סיקור מקיף

איך מתגברת האבולוציה על גידולים ממאירים?

שדים טסמנים מתים ממגיפה של גידולים סרטניים מדבקים. המין עובר אבולוציה מהירה המביאה להקדמת הבגרות המינית ומאפשרת לנקבות להרות בגיל צעיר, לפני שימותו מהמגיפה

שד טסמני הלוקה בסרטן הפנים. צילום: משרד החינוך של מחוז טסמניה באוסטרליה
שד טסמני הלוקה בסרטן הפנים. צילום: משרד החינוך של מחוז טסמניה באוסטרליה

בדרום אוסטרליה ובטסמניה חי טורף כיסני. צריחותיו ה"חורקניות", צורתו המוזרה ומיזגו הגרוע נתנו לו את שמו העממי: 'השד הטסמני'. אחרי שהטורף הגדול – זאב הכיס – הוכחד, נשאר השד-הטסמני הטורף הגדול (להוציא את הדינגו שהוא "התפראות" של כלבי בית).

בשנים האחרונות נוצר חשש להמשך קיומו של הטורף המיוחד. החל מ- 1996 תוקפת את השדים מגפה שקיבלה את השם "גידול פני השד" (devil facial tumor). גידולים סרטניים מדבקים תוקפים את השדים והורגים בהם. הגידולים מתפתחים באיזור הפנים והפה, גורמים לעיוותים שמונעים מהחיות לאכול, ובסופה של תקופת רעב וסבל השד מת. הנתקפים במחלה, רובם ככולם, מתים בגיל שנתיים עד שלוש.

לא ברור מהו הגורם לסרטן, אבל רבים מהחוקרים מאשימים את ההשפעה האנושית, שכן מסתבר כי ככל שאוכלוסיות השדים רחוקות מאוכלוסיות אנושיות כך גם פוחתת הופעת המגפה. כדי למנוע את הכחדת השדים, הועברו קבוצות לאיים מבודדים בתקווה שתוך זמן מה ניתן יהיה לזהות את גורם המחלה, לטפל, לרפא ולמנוע את המשך התפשטותה.

הסיכון לאוכלוסיות השד-הטסמני הביא את הרשויות האוסטרליות והטסמניות – מועצת המחקר האוסטרלית, האוניברסיטה האוסטרלית הלאומית והממשלה הטסמנית – לעסוק בחקר מחזור החיים של השד-הטסמני, במסגרת התכנית Save the Tasmanian Devil.

הזואולוגית מנה ג'ונס (Menna Jones) פירסמה ביולי האחרון את תוצאות מחקרה בכתב העת המדעי והמוערך, Proceedings of the National Academy of Sciences. ג'ונס כותבת ומתארת את המסקנות אליהן הגיעה ואת הממצאים המתארים "התהוות אבולוציונית לנגד עינינו".

שד-טסמני בריא חי כשש שנים. בגיל שנתיים-שלוש (במשקל כ 10- 15 ק"ג) הוא מגיע לבגרות מינית ומתרבה. אלא שבעקבות המחלה, אפילו נקבות שממליטות בגיל שנתיים לא יספיקו לגדל את הוולד, וכך הסכנה שבמגפה גדלה ומאיימת להשמיד את השדים.

כאן "באה האבולוציה ופועלת" לטובת קיומו של המין הביולוגי. הברירה הטבעית נוטה לטובת הפרטים שמתבגרים (מינית) מהר יותר. צעירי השדים מתבגרים מינית במהירות גדולה יותר ומתחילים להתרבות כבר בתום השנה הראשונה לחייהם (כשמשקל גופם אינו עולה על 6 ק"ג). בדרך זו ההתבגרות המהירה "משיגה" את קצב התפתחות המגיפה וכך ניתנת למין הזדמנות להמשיך ולהתקיים.

ג'ונס מציינת כי "לידיעתה זהו מקרה ראשון בו מחלה מדבקת גורמת להקדמת הבגרות המינית אצל יונקים". ההערכה היא כי ללא "התרגיל" האבולוציוני היו השדים-הטסמנים נעלמים תוך 25 שנים. ההתפתחות האבולוציונית המפתיעה נותנת לחוקרים מרווח זמן לפתח אמצעי שיעצור את המגיפה ויאפשר לאוכלוסיות השד-הטסמני להמשיך ליילל, לצווח ולריב בינם לבין עצמם.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

37 תגובות

 1. נקודה:
  אם התכוונת לקשור את זה למילה Devil אז כל הכבוד.
  אם לא – זה בכל זאת יצא מצחיק. 🙂

 2. רועי,
  אני אתפלא אם לא יראו בעתיד התפתחות אבולוציונית כתגובה למחלה אצל טאז וחבריו. מה שהפריע לי זה, שבניגוד למה שניתן להבין מהמאמר המקורי, ניתן להבין מהידיעה בידען כי כבר ראו התפתחות אבולוציונית וברירה טבעית בקרב השדים, ולא שזה רק הסבר אפשרי אחד. הרי כרגע אפשר להסביר את השינוי בצורה דומה לשינוי פנוטיפי בגובה בעקבות תזונה לקויה או עשירה.

 3. בעל זבוב,

  אני מעריך את הזהירות שלך, שכבודה במקומה מונח. המאמר אכן מתאר מצב שהתגלה לראשונה בטבע. ניתן להגדיר מצב זה כהתפתחות אבולוציונית, ולא אתפלא אם חוקרים שינתחו אותו בעוד מספר שנים יגיעו למסקנה דומה.

 4. אבי,
  תודה על שיחזור חלק מההודעות (גם אם זה גרם לקצת כפילות מיותרת).
  אבי ומיכאל,
  אין לי ספק שתורת האבולוציה נכונה, לפחות לפי כל העדויות שמצאו עד היום, ושניתן לראות דוגמאות לה גם היום. הטענה שלי היא כי למרות השימוש במילים שעשויות להתפרש כאבולוציה, ולמרות שברור שהחוקרת מאמינה כי לבסוף בעקבות ברירה טבעית התכונה שהיא מתארת – או תכונות אחרות שהיא מציינת כגון עמידות למחלה, או אלימות פחותה – ישתרשו באוכלוסיה בעקבות הברירה המאמר עצמו לא מתאר שינוי בעקבות ברירה טבעית.
  בדיון של המאמר ג'ונס כותבת השינוי הפנוטיפי בגיל ההתרבות נובע משינוי בזמינות המזון (עפי שכבר ציינתי) וגם מציינת מה החידוש במאמר – פעם ראשונה שרואים שינוי כזה ביונק טבע וגם, מאחר שהיא מאמינה שהמחלה יוצרת לחץ ברירה חזק, אפשרות לחקור ולראות האם באמת מתרחשת כאן ברירה טבעית ומה השינוי האבולוציוני שיקרה באוכלוסיה (כל זה כחלק מהתוכניות לעתיד ולא חלק מהמחקר הנוכחי שרק דיווח על שינוי הנראה בשטח)

 5. לבעל זבוב, בתגובותיך הנכסת מילים שהמערכת מכירה כמילים הנפוצות במסרי ספאם, כתוב רק עברית ובמקרה הגרוע תרגם לעברית את הדברים כך שיעברו את המסננת.
  קשה למצוא את הודעותך בין מאות הודעות ספאם לאחר מעשה ומן הסתם פספסתי ומחקתי כמה.
  בכל אופן, אין צורך להתפס לחקירה משטרתית באשר למשמעותן של מילים, הברירה הטבעית היא חלק מהאבולוציה, האבולוציה היא הגורם המתואר על ידי החוקרת גם אם בהודעה לעיתונות היא מופיעה באחת ההטיות שלה. כל השאר זו רק התפתלות של מכחישי האבולוציה.

 6. בעל זבוב:
  אינני יכול להתייחס למה שלא פורסם אבל פירושי את מה שפורסם אינו שגוי. זה בכלל לא תלוי בשאר המאמר וזו פשוט שאלה של הבנת הנקרא.
  גם אינני מאמין שהמערכת מצנזרת חלקי תגובות ובכל מקרה יכולת להוסיף בתגובה האחרונה את מה שהוחמץ בקודמתה ויודע מה? אתה עדיין יכול לעשות זאת בתגובה הבאה!

 7. בליז. יש הרבה תהליכים תהליכים שהם אבולוציונים במהותם למרות שאינם ביולוגיים. וכדאי לך להפסיק להיתפס למונח זה או אחר או מה חוקר זה או אחר חושב, נסה להבין במה המדובר.

 8. אגב, גם מי שקרא את הדיווח בקישור השלישי יכול לראות כי כתוב:
  The team believes some females are reaching sexual maturity faster and reproducing sooner because the hefty toll of the disease has freed up food and created less competition for mates
  רק לאחר מכן החוקרת מתארת למגזין כיצד לדעתה גם ברירה טבעית יכולה להשפיע.

 9. אגב, גם מי שקרא את הדיווח בנשיונל ג'יאוגרפיק יכול לראות כי כתוב:
  The team believes some females are reaching sexual maturity faster and reproducing sooner because the hefty toll of the disease has freed up food and created less competition for mates
  רק לאחר מכן החוקרת מתארת למגזין כיצד לדעתה גם ברירה טבעית יכולה להשפיע.
  למרות מה שהיא אומרת (למגזין, לא במחקר), על מנת לבדוק האם התגלית שלה על שינוי ההתנהגות לא נובעת רק משינויים בזמינות מזון (למשל) יש, לכל הפחות, לבצע ניסוי דומה לזה שמתואר בתגובתי הראשונה לידיעה זו

 10. מיכאל,
  לצערי, מסיבה לא ברורה, המערכת לא מאפשרת לי לפרסם את המשך תגובתי כך שהגבת רק לחלק שאותו הצלחתי לפרסם. בכל מקרה, כפי שברור (ולמרות הפירוש השגוי שלך) לכל מי שקרה את המאמר, ובכל הדיווחים עליו – החוקרת מאמינה שהשינוי נובע מאבולוציה ומקווה שהמשך המחקר יגלה שהיא צודקת, אך המחקר שפורסם מתייחס רק לשיוני בגיל ההתרבות ומציין שזה נובע ככל הנראה מזמינות המזון.
  כל התיחסות לאבולוציה שם היא בגדר השערה ותקווה של החוקרת ורעיונות למחקר עתידי.
  מאחר שלא מדובר על אבולוציה, אלא על הופעה של התנהגות חדשה אכן המשמעות של המילה evolve היא לא כפי שבחרת לפרש אותה, אלא כפי שמקובל בארצות דוברות אנגלית. בכל מקרה, יש מספיק מחקרים אחרים (וטובים בהרבה) שמדגימים אבולוציה – חלקם פורסמו באתר זה וחלקם עדיין לא (לנסקי, למשל)

 11. מיכאל:
  (המשך התגובה בתקווה שהפעם מערכת התגובות תפרסמה ולא תחזיר הודעת שגיאה)
  במאמר השלישי, כפי שכתבת, ג'ונס מציגה מקרים שעשויים להתפתח בעקבות ברירה טבעית. אלה הם אותם דברים שכתבתי בהתחלה "… ההתאמות האבולוציוניות יכולות להיות עמידות למחלה, הזדווגות לא אלימה או אפילו הקדמת גיל ההתבגרות". לא מתואר מצב קיים אלא התאמות אפשריות בהנחה (המוצדקת) כי מחלה קטלנית מובילה לברירה חזקה. בפתיחת הקישור השלישי (נשיונל ג'יאוגרפיק) אפילו כתוב כי:
  The team believes some females are reaching sexual maturity faster and reproducing sooner because the hefty toll of the disease has freed up food and created less competition for mates

 12. בעל זבוב:
  אתה מוציא ביטויים מהקשרם ומפרשם באופן שגוי.
  כאן מדובר על אבולוציה ובכלל אין כל הבדל בין המשמעויות ה"שונות" של אבולוציה.
  תורת האבולוציה מדברת על אחד המנגנונים המביאים לאבולוציה אבל היא לא מגדירה מחדש את המושג.
  הקישור הראשון שבו השתמשתי הוא זה ששלחת ראשון.
  הוא מדבר על אבולוציה ולא המציא למילה שום משמעות חדשה.
  בוודאי שאינו נותן שום עדות לטענתך הנגדית. זה קצת מזכיר לי את הגנת החרדים על טענת התנ"ך בדבר העלאת הגירה של הארנבת על ידי טענה שהארנבת בתנ"ך אינה זו שאנו קוראים כיום ארנבת.
  בעצם, במחשבה נוספת, בגלל ריחוק הזמן, טענתם הנ"ל של המאמינים היא קצת פחות מגוחכת.
  גם הציטוט שאתה מביא מ PNAS אינו אומר את מה שאתה מנסה לייחס לו. למעשה בדיוק להיפך. יש כאן הנחה שמדובר באבולוציה ושאלה רק על התגובות האפשריות שלה בטווח הארוך ועל יכולתה להציל את המין הנדון.

 13. למילה evolve או evolving באנגלית יש גם משמעויות נפרדות מ-evolution. ניתן לפתח (to evolve) התנהגות חדשה, למשל, בלי שתהיה מעורבת האבולוציה של דארווין. אכן, בקישור הראשון שהזכרת השימוש במילה evolving אינו קשור לאבולוציה, ביחוד כשמביטים בציטוט מתוך תקציר המאמר (להלן).

  כפי שכבר כתבתי אפילו החוקרת שערכה את המחקר לא טוענת שזו אבולוציה אלא רק שזה עשוי להעלות שאלות על אבולוציה. כל מה שהיא אומרת זה שזו הפעם הראשונה שרואים כי מחלה מדבקת גורמת להקדמת גיל ההתרבות. מתוך PNAS:
  To our knowledge, this is the first known case of infectious disease leading to increased early reproduction in a mammal. The persistence of both this disease and the associated life-history changes pose questions about longer-term evolutionary responses and conservation prospects for this iconic species

 14. מה חדש:
  נו באמת!
  השינויים בבעלי חיים קורים פעמים רבות כתוצאה מלתץ אבולוציוני שנוצר עקב השתנות הסביבה.
  המחלה, במקרה זה היא חלק מן הסביבה.
  אתה אומר לנו: החזירו את הסביבה לקדמותה והכל יחזור לקדמותו.
  זו אמירה חסרת משמעות.
  מעבר לעובדה שלא בטוח שהיאט נכונה – אם הכל יחזור לקדמותו – גם זו תהיה עדות לאבולוציה.
  האבולוציה היא אוסף צעדי שינוי המגדילים את סיכויי הגנים לשרוד בסביבה שבה הם שרויים והיא מתבטאת בעיקר כאשר יש שינויים בסביבה. כאשר שינויים הם בכוונים מנוגדים לסירוגין – גם הלחץ האבולוציוני מתחלף לסירוגין.
  כבר זמן רב אתה מתעלם מכל דברי – כנראה כי אינם נוחים לך.

 15. יש כאן כאלו שנותנים חשיבות גדולה יותר למונח עצמו מאשר למה שהמונח בא לתאר==>חשיבה לא מדעית.

 16. אבי בליזובסקי,
  אורך החיים הממוצע של הקבוצה החולה הוא כ-3 שנים עקב המחלה
  אלו לא החיים הטבעיים של הקבוצה קבוצת המיעוט שמתבגרת מהר יותר לא עברה כל שינוי היא תמיד הייתה ושרדה אבל זה לא המצב הטבעי.
  הם חיים במצב של מחלה קטלנית.
  זה כאילו אתה הייתה הורג כל שד תסמני שמתבגר מאוחר ואז היו נישארים רק המתבגרים מהר.
  המבחן של האבולוציה אהיה לאחר שהמחלה בקבוצה תעלם ואז ניראה אם
  תכונת הבגרות המינית המהירה תישרוד.
  לדעתי לא תישרוד בגלל שבמצב הטבעי כאשר אין מחלה, אז להתבגרות המינית המהירה אין כל יתרון.

 17. מה חדש:
  אינך חש בסתירה הפנימית שבדבריך?
  "שינוי זמני…שיחזור למצב הקודם אם המחלה תעלם"
  ומה אם לא תעלם?
  ומה אם תעלם רק אחרי שהגנים להתפתחות מאוחרת כבר יימחו לגמרי?
  גם ההבדל בין הזאב לכלב היה נעלם אם האדם לא היה שורד מספיק זמן ומשלים את הביות וגם ההבדלים בין דובי הקוטב והדובים האחרים לא היו מתפתחים אם הקרח היה נעלם מספיק מוקדם.
  לא נראה לי שאתה מתייחס ברצינות למה שכבר כתבתי לך.

 18. ועוד איך שיש שינוי אמיתי מדור לדור – עליה משכיחות זניחה של שדים טסמניים המתרבים בגיל צעיר לשכיחות של 100% או קרובה אליה. ההגדרה הנכונה ביותר של אבולוציה ששמעתי היא שינוי בשכיחותו של גן באוכלוסיה על פני דורות.
  זה בדיוק מה שקרה.

 19. אבי בליזובסקי,
  אין שינוי אמיתי מדור לדור
  סה"כ קבוצת המיעוט נעשתה הקבוצה הדומיננטית כתוצאה מהמחלה
  בעתיד יכולים להיות אחד מהתרחישים:
  1.או שכל הקבוצה הנגוע במחלה תיכחד וזאת בגלל שגיל המחלה ירד
  וגם אם גיל המחלה לא ירד סביר שהם יכחדו.

  2. אם המחלה תעלם יתכנו 2 תרחישים:
  א. שכל הקבוצה יגיעו לבגרות מינית מוקדמת, ניראה לא סביר
  בגלל שהסיבה לבגרות מינית מוקדמת תעלם (קבוצת המיעוט שלפני המחלה שהיגיע לבגרות מוקדמת לא סתם הייתה קבוצת מיעוט כנראה שהיו לזה חסרונות).
  ב.שיחס קבוצת מיעוט/רוב יחזור כמו לפני המחלה וזה ניראה סביר יותר מפני שזה המצב הטבעי לאורך החיים של השד התסמני.

  לסיכום ניראה שאין פה תהליך אבולוציוני אלה שינוי זמני עקב המחלה
  שיחזור למצב הקודם אם המחלה תעלם.

 20. בסופו של דבר, כל תכונה שנשמרת לאורך דורות
  מצביעה על שינוי אבולוציוני, לפעמים זו תכונה
  נראית כמו אורך הטופרים, צבע העור, השיער
  או העיניים ולפעמים זו תכונה אחרת – כמו גיל
  ההתבגרות המינית.

 21. בעל זבוב:
  בקישור הראשון ששלחת – ממש בתחילתו כתוב:
  The new paper by Menna Jones and colleagues claims that the population is evolving toward a radical life history solution to the problem
  המילה Evolving נגזרת מאבולוציה ולהיפך.
  זה סיכום המאמר בקישור הזה.
  המאמר השני מחייב מינוי ולא נכנסתי אליו.
  בשלישי כתוב:
  The natural selection could be for "disease resistance, early breeding, or behaviors that keep the devils out of trouble," Jones said.
  שוב – מדובר בברירה טבעית שזה חלק מן האבולוציה.
  כמובן שהברירה היא בין בעלי התכונות השונות שעוברות בתורשה כי אחרת לא היה מתרחש כל שינוי מלבד הקטנת האוכלוסייה.
  כלומר – שוב אבולוציה.
  בדף השני באותו מאמר הם אף מרחיקים ואומרים שלא רק שזו אבולוציה אלא שייתכן שמדובר בתכונה שהאבולוציה תקבע בסופו של דבר:
  it could become an "evolutionarily fixed" trait for the species, scientists say
  בקיצור – מסתבר שנהגתי נכון.
  הסתמכתי על התרגום והוא היה אמין.
  לא הסתמכתי על הקישורים שלא שלחת – הסתפקתי בלבקש אותך לספקם ומשסיפקת קיבלתי הוכחה לכך שהתרגום אמין.

 22. למה חדש. ההגדרות שלך בדיוק מתאימות למה שתואר בכתבה- שינוי מדור לדור כך שהדור הבא מתרבה מוקדם יותר. למעשה מה שקרה הוא שאלו שלא מספיקים להתרבות בטרם חלו בסרטן פשוט לא מביאים צאצאים ולכן כל הצאצאים בדורות הבאים הם של אלו שהולידו מוקדם.

 23. מה חדש:
  לי נראה שדווקא כן.
  בכל מקרה – אם הוויכוח הוא רק על מילים אז אפשר לוותר עליו.

 24. מיכאל,
  הגדרת אבולוציה בויקיפדיה בעברית:

  אבולוציה (מלטינית: Evolutio‏[1]) היא תהליך השינוי הגנטי באוכלוסיית אורגניזמים‏‏[2] במשך הדורות.

  הגדרת האבולוציה בויקפדיה באנגלית:

  In biology, evolution is the process of change in the inherited traits of a population of organisms from one generation to the next.

  ניראה לי שההגדרות האלה לא תואמות למושג אבולוציה שבמאמר.

 25. מיכאל,
  בניגוד למה שכתוב בידיעה בידען, אפילו החוקרת שחקרה את המחקר לא אומרת שזו אבולוציה אלא רק שזה עשוי להעלות שאלות על אבולוציה. כל מה שהיא אומרת זה שזו הפעם הראשונה שרואים כי מחלה מדבקת גורמת להקדמת גיל ההתרבות (http://www.pnas.org/content/105/29/10023.abstract)
  דיווחים נוספים:
  http://johnhawks.net/weblog/reviews/life_history/tasmanian-devils-early-breeding-2008.html
  http://sciencenow.sciencemag.org/cgi/content/long/2008/714/1
  http://news.nationalgeographic.com/news/2008/07/080715-devil-mating.html
  חבל שהגבת ללא חיפוש הנתונים או קריאת המאמר

 26. מה חדש:
  במשחקי המילים האלה אין טעם.
  האבולוציה בוררת (באמצעות הברירה הטבעית) את המתאימים ביותר מבין צירופי הגנים השונים ואינה עושה כל מאמץ לענות לאיזו שהיא הגדרה שלך למילה אבולוציה.
  אם התנאים יחזרו להיות כשהיו ואם הגרסאות הקדומות של הגנום עדיין תשרודנה ואם הן באמת תהינה עדיפות, המצב עשוי לחזור לקדמותו.
  אם המחלה תיעלם באזורים מסוימים ותישאר באחרים יתכן שהמין יתפתח עם השנים לשני מינים נפרדים לחלוטין.
  אם המחלה תישאר, לפחות עד שאחרון המאחרים בהתבגרות יתפגר הרי שנשאר רק עם מהירי ההתבגרות – לפחות עד שתתרחש – אם תתרחש – מוטציה הפוכה שתחזיר או לא תחזיר את המצב לקדמותו.
  כל התסריטים האלה הם אבולוציה בין אם תבחר לקרוא להם כך ובין אם לא.
  האבולוציה עובדת לאט ולכן תוצריה אינם מהפכניים בדרך כלל.
  בכל מסלול המוביל בין שליטה של מין א לשליטה של מין ב יש שלבים בהם שני המינים קיימים – אלה שלבים באבולוציה והם יישארו כאלה גם אם שליטה של מין ב לעולם לא תגיע.

 27. למה חדש. לגבי השחורים בארה"ב. אם הם יתרבו בגלל התאמה לסביבה אז מכיוון שזאת תופעה שמקימת את עקרונות האבולוציה היא תיקרא אבולוציה.
  אולי אפשר להפריד בין אבולוציה חלשה שבה אין שינוי מין, ובין אבולוציה חזקה שבה יש שינוי מין.
  ואז אבולוציה חזקה היא בד"כ הצטברות של הרבה אבולוציות חלשות.

 28. רועי,
  השחורים בארה"ב הם קבוצת מיעוט.
  נניח ששיפור התנאים הסוציואקונומיים יגרמו להם לריבוי טבעי גבוה
  והם אהיו קבוצת הרוב בארה"ב.
  האם זאת אבולוציה?

 29. רועי,
  השינוי ניגרם עקב המחלה.
  ישנה אפשרות שהמחלה תיפרוץ בגיל מוקדם יותר בגלל התבגרות מינית מוקדמת, ואז כולם יכחדו או,
  שהמחלה תעלם ( מעצמה או דרך טיפול), סביר שהקבוצה שמאחרת להתבגר מינית תחזור להיות דומיננטית.
  האם במקרה זה זאת תהיה אבולוציה חוזרת?

 30. למה חדש,
  קודם כל חייבים להבין שכל שינוי בתכונות החיה הוא אמיתי.
  תוסיף לזה את העובדה שכל צאצא אינו זהה להוריו.

  לא האבולוציה יוצרת את המוטציות אלא מנגנון השכפול הגנטי.
  הסביבה "מחזקת" את המותאמים.
  זאת האבולוציה.

 31. מה חדש,

  אבולוציה לפי הגדרה בוחנת אוכלוסיות של בעלי-חיים. לפיכך, אם היחסים באוכלוסיה השתנו פתאום ל- 90% שדים שמתבגרים מוקדם לעומת 10% שדים שמתבגרים מאוחר, זוהי בהחלט אבולוציה מאחר שחלק גדול מהאוכלוסיה מבטא עתה תכונה שהיתה קיימת מקודם רק במספר קטן של השדים.

  בעל זבוב אמר שאבולוציה תמיד נסמכת על גנטיקה ועל שינויים בגנים או בגנום, אך הנחה זו מתערערת כיום בעקבות עדויות המוכיחות כי אבולוציה יכולה להתרחש גם באפי-גנטיקה (מנגנונים חלבוניים השולטים על ביטוי הגנים).

 32. "הברירה הטבעית נוטה לטובת הפרטים שמתבגרים (מינית) מהר יותר. צעירי השדים מתבגרים מינית במהירות גדולה יותר ומתחילים להתרבות כבר בתום השנה הראשונה לחייהם ".
  אם הבנתי נכון אז תמיד הייתה קבוצת מיעוט שהתבגרה מינית מהר יותר.
  במקרה הזה בגלל המחלה יש לקבוצת המיעוט יתרון מאחר ולנקבות יתאפשר לגדל את צאצאהם לפני שהמחלה תיפרוץ.
  ואם המחלה תעלם מעצמה או דרך טיפול, סביר שהקבוצה שמאחרת להתבגר מינית תחזור להיות דומיננטית.
  האם במקרה זה ברירה טבעית = אבולוציה
  או שאבולוציה הוא תהליך שכולל שינוי אמיתי (גנטי,צורה,גודל) ונימשך זמן רב יותר.

 33. בעל זבוב:
  החוקרת שחקרה את הנושא אומרת שזו אבולוציה ואתה ללא נתונים אומר שזה לא.
  כל הכבוד!
  על פי הסיפור המסופר כאן זו בפירוש אבולוציה.
  אתה מדבר על "רוב הדיווחים על המחקר" .
  מעניין מאיפה יש לך אותם.
  האם תוכל לחלוק אותם עמנו?
  ומה עם המחקר המקורי? האם לדעתך החוקרת שכתבה אותו לא קראה אותו?

 34. טעות בכיתוב מתחת לתמונה
  לא זאב טסמני שהוכחד אלה שד טסמני שעדיין קיים
  אין לזה קשר לאבולוציה מסכים עם Beelzebub .

 35. הממצא הוא (כמעט בוודאות) לא דוגמה לאבולוציה.
  ברוב הדיווחים על המחקר (וגם במחקר עצמו) אומרים שהשדים התחילו להזדווג בגיל מוקדם – "גיל ההתבגרות" – מאחר שעם מות הבוגרים התפנו משאבי מזון והתחרות על בני זוג פוטנציאלים פחתה. כלומר שינוי ההתנהגות המינית אינו בעקבות התאמה אבולוציונית.
  השינוי ההתנהגותי שגורם לשדים להזדווג בגיל צעיר עשוי לדחות את הקץ מבחינתם ובכך להאריך את הזמן שבו עשויה להתפתח התאמה כנגד המחלה. ההתאמות האבולוציוניות יכולות להיות עמידות למחלה, הזדווגות לא אלימה או אפילו הקדמת גיל ההתבגרות, אך כרגע לא התפתחה אף התאמה כזו.
  במאמר טוענים כי מאחר שהשינוי ההתנהגותי בגיל ההזדווגות מאפשר לשדים להעמיד צאצאים ולגדלם לפני מות ההורים מסרטן, יתכן כי לחץ הברירה לבסוף יקבע את התכונה הזו (הזדווגות בגיל צעיר) באוכלוסיה. עם זאת, החוקרים לא הראו שיש רכיב גנטי לשינוי גיל ההזדווגות. דרך אחת לבדוק את מקור השינוי היא, אולי, ע"י הגדלת זמינות מזון ובני זוג והקטנת התחרות לשדים צעירים בשבי. אם זה יגרום לשינוי בגיל ההזדווגות שלהם מקור השינוי הוא התנהגותי/סביבתי.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן