “מדע” ולהנחיל את הדבר הזה לציבור… זה צעד כושל. וזאת אינה השאיפה של הרוב המוחלט של הציבור היהודי בארץ ישראל במדינת היהודים (למרות שזה מעליב אותך ואינך היית רוצה במציאות הזאת).

 6. כשמכנסים ישיבה של מנהלי השיווק והדוברים וחמחליטים פה אחד לא לתת לי אגורה ועוד טוענים שזו החלטה סופית (כשאפילו על החלטות בית משפט עליון ניתן לערער בהרכב רחב יור) זו פשוט התנשאות, אם זה לא חרם אז מה זה?
  אני זועק כי כזאת עבודה נעשית 20 שנה וכל מי שפניתי אליו אפילו חתן וכלת פרס נובל הסתכלו עלי באדישות וראו בחרם מעין תופעת טבע. במקום לראות בפרויקט אחד החשובים בארץ.
  אגב אני כותב בתגובות כי התבקשתי לא לעשות שיימינג ולכן אני לא כותב פוסט באתר ובפייסבוק.

  אני לא מתבייש במה שאני עושה ואני לא ממעיט בערכו, מי שצריך להתבייש אלו המחרימים שלא תרמו ולא יתרמו פרומיל ממני לחברה הישראלית, העיקר שהם מרוויחים ר40 אלף שקל לחודש. זה מסתדר עם העובדה שכולם קשישים ולא מבינים כיצד עובד העידן הדיגיטלי. הם רק גורמים נזק למערכת כל כך מפוארת מגיע לחוקרים שידעו מי בוגד בהם
  וחוץ מזה אדם שאל שאלה נכונה, והייתי חייב לענות לו.
  וזה שממסד שלם שהיה אמור להלחם בהתבהמות הכללית מוסיף לה על ידי החלשת גורם חשוב שנלחם נגדה זה טמטום מוחלט ועוד ממוסדות שיושבים בהם האנשים הכי חכמים במדינה. לא אשכח את הלגלוג של נשיא מכון ויצמן, יבוא יום ואני אספר מה הוא אמר אנשים יחשבו שמדובר במישהו מהרחוב ולא בנשיא אוניברסיטה מכובדת.
  עשרים שנה אני סופג עלבונות כאלה ויש לי עור של פיל אבל גם הוא נסדק.

  וחוץ מזה, גמרתי את כל התחמושת. שום הגיון לא משכנע אותם ולא העובדה שבשנת 2015 1.3 מיליון קוראים קראו לפחות כתבה אחת באתר, אז מה נשאר לי לעשות? אשמח לרעיונות

 7. אבי,

  אתה מנהל אתר על מדע שאנשים נהנים לקרוא בו וללמוד ממנו. בבקשה אל תפחית מכבודך על ידי התנהגות דון קישוטית שכזאת. התגובות על “חרם” רק פוגעות בך, בתדמיתך ובתדמית האתר. זכותו של כל מוסד אקדמי לא לראות לנכון לממן אותך ואת האתר שלך, וזו לא התנהגות פסולה (גם אם בעיניך או בעיני אחרים היא מוטעית) ובטח שלא “חרם”.

 8. חובב המדע אם תשכנע את ראשי האוניברסיטאות להסיר את החרם שמוטל על האתר מהיום הראשון לפני 19 שנה אוכל להעסיק עורכים לשוניים. לצערי אינני מקורב לשלטון או לטייקונים ולכן למרות שאני משקיע משרה מלאה התמורה היא אפסית (מזל שאת גוגל הם לא יכולים לשתף בחרם) ומי שנהנה מעבודתי- קרי האוניברסיטאות, מסתגרות במגדל השן ולא אכפת להם שאין היום מודל עסקי לתקשורת, ומכך שאת מספר הכתבים המומחים במדע בכל כלי התקשורת ניתן לספור על כף יד אחת ששתיים מאצבעותיה קטועות, כלומר הם מוכנים לפגוע בעצמם ובתדמית שלהם (כי כל יום שהחרם נמשך אני מדבר עם עוד אנשים שיתערבו) העיקר לא לצאת פריירים. 1.3 מיליון גולשים קראו לפחות כתבה אחת באתר ב-2015, ועדיין מסתכלים עליו כאל בלוג שכל עסקה איתו פסולה.

  לצערי ההסתגרות במגדל השן היא תופעה כלל עולמית. הם אינם מוכנים בשום אופן להחליף את מנהלי השיווק שעבדו עוד כשהעיתונות המודפסת היתה בשיאה במישהו מדור ה-Y. אם היה אחד אפילו כזה, אפשר היה לפתור את הבעיה.

  לצערי האטימות הזו מגיעה עד לדרגה של נשיאים, כשפעם אחת שיעברו ממחלקה ראשונה לביזניס הם מכסים לי שנה שלמה של פעילות.

  כבר אמר עמיתי וידידי צביקה קצבורג, “היו צריכים לעטוף אותך בצמר גפן, במקום זה הם עוטפים אותך בצמר פלדה”
  אני חושב שאחרי 20 שנה מגיע לי שחובבי המדע בארץ יזעקו. זה חרם כמו ה-BDS לא משנה מה שאעשה, וכמה שיהיו גולשים, הם מסרבים אפילו למשא ומתן.

 9. שגיאות העריכה באתר הזה פשוט בלתי-נסבלות. הדף הזה הוא עוד דוגמא למקרים הרבים שבהם דף כאן מסתיים מבחינתי בכותרת ואני רץ לקרוא דפים אחרים בשפה האנגלית, המספרים את הסיפור באופן קריא. “שביל החלב נמצאת בשולב “, אם לציין רק אחת מהשגיאות (אם-כי מהמחרידות יותר). לעתים נראה שאת התרגום והעריכה לפרסומים שונים מבצעים איכשהוא מתוך שינה בשלוש לפנות בוקר. ככה אי-אפשר לנהל אתר וקהילה.

 10. לא ניראה לי ששלוש מאות גלקסיות נוספות שגילו (נוסף ל 600 הידועות, פותרות את בעיית המושך הגדול.
  ניראה לי שהם זקוקים לעוד הרבה, הרבה, מסה והם כנראה ייקחו את זה מהיכן שהם לקחו תמיד- מהמסה האפלה חומר זול, שזמין לכולם , ולא צריך לתת עליו דין וחשבון לאף אחד.

 11. אם קיימת “האצה כבידתית”, האין זה אומר שאם נענו במהירות של 2 מליון ק”מ לשעה לפני עשור, כיום אנו צריכים לנוע במהירות גבוהה יותר?

 12. לא הבנתי אז זה פותר את הבעיה שבגללה חשבו שיש חומר אפל ואנרגיה אפלה – כי עכשיו כמות החומר גדלה ומסבירה חלק מהנתונים שלא ידענו קודם?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן