אבולה: המגיפה מואצת * ניתוח גנום הוירוס חשף כי עבר מוטציות במהירות תוך כדי התפשטותו

מחקר שערכו חוקרים אמיצים בסיירה לאון שחלקם נפטרו מהמחלה, מראה כי מקור ההתפרצות בהעברה אחת מבעל חיים לאדם, וכי הוירוס התפצל מהוירוסים שגרמו למגיפות קודמות לפני כעשור

נגיף האבולה מכה באפריקה. איור: shutterstock
נגיף האבולה מכה באפריקה. איור: shutterstock

חוקרים מסיירה לאון בראשותו של אגוסטין גובה, שטיפלו בחולי האבולה הראשונים במדינה ובהם אישה בהריון שנדבקה בנגיף לאחר השהשתתפה בלוויה של קורבן המחלה בגינאה, ניצלו את ההזדמנות וחקרו את רצף הגנום של 99 נגיפים מדמם של 78 חולי אבולה. כך מדווח אתר החדשות של כתב העת Nature.

אתמול פרסם ארגון הבריאות העולמי  כי אחוזי התמותה בארבע מדינות מערב אפריקה בהן התפרץ מחדש נגיף האבולה: ליבריה, חוף השנהב, סיירה לאון וגינאה, עולים על 50%. על פי הנתונים, ישנם 3,069 מקרים שאובחנו ומתוכם מתו מהמחלה 1,552 בני אדם. עוד נאמר בעדכון כי בשלושת השבועות האחרונים יש האצה משמעותית בהתפשטות הנגיף וכ-40% מהמקרים המאובחנים התרחשו בתקופה זו

במאמר שפורסם בכתב העת סיינס הם כותבים כי המידע עשוי לסייע בתכנון ערכות אבחון, תרופות וחיסונים. מגיפת האבולה גרמה עד כה למותם של 1,400 בני אדם לרבות חמישה מהשותפים למאמרו של גובה.

הממצאים שפורסמו ב-31 ביולי מכילים את האוסף הגדול ביותר של מידע גנטי על האבולה עד כה. כדי להשיגם היה על החוקרים ליטול דגימות דם של נפטרים ולהביאם לבדיקה בעיקר קנמה (Kenema). הם השתמשו בתמיסות הגורמות לניטרול הוירוס ושלחו אותן לריצוף למכון ברוד בקייבמרידג' מסצ'וסטס.
החוקרים ריצפו את הגנום של כל אחד מהחולים למעלה מ-2,000 פעמים והצליחו לעקוב אחר המוטציות שעבר הנגיף במעבר מחולה לחולה והיתרון של מחקר זה על פני מחקר קודם שנערך בגינאה היה שהחוקרים הצליחו לבודד מוטציות שונות אצל אותו החולה.
באמצעות השוואה של הנתונים החדשים מסיירה לאון עם אלו של גינאה גילו החוקרים כי האבולה יובא לסיירה לאון באמצעות 12 המשתתפים בלוויה בגינאה, וכי ההתפרצות במערב אפריקה מקורה באירוע בודד שבו הוירוס עבר מבעל חיים לאדם.
השוואות נוספות הביאו את החוקרים לשער כי הוירוס שגרם להתפרצות נפרד מהוירוסים שגרמו למגיפות אבולה בעבר לפני כעשר שנים. הוא צבר 395 מוטציות בין אותו מועד ובין יוני 2014, המועד שבו אספו חברי הצוות את הדגימות האחרונות המשתפות במחקר, כאשר חמישים מוטציות התווספו במהלך ההתפרצות הנוכחית.

ובתוך כך נרשם בשבוע שעבר מפנה חיובי במאבק במגיפה, כאשר שני עובדי סיוע אמריקנים שחלו באבולה והוטסו מניגריה לביה"ח של אוניברסיטת אמורי באטלנטה, ג'ורג'יה, הוכרז כמחלימים מהמחלה. השניים, קנט ברנטלי – רופא העובד בקבוצת הסיוע ההומניטרי Samaritan’s Purse ונאנסי רייטבול, מ- SIM USA הצליחו להביס בעזרת טיפול שנוסה קודם לכן רק על קופים, להביס את הוירוס, הקוטל 52% מקורבנותיו.

טיפול פוטנציאלי בזן האבולה הסודאני יוכל לסייע בבלימת התפרצויות עתידיות

אבולה היא מחלה נדירה, אך קטלנית, שגורמים לה כחמישה זני וירוסים. לאף אחד מהזנים הללו אין טיפול. אחד מהזנים הקטלניים ביותר הוא וירוס האבולה הסודאני (SUDV). למרות שהוא לא זה שאחראי למגיפה הקטלנית הנוכחית במערב אפריקה, הוא היה גורם נפוץ בהתפרצויות קודמות שהאחרונה שבהן היתה ב-2012.
במחקר חדש שמופיע בכתב העת ACS Chemical Biology מדווחיים חוקרים כי בקרוב ניתן יהיה לטפל בחולים שנדבקו ב-SUDV.

ג'ון דיי, סידהו סשצדב, ג'ונתן ליי ועמתיהם מסבירים כי 50-90 אחוזים מחולי אבולה מתו אחרי שחוו את התסמינים האופייניים למחלה, הכוללים חום, כאבי שרירים, הקאות ודימום. שני הזנים העיקריים הם וירוס האבולה הזאירי הפוגע כעת במערב אפריקה, אף תשומת לב פחותה הופנתה לוירוס הסודני. הצוות חקר נוגדן שפותח כבר בעבר בידי קבוצתו של דיי. הוירוס נוסה בהצלחה בעכברים, אך מערכת החיסון האנושית עלולה לזהות את הנוגדנים אליו כזרים וסופו של דבר להיפטר מהם ולמנוע את הנוגדן מלטפל במחלה. כדי להימנע ממצב זה, הם פיתחו גרסה "אנושית" של הנוגדן.

בעבודה שפורסמה לאחרונה, הרכיבו חברי הצוות את החלק הספציפי החוסם את וירוס האבולה מנוגדן העכבר על פיגום נוגדן אנושי וערכו כמה שינויים למולקולה זו. הם זיהו שתי גרסאות שהיו מסוגלות להדוף את ה-SUDV בבדיקות מעבדה על תאים ובעכברים. "נוגדנים אלה מייצגים מועמדים חזקים לחיסונים לטיפול בזיהום SUDV," אומרים החוקרים.

ואולם, כאמור, המחקר הזה יוכל לסייע בעת התפרצויות עתידיות של וירוס האבולה הסודני.

Translated by permission from Macmillan Publishers Ltd: Nature.com Ebola virus mutating rapidly as it spreads, copyright 2014

עוד בנושא באתר הידען:

 

 

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

6 תגובות

 1. אופק
  יש לכך הרבה הסברים, ואתן רק כמה. תיארוך על פי טבעות עצים מדוייק עד כדי שנה, ונותן תיארוך עד לפני 12000 שנה בערך. זה כבר פי 2 מסיפור בראשית…

  אנחנו רואים שהתיארוך על פי טבעות עצים מתאים לתיארוך על פי פחמן 14. כלומר – תיארוך פחמן 14 עובד לפחות 12000 שנה, ואין לנו כל סיבה לחשוב שהוא לא מדוייק עד ל-60000 שנה לפני עכשיו.

  יש לנו עוד כמה שעונים רדיו-אקטיביים ואנחנו רואים התאמה בין כל השעונים האלה.

  יש לנו גם שעונים ביולוגיים, וגם איתם יש התאמה מלאה.

  אנחנו רואים עצמים בחלל, שלאור שלהם לוקח תקופה ארוכה להגיע אלינו. אין לנו כל סיבה לחשוב שמהירות האור השתנה במשך השנים.

  יש אינספור תהליכים גיאולוגיים איטיים מאד ושוב, אין סיבה לחשוב שבעבר הם היו מהירים יותר. זה אחד הרעיונות שהנחה את דארווין בזמנו לפתח את התורה שלו.

  יש עוד המון הסברים, אבל תיארוך העצים לבדו פוסל ללא כל ספק את סיפור הבריאה.

 2. היי, יש לי שאלה קצת לא קשורה למאמר
  מוויכוח עם דתי הוא אמר לי שבתיארוך רדיומטרי אי איפשר לדעת שהתנאים פעם לא היו שונים מעכשיו ושאי איפשר לדעת שקצב הדעיכה לא השתנה
  כך גם לגבי ההתרחקות של הגלקסיות- אי איפשר לדעת שלפני כמה מאות שנים המהירות לא הייתה גבוהה יותר ואז האטה והגבירה שוב את הקצב
  מה התשובה לכך? אם איפשר באימייל תודה

 3. על עטיפת ספר "קיצור דרך,מותו של השכל הישר" יש ציור מזכיר ווירוס אבולה.
  פרופ' עמנואל עצמון הוציא לאור את הספר בשנת 2001 .
  לייצירת הפסקה בלחימה הישתמשו ב-1917 בוירוס שפעת שכונתה "ספרדית"
  ביגלל שספרד לא הישתתפה במילחמה ולא היתה בה צנזורה אז נודע לציבור
  בזמן. כדאי ליבדוק התפרצות סארס ב-2003 בקשר למיחמה בעירק ופירסום
  על חפירה בכפר באלסקה שכל תושביו ניפטרו ב-1917 שהיה קצת קודם…
  ועל אינדיאנים שניפטרו בהמוניהם מצירופי מחלות…
  ועל תקופה של מילחמה לסיים קריירה לווירוס בעבועות שחורות- שהתחיל
  עם בייות פרות ליפני אלפי שנים…חיסנו את כל האנושות בווירוס בקר התמים,
  שנישמר ללא מוטציה בבקר…ובמקביל קפצו כמה מחלות מחיות לאדם באופן
  חשוד…ביחד ? ראאה הפצת איידס בשכונה מרובת הומוסקסואלים הנוהגים
  להתכנס לסופי שבוע עם חדירה לחמישים פרטנרים…
  חיידקי שחפת עמידים לאנטיביוטיקה פותחו בזדון בבתי כלא רוסיים בשנות ה-90…
  ולה שלא תדברו על זה בגלוי ?

 4. מישהי – יש משהו שלא מספרים לנו בנוגע לריפוי שני האמריקאים. ראשית – קנט ברנטלי, על פי מספר דיווחים, הזריק לעצמו את דמו של ילד בן 11 אשר שרד את המחלה באופן טבעי (מה שעל פי מחקרים קודמים העלה את סיכויי ההישרדות פלאים [בהתפרצות הנוכחית 1 מתוך 2 אנשים מת, בעוד שבקרב אלו אשר הזריקו להם את דמם של שורדים, שיעור ההישרדות הוא 7 מתוך 8]). שנית, הוא הגיע ממקום בו בתי החולים נמצאים שנים אחורה ובעלי ציוד מיושן, למקום בו הציוד הוא החדיש ביותר (ארה"ב).

  שימי לב שבנתיים, מתוך 6 שקיבלו/מקבלים את הטיפול, שניים שרדו (שני האמריקאים), שניים מתו (רופא ליברי וכומר ספרדי) ושניים – לא ידוע.

  שורה תחתונה – אני לא חושב שמשקיעים פרטיים ישקיעו מאות אלפי דולרים אם לא מיליוני דולרים בייצור של תרופה שנותנת את אותם אחוזי הישרדות כמו של ההתפרצות הנוכחית.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן