סיקור מקיף

איתור מוקדם של פרקינסון באמצעות גלי קול

שיטה חדשה שפותחה על ידי פרופ' שמעון ספיר מהחוג להפרעות בתקשורת מסייעת באיתור מוקדם של מחלת הפרקינסון על פי ניתוח אקוסטי של גלי הקול המופקים בזמן דיבור.

גלי קול
גלי קול
המחקר נערך בשיתוף פעולה עם חוקרים מארה"ב ובמימון של המכונים הלאומיים לבריאות (NIH) בארה"ב ופורסם בכתב העת היוקרתי .Journal of Speech Language and Hearing Research "מדובר בשיטה בלתי פולשנית, אמינה ומדויקת, שבה כל מה שנדרש מהחולה הוא לקרוא בקול מספר משפטים", ציין פרופ' ספיר.

מחלת פרקינסון היא מחלה שמאופיינת בנוקשות של שרירים, רעד, תנועות איטיות, וקשיים בשיווי משקל ויציבה, כשהאבחון של המחלה נעשה לעיתים קרובות על בסיס הסימפטומים הללו. הבעיה היא שסימפטומים אלו נוטים להופיע כאשר המחלה נמצאת כבר בתהליך מתקדם ולכן גם האבחון מתבצע כאשר כ-60% מתאי העצב באזור במוח ששולט על הפעילויות המוטוריות כבר הרוסים ולכן היכולות הטיפוליות והשיקומיות נמוכות.

לדבריו של פרופ' ספיר, אצל רוב האנשים החולים במחלת פרקינסון נפגעים גם השרירים השולטים על מערכות הקול והדיבור, ויש ממצאים ראשוניים המעידים על כך שהשינויים בקול ובדיבור מופיעים עוד לפני הסימפטומים הקלאסיים של המחלה שצוינו. עוד הוסיף כי באופן תיאורטי, ניתוח אקוסטי של גלי קול עשוי לאתר את המחלה בשלביה המוקדמים, אולם עד היום לא ניתן היה להבחין בין חולים עם פרקינסון ודוברים בריאים באמצעות ניתוח אקוסטי של הדיבור. "גם כאשר כבר ניתן היה לשמוע את הפגיעה בדיבור בעזרת האוזן, הבדיקות האקוסטיות לא הראו שוני משמעותי מבחינה סטטיסטית בין חולה בפרקינסון למי שאינו חולה בפרקינסון", אמר פרופ' ספיר.

במחקר הנוכחי ביקשו החוקרים לבדוק אם הפיתוח החדש של פרופ' ספיר רגיש מספיק כדי לזהות שוני זה בגלי הקול והאם ניתן לזהות את השינויים גם בשלבים הראשונים של המחלה (למחלת פרקינסון חמישה שלבים).

בחלק הראשון של המחקר נבדקו שתי קבוצות: האחת של חולים מאובחנים בפרקינסון והשנייה של אנשים ללא המחלה. הנבדקים הקליטו מספר משפטים שעברו ניתוח אקוסטי באמצעות התוכנה הייעודית שפותחה לשם כך. מהממצאים התברר כי בפעם הראשונה הצליחה המערכת להבחין באופן מובהק בין קבוצת החולים לקבוצת הבריאים. בחלק השני של המחקר נבדקו חולים בפרקינסון בשלבים הראשונים של המחלה (שלבים I+II) ודוברים בריאים. גם בחלק זה של המחקר הצליחה המערכת להבחין הין קבוצת החולים לקבוצת הבריאים. בחלק האחרון של המחקר נבדקו חולי פרקינסון שטופלו בשיטה התנהגותית לשיפור הדיבור וחולים בפרקינסון שלא טופלו בשיטה זו. מהנתונים התברר שהמערכת הייתה רגישה לשנויים שחלו עקב הטיפול, קרי, השיטה שפיתח פרופ' ספיר מאפשרת לאתר דוברים החולים במחלת פרקינסון וכן לנטר שינויים החלים עקב טיפול או התדרדרות המחלה.

" יש הסכמה בין רופאים וחוקרים שאבחון מוקדם חיוני ביותר על מנת למנוע או להאט את התהליך הניווני של המחלה. קיימות שיטות של דימות מוחית ושיטות אחרות, חלקן פולשניות, המאפשרות אבחון מוקדם של המחלה אולם אלו יקרות מאוד, בעיקר כאשר מדובר בבדיקות סינון של המחלה באוכלוסיה גדולה ולכן החשיבות של פיתוח שיטות לא פולשניות, פשוטות, זולות וזמינות, שהן גם אמינות ותקיפות. חשוב להדגיש שלמרות הממצאים הראשוניים המעודדים הללו, יש כמובן צורך במחקרים נוספים כדי להמשיך ולבדוק את השיטה החדשה שפיתחנו", סיכם פרופ' ספיר.

2 תגובות

  1. I am a physical therapist who works in a Trauma One Hospital in central Phoenix. We will have a cultural diversity affair for all the hospital workers including physicians, pharmacists and the community in the end of October. We want to present health related inventions from different countries. I was asked to bring information about new inventions from Israel, health and wellness related. Will you be able to provide me with visual information so I can present it in this cultural fair?

    Thank you, Marva Tahan.
    8632 north 6th drive, Phoenix, Arizona, 85021

  2. I am a physical therapist who works in a Trauma One Hospital in central Phoenix. We will have a cultural diversity affair for all the hospital workers including physicians, pharmacists and the community in the end of October. We want to present health related inventions from different countries. I was asked to bring information about new inventions from Israel, health and wellness related. Will you be able to provide me with visual information so Ican present it in this cultural fai

    Thank you, Marva Tahan.
    8632 north 6th drive, Phoenix, Arizona, 85021

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן