סיקור מקיף

האכלה אבולוציונית

המינהג של תיחזוק מגשי אכילה לעופות גרם לשינוי אבולוציוני אצל הסיבכי שחור הכיפה באירופה

סיבכי שחור כיפה
סיבכי שחור כיפה
מנהג האכלת ציפורים, תיחזוק מגשי אכילה אליהם מגיעות ציפורים לאכול ולשתות מקובל בהרבה ארצות, בעיקר באירופה. עכשיו מסתבר כי המנהג משפיע על התנהגות הנדידה של ה"מואכלות", כמו גם על המשך האבולוציה שלהן.
מחקר שנערך בהדרכת דר' מרטין שפר Dr Martin Schaefer מאונ' פרייבורג (גרמניה) University of Freiburg ופורסם ב‫"‬ביולוגיה עכשווית" Current Biology, בדק את התנהגות הנדידה של סיבכי שחור כיפה, Sylvia areicapilla (מופיע אצלנו כחולף/חורף).

אוכלוסית הסיבכים שניבדקה מבלה את הקייץ בגרמניה ובבוא החורף נודדת לדרום ספרד, אלא שמסתבר כי חלק מהנודדים גילו את מגשי ההאכלה שמוכנים להם ע'י אנגלים, מגשים שמושכים אותם לגינות אנגליה ובגלל זמינות המזון גורמים להם להישאר בגינות אנגליה (למרות החורף).
ככל שהתפתח מנהג ההאכלה בגינות אנגליה ניתנה לסיבכים אפשרות גבוהה יותר לשרוד את החורף ולחזור ולקייץ בגרמניה. מאחר ואנגליה קרובה יותר (מספרד) לאיזורי הקינון מקדימים הסיבכים האנגלים לחזור, מה שמאפשר להם "לתפוס" מקומות טובים יותר, כלומר נוצר ייתרון לטובת האנגלים.
מסתבר כי אותם פרטים שנודדים לאנגליה (במקום לספרד) יוצרים אוכלוסיות נפרדות גם כאשר הם חוזרים לגרמניה, אוכלוסיות ניפרדות עד כדי כך שאין רביה בין האוכלוסיות (הספרדית והאנגלית), כמובן שמצב זה שווה ודומה להפרדה גאוגרפית, חוסר רביה והפרדה שיכולה להביא להתפתחות מין חדש.
החוקרים אספו נתונים באיזורי הקינון של הסיבכים בגרמניה, וזיהו את ההבדלים בין ה"אנגלים" ל"ספרדים" ע'י סמני/"חתימות" כימיות שנילקחו מטופרי (צפרני) הצפרים,אחרי הזהוי וההפרדה בי האנגלים לספרדים, נילקחו דגימות דם והתברר כי קיימים הבדלים שניתנים לזהוי בין האוכלוסיות, זוהו גם הבדלים צורניים ( מורפולוגים) במקור, בכנפיים ובנוצות. הסיבכים שנדדו לאנגליה (מסלול קצר) פיתחו מקור צר וארוך וכנפיים מעוגלות, לדברי החוקרים אלה הן התאמות למסלול תעופה קצר ולאכילת זרעים (ושומן) ממגשי האכלה, לאומת מסלול ארוך יותר ופירות מעצים ושיחים שאוכלים הספרדים.

כלומר : האכלת ציפרים בגינות אנגליה דוחפת את אוכלוסית הסיבכים להפרדה שנוצרה תוך 50 שנים ויכולה במשך הזמן להביא ליצירת מין חדש, אלא שעל פי דר' שפר : התפתחות מין חדש יכולה לארוך מאות אלפי שנים ובשלב זה במידה וההאכלה תיפסק, אוכלוסית האנגלים תקרוס והמצב עלול לחזור לקדמותו.

ראוי לציין כי האכלת ציפורים, כאשר נעשית במקומות המתאימים ובצורה הנכונה היא דוגמא לפעילות חיובית שעוזרת ומאששת אוכלוסיות, יחד אם זאת כדאי לזכור כי ללא (שינויי האקלים) חורפים החמימים באנגליה רבים מהסיבכים ה"אנגלים" לא היו שורדים.

6 תגובות

  1. אני לא מצליח להבין מה עניין יש לרוח רפאים ביצורים חיים.

  2. אני לא מצליח להבין מה חדש פה. הרי כל יצור חי מסתגל לסביבה שלו ומשתנה.

  3. לא משנה כמה הוכחות נספק להם התשובה תמיד תיהיה:
    לא, אין דבר כזה אבולוציה, חייבת להיות יד מכוונת!
    סליחה מראש שאני אולי מעלה ויכוח מיותר בכתבה מאוד מעניינת. אבל עמד לי על קצה הלשון…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן