סיקור מקיף

הדינוזאורים שיגשגו לפני פגיעת האסטרואיד שמחתה אותם

החוקר הראשי אלסנדרו צ'יארנזה, דוקטורנט במחלקה למדעי כדור הארץ והנדסה באימפריאל קולג', אמר: "הדינוזאורים לא היו אמורים להיכחד עד סוף הקרטיקון, כאשר פגע האסטרואיד שהביא לתום שלטונם והשאיר את כדור הארץ לבעלי חיים כמו יונקים, לטאות וקבוצה קטנה של דינוזאורים ששרדו – העופות."

 

הכחדת הדינוזאורים. איור: shutterstock
הכחדת הדינוזאורים התרחשה בשיא שגשוגם. איור: shutterstock

לפי מחקר חדש של חוקרים משלוש אוניברסיטאות בבריטניה, שחקרו את ממצאי הדינוזאורים בצפון אמריקה. הם גם לא הושפעו משינויי אקלים ארוכי טווח לפני הכחדתם הפתאומית.
מדענים מסכימים במידה רבה כי פגיעת אסטרואיד, אולי עם פעילות וולקנית אינטנסיבית, מחקו את הדינוזאורים בסוף התקופה הקרטיקון לפני 66 מיליון שנה. עם זאת, עדיין התקיים ויכוח אם דינוזאורים היו בתקופת שגשוג כשהאסטרואיד תפס אותם או שהיו בדעיכה עקב שינויי אקלים ארוכי טווח במשך מיליוני שנה או שמא דעכו והאסטרואיד רק נתן את המכה האחרונה.

בעבר השתמשו החוקרים ברשומות המאובנים ובתחזיות מתמטיות שמהן עולה כי הדינוזאורים כבר היו במצב של דעיכה במספר המינים לפני פגיעת האסטרואיד.
כעת, בניתוח חדש שמדגים את הסביבה המשתנה ואת התפלגות מיני הדינוזאורים בצפון אמריקה, חוקרים מאוניברסיטת אימפריאל קולג 'בלונדון, יוניברסיטי קולג' בלונדון ואוניברסיטת בריסטול הראו כי הדינוזאורים לא היו בהידרדרות לפני הפגיעה.

החוקר הראשי אלסנדרו צ'יארנזה, דוקטורנט במחלקה למדעי כדור הארץ והנדסה באימפריאל קולג', אמר: "הדינוזאורים לא היו אמורים להיכחד עד סוף הקרטיקון, כאשר פגע האסטרואיד שהביא לתום שלטונם והשאיר את כדור הארץ לבעלי חיים כמו יונקים, לטאות וקבוצה קטנה של דינוזאורים ששרדו – העופות."

"תוצאות המחקר שלנו מראות כי דינוזאורים בכללותם היו בעלי חיים מסתגלים, המסוגלים להתמודד עם השינויים הסביבתיים והתנודות האקלימיות שהתרחשו במהלך מיליוני השנים האחרונות של תקופת הקרטיקון המאוחר. השינויים נהאקלימיים הממושכים לא גרמו לירידה בכמה מיני הדינוזאורים בשלבים האחרונים של תקופה זו ".

המחקר, שפורסם בכתב העת Nature Communications, מראה כיצד האובדן שנגרם על ידי שינויי האקלים פורש לא נכון במחקרים קודמים.

החוקרים התמקדו בצפון אמריקה שם נשמרו מאובניהם של דינוזאורים רבים מתקופת הקרטיקות, כגון טירנוזאורוס רקס, ו – Triceratops בתקופה זו, היבשת היתה מחולקת לשניים על ידי ים פנימי גדול.

בחצי המערבי של יבשת צפון אמריקה היתה אספקה קבועה של משקעים מהרי הרוקי החדשים, שיצרו תנאים מושלמים לשימור דינוזאורים מאובנים לאחר מותם. חציו המזרחי של היבשת התאפיין בתנאים מתאימים פחות לשימור. משמעות הדבר היא כי מאובני דינוזאורים רבים יותר נמצאו בצדה המערבי של היבשת. הדבר מצביע על כך שהדינוזאורים היו בירידה במשך כמה מיליוני שנים לפני פגיעת האסטרואיד, כי אחרת הם היו נפוצים גם במזרח.
מחבר המאמר ד"ר פיליפ מניון, מיוניברסיטי קולג 'בלונדון, ציין: "רוב מה שאנו יודעים על הדינוזאורים המאוחרים של צפון אמריקה, מגיע מאזור קטן משליש מהיבשת הנוכחית, אך אנו יודעים כי הדינוזאורים שוטטו על פני צפון אמריקה, מאלסקה לניו ג'רסי ודרומה למקסיקו ".

במקום להשתמש ברשומת המאובנים הידועים בלבד, הצוות השתמש ב'מודל נישה אקולוגי '. גישה זו מוסיפה למודלים גם תנאים סביבתיים, כגון טמפרטורה וגשם, שאליהם כל מין צריך להסתגל כדי לשרוד.

לאחר מכן הצוות מיפה היכן התנאים האלה היו קיימים הן ברחבי היבשת והן לאורך זמן. הדבר איפשר להם ליצור תמונה שבה העריכו אילו קבוצות של מיני דינוזאורים היו עשויים לשרוד את התנאים ולא רק כאלה שמאובניהם נמצאו.

הצוות מצא כי בתי גידול שיכולים לתמוך במגוון של קבוצות דינוזאורים היו נפוציםיותר בסוף הקרטיקון, אבל אלה נמצאו באזורים סבירים פחות לשימור המאובנים.

יתר על כן, האזורים העשירים בדינוזאורים היו קטנים יותר, שוב דבר המצמצם את הסבירות של מציאת מאובנים בכל אחד מהאזורים הללו.

להודעה באתר אימפריאל קולג' לונדון

למאמר המדעי

עוד בנושא באתר הידען:

תגובה אחת

  1. כמו הדינואזוארים שמפאת מוחם אולי ידעו אולי לא ידעו על כך שהם מרכז העולם וחיו חיי אושר ושגשוג כך גם בני האדם לא יודעים מתי יבוא סופם מה שיכחיד אותנו זה יכול להיות אסטרואיד או סוף השמש שמזינה אותנו או מלחמה גרעינית כוללת שתביא להשמדתנו בכול מקרה המון האנושי חושב שהוא יודע הכול והאגו כאילו אנחנו מרכז העולם יביא בסופו של דבר להשמדתנו ולא נדע זאת או נוכל להצטער כי כמו שהיינו יבוא אחרינו מין אחר

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן