סיקור מקיף

הדרקון מתעורר – התפוצצות ענקית לפני 2 מיליון שנים של החור השחור במרכז שביל החלב

"יש ענן גז המכונה G2 שאנו מצפים שיפול לחור השחור בתחילת השנה הבאה (כפי שזה נראה מכאן). מדובר בענן קטן אך אנו ממתינים לזיקוקים" אומר החוקר הראשי

שביל החלב מעל נוף מדברי בספרד. צילום: shutterstock
שביל החלב מעל נוף מדברי בספרד. צילום: shutterstock

לפני כ-2 מיליון שנים התפרץ החור השחור העצום שבמרכז גלקסית שביל החלב בהתפוצצות כה חזקה עד שהוא האיר ענן אבק במרחק 200 אלף שנות אור ממנו. כך חשף צוות בראשות חוקרים מאוניברסיטת סידני.

הממצאים גם מאשרים את העובדה כי חורים שחורים יכולים להבהיק ולעבור מכוח מרבי לשקט מוחלט בתקופה קצרה במונחים קוסמיים.

"במשך עשרים שנה חשדו אסטרונומים כי התרחשה התפרצות גדולה אך כעת אנו יודעים מתי התעורר הדרקון הרדום, שמסתו פי 4 מיליון ממסת השמש, ונשף אש בעוצמה של פי 100 מיליון מאשר יש לו כיום", אומר פרופ' ג'וס בלנד-הות'ורן מבית הספר לפיסיקה באוניברסיטת סידני, החוקר הראשי במאמר שהתפרסם בכתב העת אסטרופיסיקל ג'ורנל.

"חשדנו מזה זמן רב שמרכז הגלקסיה שלנו עשוי היה להתפרץ באופן אקראי בעבר. התצפיות שלנו מצביעות על "אקדח מעשן" אומר מרטין ריס, האסטרונום המלכותי שהיה אחד מהמדענים הראשונים שהעלו את ההשערה שהחור השחור במרכז הגקלסיה גם סיפק דלק לקוואזרים. העדות מגיעה מסיבי מימן דמויי תחרה המכונים הזרם המגלני. הוא משתרך מאחורי שתי הגלקסיות המלוות של שביל החלב – הענן המגלני הגדול והענן המגלני הקטן.

"מאז 1996 אנו מודעים לזוהר מוזר מהזרם המגלני, אך לא הבנו את הסיבה לקיומו. ואז, השנה, הבנתי כי הוא חייב להיות הסימן – רשומת המאובנים – של התפרצות עצומה של אנרגיה מהחור השחור המאסיבי במרכז הגלקסיה שלנו."

האיזור סביב החור השחור הסופר מאסיבי במרכז הגלקסיה והחור השחור עצמו מכונים סגיטריוס A כוכבית. הוא פולט קרינה בתחומי הרדיו, התת־אדום, העל־סגול, קרני ה-X וקרני הגאמא. פרצי קרינה עולים כאשר עננים קטנים של גז נופלים לתוך הדיסקה החמה של החומר המסתחרר סביב החור השחור. בניגוד לשקט הנוכחי, עולות עדויות לאירועים אלימים בעבר.
"בפרט, ב-2010 גילה הלווין פרמי של נאס"א שתי בועות עצומות של גז חם מתנשאות מעל מרכז הגלקסיה, ומכסות כמעט רבע מהשמים" אמר פרופ' בלנד-הות'ורן.

בועות גז כמו אלה שגילה הלווין "פרמי", נראו בסימולציות שבוצעו באוניברסיטת קליפורניה בסטנה קרוז מוקדם יותר השנה. הסימולציות מעלות רעיון שנוי במחלוקת לפיו הבועות נגרמו כתוצאה מהתפוצצות שאירעה באיזור סגיטריוס A כוכבית במהלך שני מיליון השנים האחרונות.

"כשראיתי את המחקר, הבנתי שאותו אירוע יכול להסביר גם את הזוהר המסתורי שראינו בזרם המגלני." אמר.

"ביחד עם ד"ר ראלף סאת'רלנד ממצפה מאונט סטרומלו וד"ר פיל מלוני מאוניברסיטת קולורדו חישבתי שכדי להסביר את הזוהר הזה הוא היה חייב להתרחש לפני כשני מיליון שנים משום שהאנרגיה שהשתחררה ונצפתה על־ידי אנשי סטנה קרוז מתאימה לשמחתנו לזו של הזרם המגלני."

"כוכבי הגלקסיה לא יוצרים מספיק קרינה על־סגולה כדי להסביר את הזוהר, וכך גם הם לא עשו בעבר" אמר ד"ר מלוני. "מרכז הגלקסיה מעולם לא יצר כוכבים בקצב כה גבוה, והיה חייב להיות הסבר אחר."

פרופ' בלנד-הות'ורן אמר: "למעשה, הקרינה מהכוכבים היא רק כאחוז אחד מזו שאחראית לקרינה מסוג זה עכשיו או בכל זמן בעבר. הגלקסיה לא יכלה לעולם לייצר כל־כך הרבה קרינה על־סגולה שאחראית לכך. כך שההסבר היחיד זה שהקרינה היתה חייבת להיות מיוצרת בידי הדרקון שלנו – החור השחור המאסיבי."

"התגלית המשמעותית היא ההבנה שהחור השחור יכול להידלק ולהיכבות בתוך מיליון שנים, מהר מאוד ביקום בן 14 מיליארד שנה זו."

"האם התפוצצות בקנה מידה עצום יכולה להתרחש שוב?"

"כן, בהחלט. יש המון כוכבים וענני גז שעלולים ליפול לתוך הדיסקה החמה שסביב החור השחור" אומר פרופ' בלנד-הות'ורן. "יש ענן גז המכונה G2 שאנו מצפים שיפול לחור השחור בתחילת השנה הבאה (כפי שזה נראה מכאן). מדובר בענן קטן אך אנו ממתינים לזיקוקים. פרופ' בלנד-הות'ורן הוא עמית במצפה האסטרונומי האוסטרלי.


להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

10 תגובות

 1. למה קוראים לו חור ?הרי כשהוא בולע כוכב למשל יש התפרצות מנוגדת (קוואזר)? ואיפה כל החורים השחורים שנוצרים בגלקסיה שלנו?מדוע לא סופחים אליהם כוכבים? האם כניסה לאופק האירועים בחור השחור היא משני כיווניו?

 2. מכוון שחור שחור בולע כל הזמן חומר נוסף ומסתו גדלה כל הזמן
  מה ההשערות לגבי התנהגותו בעתיד הרחוק בעוד הרבה מיליארדי שנים?

 3. יש סברות שחור שחור מסיים את חייו הוא מתפוצץ לחור לבן ביקום אחר ( גם לגופים קוסמיים מסוג זה יש אורך חיים),אז באופן תאורתי,אם ניתן ליצור חור שחור מלאכותי ולשנות אותו לחור לבן,האם זו דרך בטוחה לעבור במרחבי היקום ללא הצורך במהירות האור?

 4. קיים רדיוס מסביב לאותו גוף שאם חוצים אותו, כח המשיכה כבר אינו מאפשר בריחה אפילו במהירות האור. זהו אופק האירועים. וכמובן להיפך, מחוץ לאותו רדיוס, ניתן לברוח אם המהירות מספיק גדולה.
  אם נסביר באופן קצת אחר – כיוון שכח המשיכה תלוי לא רק במסה אלא גם ברדיוס הגוף (כלומר במרחק ממרכזו), האמירה לפיה חור שחור בולע הכל, מותנית תמיד במרחק ממרכזו.

 5. תודה על ההסבר המאיר. יש אם כך בעיה עם ההסבר שמצמידים מידי פעם לתופעת החור השחור, נוטים
  לכתוב "שום דבר לא יכול להמלט מהכבידה שלו" , וזו הסיבה שמיקומו מופיע כחור שחור בסריקות.

  אז חלק כן מצליח לברוח – אם משהו עובר בקרבתו הוא אולי נלכד אבל אין ודאות של 100% שיסיים שם.

 6. החור השחור הענקי כנראה טרף כוכב או חור שחור קטן. מה שלא נטרף קיבל מהירות אדירה ועף החוצה. נחכה לראות מה יקרה עם הענן שמתקרב, אבל זה לא יהיה כל כך דרמטי כמו טריפת כוכב.

 7. משהו לא ברור לי ואודה להבהרה. כל הסיפור הזה עם "אופק האירועים" וזה ששום דבר לא יכול לברוח מחור שחור … הרי היתה תעלומה מה קורה בסוף עם כל מה שנכנס לתוכו , אבל אם הוא עובר התפוצצות מפעם לפעם ומשחרר חומר ואנרגיה … לא נמצאה תשובה לשאלה ??

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן