סיקור מקיף

צפו: הצוות ה-63 המריא לתחנת החלל * "כל העולם מצטרף לבידוד שבתחנה"

חברת הצוות ה-62 האסטרונאוטית ג'סיקה מאיר: "רוצה לחזור ולהפגש עם חברים, אך זה יהיה הפעם מרחוק * יחסר לי החיבוק". האסטרונאוט כריס קאסידי שהגיע שלשום לתחנה: "לפני שהמראנו היינו בבידוד, אבל לא חשבנו שכל שאר העולם יצטרף"

מימין לשמאל: כריס קאסידי, ג'סיקה מאיר, אנדרו מורגן. צילום: NASA
מימין לשמאל: כריס קאסידי, ג'סיקה מאיר, אנדרו מורגן. צילום: NASA

שלושת חברי הצוות ה-63 של תחנת החלל, האסטרונאוט כריס קאסידי ושני קוסמונאוטים מסוכנות החלל הרוסית אנטולי איוונשין ואיבן וגנר הגיעו לתחנת החלל .
הם שוגרו ב-9 באפריל על גבי החללית סויוז MS-16 לאחר ששהו בבידוד ממושך במרכז החלל בייקונור בקזחסטן.

השלושה מחזירים זמנית את גודל צוות התחנה לשישה אנשים. החפיפה עם אנשי הצוות הנוכחי – ג'סיקה מאיר, אנדרו מורגן ואולג סקריפוצ'קה תהיה קצרה משום שהם ישוב ב-17 באפריל לכדור ארץ שונה.

קאסידי יהפוך למפקד משלחת 63 עם עזיבתם של סקריפוצ'קה, מורגן ומאיר, שישובו לכדור הארץ ביום שישי, 17 באפריל, בחללית סויוז MS-15, שתנחת בקזחסטן.
זו טיסת החלל השלישית עבור קאסידי ואיבנשין, והראשונה לווגנר. השלושה מתוכננים לחזור לכדור הארץ באוקטובר. בקצת יותר מחצי שנה הם מתוכננים לבצע 160 מחקרים מדעיים בתחומים כגון ביולוגיה, מדעי כדור הארץ , מחקר אנושי, מדעי הפיזיקה ופיתוחים טכנולוגיים.

אנשי הצוות ה-63 אמורים להיות אלו שיקבלו אל התחנה את הצוות הראשון שישוגר בחללית מסחרית . האסטרונאוטים של נאס"א, בוב באנקן ודאג הארלי, יגיעו על טיסת המבחן של החללית המאויישת של ספייס אקס. שמתוכננת נכון לעכשיו למחצית השניה של חודש מאי.

תחנת החלל מאויישת במשך כמעט עשרים שנה. עד כה עברו בה 239 אסטרונאוטים וקוסמונאוטים מ-19 מדינות, והם ביצעו למעלה מ-2,800 מחקרים של חוקרים ותלמידים מ-108 מדינות. אלו מחקרים שלא ניתן לבצע בכדור הארץ, בעיקר בשל תנאי הכבידה.

אבל השיגור הנוכחי שונה: "ההרגשה הפעם שונה" אמר קאסידי. לפני השיגור הוא שוחח עם חבריו לצוות על כך שהם היו בהסגר ברוסיה. הוא אמר, "אבל לא ידענו שכל שאר העולם יצטרף אלינו." הוא כי מאז הגיע לרוסיה, בתחילת מארס הוא לא נפגש עם אף אחד פרט לצוות ההכנה לשיגור שהיו בבידוד יחד איתם. "גם כשהגענו לבייקונור, בדרך כלל יש שם המולה, הרבה בכירים מגיעים לשם ללוות את השיגור, ומתקיימות מסיבות עיתונאים רבות משתמשים. אף אחד מהאנשים הללו לא הגיע ואת מסיבת העיתונאים ערכנו באמצעות וידאו."
עם זאת, קאסידי הוסיף כי למרות שהמשימה הנוכחית והשיגור היו שונים בגלל המגבלות סביב המגיפה, הוא מצפה לארח את חבריו שיגיעו בטיסה המסחרית.

מורגן מאיר וקאסידי קיימו מסיבת עיתונאים משודרת מתחנת החלל ומטבע הדברים התייחסו למגיפה. בדברי הפתיחה שלה אמרה ג'סיקה מאיר כי "כל אנשי הצוות רוצים להודות לרופאים, לאחיות, לכל כוח האדם הרפואי, לשוטרים ולכבאים, כל מי שנמצא בחזית המאבק. אתם מסכנים את חייהם כדי להגן על כל המין האנושי. תודה על המאמצים שלכם."

בתשובה לשאלת אחד העיתונאים "מה את שומעת ממשפחה וחברים על החיים בכדור הארץ. מה את מצפה שיתרחש?" ענתה מאיר: "אכן מדובר במצב סוריאליסטי. כשאנו מסתכלים מתחנת החלל, כדור האר נראה בסדר, מדהים כמו תמיד, קשה להאמין שקרו כל כך הרבה שינויים מאז שוגרנו. עדיין יהיה נחמד לחזור וללכת על הקרקע, לראות מקומות מוכרים ופרצופים מוכרים. ללא ספק יהיה קשה לא לחבק את בני משפחתי והחברים אבל אני יודעת שזה יהיה חלק מהחיים למשך זמן מה.

למעשה אנו מבודדים זמן רב. זה חלק מהשגרה שלנו, ואנחנו עוסקים בכל כך הרבה עיסוקים מדהימים ויש לנו נקודת תצפית על כדור הארץ שאנחנו לא באמת מרגישים את הבידוד. כאשר כולם בבתים דברו הרבה עם היקרים לכם. כמובן יהיה נפלא לראות את בני המשפחה והחברים, לפחות מרחוק."

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

תגובה אחת

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן