סיקור מקיף

מועצת הבטחון של האו"ם להגנת הפילים

מזכיר האו"ם תומך באמנה לשמירה על מינים בסכנה ומברך על הפניה ממועצת הבטחון לחקור את מעורבות קבוצת הטרור ‫"צבא הלורד" Lord's Resistance , שמקורה באוגנדה. חבריה פועלים היום בקונגו, בסודן ובארצות אחרות ועוסקים בהרג פילים והברחת חטיהם לתעשיית השנהב.

פיל אפריקני. מתוך ויקיפדיה.
פיל אפריקני. מתוך ויקיפדיה.

אנחנו שומעים על מועצת הביטחון של האו"ם בעיקר בהקשרים של סכסוכים בין ארצות ולעיתים גם בהחלטות נגד ישראל. מסתבר כי אותו גוף נותן דעתו גם כאשר פעילויות אלימות משליכות על הסביבה הטבעית ועל חיות הבר.

מזכיר האו"ם תומך באמנה לשמירה על מינים בסכנה ומברך על הפניה ממועצת הבטחון לחקור את מעורבות קבוצת הטרור ‫"צבא הלורד" Lord's Resistance , שמקורה באוגנדה. חבריה פועלים היום בקונגו, בסודן ובארצות אחרות ועוסקים בהרג פילים והברחת חטיהם לתעשיית השנהב.

מזכיר האמנה לסחר במיני חיות וצמחים בסכנה Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora (CITES), מציין כי זו קריאה שיכולה להיחשב להיסטורית, כיוון שהיא מקשרת בין הרג חיות בר והסחר בשוק השחור באברי חיות בר כמו חטי פילים, קרני קרנפים וחיות רבות אחרות.

מזכיר ה"אמנה" אומר כי "הם מוכנים לשתף פעולה במאמצים לחקר מעורבותן של קבוצות מזויינות בפשעים סביבתיים כגון הרג חיות בר, סחר באבריהן וכריתת יערות.

בהצהרה נשיאותית, בסוף דצמבר, קרא מזכיר האו"ם לארגון ארצות אפריקה להצטרף לחקירת ‫הפעילות המקיפה של "צבא הלורד" שממומנת ע"י הרג פילים והברחת חטיהם. ‫"צבא הלורד" יוסד ב-1980 ובמשך 15 שנים תקף בעיקר אזרחים אוגנדים. ב-2002 הצליח צבא אוגנדה לסלק את המליציה מצפון אוגנדה ומאז אנשיה פועלים בארצות השכנות. הקבוצה המזוינת ידועה לשמצה במסעות השחיטה בכפרים, חטיפת ילדים על מנת שישמשו כחיילים וילדות לזנות.

על פי ה"אמנה" יש עליה חדה במספר ארצות בהרג חיות בר, בעיקר בהרג פילים וקרנפים שחלקיהם מוברחים לשווקי אסיה. על פי נתוני ה"אמנה" שהתקבלו מ"המרכז לניטור הרג פילים" (מרכז שהחל את המעקב מ-2002) עלו מקרי הרג פילים מאז 2006. המידע נתמך ע"י גופי ניטור אחרים וע"י מידע שמתקבל משלטונות המכס ומארגוני שמירת טבע מקומיים, ארציים ובינלאומיים.

השנים 2009 – 2011 היו הקטלניות ביותר (בדיווח אין התייחסות ל-2012 שעברה את כל השיאים השליליים). בנוסף לכך מסתבר כי בהרג פילים יש מעורבות גדלה והולכת של ארגוני פשיעה בינלאומיים שמפעילים "מיליציות" חמושות באמצעים חדישים. לדוגמה: בשמורה בצפון קאמרון נהרגו כ-450 פילים ע"י קבוצות שהגיעו מצ'אד ומסודן. השנהב השדוד משמש לרכישת נשק עבור "מליציות" שמעורבות בסכסוכים מקומיים.

דוגמה נוספת היא הרג 22 פילים בשמורת גרמבה שברפובליקה הדמוקרטית של קונגו, הפילים נורו ממסוק בפשיטה אחת, בעזרת שימוש בנשק מדויק ע"י צלפים מומחים.

על ה"אמנה" חתומות 176 מדינות והיא מהווה את אחד הכלים החשובים והחזקים לפיקוח על שמירת הטבע, על הסחר בכ-35,000 מינים מוגנים ואיבריהם, ועל הבטחת המשך הקיום של מיני בר שתורמים לשיפור חיי המקומיים והסביבה.

בהצהרתו גינה נשיא מועצת הביטחון את ההתקפות של "צבא הלורד" וקבע כי "האסטרטגיה האזורית" תתוכנן למנוע את האיום בהקדם אפשרי. ‫"האסטרטגיה האזורית" שאושרה ע"י המועצה ביוני תתמקד בתמיכה מלאה בפעילות האיחוד האפריקני ויישום שיתוף פעולה נגד "צבא הלורד" ונגד מליציות אחרות, חיזוק המאמצים לקידום הגנת אזרחים והרחבת פירוק הנשק, שחרור מצבאות פרטיזנים, השבת פליטים ישובם ושילובם בחברה. ‫"אסטרטגיה" או פעילות שיש לקוות שתנטרל את פעילותן הרצחנית של מיליציות.

יש לקוות כי כניסת מועצת הביטחון של האו"ם לפעילות סביבתית תעזור למנוע את המשך ההרג.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן