סיקור מקיף

חוקרים הצליחו להפוך תאי לבלב של אדם לתאי גזע, להרבותם ולהפכם בחזרה לתאים מיצרי אינסולין

החוקרים מאוניברסיטת תל-אביב ומהאוניברסיטה העברית המחקר נותן תקווה לפיתוח טיפול עתידי בחולי סוכרת נעורים

פרופ' שמעון אפרת
פרופ' שמעון אפרת, אוניברסיטת תל-אביב

מחקר חדש של פרופ’ שמעון אפרת, מביה”ס לרפואה ע”ש סאקלר באוניברסיטת תל אביב ושל פרופ’ נסים בנבניסטי מן המכון למדעי החיים באוניברסיטה העברית, המתפרסם בגיליון יולי 2011 של כתב העת ,Cell Stem Cell נותן תקווה לפיתוח טיפול יעיל בסוכרת נעורים.

הטכנולוגיה שפיתחו החוקרים ואנשי צוות המעבדות שלהם מאפשרת הפיכת תאי בטא בלבלב (התאים יוצרי האינסולין, החסרים אצל חולי סוכרת נעורים) לתאי גזע, ריבויים והפיכת התאים החדשים שנוצרו בחזרה לתאי בטא. השיטה החדשה עשויה לסייע בעתיד להתגבר על המחסור בתורמים המונע את הפתרון האולטימטיבי לסוכרת – השתלת לבלב.

תאי בטא של הלבלב נהרסים בסוכרת מטיפוס 1 (סוכרת נעורים). השתלת לבלב מאפשרת את החלפת התאים הפגועים בתאים תקינים, אבל הקושי העיקרי בפני שימוש נרחב בהשתלות הוא המחסור בתורמים, ביחס של 1:1,000 בערך בין תורמים לחולים, וזאת על רקע העובדה שלבלב ניתן לתרום רק מן המת.

אחד הפתרונות הנחקרים הוא שימוש בתאי גזע עובריים – כאלה שטרם התמיינו לסוג תא מסויים בגוף ולפיכך ניתן להפוך אותם לתאי לבלב, שכן, בניגוד לתאי הלבלב, ניתן להרבות תאים אלה ולקבל כמויות בלתי מוגבלות של תאים יוצרי אינסולין. אך לדברי פרופ’ אפרת, ישנן בעיות מעשיות ב”שכנוע” התאים להפוך דווקא לתאי בטא. בשנים האחרונות פותחה טכנולוגיה חדשה של תכנות מחדש של תאים בוגרים (תאי רקמת חיבור לדוגמה, בשל קלות השגתם), כך שיהפכו בחזרה לתאי גזע, הדומים לתאי הגזע העובריים. תאים אלה קרויים תאי גזע מושרים (induced pluripotent stem cells) והם מהווים מקור תאים פוטנציאלי לטיפול במחלות שונות.

ואולם, כפי שמצאו פרופ’ אפרת, המתמחה בתאי בטא, פרופ’ בנבניסטי המתמחה בתאי גזע, והדוקטורנטים אורי בר-נור והולגר רוס, קשה להפוך תאי רקמת חיבור, שתוכנתו מחדש לתאי גזע ועברו ריבוי, לתאי לבלב.

מתאי לבלב לתאי גזע ובחזרה לתאי לבלב

בשיטה החדשה לקחו החוקרים תאי בטא מלבלב אנושי, הפכו אותם לתאי גזע מושרים, הרבו אותם, ואת התאים החדשים שהתקבלו הפכו בחזרה לתאי לבלב. לדברי החוקרים, תאי הגזע המושרים המופקים מתאי בטא של אדם שומרים על “זיכרון” של מוצאם בחלק מן החלבונים הקשורים לגנים שלהם, ועל כן הם יעילים יותר בהתמיינות חזרה לתאי בטא, לאחר שלב הריבוי במעבדה.

פרופ’ אפרת מפרט: בשלב ראשון פיתחנו דרך לסמן תאי בטא של אדם בתרבית כך שאפשר לעקוב אחריהם גם כאשר הם עוברים תכנות מחדש. כך אנו מוודאים ששורת תאים דמויי תאי גזע עובריים המופקת מהם אכן מקורה בתאי בטא. אחרת, כיוון שמתחילים מאוכלוסיה מעורבת של תאים, ברגע שנמחקת הזהות המקורית של התא אי אפשר לזהות יותר את המקור.”

לאחר ייצור שורות תאי הגזע המושרים, הצליחו החוקרים להפוך אותם ביעילות גבוהה יותר (יחסית לתאי גזע אחרים) לתאים מייצרי-אינסולין, הניתנים להשתלה.
“השימוש בתאים אלה מבטיח לשפר את יעילות ההפקה של תאי בטא במעבדה, במטרה ליצור מקור בלתי מוגבל של תאים להשתלה בחולי סוכרת ממספר מצומצם של תורמים” מסכם פרופ’ אפרת.

הפיתוח מהווה אחת מהטכנולוגיות ששימשו בסיס להקמת חברת Stem Cell Therapeutics Ltd. (SCT) הפועלת בחממת ואן ליר בירושלים ממאי 2011.
חברת SCT קיבלה רישיון לטכנולוגיה זו מרמות, חברת מסחור הטכנולוגיות של אוניברסיטת ת”א, ומיישום, חברת מסחור הטכנולוגיות של האוניברסיטה העברית בירושלים. , SCT אשר הוקמה במסגרת שיתוף פעולה אסטרטגי בין Pontifax ו- Roche, החלה לקדם במאי השנה את המחקר והפיתוח שלה במטרה לפתח טיפול חדשני לסוכרת.

מצ”ב המאמר בכתב העת: Cell Stem Cell

8 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן