סיקור מקיף

האם אשתו הראשונה של איינשטיין חיברה יחד עמו בחשאיות את מאמר היחסות מ-1905?

ד"ר גלי וינשטיין, חוקרת אורחת במרכז איינשטיין באוניברסיטת בוסטון, טוענת במחקר הסטורי שערכה כי מילבה מאריץ' לא יכלה לבצע תרומה משמעותית משום שרמתה בפיסיקה לא היתה גבוהה

אלברט איינשטיין ואשתו הראשונה מילבה מאריץ'. צילום משנת 1912. מתוך ויקיפדיה
אלברט איינשטיין ואשתו הראשונה מילבה מאריץ'. צילום משנת 1912. מתוך ויקיפדיה

האם אשתו הראשונה של איינשטיין חיברה יחד עמו בחשאיות את מאמר היחסות מ-1905?

היסטוריונים שונים הגיעו למסקנה שיתכן ואשתו הראשונה של איינשטיין מילבה בחשאיות תרמה לעבודתו. עתה מחקר חדש שואף ליישב את הסוגיה.

בסוף שנות ה-1980, הפיסיקאי האמריקאי אוואן וואקר האריס פרסם מאמר ב-פיסיקס טודאי ובו אמר שאשתו הראשונה של איינשטיין, מילבה מאריץ' הייתה מחברת שותפה בלתי מוכרת של מאמר תורת היחסות הפרטית שלו מ-1905.

הרעיון יצר מחלוקת גדולה באותה תקופה למרות שמרבית הפיסיקאים וההיסטוריונים של המדע דחו אותו.

היום, גלי וינשטיין, חוקרת אורחת במרכז איינשטיין באוניברסיטת בוסטון, מקווה ליישב את הסוגיה באמצעות מחקר חדש.

הסיפור מתחיל לאחר מותו של איינשטיין ב-1955, כאשר פיסיקאי סובייטי אברם פדרוביץ' יופה תאר במאמר שפורסם ברוסית התכתבות כלשהי שהייתה לו עם איינשטיין מוקדם בקריירות שלהם.

יופה ביקש מאיינשטיין עותקים של מאמריו וכתב: "המחבר של המאמרים האלה – אדם לא ידוע באותה תקופה, היה בירוקרט במשרד הפטנטים בברן, איינשטיין-מריטי (מריטי שם הנעורים של אשתו, שבהתאם למנהג השוויצרי מתווסף לשם המשפחה של הבעל)". (מריטי הוא גרסה הונגרית של מאריץ').

תיאוריות הקונספירציה מתחילות מהתייחסות זו לאיינשטיין כאיינשטיין-מריטי, אומרת וינשטיין. התוצאה היא פקעת מסובכת של אי-הבנות מקריות או מכוונות.
דומה שהבעיה התחילה עם כותב המדע הפופולארי הרוסי דנייל סמנביץ' דנין שפירש את הסברו של יופה כך שאיינשטיין ומאריץ' שתפו פעולה יחד בעבודה. דנין שינה את ההסבר ואמר שמאריץ' הייתה מחברת שותפה למאמר היחסות מ-1905 אבל שמה הושמט מהגרסה הסופית שפורסמה. זהו פירוש לא נכון, אומרת וינשטיין.

וואקר הצית מחדש את הויכוח במאמרו מ- פיסיקס טודאי ואמר שאיינשטיין גנב מאשתו את רעיונותיו.

ישנו טיעון נוסף לתיאוריות הקונספירציה. היסטוריונים תרגמו לאנגלית את המכתבים בין איינשטיין למאריץ', מה שאפשר להם לחקור בפירוט את היחסים של השניים. אולם אחד מהמכתבים האלה כלל את המשפט: "להביא את עבודתנו בתנועה יחסית למסקנה מוצלחת!" זה נראה כתומך ברעיון שהזוג היה צריך לשתף פעולה.

אולם וינשטיין בחנה את המכתבים לפרטי פרטים והיא אומרת ששתי עובדות מצביעות על כך שאין זה סביר. ראשית, המכתבים של איינשטיין מלאים ברעיונות שלו אודות הפיסיקה בעוד שאלה של מאריץ' לא מכילים כלל רעיונות כאלה, וזה אומר שהוא השתמש בה כלוח תהודה במקום כשותפה.

שנית, מאריץ' לא הייתה פיסיקאית או מתמטיקאית מוכשרת. היא נכשלה בבחינות הסופיות ואף פעם לא קיבלה דיפלומה.

וינשטיין טוענת שמאריץ' לא יכלה לכן לבצע תרומה משמעותית והיא מצטטת היסטוריון נוסף בנושא באומרה, שבעוד שאין עדויות שמאריץ' הייתה מוכשרת מבחינה מתמטית, ישנה עדות כלשהי לכך שהיא לא הייתה כזו.

אליה וקוץ בה, מאריץ ואיינשטיין התגרשו ב-1919, אבל כחלק מהסכם הגירושין איינשטיין הסכים לשלם לאשתו לשעבר כל קרונה מפרס הנובל העתידי שעשויים להעניק לו.

וינשטיין אומרת שכולם ידעו שאיינשטיין עמד לזכות בפרס ושבאווירה של אחרי המלחמה בגרמניה, זו הייתה דרישה טבעית מצד אישה שלא רצתה גירושין וסבלה מדיכאון.

וואקר, מאידך, אומר: "אני מתקשה שלא לקבל את המסקנה שמילבה, בצדק או שלא בצדק, ראתה בכך את הגמול על החלק שהיה לה בפיתוח תורת היחסות".

ללא עדויות נוספות, קשה לדעת לכאן או לכאן. אבל ודאי שישנה מספיק אי ודאות אודות מה שבאמת קרה כדי להותיר את הלהבות של הקונספירציה בוערות למשך זמן ארוך יותר.

הדיווח:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

15 תגובות

 1. באמת המגיבים כאן מפתיעים אותי. הייתי מצפה מהם לקרוא את המאמר לפני שהם מפקפקים באובייקטיביות החוקרת… מצחיק שהמאמר מתהפך לקראת הסוף… טוויסט שחושף עצלנים???

 2. לכל המגיבים פה:
  תגידו, אתם נורמליים? בכלל קראתם את הכתבה או רק את הכותרת?!?

  ד״ר גלי ויינשטיין מנסה להפריך את הקונספירציות, וטוענת שבסבירות גבוהה מאוד, מילבה מאריץ׳ לא הייתה שותפה לחיבור תורת היחסות, לפחות לא בצורה משמעותית. ושרוב הסיכויים הם שכישוריה המתמטיים לא היו גבוהים במיוחד (אם כי גבוהים מהממוצע באוכלוסייה, אחרת איך התקבלה לתואר במתמטיקה באוניברסיטה – ולא סיימה).
  אתם מאשימים את המאמר בדיוק בהפך ממה שהוא מתאר. למעשה המחקר מסכים עם נקודת מבטכם.
  אני לא מכיר את ד״ר ויינשטיין ואין לי מושג למה אתם כל כך ששים לבקר אותה, אבל בבירור זה לא בגלל המאמר פה. אני זוכר שראיתי ביקורות כלפיה במאמר שחיברה פה פעם. אבל אני ממש לא זוכר על מה היה הנושא.
  בחייאת, תקראו את הכתבה לפני שאתם ששים לבקר את תוכנה.

 3. ואני תוהה מדוע
  אף אחד מעולם לא חשב
  להעניק קרדיט לחתול של שרדינגר.

  חתולים הם מומחים ידועים לתורת הקוונטים
  במיוחד לקוונטות של דגי סלומון.

 4. ספק בשחוק: האמת, אני מקנא. גם לי יש רעיונות למחקרים על איינשטיין והסיבות לעבודתו הגאונית:
  א. השפעת השעון של ציריך ותרומתו לעבודתו של איינשטיין. ב. השפעת המעליות ותרומתן לתורת היחסות הכללית. ג. השפעתן של הפשטידות של אלזה על עבודתו [לדעתי המחקר החשוב מכולם ]. ועוד כהנא.
  לצערי, עד היום אף גורם לא מוכן לממן לי המחקרים הנ"ל. אך אל דאגה, איגוד הטבחים בעלי המומחיות לפשטידות הביע התעניינות והתלהבות, ואני אופטימי.

  וביתר רצינות: ישראל שפירא, אני מסכים לדבריך. ואף מוסיף: לא מעט אנטישמים טענו, ויש עדיין טונים, כי המתמטיקאי הילברט, שהיה מחונן ביותר, הגיע/ניסח את משוואות תורת היחסות הכללית, דבר שהיה נכון [אפילו שהייתה לו טעות קלה]. אך הוא היה מספיק ישר להודות כי הרעיון וכל הבסיס לכך היה איינשטיין.
  ועל תרומתו של טסלה אין חולק.

 5. עמי.

  התאוריה אינה חדשה, והועלתה כבר לפני שנים רבות בעיקר עיי אלמנטים סרבים המנסים להראות שיש קונספירציה להמעיט את חלקם של הסרבים בתרומה למדע, בעיקר של טסלה. גגל מילבה ואיינשטיין.

  אינך יכול להתעלם מעדות של מדען מהקליבר של אברם פדרוביץ' יופה, שהתבקש עיי סטלין לעמוד בראש תכנית הפצצה האטומית הסובייטית ב1942 (הוא דחה את הבקשה מפאת גילו). אולם חוסר רקורד מדעי כלשהוא למילבה, ולעומת זאת הרקורד העשיר של איינשטיין בכל כך הרבה תחומים, מרמז שכנראה אין ממש בשמועות, ויפה תעשה גלי אם תעזור להעמיד דברים על דיוקם.

  לילה טוב.

 6. האם איינשטיין אינו האחראי הבלעדי גם לתורת היחסות הכללית???

  מחקר חדש מגלה כי ב-1907, מספר חודשים לפני גילוי עקרון השקילות, אימץ איינשטיין כלב אשר על פי עדים שהכירו אותו היה אינטלגנטי במיוחד – שמו של הכלב היה "חומי". נראה, כי חומי, אשר חי אם איינשטיין לאורך כל שנות עבודתו על תורת היחסות הכללית היה למעשה הוגה האמיתי של תורת היחסות הכללית והוא שהגיע למעשה אל משוואות השדה של איינשטיין.
  חומי נפטר ב-1918 במה שהוגדר "נסיבות מסתוריות", רק קצת אחרי שאומתה תורת היחסות ואיינשטיין זכה בתהילה, נראה כי ל-"מישהו" היה אינטרס להעלים מתחרים אחרים על התהילה…
  אגב, חזרתו בו של איינשטיין מרעיון הקבוע הקוסמולוגי (שאומת לבסוף ב-1998) אינה מפתיעה – שהרי איינשטיין מעולם לא הבין את הצורך בקבוע הקוסמולוגי אותו התעקש חומי להכניס אל תוך המשוואות.

 7. תגידו, ממש משעמם לכם וכבר מיציתם את כל נושאי המחקר?

  אפילו מילבה לא טענה מעולם לחיבור מאמר כלשהו.

  מילבה סייעה לאיינשטיין בחלק מהמתמטיקה לה נדרש ובהחלט הייתה עזר כנגדו. [כפי שגם חבריו היו בבואה לרעיונותיו ], אך מכאן ועד לייחס לה רעיון כלשהו הדרך ארוכה.

  יש לה מקום כבוד בהיסטוריה כמי שסייעה לו ובעיקר כמי שסבלה את נוכחותו, שלא תמיד הייתה קלה.

  השאירו אותה במקומה הנכון והפסיקו את כל הניסיונות שצחנה רעה של פמיניזם נודף מהם.

 8. הרב יצחק פרץ כמובן, שבעצרת בחירות של ש"ס הרים את ידיו כלפי השמיים וזעק: 'אשה ספרדייה הנושקת לספר תורה עולה על ארבעים פרופסורים, המלמדים כי מוצא האדם הוא מהקוף!'

 9. מילבה היא הגאון האמיתי במשפחת איינשטיין, המגלה הסודית של תורת היחסות, ההסבר לאפקט הפוטואלקטרי, התנועה הבראונית, עיבוי בוז -מילבה, עיקרון השקילות, עידוש, פרדוקס MPR, ועוד המצאות רבות אחרות.

  לפעמים אני חושב שהיא אפילו יותר גאון מוואקר.

  (שהמציא את מילבה).

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן