סיקור מקיף

ארגון הבריאות העולמי: נגיף האבולה יצא משליטה; 729 נספו עד כה

כך מסרה היום (2 באוגוסט) מנהלת ארגון בריאות העולמי מרגרט צ'אן הקוראת לנשיאי גינאה, ליבריה, סיירה לאונה וחוף השנהב להפגש ולהתחיל לתאם את המאבק במגיפה

וירוס האבולה. איור: shutterstock
וירוס האבולה. איור: shutterstock

בבית חולים אמורי באטלנטה, ג'ורג'יה, מאושפזים כעת שני עובדי סיוע אמריקנים שלקו באבולה בליבריה בעת שניסו לעזור לחולים שם בהתפרצות הגדולה ביותר בהסטוריה בת 40 שנה של המחלה. השנים הוטסו במטוס מיוחד שנערך להעברתם בבידוד.

מוקדם יותר השבוע מת אזרח ניגריה בבריטניה לאחר ששוחרר מבית החולים בבירמינגהם, ואזרח בריטי אושפז בחשד כי לקה במחלה.

בארגון הבריאות העולמי אומרים כי המגיפה מתפרצת במהירות גדולה יותר מאשר היכולת של אנשי הרפואה להכיל אותה. לדברי צ'אן, מאז תחילת ההתפרצות נרשמו 729 מקרי מוות מבין 1,323 הנשאים שנדבקו בה. יתכן שהמספר גדול הרבה יותר משום שמקרים רבים לא דווחו. צ'אנג דוחקת בנשיאי גינאה, ליבריה, סיירה לאונה וחוף השנהב להפגש בבירת גויאנה גונאקרי להגביר את המאמצים במטרה להמנע מהשלכות קטסטרפליות. ארגון הבריאות העולמי גם השקיע 100 מיליון דולרים להאבק במגיפה. ארגון הבריאות העולמי שוקל לדרוש מהממשלות המדינות שבהן משתולל הנגיף להגביל תנועה של תושבים וההתקהלויות בציבור, ולהשתמש בכוחות הביטחון כדי לאכוף זאת.

"ההתפרצות מתחוללת מהר יותר מאשר המאמצים לעצור אותה. אם המצב יימשיך ויחריף, ההשלכות עלולות להיות הרות אסון במונחי אבדן חיים אך גם בהפרעה למרקם הסוציואקונומי וסיכון גבוה להתפשטות למדינות נוספות.

עם זאת, ניתן להמנע מהידבקות, אם נמנעים ממגע עם נוזלי הגוף של החולה – דם, שתן, צואה, קיא, רוק או זיעה. לדברי צ'אן יש צורך למנוע את המנהג שמפיצים מרפאים מסורתיים המציעים לטפל בחולים בבית, וכן היא מציעה לשנות כמה ממנהגי הקבורה המסורתיים.

מחלת האבולה התפרצה לראשונה בשנת 1976 בתשתי התפרצויות בו זמנית בנאזארה שבסודן וביאמבוקו ברפובליקה הדמוקרטית של קונגו. המקום השני הוא כפר הממוקם ליד נהר אבולה, שנתן למחלה את שמה.

מחלת האבולה (EVD) נגרמת על ידי וירוס הנושא שם זה היא מחלה קשה ולעיתים קרובות קטלנית לבני אדם. בהתפרצוית אבולה קודמות נרשמו אחוזי תמותה של עד 90%. התפרצויות אבולה מתרחשות תחילה בכפרים מרוחקים במרכז ובמערב אפריקה הסמוכים ליערות הגשם הטרופיים.

הוירוס מועבר לבני האדם מחיות בר ומופץ לאוכלוסית האדם באמצעות מגע ישיר עם החולים. עטלפי הפירות ממשפחת Pteropodidae נחשבים למארחים הטבעיים של וירוס האבולה.

חולים קשים דורשים טיפול ותמיכה מאסיביים, לא זמינים כרגע טיפולים וחיסונים לשימוש בבני אדם ובבעלי חיים, אף כי מספר חברות תרופות טוענות כי חיסון כזה נמצא בהישג יד.


מפת התפשטות מגיפת האבולה באפריקה. נתונים – ארגון הבריאות העולמי. עריכה: אבי בליזובסקי


על התפרצות מגיפת האבולה באתר "סוף העולם מבט מהיציע" של ד"ר קרן לנדסמן (5 באפריל 2014)

לידיעה קודמת בנושא מאפריל 2014: התפרצות אבולה באפריקה – גבתה חייהם של 84 בני אדם ומתקשה להיעצר

7 תגובות

  1. נקודה
    אז אני מבין שאתה שונא אנשים כמו אדווארד ג'נר ואלברט סבין? או שאתה סתם אוהב ללכלך על אלה שהשלישו את תוחלת החיים בעולם?

  2. נקודה. אין שום מניעה שהוירוס הופץ ע"י חייזרים שרוצים ליישב את כדוה"א מסיבות השמורות להם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן