אלף קורבנות אבולה; ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום בינלאומי

ועדה מיוחדת של ארגון הבריאות העולמי החליטה לאחר ששמעה את נציגי גינאה, ליבריה, סיירה לאונה וניגריה להחריף את הצעדים לבלימת המגיפה במדינות אלה, במדינות הגובלות וכן בשאר מדינות העולם

מנהלת ארגון הבריאות הבינלאומי מרגרט צ'אן
מנהלת ארגון הבריאות הבינלאומי מרגרט צ'אן

ארגון הבריאות העולמי הכריז על מצב חירום בין־לאומי; מספר הנפטרים מתקרב לאלף

ועדה מיוחדת של ארגון הבריאות העולמי שמעה את נציגי גינאה, ליבריה, סיירה לאונה וניגריה

ארגון הבריאות הבין־לאומי, הכריז היום (יום ו') על מצב חירום בין־לאומי בעקבות מגיפת האבולה. כך עולה מפרסומים של הארגון באתר האינטרנט שלו. ועדת חירום מיוחדת של הארגון קיימה שלשום ישיבה טלפונית ושמעה את נציגי המדינות הפגועות: גינאה, ליבריה, סיירה לאונה וניגריה. נציגי המדינות דיווחו על ההתפתחויות האחרונות במדינות שלהם, ובכלל זה האמצעים שננקטו כדי ליישם אסטרטגיות שליטה והתברר כי קיימים פערים ואתגרים בתגובת המדינות להתפרצות.

נכון ליום 4 באוגוסט, כלומר לפני 4 ימים נרשמו 932 מקרי מוות מתוך 1,711 מקרים מדווחים (כאשר מתוכם 1,070 מקרים שאבחנתם ודאית, 436 נחשבים שאבחנתם אינה ודאית ו-205 נחשבים כחשודים.
זו ההתפרצות הקטלנית ביותר שנרשמה אי פעם.
מנכ"לית ארגון הבריאות העולמי ד"ר מרגרט צ'אן קראה לקהילה הבינלאומית לסייע למדינות שנפגעו "בהתפרצות החמורה ביותר שראינו מאז התגלה הנגיף לפני ארבעה עשורים". צ'אן אמרה את הדברים לאחר שהתגלה באוגנדה נשא של הנגיף שהגיע ממערב אפריקה.

מספר אתגרים העומדים בפני המדינות המושפעות:

 • מערכות הבריאות שלהן שבירות, ובעלות גירעונות משמעותיים במשאבי אנוש, ובמשאבים כספיים וחומריים. כתוצאה מכך הן נאלצות להתפשר בתגובתן להתפרצות האבולה ולא מסוגלות לשלוט על ההתפרצות.
 • חוסר ניסיון בהתמודדות עם התפרצויות אבולה; תפיסות מוטעות לגבי טבעה של המחלה, כולל איך המחלה מועברת, הן נפוצות וימשיכו להיות אתגר מרכזי בחלק מהקהילות.
 • ניידות גבוהה של אוכלוסיות ובכמה מקרים הותרה תנועה מעבר לגבול של נוסעים הנושאים זיהום;
 • מספר מקרים של הידבקות התרחשו בשלוש ערי בירה של קונאקרי (גינאה), מונרוביה (ליבריה) ופריטאון (סיירה לאונה).
 • מספר גבוה של זיהומים זוהה בקרב עובדי בריאות, דבר המדגיש נהלים של שליטת זיהום לקויה במתקנים רבים.

הוועדה גיבשה המלצות למדינות הנגועות, למדינות החולקות עימן גבול יבשתי ולשאר העולם.
באשר למדינות הנגועות:

 • על ראשי המדינות להכריז על מצב חירום לאומי, לספק בקולם ובפניהם מידע לציבור אודות המצב, הצעדים שננקטו כדי למגר את המגיפה ואת התפקיד החיוני של הקהילה בהבטחת בקרה מהירה, לספק גישה מיידית למימון חירום כדי להתניע ולתחזק פעילות תגובה, ולהבטיח כי כל האמצעים הנדרשים ננקטים כדי לשנע את כוח האדם הרפואי החיוני לאתרים הדרושים.
  שרי הבריאות ובכירים אחרים במערכות הבריאות חייבים לגלות מנהיגות ויוזמה בתיאום והיישום תגובת החירום לאבולה. על פקידיהם להיפגש באופן סדיר עם הקהילות הנגועות ולבקר במרכזי הטיפול. על המנהיגות להקים ולתפעל מערכת ניהול מצבי חירום שתפעל ישירות תחת ראשי המדינות ותפקידה יהיה לתאם בין כל השותפים מתחומי המידע, האבטחה הכספים ומתחומים רלוונטיים אחרים, כדי להבטיח הטמעה יעילה ואפקטיבית לבקרת המגיפה.
 • באזורים בעלי שיעור הידבקות גבוה (בגבול אזורי הגבולות בין סיירה ליאונה, גינאה וליבריה יש לספק שירותי רפואה באיכות גבוהה, ולנקוט בצעדים של הגבלת תנועה של אנשים, ויש לשקול אפילו הקמת מתקני בידוד.
 • המדינות נדרשות להגן על עובדי הרפואה בכך שיספקו להם אמצעי בטיחות, ישלמו את משכורתם בזמן, ואף יתנו להם תוספת סיכון, וכן הכשרה מתאימה, לרבות שימוש נכון בציוד הגנה אישי.
 • על הממשלות לדאוג שמרכזי הטיפול יכללו מעבדות אבחון בקרבה ככל האפשר לאזורי ההידבקות, שיהיו במתקנים אלה מספר מספיק של אנשי צוות מיומנים וציוד ואספקה בכמות גדולה וכן שננקטים אמצעים לשמור על בטחונם של אנשי הצוות הרפואי ולמנוע מצב של העברה מוקדמת של חולים ממרכזי הטיפול למקומות מרוחקים יותר.
 • על הממשלות להציב מכשירים לבידוק המצב הרפואי של נוסעים במעברי גבול, נמלי תעופה ונמלים ימיים ולדווח על כל מחלה חשודה. יש לאסור נסיעתם של חולים החשודים כנגועים באבולה אלא אם מדובר בפינוי חרום ייעודי.

מדינות שלהן גבול יבשתי עם המדינות הנגועות נדרשות לבצע מעקב אחר כל צבר תסמינים המלוות בחום ומרוכזות באזור מצומצם, וכן

 • לספק גישה למעבדת אבחון איכותית, להבטיח כי עובדי הבריאות מודעים ומאומנים בהליכי החירום וכן לספק תגובה מהירה בעלת יכולת לחקור ולנהל מקרי אבולה ואלו הנמצאים עמם במגע.
 • כל התפרצות צריכה להיענות בטיפול חירום, ובהגברת הניטור. אם אושר קיום המחלה בשטחם, עליהם למלא את כל הרשימה שמיועדת למדינות בהן התרחשה התפרצות ברמה הלאומית או המחוזית, בהתאם למאפייני המחלה, לרבות הבידוד ושאר ההמלצות.

לגבי שאר העולם, ארגון הבריאות העולמי לא ממליץ על איסור כללי על נסיעות או סחר בינלאומי.

 • המדינות צריכות לספק לנוסעים לאזורי סיכון את המידע הרלוונטי על הסיכונים, אמצעים למזעור סיכונים אלה ועצות לניהול מקרים של חשיפה.
 • המדינות נדרשות להיות ערוכות כדי לזהות, לחקור, ולנהל את מקרי האבולה; האמצעים צריכים לכלול גישה בטוחה למעבדה מוסמכת לאבחון וירוס האבולה ( ,(EVDואת היכולת לבקר את הנוסעים שמקורם באזורים נגועים באבולה המגיעים בשדות תעופה בין־לאומיים או מעברי קרקע גדולים עם מחלת חום לא מוסברת.
 • יש לספק לציבור הרחב את המידע המדויק והרלוונטי על התפרצות אבולה ואמצעים כדי להפחית את סיכון החשיפה.
 • על המדינות להיות מוכנות לפנות ולהשיב אליהן נתינים (כדוגמת עובדי בריאות) שנחשפו לאבולה.

בהמשך להודעה זו פרסם משרד הבריאות קריאה לנוסעים למדינות מערב אפריקה להימנע ממגע עם חולים, הפרשותיהם וחפציהם. כמו כן, יש להקפיד על היגיינה אישית ולהימנע ממגע עם בעלי חיים והפרשותיהם ועם פגרים ומאכילת בשר. בנוסף, המליץ המשרד להימנע מקבלת שירות בבתי חולים מקומיים במדינות אלו, אלא אם מדובר בבעיה רפואית דחופה.

אם מופיע חום של יותר מ-38 מעלות תוך 21 ימים לאחר החזרה לישראל, מומלץ לפנות לחדר מיון בבית חולים ולהתריע על כך. "יש להודיע מיד בכניסה לבית החולים על נסיבות המקרה כדי לקבל הנחיות מיגון מתאימות".

עוד נמסר בהודעה כי משרד הבריאות פנה גם למוסדות הרפואיים בארץ, והורה להם "להגביר מודעות כדי לזהות מוקדם מקרים חשודים, ולמנוע התפשטות אפשרית של הנגיף". במקרה של חשד, יש להעביר את החולה באופן מידי לבידוד. "המשרד אינו צופה התפרצות המחלה בישראל, אך יתכנו מקרים מיובאים, אשר מערכת הבריאות ערוכה להתמודד איתם".

להודעה של ארגון הבריאות הבינלאומילכתבה הקודמת: ארגון הבריאות העולמי: נגיף האבולה יצא מכלל שליטה

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

 1. ידען ידען, אבל פספס נקודה – לא נפטרים, כי אם מתים. נפטרים (מעולה של תורה, השם המלא) הם רק יהודים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן