סיקור מקיף

עכשיו זה רשמי – הפילים נכחדים בקצב מפחיד בעשור האחרון

פילי אפריקה נרצחים בהמוניהם. כל שנה איבדה אוכלוסית הפילים (באפריקה) כ-7%, מקובל כי הילודה באוכלוסיית הפילים היא בין 3% ל5%, כלומר כל שנה נולדים פחות פילים מאלה שנרצחים.

פיל אפריקני. צילום: shutterstock
פיל אפריקני. צילום: shutterstock

לפני ימים מספר ציינו בעולם את ״יום הפיל״ במטרה ובכוונה להפנות את תשומת הלב הציבורית למצבן העגום של אוכלוסיות היונק היבשתי הגדול והמרשים שקיים עשרות אלפי שנים, אלא שבעקבות אמונות ומסורות שמזינות תאוות-בצע המשך קיומן של אוכלוסיות הפילים בספק.
בכתב העת PNAS  מתפרסם סקר על פיו הרג פילים באפריקה הגיע למצב בו כל שנה נולדים פחות פילים מאלה שנהרגים/נרצחים למטרות ״מסחריות".

למרות הקושי בספירה מדויקת, על-פי הערכות שונות שמבוססות על מציאת פגרים, על ״תפיסות״ הברחות של חטים ועל נתוני סקרים שנתיים בל שנה (מאז 2008) ניצודים כ 35,000 פילים.

על פי הערכות עד הגעתו של ״הצייד הלבן״ לאפריקה היו בה כמליון וחצי פילים, בעקבות צייד פראי בסביבת שנות השבעים נותרו כחצי מיליון,ואז תוקנו תקנות וחוקקו חוקים שיעודם להגן ולשמר את האוכלוסיה, ואכן האוכלוסיה התייצבה ובמקומות מסוימים אפילו גדלה. אלא שאז באה ההתפתחות הכלכלית של ארצות מזרח אסיה ובראשן סין,התפתחות כלכלית גרמה לביקוש גדל ל״סחורה״ יקרה וכאשר הסחורה היא חטי פילים.

פילי אפריקה נרצחים בהמוניהם. כל שנה איבדה אוכלוסית הפילים (באפריקה) כ-7%, מקובל כי הילודה באוכלוסיית הפילים היא בין 3% ל5%, כלומר כל שנה נולדים פחות פילים מאלה שנרצחים.

הסחר ה״שחור״ בחיות-בר ובמוצרים מהטבע הגיע לרמה מדאיגה ומפחידה, מצב שגורם להשמדה של מינים בעלי ערך כלכלי גבוה לציידים ולמבריחים, הערך הכלכלי עומד מול נסיונות השימור בעיקר במקומות בהם המצב הפוליטי / חברתי חסר יציבות. על פי ה״תפיסות״ של חטים במעברי הגבול מסתבר כי מירב ה״סחורה״ מיועדת לאסיה בכלל ולסין בעיקר בה מתקיים שוק שחור בשנהב.

ההרג הבררני (״סלקטיוי״) בו הורגים את הבוגרים (בעלי החטים) במשפחה משאיר יתומים רבים, הבוגרים ממשיכים בחייהם בטבע. חלק מהצעירים מגיעים לבתי-יתומים (לפילים), אלה גם אלה אבודים עבור האוכלוסייה בטבע שכן הם חסרים את הכישורים החברתיים הכל כך חשובים בחברה הפילית.
זכרים שמתבגרים ללא משפחה הופכים לתוקפניים עבור כל מי שבשטח חיות ואנשים כאחד ואינם מתקבלים למשפחות ועדרים, לכן גם סיכויי היתומים שגודלו בבתי יתומים ומשוחררים לטבע להטמע בחברה הפילית … נמוכים. כלומר ההרג גורם להרס ה״תרבות״ החברתית של הפילים.

כבר שנים רבות טוענים אנשי הסביבה כי מצב הפילים בכי רע, אלא שהסקר מראה בפרוט את ההכחדה המתקרבת.

למרות שקיימות אוכלוסיות בריאות וגדלות של פילים במס׳ ארצות ‫(‬למשל בוטסואנה), הרי שבארצות אחרות (מרכז ומערב אפריקה) ההרג מקזז גם אוכלוסיות אלו. במידה וההרג לא יעצר, תוך 100 שנים תכחד אוכלוסית הפילים.

כמו שאומר המזכיר הכללי של סיטס, ג'ון סקנלון ״על העולם להחליט כמה מאמץ יש להשקיע בשימור המין הנהדר" ואני אוסיף (כהרגלי) כי הגיע הזמן שבמקום שליטה בסביבה למען האוכלוסייה האנושית, תהיה שליטה באוכלוסיה האנושית למען הסביבה!

באותו נושא באתר הידען

עצומה לעצירת רצח הפילים

הגנה על הפילים כנגד ההרג המתמשך
מועצת הבטחון של האו"ם למען הפילים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

9 תגובות

 1. נראה לי,שהאדם והפיל לא יכולים לחיות יחד.ולכן הייה צורך השמורות טבע יחודיות לפילים.אולי גם מחוץ לאפריקה.לדוגמה מתחמים גדולים מהספרי ברמת גן.שהוכיח רביית פילים.

 2. מירום גולן
  אתה צוחק, נכון?השוק החופשי השמיד את רוב הדגים בעולם. רק במקומות שיש ממשלה חזקה יש עדיין דגים.
  ללא פיקוח ממשלתי לא היו היום קרנפים, טיגריסים או פנדות בעולם.

 3. למירום
  טעות … יש בקניה ובדרא׳ף שמורות פרטיות וגם בהן פועלים העבריינים והורגים קרנפים ופילים,
  לעומת זאת בבוטסואנה ובנמיביה הצייד הלא-חוקי הוא מיזערי .

 4. ככה זה כשמפקידים בידיי מדינות את התפקיד לשמור על הטבע והחי- אין להן מושג איך לעשות את זה.
  אם הקרקעות היו בבעלות פרטית- אף צייד לא היה מבצע את זממו ומתחמק מעונש.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן