סיקור מקיף

השיגור הראשון של אסטרונאוטים מאז 2011 נדחה בגלל מזג האוויר

המועד הצפוי לשיגור הוא שבת ה-30 במאי

האסטרונאוטים דאג הארלי ובוב בנקן מתכוננים לצאת מהחללית CREW DRAGON בשל ביטול השיגור ב-27/5/2020. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א
האסטרונאוטים דאג הארלי ובוב בנקן מתכוננים לצאת מהחללית CREW DRAGON בשל ביטול השיגור ב-27/5/2020. צילום מסך מתוך הטלוויזיה של נאס"א

כמעט תשע שנים חיכינו לרגע הזה, שיגור מאוייש ראשון מאדמת ארה"ב, שיבוצע על ידי חברה פרטית, ספייס אקס, אך נאלץ להמתין עוד כמה ימים. כרבע שעה לפני השיגור המתוכנן הלילה הודיעו בקרי הטיסה של ספייס אקס לאסטרונאוטים בוב בנקן ודאג הארלי כי הליך השיגור הופסק בשל תנאי מזג האוויר – בעיקר גשם חזק המלווה ברעמים שיורד באתר השיגור בכף קנוורל שבפלורידה. ככל הידוע כעת המועד החדש יהיה שבת, 30 במאי 2020. כל ההכנות לשיגור ומצבם של משגר פאלקון 9 והחללית  Crew Dragon היו כשורה.

עוצמת החשמל באוויר היא אחד מעשרות הקריטריונים לקראת שיגור. שיעור זה היה מעבר למותר לפי כללי השיגור לחלל. עם זאת, מראש היה סיכוי של 40% למזג אוויר קשה, ובכל זאת, זה מה שהתרחש. מזג האוויר בפלורידה ידוע בהפכפתו, כאשר פרצי גשם, חלקם אפילו מקצווי הוריקנים רחוקים, יכולים להגיע ולהעלם אחרי כ-20 דקות. במהלך השעה האחרונה שלפני השיגור המתוכנן התגבר הגשם, ועימו החשש מפני ביטול, עד שלבסוף, כ-17 דקות לפני שעת השיגור ניתנה הוראת הביטול.

נכון לכתיבת שורות אלה, 23:30 טכנאים של ספייס אקס עוזרים לאסטרונאוטים בוב בנקן ודאג הארלי להשתחרר מהקשירה לכסאות החללית, כדי לאפשר להם לצאת החוצה בחזרה. זאת לאחר שאנשי החברה רוקנו את מכל המשגר כדי לאפשר עבודה בטוחה.
משימת Demo-2 תהיה השלב העיקרי האחרון לפני שתוכנית הצוות המסחרי של נאס"א תאשר את Crew Dragon למשימות מבצעיות ארוכות טווח לתחנת החלל. הסמכתה של ספייס אקס ותפעול קבוע של Crew Dragon על ידה, יאפשר לנאס"א להמשיך במחקר המדעי והטכנולוגי המתקיים בתחנת החלל. צוות של ארבעה אסטרונאוטים מתאמנים כעת לקראת השיגור המסחרי הראשון של החללית המאויישת הפרטית הראשונה.

 

עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן