סיקור מקיף

גורילות שוקעות עוד יותר בערפל

המצב הפוליטי-חברתי בקונגו מעמיד בסכנה מתמדת את אוכלוסיית הגורילות. עד כמה נשאר לגור שהיה אחד האחרונים שדיאן פוסי נתנה לו את שמו והפך למנהיג חבורה גדולה, או לכל היותר לבנו וליורשו הפוטנציאלי, לחיות?

גורילת הרים. מתוך אתר גן החיות של יוסטון
גורילת הרים. מתוך אתר גן החיות של יוסטון

קנטסבי Cantsbee בן ה-32 הוא גורילה כסוף-גב, זכר ענק שמנהיג את משפחתו מזה 15 שנים.

מאז הולדתו מוכר קנטסבי לחוקרים, דיאן פוסי ראתה את לידתו וכשראתה את היצור הזעיר קראה בהשתוממות "can"t be," (לא יכול להיות) קריאה שנתנה לילוד את שמו קנטסבי הוא אחד האחרונים שדיאן פוסי ראתה ונתנה לו שם. דיאן פוסי נרצחה ואילו היצור הזעיר גדל להיות אב משפחה למופת. משפחה שמחזיקה 46 פרטים, זכרים צעירים נקבות וילדים, כלומר כ 6% מכלל אוכלוסית גורילות ההרים.

מאז תחילת עבודתה של דיאן פוסי עברו 35 שנים, פוסי הביאה את הגורילות לכל חדר בחברה המערבית, סיפור חייה ומותה הדרמטים נתנו דחיפה לפעילות שימור והגנה על מי שנחשב לאחד המינים היותר קרוב לנו.

קנטסבי משוטט עם משפחתו במורדות הרי ווירונגה, הרי געש מכוסים ביער-עד, משפחתו של כסוף-הגב מהווה חלק מ כ 700 פרטים של גורילת הרים, חלקם חיים במשולש הגבולות : רואנדה – קונגו – אוגנדה, בהרי ווירונגה. חלק אחר של אוכלוסית גורילת ההרים חי ב-"יער הבלתי חדיר – בוואינדי" שבאוגנדה.

המצב הפוליטי-חברתי בקונגו מעמיד בסכנה מתמדת את הגורילות, אלה שחיות ברואנדה ואוגנדה נהנות מהגנה רשמית ומשגשוג (יחסי) בעיקר בגלל היותם "אטרקציה" ומקור משיכה לתיירים וכך מקור הכנסה למקומיים. עצם העובדה שקבוצות הגורילות מבוקרות כמעט כל יום ע"י תיירים, חוקרים ועובדים פקחי היער, מהווה הגנה מפני חורשי רע למיניהם.

אבל המגע הקרוב יוצר בעיות בריאותיות, מסתבר כי לגורילות אין מנגנוני הגנה מפני מחלות אנושיות, עד כדי כך שאפילו התקררות קלה עלולה להרוג גורילה. לכן המבקרים מתבקשים לשמור על מרחק, ללבוש מסכות מגן ולהמנע משהות ממושכת בסביבת הגורילות ליתר ביטחון יש מעקב וטרינרי ובמידת הצורך התערבות רפואית למניעת מחלות.

בגלל הפיקוח והשמירה ההדוקים פחתה משמעותית הפגיעה הישירה בגורילות אלא שהפגיעה העקיפה ממשיכה. כריתת עצים וברוא יער למטרות חקלאות, הן פעילויות שפוגעות בשטחי המחיה של הגורילות ומצמצמים אותם. גידול האוכלוסיה האנושית פוגע בשרידי הקרובים לנו.

כל זכר גורילה ינסה להגיע להנהגת משפחתו, רוב הזכרים לא יצליחו וישארו ‫"‬ממלאי מקום", כאשר הזכר השליט נחלש או מסתלק ינסו "ממלאי המקום" לתפוס את המנהיגות. מנהיגות פרושה הזכות להזדווג ולהעמיד צאצאים כמו גם חובת ההגנה על המשפחה. קנטסבי הולך ומתבגר ובקרוב ידחק אל מחוץ ל"חמולה" בה שלט ללא מצרים זמן רב, אחד מבניו שכבר מפתח גב-כסוף הוא המועמד ה"מועדף" שמו ג´קורסי (Gicurasi).

בשלב ראשון מאפשר קנטסבי לג‫´‬יקורסי את הגישה לנקבות מיוחמות מה שיוצר ‫קואליציה‬ של שני זכרים חזקים‫,‬ מצב שמחזק את מעמדה של החמולה הגדולה‫,‬ חמולה שמוכרת לחוקרים מזה 35 שנים.‫ בשלב הבא ג´יקורסי יירש את מקומו של קנטסבי וימשיך להוביל את משפחת הגורילות בדרכי היער. עד מתי ?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן