סיקור מקיף

וידאו חדש: סיור ברזולוציה גבוהה במרכז שביל החלב

אמן אינטרנט יצר סרטון המתאר מסע במרכז בשביל החלב בשמונה דקות באמצעות 400 אלף צילומים מטלסקופ החלל שפיצר

אמן אינטרנט המכונה daveachuk ,השתמש ב-400 אלף תמונות שצילם טלסקופ החלל שפיצר כדי ליצור את המסע הזה ברזולוציה גבוהה. בגרסה האיכותית של הסרטון, מדובר בטכנולוגית 4K ב-60 פריימים לשניה.
בתוך המעמקים החבויים של הגלקסיה שלנו ישנם נופים מרהיבים שאינם נראים לעין האנושית.
"קחו שבע דקות לרחף בין 12 גיגהפיקסל של נתונים מהחיישנים התת אדומים של טלסקופ החלל שפיצר. התמונות הללו עובדו במחשב וגם ידנית כדי לדמות טיסה תלת ממדית במרכז שביל החלב, על רגע מוזיקה של צמד הגיטריסטים Hammock." הוא מציע בדף הסרטון ביוטיוב ובאתר שלו שבו הוא מוכר תמורת שני דולרים עותק ברזולוציה גבוהה של הסרטון.

קוראי אתר הידען מכירים את טלסקופ החלל שפיצר אך בציבור הרחב הוא מוכר פחות, בוודאי מפורסם פחות מטלסקופ החלל האבל. עם זאת שפיצר הוא אחד הטלסקופים הטובים ביותר שצילימו את היקום בתחום התת-אדום, וחשפו את החלל באורכי גל שכמעט שאינם נראים לעין האנושית. האטמוספירה של כדור הארץ חוסמת את מרבית הקרינה התת אדומה כך שנדרש טלסקופ חלל מתוחכם כמו שפיצר כדי לצפות בה. מלבד זאת, במרכז שביל החלב ובדרך משם למערכת השמש ניצבים ענני אבק המפריעים לצפות במתרחש בו באורכי הגל בספקטרום הנראה, לעומת זאת הם שקופים לצפיה באור תת-אדום.

כידוע, במרכז של שביל החלב, כמו בכל גלקסיה המוכרת לנו ישנו חור שחור עצום, והוא משפיע על סביבתו.

נוף של צביר כוכבים צעירים ( בני מיליון שנים), המכונה ערפילית צפון אמריקה או הערפילית הפלסיאנית (למעלה מימין). זו גרסה נקיה ומעובדת של התמונה המקורית של טלסקופ החלל שפיצר. NASA/JPL-Caltech. איור: shutterstock
נוף של צביר כוכבים צעירים ( בני מיליון שנים), המכונה ערפילית צפון אמריקה או הערפילית הפלסיאנית (למעלה מימין). זו גרסה נקיה ומעובדת של התמונה המקורית של טלסקופ החלל שפיצר. NASA/JPL-Caltech. איור: shutterstock

"אני סבור שהעושר של נתונים מדעיים באיכות טובה לא מוערך מספיק". כותב daveachuk. "אני סבור שאפשר לעשות הרבה דברים מרגשים עם הנתונים המדעיים גם אם זה לא למטרות חינוכיות אלא כדי לספק השראה. אני סבור שמתן אפשרות הצצה לציבור בכל המידע הנצבר היא דרך טובהל גרום להם להיות מודעים יותר לכוכב הלכת וליקום ולמקום שלהם בתוכם, ושפיסת העולם שלהם תהיה מעט טובה יותר."

"ואולם חשוב מכך אני גיק של הטכנולוגיות העדכניות ואוהב לעשות דברים כיפיים, אני מייקר ואוהב השתמש בכל התוכנה והחומרה כמו שאחרים אוהבים לצייר. אני סבור שזה כיוון שאינני יודע לצייר."

עוד בנושא באתר הידען:

במרכז שביל החלב נחשף מפעל האבק של סופרנובה
הדרקון המתעורר – החור השחור במרכז הגלקסיה התפרץ לפני 2 מיליון שנה
יצירת אמנות מאת הטבע – שפיצר והאבל צילמו במשותף את ערפילית אוריון

2 תגובות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן