סיקור מקיף

מתן זכויות לילידים למיתון ההתחממות

בימים אלה מתקיים בבון (גרמניה) כנס Global Landscapes Forum בו משתתפים נציגים מכל העולם. הנושא העיקרי בו עוסקים בכנס הוא הקשר שבין ההתחממות העולמית וזכויות ילידים על שטחם, מתן חזקה צודקת וזכות ניהול שטחים ויערות לילידים ולאוכלוסיות שיושבות בשטח. חזקה כזו תאפשר שימוש הולם ובר-קיימא בשטחים וביערות

סוניה גואג'אג'ארה, פוליטיקאית ופעילה ילידית בברזיל, ואחת הדוברות בכנס האקלים בבון, 2019. צילום: Andrew Aurélio P. de A. Costa מתוך ויקיפדיה
סוניה גואג'אג'ארה, פוליטיקאית ופעילת סביבה בברזיל, ואחת הדוברות בכנס האקלים בבון, 2019. צילום: Andrew Aurélio P. de A. Costa מתוך ויקיפדיה

בימים אלה מתקיים בבון (גרמניה) כנס Global Landscapes Forum בו משתתפים נציגים מכל העולם. הנושא העיקרי בו עוסקים בכנס הוא הקשר שבין ההתחממות העולמית וזכויות ילידים על שטחם, מתן חזקה צודקת וזכות ניהול שטחים ויערות לילידים ולאוכלוסיות שיושבות בשטח. חזקה כזו תאפשר שימוש הולם ובר-קיימא בשטחים וביערות.

היום כבר יש הסכמה רחבה כי האתגר הגדול ביותר בזמננו הוא מיתון ההתחממות העולמית ושינויי האקלים שבעקבותיה, הסכמה רחבה שממגיעה גם לפוליטיקאים בעיקר בעקבות מיליוני בני-נוער שיצאו לרחובות בדרישה מהמנהיגים ״להתעורר אל מול הרס הכדור״, דרישה שמגיעה ב״דקה ה90״ ואולי מאוחר יותר.

למרבה המזל קיים כלי יעיל למיתון ההתחממות והוא השימוש הצודק בקרקע מכח החזקה של קבוצות מוחלשות בכלל וילידים בפרט, החזקה שיש לאוכלוסיות ילידיות על השטחים שבהם הן חיות.
יש הוכחות ברורות לכך שכאשר יש לאוכלוסיות כאלה סמכות על שטחים ויערות, כאשר החזקה מוכרת (מכח חוק) , נעצרת כריתת היערות והפגיעה בסביבה הטבעית. יערות אלה הסופחים דו תחמוצת הפחמן ולפיכך לוכדים פחמן מהווים את הקו הקידמי במאבק בהתחממות העולמית.

כך למשל בשטח של יותר מעשים אלף קמ"ר בגואטמלה שהוכרז כ ״שמורה ביוספרה של המאיה״ (Maya Biosphere Reserve) חיות כתריסר קבוצות שמנהלות את השטח, ניהול שמבוסס על מתכונת של גוף יעודי לשימור וניהול יערות (Forest Stewardship Council(. ב-14השנים בהם מנוהל היער על ידי המקומיים הופחתה כריתת העצים לאפס, טוב יותר מהמצב בלב השמורה.

כך גם בהודו ב מדינת מאגאלהיה (Meghalaya) בה הממשלה המקומית נתנה את ניהולו של חלק נכבד מהיער למקומיים עם תמריץ לכפריים שמחדשים ושומרים על כ-300 קמ"ר של יער.

בנפאל הראו מקומיים שמשתמשים ביער איך החזקה על השטח מגבירה את הביטחון ומאפשרת לארגונים מקומיים לשפר את ניהול היער תוך כדי שיפור רמת החיים. קרוב לעשרים אלף משתמשים ביער מאורגנים בקבוצות שמנהלות את יערות נפאל, כתוצאה מכך כיסוי היערות גודל מדי שנה על פי ״המרכז לחקר יערות״ (Center for International Forestry Research (CIFOR). גידול שטחי היער מאפשר פיתוח מיזמים שקודם לא היו אפשריים.

למרות היתרונות והתועלת בנתינת חזקה על היערות למקומיים אין החזקה מושגת או ניתנת בקלות, כיום, יש לילידים ואוכלוסיות מקומיות חזקות על ב-15% מכלל היערות בעוד השטחים בהם שוכנים ילידים מכסים כ25% שמהם 40% נחשבים לשמורות. אלה כוללים שטחים בעלי חשיבות סביבתית כמו יערות צפוניים או יערות משווניים בתוליים, בהם מגוון ביולוגי עשיר. ילידים ואוכלוסיות מקומיות שנאבקים על זכויותיהם נמצאים בעימות מול: פוליטיקאים בעלי ענין, חברות ענק, עשירים מקומיים, בעלי חוות בקר ענקיות, חברות כריתה ועוד. כל אלה מתנגדים לחזקה של המקומיים על השטח ועל היערות.

כנס Global Landscapes Forum הוא תקווה למיליוני ילידים שמודרים מזכויותיהם, הדרה שפוגעת ביערות ובשטחים בהם חיות אוכלוסיות מסורתיות דורות רבים. משתתפים בכנס נציגי ילידים, מדינאים ופעילים בכוונה להביא למצב בו ההתיחסות למקומיים וילידים תהיה הפתרון, ולא הבעיה.
כדי להגיע להכרה ואבטחת החזקה יש צורך בהבנת האתגר העומד בפני ילידים, יש צורך בגישה יעילה שתתגבר על המחסומים. יש לקוות כי הכנס יתגבר את הכוח לפתרון בעיות אקלימיות על ידי הכרה בזכויות הצודקות של ילידים.

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן