סיקור מקיף

SpaceX שיגרה לתחנת החלל גרסה נסיונית של חללית הצוות מדגם דראגון

החללית אמנם לא היתה מאויישת אך בתוכה היו בובות וחיישנים שדימו בני אדם. אם הניסוי יוכתר בצלחה ביולי הקרוב תשגר החברה שני אסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית, ובכך תשיב את ארה"ב לענף טיסות החלל המאויישות אחרי הפסקה של שמונה שנים

שיגור משגר פאלקון 9 ועליו חללית דראגון הצוות ממריאים לטיסת ניסוי (עדיין בלתי מאויישת) לתחנת החלל הבינלאומית), 2 במרץ 2019. צילום: נאס"א
שיגור משגר פאלקון 9 ועליו חללית דראגון הצוות ממריאים לטיסת ניסוי (עדיין בלתי מאויישת) לתחנת החלל הבינלאומית), 2 במרץ 2019. צילום: נאס"א

חברת SpaceX שיגרה הבוקר (02:49 שעון גריניץ', 04:49 שעון ישראל) לתחנת החלל גרסה נסיונית של חללית הדראגון המאוישת. החללית, שזכתה לכינוי Demo-1 שוגרה על גבי משגר פאלקון 9 של SpaceX מכן השיגור 39A. מדובר באותו כן שיגור ממנו שוגרה הטיסה האחרונה של מעבורת החלל אטלנטיס שחתמה את עידן המעבורות ביולי 2011.

אף אדם לא היה על סיפון דארגון גרסה 2, המכונה גם דארגון הצוות שיצאה למשימה בת שישה ימים. במקומם ישנה בובה בגודל אמיתי של אסטרונאוט העמוסה בחיישנים וכונתה בשם Ripley, מחווה לסרט המדע הבדיוני "הנוסע השמיני".
אם הכלי ילך כמתוכנן ב-DEMO 1 ובבדיקת החרום שתתבצע לאחר מכן, תשתמש SpaceX בקפסולה כדי לשגר שני אסטרונאוטים לתחנת החלל הבינלאומית כבר ביולי הקרוב, שמונה שנים לאחר השיגור המאוייש האחרון מאדמת ארה"ב.
מאז קרקוע מעבורות החלל היתה ארה"ב תלויה בטילי ובקפסולות סויוז כדי להעלות אסטרונאוטים לתחנת החלל, במחיר שהלך ועלה לאורך השנים והגיע באחרונה ל-80 מיליון דולרים למושב.

" זו תקופה מרגשת" אמר מנהל מרכז החלל קנדי בוב קבנה, אסטרונאוט לשעבר שהמריא שלוש פעמים במשימות מעבורת מכן השיגור 39A/ . "אני כבר לא יכול לחכות כדי לראות אסטרונאוטים משוגרים באמצעות כן זה."
גם הפעם נחת השלב הראשון של המשגר על גבי האסדה המיועדת לכך במי האוקיאנוס האטלנטי.

לפני כשנה הודיעה SpaceX כי בחרה בשני אזרחים פרטיים ששילמו פיקדון משמעותי כדי לטוס מסביב לירח. הם עדיין צריכים לעבור בדיקות בריאות וכושר, ולהתחיל בהכשרה ראשונית.
בשיגור זה ייעשה שימוש במשגר פאלקון כבד שפותחה במימון עצמי של SPACEX ואשר אמור להיות המשגר הכבד ביותר בהסטוריה פרט לטילים שהביאו את חלליות אפולו לירח בשנות השישים – טילי סאטורן 5. יהיה להם דחף בעוצמה של שני שלישים מזה של סטורן 5, ויותר מכפול מהדחף של המשגר החזק ביותר הנמצא בשימוש כיום.

*********

2 תגובות

  1. תיקון קל .. אין דבר כזה אפס כוח משיכה בחלל .. בהתחשב בגרמי השמיים והכוח האפל, היקום שלנו בנוי מכוח המשיכה הקוסמי בכל מקום ביקום

  2. נראה לי שמדובר בשיגור ניסיוני של הגרסה הסופית של הדרגון המאוייש, לפני שמעלים עליה (או על חללית אחרת מדגם זה) אסטרונאוטים אמיתיים.

    פרט לכך, החללית כבר עגנה בתחנה בצורה מושלמת. ככל הידוע לי צוות התחנה עדיין לא הזמין את ריפלי פנימה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן