סיקור מקיף

מנהל תוכנית החלל המאויישת בסוכנות החלל הרוסית מת מקורונה

יבגני מיקרין, 65, היה קודם לתפיקדו זה המהנדס הראשי של חברת הטלים אנרגיה. חלה לאחר ביקור בבייקונור לרגל שיגור אנשי הצוות ה-63 של תחנת החלל ב-9 באפריל 2020

 מנהל תוכנית החלל המאויישת של רוסיה יבגני מיקרי, נפטר מקורונה. צילום: רוסקוסמוס

מנהל תוכנית החלל המאויישת של רוסיה יבגני מיקרי, נפטר מקורונה. צילום: רוסקוסמוס

\

סוכנות החלל הרוסית – רוסקוסמוס הודיעה על פטירתו מקורונה של יבגני מיקרין, ראש תוכנית החלל המאויישת של רוסקוסמוס, מיקרין הלך לעולמו בבית חולים ברוסיה שלשום, 5 במאי. הוא היה ככל הנראה חולה במשך חודש. מיקרין היה בן 65 במותו.
בעשור האחרון היא למעשה סוכנות החלל היחידה שמסוגלת להטיס אסטרונאוטים לתחנת החלל הבין-לאומית, כולל האסטרונאוטים של נאס"א מאז הוצאת מעבורות החלל מהשירות ב-2011. גם לסין יש יכולת שיגור מאוישת אך היא משתמשת בה לפיתוח תחנות חלל משלה בגלל החרם הכלכלי האמריקני עליה. ב-27 במאי תשגר ספייס אקס חללית מאויישת לתחנת החלל, השיגור המאוייש הראשון מזה כעשור מאדמת ארה"ב.
ככל הנראה מיקרין נדבק בקורונה עם שובו מבייקונור שבקזחסטן שם שהה במהלך שיגור הצוות ה-63 של תחנת החלל הבין-לאומית – המפקד אנטולי איבנישין, הקוסמונאוט איבן וגנר והאסטרונאוט האמריקני כריס קאסידי. השיגור התקיים ב-9 באפריל.
כאמור בעקבות שיגור אנשי הצוות לתחנת החלל בנוכחותו של מיקרין, היה חשש שהם נדבקו ממנו, ואולי גם הדביקו את שלושת חברי הצוות ה-62 במהלך ימי החפיפה ביניהם. אולם מנס"א נמסר כי לא התגלו תסמיני קורונה אצל חברי הצוות.
מיקרין שימש קודם לכן כמהנדס והמתכנן הראשי של חברת אנרגיה, סמנכ"ל החברה, חבר האקדמיה הרוסית למדעים, ופרופסור בתחום המדעים הטכניים של התוכנית המרכזית של ברית המועצות ולאחר מכן רוסיה למדענים בתחום המכניקה וניהול התהליכים.

המנהל הכללי של רוסקוסמוס, דימיטרי רוגוזין אמר בהודעה מטעם הסוכנות: "התעצבתי מהידיעות על לכתו של יבגני מירקין. איבדנו מהנדס בכיר, עמית וחבר. הרופאים הטובים ביותר נלחמו על חייו במשך כמה שבועות. נוסו כל השיטות האפשריות, אך למרבה הצער המחלה ניצחה.
ברגע שחור זה אני משתתף בצער המשפחה, החברים והעמיתים שעבדו איתו כתף אל כתף. נזכור אותו לעד.
נשיא רוסיה ולדימיר פוטין הביע את תנחומיו למשפחה ולחברים של המדען, המתכן והמנהל היוצא דופן. "מיקרין תרם תרומה רבת ערך למדע ולהנדסה הרוסי וגם לתוכנית החלל הלאומית. הוא שימש סמכות חזקה וזכה לכבוד מעמיתיו."

מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד המדע והטכנולוגיה אבי בלסברגר אמר בתגובה לאתר הידען: "הוא היה איש מרכזי בסוכנות חלל מרכזית. טיסות מאוישות הן הליבה של סוכנות החלל הרוסית. אני לא חושב שזה יפגע בתפקוד שלהם, זו סוכנות חלל גדולה ויציבה. תמיד עצוב שמישהו מת."

להודעה באתר רוסקוסמוס

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן