סיקור מקיף

האבולוציה של תפיסת הסכנה

בעת סכנה, כך אומרים, החושים מתחדדים, והמראות והקולות נחרטים בדייקנות בזיכרון. אבל מחקר חדש של מדעני מכון ויצמן למדע, שהתפרסם באחרונה בכתב-העת המדעי Nature Neuroscience, רומז שלפעמים ההפך הוא נכון

פרופ' רוני פז, מכון ויצמן
פרופ' רוני פז, מכון ויצמן

בעת סכנה, כך אומרים, החושים מתחדדים, והמראות והקולות נחרטים בדייקנות בזיכרון. אבל מחקר חדש של מדעני מכון ויצמן למדע, שהתפרסם באחרונה בכתב-העת המדעי Nature Neuroscience, רומז שלפעמים ההפך הוא נכון: למידה בתנאים שליליים מובילה לתפיסה חדה פחות מהיכולות שלנו במצבים אחרים. הממצאים, המצביעים על נטייה בעלת הגיון שמקורו אולי נטוע בעבר האבולוציוני הרחוק שלנו, עשויים לסייע להסביר מדוע מפתחים אנשים מסוימים תסמונת פוסט-טראומטית או הפרעות חרדה אחרות.
כדי לבדוק את הלמידה במצבים מאיימים, ד"ר רוני פז ותלמידת המחקר ג'ניפר רזניק מהמחלקה לנוירוביולוגיה במכון ויצמן למדע, לימדו מתנדבים כי צלילים מסוימים מובילים לתופעה מטרידה (כמו, לדוגמה, ריח רע), ואילו צלילים אחרים מובילים לתוצאה נעימה, או שאינם מלווים בתוצאה כלל. לאחר מכן, נבדקה יכולת האבחנה של המתנדבים: באיזו מידה הם מסוגלים להבחין בין הצלילים ה"טובים" או ה"רעים", לבין צלילים דומים להם.
בהתאם לציפיות שהתבססו על מחקרים קודמים, יכולתם של המתנדבים להבחין בין צלילים בתנאים נייטרליים או חיוביים, הלכה והשתפרה תוך כדי האימון. לעומת זאת, המדענים גילו כי אחרי החשיפה לגירוי שלילי ומטריד, התוצאות של המתנדבים דווקא הלכו והורעו.
ההבדלים שהפגינו המתנדבים ביכולת האבחנה מצביעים, למעשה, על שינויים בסיסיים בתפיסה. לאחר שלמדו כי גירוי מסוים קשור לחוויה לא נעימה, המתנדבים לא הצליחו להבדיל בינו לבין גירויים דומים, למרות שבתנאים רגילים הם ביצעו את המשימה בהצלחה. במילים אחרות, המתנדבים שקיבלו "משוב דוחה" לא הצליחו להבחין בין שני צלילים דומים, ללא קשר ליכולת ההבחנה הנורמלית שלהם.
ד"ר פז: "אפשר להסביר את התוצאות האלה בהקשר של העבר האבולוציוני שלנו: אם שמעת בעבר נהמה של אריה טורף, יתכן שהישרדותך תלויה בכך שכל רעש דומה ישמע לך זהה, וילחץ על אותם הכפתורים הרגשיים. באופן זה האינסטינקטים שלך יגידו לך לברוח מיד, ולא להתלבט אם הרעש ששמעת זה עתה אכן זהה לנהמה המוכרת מהעבר".

ד"ר פז סבור כי העיקרון הזה עשוי להיות מוגבר בקרב אנשים הסובלים מתסמונת פוסט-טראומטית, ומציין לדוגמה את הפיגוע במגדלי התאומים בניו-יורק. רבים מהעדים להתקפה על המגדלים פיתחו תסמונת פוסט-טראומטית, ועבור חלק גדול מהם, החרדה מתקשרת למראה של בניינים גבוהים. הם יודעים כי אין דמיון אמיתי בין המגדלים ההרוסים לבניין ה"מאיים" עליהם כעת, אבל התפיסה הבסיסית, האינסטינקטיבית יותר, אינה מבחינה בין הבניינים הגבוהים הדומים, ולכן מגיבה בהתאם.
צוות המדענים חוקר כעת את הרעיון הזה לעומקו. הם מקווים, בין היתר, לזהות את האזורים במוח הקובעים את רמות התפיסה השונות. ד"ר פז: "אנו מאמינים שהתעלול הזה של המוח, שהתפתח בעבר כדי לעזור לנו להתגבר על איומים, פועל היום לרעתנו במקרים מסוימים. אנו מקווים כי המחקרים האלה יוכלו לסייע בהבנת היבטים בסיסיים של תפיסה ולמידה רגשית, ואולי גם ישפכו אור על הפרעות חרדה, כמו תסמונת פוסט טראומטית".

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. לנקודה (1). נראה לי כי כוונת המחקר היתה להוכיח קיומו
  של "מסלול עוקף חשיבה": פחות מעניין מי מאיים בדיוק
  ויותר הכנת הגוף (אדרנלין, שרירים, חושים, לחץ דם וכו')
  לאיום כלשהו. כנראה שבגלל "המסלול" הזה נפגעת היכולת
  שלנו לזכור ולעבד זכרונות.

  קראתי לפני הרבה שנים על מחקר דומה, עם תוצאות
  דומות, שבדק יכולת לשחזר פרטים מסרט שבשלב מסויים
  כלשהו נפגע בו ילד בתאונה לעומת אותו סרט עצמו בו הילד
  לא נפגע. המחקר ההוא נתן תשובה (גם אם חלקית) לשאלה
  האם עדים לפורענויות שונות באמת שוכחים – או שאינם
  רוצים לשתף פעולה בחקירה המתפתחת בנסיבות העניין.

 2. לא ברור לי כל כך.
  האם אי פעם מישהו טען שבזמן מנוסה אדם יכול לבצע ניתוחים השוואתיים או להפעיל חשיבה ויכולת אבחנה טובה יותר?
  איך שאני הבנתי את הדברים עד עכשיו, אדם במצב חרדה החושים אצלו פועלים בחדות יתר בעוד שהתהליכים מעכבי תגובות (כמו חשיבה) נדחקים לצד.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן