סיקור מקיף

מאובן בן 47 מיליון שנה עשוי להיות האב המשותף (או האם המשותפת) לבני האדם ולקופי האדם של היום

החוליה החסרה לה ציפה דארווין נמצאה סוף סוף, אומר על התגלית שביצעו חוקרים בינלאומיים. השדרן וחוקר הטבע דייויד אטנבורו

צילום רדיו של המאובן שעשוי להיות החוליה החסרה בין בני האדם וקופי האדם והדמייה של מראהו כפי שהתגלתה באגם מסל בגרמניה, מתוך המחקר
צילום רדיו של המאובן שעשוי להיות החוליה החסרה בין בני האדם וקופי האדם והדמייה של מראהו כפי שהתגלתה באגם מסל בגרמניה, מתוך המחקר

מדענים הודיעו היום על גילוי אב-קדום בן 47 מליוני שנים. המאובן, שהתגלה בגרמניה ונקרא בשם החיבה 'אידה' (ולפיכך גם זכתה בשם המדעי ההולם את מעמדה כחוליה החסרה לה ציפה דארווין Darwinius masillae), עתיק פי עשרים יותר ממאובנים אחרים שמתארים את האבולוציה האנושית. זהו מאובן המייצג שלב ביניים במעבר מהפרוסימיאנים – הקו האבולוציוני הפרימטיבי ולא-אנושי, המכיל יצורים כדוגמת הלמורים – ואל הקו האבולוציוני האנושי, האנתרופואידי, המכיל את הקופים, קופי-האדם ובני-האדם. אידה נמצאת למעשה בשורש האבולוציה האנתרופואידית – בתקופה בה החלו הפרימטים לעבור אבולוציה בכיוון שלנו.

במהלך השנתיים האחרונות, צוות מדענים בינלאומי, ובראשו חוקר המאובנים הנורווגי המפורסם, ד”ר יורן הורום, חקרו בסתר מאובן יוצא-דופן, כדי להבין טוב יותר את תחילתו הצנועה של המין האנושי. עתה שהמחקר כמעט בסופו, המאובן ששמו 'אידה' עתיד לשנות לעד את הדרך בה חשבנו אודות האבולוציה האנושית.
“זהו הקישור הראשון לכל בני-האדם… באמת ובתמים מאובן שמחבר את המורשת העולמית.” אומר ד”ר יורן הורום.

אידה חייתה לפני 47 מליון שנים, בעידן האיאוקן. זו היתה תקופה קריטית להתפתחות היונקים של ימינו, משום שבאותו הזמן התבססו התבניות המכוננות ליונקים המודרניים. הכחדת הדינוזאורים היתה מאורע הרה-אסון – במיוחד עבור הדינוזאורים – אך היא הותירה את הארץ ריקה משליטיה המודחים. היונקים המוקדמים – הסוסים, העטלפים, הלווייתנים ואחרים, כולל הפרימאטים הראשונים – שגשגו בכוכב הלכת שלנו. האדמה החלה לקבל את הצורה המוכרת לנו כיום – הרי ההימלאיה התרוממו מן האדמה, והצמחייה ואוכלוסיית בעלי-החיים עברו אבולוציה בקצב מהיר. חיות היבשה, כולל הפרימאטים, חיו בג'ונגלים עצומים. אידה היתה אחת מאותם הפרימאטים.

למרות דמיונה האנטומי ללמור, חסרות באידה שתי תכונות הקיימות בלמורים: טפר ארוך באצבע השניה של הרגל, המשמש לטיפוח, ושורת שיניים מאוחה במרכז הלסת התחתונה שלה. בדומה לקופים, היו לה ציפורניים, וגם שיניה היו דומות לאלו של קוף. עיניה דומות לאלו שלנו – הן ממוקמות בקדמת הראש, ומקנות לה ראיה תלת-מימדית ואת היכולת לשפוט מרחקים.

בדומה לכל הפרימאטים, גם לאידה יש חמש אצבעות בכל יד. בנוסף, חוננו ידיה של אידה באגודל אנושי למראה, שאיפשר לה לאחוז בעצמים בחוזקה ובדיוק. עבור אידה, האגודל איפשר לה לטפס על עצים ולקבץ פירות. עבורנו, אותו אגודל מאפשר לנו להכין כלים, לכתוב ולאחוז בחניתות. שתי ידיה הגמישות של אידה היו מאפשרות לה להשתמש בשתי הידיים לכל משימה שלא יכלה להיעשות עם יד אחת בלבד – כמו אחיזה בפרי גדול. בדומה לנו, לאידה היו גם ידיים ורגליים קצרות יחסית. אך הראיה המקשרת את אידה אל בני-האדם נמצאת בעקב כף-הרגל, בעצם הטאלוס של אידה, הזהה בצורתה לזו הקיימת בבני-האדם כיום. ההבדל היחידי הוא שעצם הטאלוס האנושית גדולה יותר.

אנו יודעים שאידה היתה נקבה מכיוון שהמאובן חסר עצם-פין. למרות שאיננו יודעים את גילה המדויק, בדיקת רנטגן, טומוגרפיה ממוחשבת וסריקת CT חושפות שאידה היתה בגיל תשעה חודשים בערך כאשר מתה. אותן סריקות מעידות גם על התפריט שהיה ברשותה – בעיקר צמחים ופירות יער.

בדיקות הרנטגן מראות את הסיבה המשוערת למותה של אידה: פרק ידה השמאלי היה בשלבי החלמה לאחר שבר בעייתי. החוקרים מאמינים שהיא ניסתה לשתות ממי אגם מאסל בגרמניה, ונחנקה ממעטפת הפחמן הדו-חמצני שכיסתה את פני האגם, כתוצאה מפעילות הכוחות הוולקניים באזור. ידה השבורה של אידה לא יכלה לסייע לה, ואידה החליקה לתוך האגם וחוסר ההכרה. גופה שקע אל תחתית האגם, ושם היא השתמרה בזכות תנאי השימור המיוחדים, שהותירו את השלד במצב שלם כמעט לגמרי, במשך 47 מליוני שנים ועד ימינו.

“יצור קטן זה עומד להראות לנו את הקשר שלנו עם כל יתר היונקים,” אומר סר דיוויד אטינבורו, שדרן הרדיו, כוכב סרטי התעודה וחוקר הטבע הבריטי המפורסם, בהתרגשות. “החוליה שאמרו עד עכשיו שחסרה… כבר לא חסרה.”

מקור

167 תגובות

 1. המאמר והתגובות לו מזכירים בעצמם מנגנון לניפוי שגיאות – מותציות (זו מילה לועזית ובא לי להכניס בה מוטציה). את המוטציות שלא כל-כך נראות לחסידי המדע מזריקים לכאן סוכני הדת. המוטציות שמוזרקות על ידי חסידי המדע ושאר המוטציות יוצרות זנב לעתיד מהבסיס – המאמר, הן תופשות טרמפ על המאמר.
  כמו מן רסיסים שנדבקים למאמר אך מסודרים בלית ברירה בטור ארוך על-ידי הטכנולוגיה – העמוד הוובי הזה. כל אחד מהרסיסים רוצה להיות קרוב יותר למאמר, חלק כדי לדקור אותו וחלק כדי להוסיף לו ריפוד חיצוני ולעבות אותו. קצת כמו התחרות של זרעונים לעבר הביצית. מי ינצח?!

 2. אוקיי עכשיו כמה עובדות מדעיות, כולכם הייתם פעם חלק מהזרע של אבא שלכם, בכדי שתיוולדו אצל רובכם אם לא כולכם ההורים שלכם היו צרכים לנהל מגע מיני, ורובכם אם לא כולכם יצאתם מאיבר המין של אמא שלכן, עכשיו זה הרבה יותר נורא מזה שלפני אלפי שנים היה לכם אב קדמון משותף עם הקופים?
  ובקשר לכפייה הדתית, לחם מוכרים בפסח? עוצרים את התנועה בכבישים ביום כיפור? את הטלויזיה מורידים? אתה חי במדינה דמוקרטית, והיא פועלת כמו מדינות דמוקרטיות אחרות, והרוב לא רוצה לחיות במדינה חרדית וכן היא קודם דמוקרטית ואז יהודית, ישראל היא בית ללאום היהודי כמו לדת היהודית, ואם יש לך בעיה עם זה אתה מוזמן ללכת

 3. אין כפייה דתית, למעשה מי שהתחיל עם שבירת הכללים זה אתם מהצד החילוני, יש לכם קולנוע וחנויות פתוחות במרכז ירושלים, מה שלא היה מתקבל על הדעת לפני 30 שנה, עצם העניין של החוקה הוא שבירת הסטטוס קוו ובכלל כל ההתקפות על ההסכמים הגיעו מהצד שלכם וזו עובדה. תכבדו את הקבוצות האחרות שחיות עמכן או שתהיו מוכנים למאבק, את הבכניינות שלכם תשמרו לעצמכם. זו מדינה יהודית לפני שהיא דמוקרטית וככה נקבעה ביום היוסדה, לאלה שמנסים להשתמש בתירוצים עלובים כגון השלום לדרוך על הרוב הדמוקרטי במדינה יביא במקרה הטוב לחורבנו האישי ובמקרה הרע לחורבן המדינה, הרעילות של גויים כמו אמדאוס רק מזיקה, למה שאני לא אקבל אוטונומיה מדינית במדינה שבה חי אמדאוס, שברור שהיא מדינה נוצרית מובהקת.

 4. ארנונימי:
  מעבר לעובדה שלדעתי לא היה ולו דבר אחד לא נכון בדברי אמדאוס – צריך לזכור דבר אחד.
  אף אחד ממתנגדי הדת אינו הורס לך את חוויית הקריאה באתר וזאת מן הסיבה הפשוטה שזה אתר מדעי וכעיקרון אין כל סיבה שנושאים דתיים יעלו בו.
  אלא מה?
  דווקא חבריך הדתיים – שהם בחלקם הגדול – כתוצאה מדתיותם – גם מתנגדי המדע – פותחים בדיונים הממאיסים עליך את הקריאה.
  זה קצת מזכיר את הפתגם "מי שגר בבית זכוכית – שלא יזרוק אבנים" אבל לצורך העניין הנוכחי הייתי מחדד קצת יותר ואומר שמי שתקוע בבור צר ועמוק – עדיף שלא יזרוק סלעים כלפי מעלה.
  אני חייב להוסיף גם שהכפייה הדתית שחודרת לכל ההיבטים של חיינו (כולל ניסיונותיה לבלבל את המוח באתר זה) ממאיסה עלי הרבה יותר מאשר את הקריאה באתר "הידען".

 5. (ראו תגובה 161 להמשך).
  זוהי תשובתי לשאלתך: "אין לי מושג מה אתה רוצה מאמדאוס": בפשטות, אני רוצה שהלז יפסיק להרוס לי ולמאמינים אחרים (שיאמינו גם במוחמד מצידי), את ההנאה בקריאת מאמרים מדעיים ולפחות ישמור על גבולות דיון, בדבריו הוא מוכיח שהוא מזמן גלש לעוינות והשמצות גם בשיתוף פעולה עם עוינים מהצד האחר, יטען מה שיטען אבל דבריו גובלים בשנאה שלא קשורה בכלל לאמונה ומדע, אלא לפוליטיקה נמוכה.

 6. לרועי צזנה, תמחק את תגובה 153 בבקשה היא כפל דבריי לתגובה 152.
  אלה בעצם ראשית דברי שלא עברו בפעם הראשונה, בשביל סדר הדברים חזור לתגובה 146, הם תשובה כחלק לנאמר כנ"ל. סליחה מיכאל, שמי ארנון אבל מכיוון שחסמו חלק מדבריי, קיצרתי אותם וליתר ביטחון הסרתי את שמי, אני בטוח שהינך מספיק פיקח לדעת שאני הבחור.

 7. המשך, בכלל דבריו מעורפלים "הם יטופלו בהתאם לחוק",איזה חוק? ה"חוק של אמדאוס"? ממש פחד לדמיין מדינה שאמדאוס מנהיג אותה :-S, הוא עוד טוען שאחרים פאשיסטים, "על ראש הגנב".
  בבורותו הבחור מטיל אימה על אנשים שאינם בקיאים בנבכי המדע ועליו נאמר: "בא לתקן
  ונמצא מקלקל".

 8. אנונימי:
  אל תכבס מילים.
  שלחת את אמדאוס לחו”ל רק בגלל שאינו רוצה שיכריחו אותו לא לאכול חמץ בפסח ולא לנסוע בשבת.
  אחר כך תירצת את זה בכך שברומא יש להתנהג כמו הרומאים.
  מעבר לכך שהביטוי “ברומא התנהג כרומאי” הוא רק ביטוי ובמקרים רבים אין לו כל הצדקה (“בסדום התנהג כסדומאי”, למשל, או “בדוסנילנד התנהג כדוס”) הרי שהוא מראה שלדעתך ה”ישראליות” מתבטאת בשמירת מנהגי הדת – דבר שהוא פשוט קישקוש.
  אחר כך אתה משכתב ללא כל בושה גם את ההיסטוריה ואת ההווה.

  פעם – אחרי שמישהו האשים את שמעון פרס ב”העדר שורשים” כתבתי לשער האחורי של עיתון העיר תגובה בנוסח הבא: “מי ששורשיו משבשים את שיקול דעתו הוא – מבחינה מנטאלית – צמח”.
  זה מה שאני חושב גם היום.
  מדינת ישראל הוקמה מסיבה אחת ויחידה (האנטישמיות בכלל והשואה בפרט) ולצורך אחד ויחיד (לשמש מקלט לעם היהודי מפני רדיפות מטורפי הדתות האחרות).
  ההצבעה באומות המאוחדות לא נבעה משיקולי דת בכלל.
  נכון – ההתעקשות (המטופשת) דווקא על חבל ארץ זה נבעה משיקולים דתיים והיא אכן מקורן של רבות מצרותינו אבל, כאמור, מה שהרצל חזה הוא מדינת היהודים ורק שיבוש לשון או שיבוש דעת גרם לאנשים לכתוב במגילת העצמאות “מדינה יהודית”.

  זכותי לגור כאן כרגע אינה זכות אבות.
  כמאמר השיר “כאן נולדתי, כאן נולדו לי ילדי, כאן בניתי את ביתי (ואת ביתם של הטפילים) בשתי ידי”.
  שיקולים היסטוריים כהצדקה לבעלות על המדינה הם פשוט אידיוטים כי כל אחד יכול לבחור “להתחיל” את ההיסטוריה מתי שבא לו.
  בגלל זה גם היהודים וגם הערבים משתמשים בהם.
  הסיבה היחידה לכך שהחיווי, הפריזי והיבוסי אינם תובעים אף הם בעלות על הקרקע היא שבני ישראל בצעו בהם את הג’נוסייד המתועד הראשון.

 9. לעניינך: "החילונים הקימו את המדינה, משרתים בצבא ומפרנסים את החרדים ואתה מוצא לנכון להחליט שהמדינה היא בכלל של החרדים". איפה טענתי את זה? כמה פטרנליזם! החילונים הקימו את המדינה אבל הם לא היחידים שבנו אותה, רוב הפועלים ה"שחורים" של המדינה היו אנשים אמוניים והם בנו אותה באהבה, בזמן שרובכם ניהל אותה והתנשא מעל ה"אחר". אל תתהלל, טיעונך הוא מתנשא בנוסף לקטנוניותו.לא הבנת את הרעיון שלי לכן אבהיר אותו שוב, אם אתה לא מרגיש קשור בשורשיך לעם היהודי אתה לא שונה מכל קולוניאליסט פולש מאירופה, נקודה. אבל כמובן שאינך כזה, אתה פשוט מתעלם מהמסורת ההיסטורית (שאיננה קשורה לדת, היסטוריה זו היסטוריה), מורשת, מנהגים, לא אמונה דתית!דבר אחרון אני לא מתערב בפולקלור באזורים החילונים, אתם נחשפים לכל מה שתרבותכם מייצגת, אבל גדול, הינכם צריכים לקבל את זכויותיהם של המיעוט לחופש פולחן משלו, "מפגר" ככל שיהיה לדעתכם, באזורים שבהם אנו חיים. באזור שהרוב בו חילוני, תעשו מה שאתם רוצים ואם תתחיל לבכות על כך שבשביל הפולקלור שלנו מקצים משאבים או שחלק מהחוט המקשר הבסיסי שלנו נכפה עליכם, תעשו טובה אתם חיים במדינה ששלושת הדתות המונותיאיסטיות הגדולות נוצרו בה, לזלזל בהיסטוריה הזו פירושה להתנהג כזר בארצכם, אם ברצונכם לנהוג כאירופאים תחיו באירופה ותשמעו קונצרטים של באך ושופן, אחרי כן תלכו למסעדה שתגיש לכם חזיר ברוטב טרטר, זה ממש לא מעניין, אבל לא במדינה שהקמתה הייתה שנויה מלכתחילה, מדינה ששטחה שוכן במזרח התיכון אם לא שמתם לב, עידן הקולוניאליזם הסתיים, עידן הנאורות והסבלנות הגיע.

 10. המשך: לעניינך: "החילונים הקימו את המדינה, משרתים בצבא ומפרנסים את החרדים ואתה מוצא לנכון להחליט שהמדינה היא בכלל של החרדים". איפה טענתי את זה? כמה פטרנליזם! החילונים הקימו את המדינה אבל הם לא היחידים שבנו אותה, רוב הפועלים ה"שחורים" של המדינה היו אנשים אמוניים והם בנו אותה באהבה, בזמן שרובכם ניהל אותה והתנשא מעל ה"אחר". אל תתהלל, טיעונך הוא מתנשא בנוסף לקטנוניותו.לא הבנת את הרעיון שלי לכן אבהיר אותו שוב, אם אתה לא מרגיש קשור בשורשיך לעם היהודי אתה לא שונה מכל קולוניאליסט פולש מאירופה, נקודה. אבל כמובן שאינך כזה, אתה פשוט מתעלם מהמסורת ההיסטורית (שאיננה קשורה לדת, היסטוריה זו היסטוריה), מורשת, מנהגים, לא אמונה דתית!דבר אחרון אני לא מתערב בפולקלור באזורים החילונים, אתם נחשפים לכל מה שתרבותכם מייצגת, אבל גדול, הינכם צריכים לקבל את זכויותיהם של המיעוט לחופש פולחן משלו, "מפגר" ככל שיהיה לדעתכם, באזורים שבהם אנו חיים. באזור שהרוב בו חילוני, תעשו מה שאתם רוצים ואם תתחיל לבכות על כך שבשביל הפולקלור שלנו מקצים משאבים או שחלק מהחוט המקשר הבסיסי שלנו נכפה עליכם, תעשו טובה אתם חיים במדינה ששלושת הדתות המונותיאיסטיות הגדולות נוצרו בה, לזלזל בהיסטוריה הזו פירושה להתנהג כזר בארצכם, אם ברצונכם לנהוג כאירופאים תחיו באירופה ותשמעו קונצרטים של באך ושופן, אחרי כן תלכו למסעדה שתגיש לכם חזיר ברוטב טרטר, זה ממש לא מעניין, אבל לא במדינה שהקמתה הייתה שנויה מלכתחילה, מדינה ששטחה שוכן במזרח התיכון אם לא שמתם לב, עידן הקולוניאליזם הסתיים, עידן הנאורות והסבלנות הגיע.

 11. אנונימי:
  מספיק עם דוגמאות הנאציזם.
  כבר הסברתי לך שזו דת.
  היא לא הייתה מבוססת על האבולוציה אלא על שקרים.
  בדיוק כמו כל הדתות האחרות.
  הדרך היחידה לגרום לכך שאנשים ידעו להבחין כאשר מוכרים להם לוקשים הוא לגרום להם להבין שחשיבה ביקורתית ולא אמונה היא הדרך הנכונה לקבוע את הנחות היסוד.

 12. אנונימי:
  אינני רואה הרבה קשר בין תגובתך הנוכחית לקודמת אבל מילא, אענה לנוכחית.
  81: אתה בסך הכל נותן ציון שלא שייך לעניין.
  האם אתה חולק על קביעתו שעדיף להיות אזרח ארופאי שווה זכויות מאשר למות?
  לדעתי זו קביעה נכונה עד כדי טאוטולוגיות ולכנות אותה בשמות זו פשוט דמגוגיה המושתתת על שנאה.

  89: זו לא שנאה פתולוגית ולא שנאה בכלל. זה תיאור המצב לאשורו.
  בני אדם רוצים להתקדם ואלוהים הקנאי והפחדן פוחד שהם יהיו כמוהו ולכן מעניש אותם על לא עוול בכפם ומשגר לכל פתאיו מסר: "היזהרו לכם! אם תנסו להתקדם אני אעניש אתכם!"
  זה באמת סיפור מגעיל עם מסר דקדנטי. מעבר למסר הנורא הזה, יש בסיפור אבחנה אחת חכמה (עליה הצבעתי כאשר העליתי את הנושא בתגובה שקדמה לזו של אמדאוס) והיא האבחנה שריבוי שפות יוצר מריבות. זו אבחנה נכונה שהיא מקרה פרטי של האבחנה ש"ריבוי הבדלים מלאכותיים בין בני אדם יוצר מריבות". כמובן שגם הדתות הן הבדלים מלאכותיים.

  98: הוא לא שולל מהעם היהודי כלום. הוא רק מצביע על העובדות כדי שתבין שאין כל סיבה לייחס לטענות התורה מקוריות או אמיתות.

  108: א. טענתך פשוט אינה נכונה.
  תרבות יוון הייתה מתקדמת בהרבה מן היהדות ולמעשה מכל התרבויות עד סוף ימי הביניים.
  יש כל מיני דקלומים שגויים ששותלים במוחם של אנשים במהלך שטיפת המוח הדתית וזה אחד מהם.
  ב. מדוע אתה ממציא את הטענות שאתה חושב שיטען כאשר לפניך הטענות שטען באמת? האם לא טבח אליהו הנביא בנביאי הבעל? האם לא טבחו היהודים את יושבי כנען במהלך השתלטותם על הארץ? האם מגילת אסתר אינה מספרת על טבח של יהודים בפרסים?
  אם אתה סתם מחליט להדביק לו שקרים – מדוע לדבר על ישו? מדוע לא לייחס לו את הטענה שיהודים רצחו את רבין? רק בגלל שזה נכון?
  וכן: כל המעשים האלה קרו בגלל הדת – אם בגלל הוראה ישירה מאלוהים, אם בגלל הוראה עקיפה מאלוהים דרך התורה או דרך נביאים (או רבנים), ואם בגלל עצם ההבדלים המלאכותיים שהדת יוצרת בין בני אדם.
  ג. כל המקרים שהזכרתי בחלק ב היו מקרים שמהם התעלמת. ייתכן שאמדאוס כיוון בדבריו שהתעלמותך זו נובעת מכך שאינך מייחס להם חשיבות. אני חושב שהוא צדק.
  ד. אתה ענית בתשובתך הקודמת וגם אני עניתי על תשובתך הקודמת בתשובתי הקודמת. אין לך שום זכות לקבוע עבורו (ועבורי) איך אנחנו אמורים להתנהג. הפטרונות שבה אתה מרשה לעצמך להגדיר את ההתנהגות המצופה מישראלי כהתנהגות דתית – כאילו המדינה הזו שייכת לחרדים – וזאת חרף העובדה שלא הם הקימו אותה ולאורך כל ההיסטוריה שלה הם רק יונקים מעטיני חמורו של משיח – היא בלתי נסבלת.
  ה. אני לגמרי מסכים עם קביעתו של אמדאוס.
  מבט חטוף ברב עובדיה בבאבא סאלי ויורשיו ובדומיהם מראה כמה משל השמאנים מוצדק.
  ובאמת – תוצאות מעורבותם בפוליטיקה ובחקיקה הן מחרידות וכבר ציינתי דוגמאות רבות לכך.
  להזכיר לך שוב את האונס במצוות התורה?

 13. *רבנים לאחר השואה החריפו את התנגדותה אליה ולא רק, גם נוצרים בעיקר מהזרם האוונגליסטי,
  הסיבה הלא פחות חשובה הינה לא מדעית אלא מוסרית, אופן הצגתה להדיוטות ולא לאנשים
  משכילים כדוגמת מיכאל (אפילו אמדאוס, למרות שיש בו הדים של חשיכה) גורם למחשבה
  קולקטיבית מסוכנת (אפילו ציבור "מאמינים" מסוים, בכל מקום תמצאו רשעים או בורים), אנשים
  שמפרשים אותה בפשטות הכי גמורה שקיימת מנצלים אותה לטובתם עד ימינו (ראו ערך ארגוני שנאה אירופאים), כמובן שתיאורית האבולוציה לא טוענת שמוצא אנושי X גבוה ממוצא ,Y בכלל אפשר לשיטתה להניח רצף של מחזוריות/מעגליות בתהליכי התפתחות של הגנום של האורגניזמים, ( גם רגרסיה), בכל קבוצת אוכלוסין בגלל המורכבות והפאזל האדיר של הגנום האנושי.
  המדע המודרני שולל בנוסף את ההגדרה של גזעים אנושיים כמין ביולוגי נפרד (כושר התרבות משותף למין אחד) ותולה את מוצא האדם ממקור אחד (המדע המודרני דומה ברעיון הזה בלבד לסיפור
  התנ"כי וזה חשוב גם מהיבט חברתי, אבל מה לעשות ההיסטוריה מלמדת שתיאוריה זו מורכבת למכביר והצגתה להדיוטות באופן מלהיב ופשטני כבר הביאה טרגדיה לכל אירופה ומעבר (יפן דרום-מזרח אסיה
  ואיי האוקיינוס השקט) בין השנים הארורות של 39-45, בזמננו יותר נזהרים בכך וזה טוב, אבל
  עדיין צריך לשפר את אופן הצגתה, לא כמתחרה באמונה וכמובן לא לערב אותה עם האופן שבו
  התפתח המוסר והרוח האנושיים.

 14. מיכאל, זה טרחני מצידי להציג את כל הדו-שיח ביני ובן אמדאוס, אתן לך את ה”פנינים” של הבחור בצירוף מספרים לבקשתך:

  81- “במובן מסויים, אולי עדיף היה לוותר על היהדות והעברית, ולהיות אזרח ארופאי חילוני שווה
  זכויות”. *שנאה ישראלית עצמית של מעורב בעם היהודי תרבותית (לא עניין של אתניות
  חלילה, יש כמובן הבדל). מעניין, מזכיר את רפובליקת ויימאר ואת היהודי בעל השנאה
  העצמית אוטו ויינינגר, האומלל התאבד בגיל 23.

  89- “סיפור מגדל בבל הוא מעשייה מתועבת, שמעידה על שנאת אדם פתולוגית של מי שחיבר אותה,
  והיא ממחישה את ה”ערכים” הגועליים שהאמינו בהם היהודים הקדומים שכתבו את התנך והמציאו
  את היהדות. זה ממש דוחה בעיני איך היום אנשים מציגים את המעשיות הגועליות מספרי התנך
  בתור מופת ודוגמה למוסר” – *שנאה פתולוגית, “על ראש הגנב”.

  98- “אל תתחמק, את התורה כתבו יהודים, וגם אם זה מבוסס על מיתוסים של עמים אחרים, הם
  שוכתבו בהתאם לאג’נדה של הדת העברית”. *היהודים “שיכתבו” את ההיסטוריה שלהם,
  שמעתם את זה? O: הלז שולל מעם את זכותו לפתח את הפולקלור שלו, מה זה עניינך מה רוצה קבוצה מסוימת להנציח או לאו, זו תכונה אנושית מינימליסטית לטיפוחה ושרידותה של קבוצה, בכל דברי הימים
  של העמים. וכי תרבות יוון לא היללה וטיפחה את עצמה ועדיין עושה זאת?ובזכות. דיי
  לפאשיזם ולמשטרת המחשבות שקיימת אצלך בהיחבא ע”י אמתלות של פרוגרסיביות למעשה
  הינך חשוך, כמו אחרון החרדים שאותם אתה מאשים בחוסר סובלנות, רובם סבלן מאנשים כמוך.

  108- א. “האמת אני הייתי מעדיף שהיו נשארים מאמיני בעל”. *אלוקים ישמור תרתי משמע, אפילו לפי
  רוב הסוציולוגים המתמחים בהיסטוריה טוענים שה”מעבר” מאמונה באלילים לאל אחד היא
  התפתחות אנושית בכל ההיבטים, רוחניים ומדעיים, מהפכה עולמית ופתחו של עידן חדש,
  הנימוק הבסיסי שישנו יותר חופש לשימוש בכלים רציונאליים, כמובן שאת דברי תוכלו לקחת
  לטובתכם, אני יודע מה השלב הבא D: הנקודה שלי שזה לשיטת המחקר המודרני.
  ב.”יהודים רצחו גויים על היותם גויים על ימין ועל שמאל, למה אתה משקר?” *הבחור מתחיל
  להקצין, בסדר, תיכף יטען שאת ישו היהודים רצחו ולא אנשי האימפריה הרומאית, בנוסף לרבבות
  היהודים שנצלבו איתו ממקום צליבתו עד למקום הולדתו בבית לחם.
  ג.”שההתפתחות המוסרית שלך נמצאת ברמה מאוד עלובה, שכן אתה לא מסוגל לראות למה זה
  לא בסדר לרצוח אנשים על כך שהם מאמינים בדת “הלא נכונה”.” *חס ושלום לא טענתי דבר
  כזה מעודי, אתה ההוכחה ששנאה לקבוצה מסוימת גורמת לאובייקט לראות ולנתח כל מה שקשור
  אליה במובן שלילי, לכן הויכוח איתך עקר אבל עדיין צריך להוכיח אותך שנאמר: “אף אתה
  הקהה את שיניו”.
  ד.”החרדים מוצאים לנכון למנוע ממני לרכוש לחם בפסח או לנסוע באוטובוס בשבת” (עניתי על כך
  בתשובתי הקודמת).
  ה.”מבט חטוף בחוקי ההלכה ובסנהדרין, מבהיר היטב למה קריטי להפריד את הדת מהמדינה
  בישראל, ולהרחיק כמה שאפשר את המכשפים והשמאנים האלה מהפוליטיקה”. *מכשפים,
  שמאנים? מעניינת אזכור המילה האחרונה הרומזת על דעות קדומות כנגד אנשים ממוצא
  אפריקאי (מחקר סוציולוגי בריטי שעיינתי בו), כלומר הנחתת האובייקט (לא משנה הפעם מדובר
  ביהודי) לדרגת אפריקאי (בתור תירוץ מצוי אצל מתנשאים) בעיניו מוצדקת, מכיוון שבעצם
  בשבילו אנחנו פרימיטיביים ואת האפריקאים אולי תנחית לדרגת קופים? (מאיפה לי הביטחון
  שלא תגיע לכך), פה הצד השטחי הלא ברור מספיק של האבולוציה שנהפך למדאיג ואף
  מסוכן,בתיאוריה כהגייתה דברים מקסימים ובכללית המדע שבה מרתק ומדהים (כתיאוריה), אבל
  דרוש בה שיפור בעצם הצגתה להדיוטות, (נעשה שיפור משמעותי בשנים של העשורים האחרונים
  עלי להודות.

 15. אנונימי:
  ללא שום קשר לשאר דבריך – הניכוס שאתה עושה למדינה המוחזקת על ידי החילונים בעיקר הוא פשוט מחליא.
  החילונים הקימו את המדינה, משרתים בצבא ומפרנסים את החרדים ואתה מוצא לנכון להחליט שהמדינה היא בכלל של החרדים.
  לך אתה והקם לך מדינה משל עצמך!

 16. אנונימי:
  " טענתי שהרצח בוצע בגלל דת?"
  אינני יודע מה טענת כי אינני יודע מי אתה.
  קראתי חלק מדבריך בתגובה האחרונה ואני רואה שכולם שגויים אבל כדי לענות לך בצורה רצינית אני צריך לפחות את מספרי התגובות אליהן אתה מתייחס.
  בכל מקרה – מכיוון שיש להניח שגם אמדאוס לא ידע מי אתה – אין כל היגיון בפסילה של דבריו כהתייחסות לא נכונה לדבריך שכן מן הסתם דבריו נכתבו ככל הנראה ללא קשר אליך.

 17. “אין לי מושג מה אתה רוצה מאמדאוס”: מבחר ציטוטים חצאי אמיתות וניפוחים דמגוגיים מפי אמדאוס:

  ציטוט ראשון- “לרצוח אנשים על כך שהם מאמינים בדת “הלא נכונה”. טענתי שהרצח בוצע בגלל דת? אם לא שמת לב לדברי “מאבק פוליטי-אמוני ” איזה רצח? נביאי הבעל ואנשיהם לחמו ביהדות ואנשיה, היהודים המאמינים היו האנדרדוג בתקופה הזו והחזירו להם מנה אפיים, כמו שצריך. אולי נוח לך שיהודים יושבים בשקט ומקסימום בצורה הכי קלה נטמעים ונעלמים מסביבתם ובצורה החמורה נקרעים לגזרים עד לסף הכחדה.
  ציטוט שני- “האם אתה מצדיק את השמדת העמים והתרבויות העתיקות של דרום אמריקה”, פשוט פארנויה לשמה, איך הגעת למסקנה מטורפת שכזו? הם עשו משהוא כנגד העם שלי? יותר מכך אתה בכלל יודע למה בשביעי של פסח לא אומרים הלל? זו הלכה! חז”ל אומרים שהטעם לכך פורענות שארעה ביום זה: כלומר זה היה היום שבוא טבעו המצרים המשעבדים של עם ישראל, לכן אמר הקב”ה: “בני טובעים בים ואתם אומרים שירה?” למרות שהיום השביעי של פסח הוא שלמות גאולתם של ישראל, ועל כן הוא בבחינת ‘שבת’, אין הוא התכלית הסופית של הבריאה. המטרה שלשמה נבראה העולם אינה אובדן הרשעים אלא תיקון הארץ.
  ציטוט שלישי- “לא נראה לי שיש ליהדות בעיה עם קורבנות אדם, אברהם נצטווה לעשות זאת, ויפתח החשיב הקרבה של בתו לאלוהים למעשה נורמטיבי”. אברהם החליף את בנו בלדחות כל סוג של קורבן אדם אצל עם ישראל, משום שמנהג זה היה רווח אצל עמים אחרים, כמו פולחני מולך ובעל, ברור שאת הרעיון של סיפור זה לא קלטת, ולקחת לצד השלילי, זה נוח לצורת המחשבה אפלה ורווית שנאה כמו שלך, מעניין אם היו מפתים אותך עכו”ם ואח”כ מתעללים בגופתך בצורות משונות וזורקים אותך מצוק לים לאליל דגון, או שורפים אותך למען המולך, את זה אתה מעדיף? נו כנראה שטראומה או גזענות מילדות שינקתה מרחם אימך, (או שניהם) העבירו אותך על דעתך, השנאה שלך ליהדות בעיקרה מזיקה לך.
  בקשר ליפתח, הסיפור התנ”כי הינו טרגדיה לקח מוסרי ובעיקר אזהרה לאנשים שלא לנדור נדר כלאחר יד, אחרת המחיר שישלמו יהיה יקר מנשוא, ביתו של יפתח דא”ג היתה הדבר הכי יקר שהיה לליבו והיא המשל למחיר הקשה כל כך. אוכל להתפלסף בנושא עד מחר, אך עניין זה מורכב וארוך ביותר מעצם מהותו הפילוסופית והיריעה קצרה.
  ציטוט רביעי- “יהודים רצחו גויים על היותם גויים על ימין ועל שמאל, למה אתה משקר?”. עוד האשמה שגובלת בשנאה פתולוגית.
  עם ישראל לא רצח אף גוי בגלל שהוא גוי, (גם בתקופת יציאת מצרים *לפני 3400 שנה, לא 2000 שנה) אבל עדיין, נוח לך לחרוג מהציטוט שנתתי, אחרי גלות בבל תמצא לי ארוע אחד כזה, אם כבר אתה משקר לעצמך ואפילו אם לפני 3300 אחרי שיהושע נכנס לארץ ישראל ותקף את השבטים האחרים, נו אז מה?
  בעין היסטורית וארכיאולוגית, שבטים תקפו אחד את השני בשביל לזכות בטריטוריות פוריות משלהם בתקופה ההיא בגלל המידבור שחצה את מיצרים ואזור המזה”ת (“ארץ זבת חלב ודבש”), עם ישראל לא שונה, גם לשיטתך. בכלל מה זה עניינך לגבי ההיסטוריה היהודית? למה אני מתעניין באבותיך…האגלו-סכסים (שבטים גרמניים שהחריבו את רומא) ,המוסלמים (כבשו את האזור חייבר והעיר מדינה מהיהודים וטבחו בהם ללא רחם וזו רק ההתחלה לכיוון האימפריה הפרסית הדועכת). אתה יודע מה, עזוב את המוסלמים אם אתה נוצרי o.O, הספרדים, הטבח בעמים הילידים שהזכרת שהגיע לעשרות מיליונים וההכחדה האכזרית של האימפריה הבריטית כנגד אוכלוסיה תמימה של 100 מיליון אינדיאנים ע”י מכירת שמיכות נגועות, אוסטרליה-ילידים, מערב-אונס טוטאלי של יבשת אפריקה, אם אתה קומוניסט >___>, סטאלין השמדה של יותר מ-20 מיליון אנשים בגלל פרנויה של איש אחד והדף קצר מדיי לדוגמאות היסטוריות במכביר מהמערב הנאור ולא רק, מעניין למה יש לי הרגשה שאני מתקרב לאמונה האישית שלך, פ א ר נ ו יה סכיזואידית אדומה, אתה מנסה להיות יותר צדיק מהאפיפיור, מי שמך בכלל לשפוט אותי ואת העם שלי?
  ציטוט חמישי- “אבל משום מה החרדים מוצאים לנכון למנוע ממני לרכוש לחם בפסח או לנסוע באוטובוס בשבת”…אסכם את דברי שתקלוט בשפה שלך: “ברומא תתנהג כרומאי”, יש לך את כל העולם ואישתו בשביל לעשות מה שאתה רוצה, לא אתה ברוב חוצפתך תיקבע לעם היהודי איך ומה להתנהג, דיי לדמגוגיה ולמגלומניה המטורפת מדבריך, תקנה את הלחם שלך לפני פסח ותשתמש ברכב ויותר מכך, מצידי, ברשות היחיד שלך תעקוד את הרגליים שלך ותציע אותם לבעל, לא מעניין אותי כיהודי מה גוי עושה ברשות היחיד, בביתו, גם בישראל. אבל ברשות הרבים של מדינת הלאום של ישראל, אין לך שום זכות לטרוניה כזו ואחרת כנגד העם היהודי. האם אני אחשוב להגר לרוסיה ולנסות להחרים את כל עצי האשוח ולהחרים את דמויות סנטה קלאוס? מי שמך להתערב בפולחן כלשהוא של איזושהי מדינה בעולם, אם דתיים כל כך מציקים לך במקומות מושבותיהם, תעבור לאזור חילוני ותאמין לי באזורים החילונים ידאגו שאף דתי לא ינסה להקים בית כנסת, שלא ישמעו חלילה את קולות התפילה ה”טורדניים”,”what come around go around”; עשו לדתיים את המוות מהקמת המדינה, אנחנו מצידנו לא נוקמים ומקיימים מה שקרוי במחוזותינו חופש פולחן, אם כל כך רע לך ואתה לא מסוגל לעשות את המינימום לסובלנות וסולידריות בסיסית (לקנות לחם לפני פסח או מאבולעפיה בפסח), אתה מוזמן לקחת את עצמך ונשמתך השונאת למקום אחר בגלובוס וכל טוב שיהיה לך שם, שגשג והצלח בשם העם היהודי, כמובן בלעדינו. בקיצור, תרגיע את השנאה היוקדת או שתעזוב אותנו בשקט.

 18. ארנון:
  אתחיל בזה שאין לי מושג מה אתה רוצה מאמדאוס.
  לדעתי תיאורו את המציאות נאמן למקור.
  אין בדבריו שום התלהמות ושום עוות מציאות הנובע משטיפת מוח – שתי תופעות שבדברי חה חה חה הן פשוט הכל.
  חה חה חה אינו תפוח רקוב בארגז של תפוחים טובים.
  הוא תפוח המשתייך בדיוק לאותו סוג כמו הרב עובדיה, בניזרי ורבים אחרים.
  בימים אלה במיוחד קל למצוא דוגמאות של רבנים הקוראים לחיילי צה"ל לסרב פקודה.
  זו קריאה שסכנתה חורגת הרבה מעבר להקשר הצר של פינוי מאחזים או כל פעולה אחרת שהוטלה על הצבא. זה למעשה רק ביטוי חד וברור של עוינותו של כל הממסד הדתי לדמוקרטיה.
  ביטוי אחר הוא כמובן המנונו של נוער הגבעות – "עוצו עצה ותופר".
  כבר סיפרתי לך שבמדינת ישראל של 1966 ציווה בית המשפט על אחיו של נפטר שלא הותיר אחריו ילדים לאנוס את אלמנתו החרשת.
  אינך מבין מה קורה כאן?
  המשפט "איש באמונתו יחיה" הוא משפט המקובל רק על חילוניים! הדתיים, משום מה, חושבים שזכותם לכפות על בעלי מסעדות לא להגיש חמץ בפסח, לא להכיר זה בשיקולי הכשרות או בחיתוניו של זה, להתנגד לעיסוק במדע, לשלוח אחרים לצבא כדי להגן עליהם ולעבודה כדי לפרנס אותם ורק התחלנו לגרד את פני השטח.
  אני יודע שלא כולם חולים בכל המחלות שתיארתי ושאולי אפילו לא הרוב מאמינים בטענתו המפגרת של בניזרי שמשכב זכור גורם לרעידות אדמה אבל בכל זאת יש מספיק אנשים כאלה כדי לקדם אותו להנהגתה של מפלגה דתית.
  לדעתי האמונה באלוהים היא שטות גמורה והבאתי לא פעם את הסיבות לכך שזו דעתי אבל למרות זאת לא הייתי מתווכח עם מי שרוצה להאמין בשטויות אילו לא השתמש בשטויות אלו כהצדקה לפגיעה בי ולמרבה הצער פגיעות מסוג זה יש למכביר וללא הפסק.
  האמונה הדתית היא צלחת הפטרי עליה צומח הממסד הדתי עם כל הכפייה החולנית המאפיינת אותו.
  לכן ממש לא מעניין אותי אם יש פה ושם דתיים כמוך שלא מנסים להרוס את חיי.
  החלק המשפיע של הקהילייה הדתית כן פועל להרס חיי ואתה – במקרה הטוב – עלה התאנה שלהם.
  המצב דומה גם באסלאם.
  מה – חסרים מוסלמים שפויים?
  אני בטוח שלא – אבל מי שנותן את הטון הם המטורפים וזה כלל לא מפתיע כי בסופו של דבר האחרים פוחדים מהם.

 19. משפט מעניין: “ברגע שאדם אולף להאמין בדבר כלשהו ולהימנע ממחשבה ביקורתית אודותיו – הוא מפסיק להיות אדם שלם והופך בחלקו (לפעמים כולו – תלוי במידת האילוף) לזומבי המשרת את הדת”.
  לא רק את הדת, יש עוד צורות של תחלואה חברתיות ורפי בשכל תמיד צריכים את המסגרת הדתית או החברתית בשביל להרגיש שייכים, לדוגמא משטרים פאשיסטים או קומוניסטים נחשלים, ראה ערך הוגו צ’אבס הכסיל שעליו אין צורך לפרט.
  היהדות במקורה טוענת טענה בסיסית, (במשנה, מסכת סנהדרין, ד, ה), “כל המקיים נפש אחת מעלה עליו הכתוב כאילו קיים עולם מלא”, אכן אפשר לראות בכל אדם ואדם עולם ומלואו, שנברא בצלם, אינדיבידואלי ולא חלק מעדר, כמו המשל על דג האמנון שמנסה בכל כוחו לטפס בכח כנגד כוחות הנהר, דג מת כמובן ינוע עם הזרם, עם הרעיון הזה אני מסכים איתך. אבל נקודה מאוד חשובה אתה מפספס לא כל האנשים נולדו עם מסגרת שמלמדת אותם לחשוב עצמאי וביתר שאת, תנסה להפעיל מעט את מחשבת הרגש (אינטלגנציה רגשית בלע”ז), יש הרבה אסכולות ביהדות ולא טענתי שהציבור שלי מושלם, הוא רחוק מכך, אבל כולנו צריכים לחיות בשלום מהסיבה שאנחנו חיים יחד! עליך לקבל את המצב בצורה רציונאלית ולא לגלות עוינות שעוברת כבר את שלב ההתנשאות ע”י רגשות שמקורם בפחד ושנאה. לכל עם/קבוצה יש את המרכז הבורגני שמוציא מאיתנו כל מיני גידולי לא רצויים שנבטו ממיץ של זבל כזה או אחר, אתה חושב שהגרמנים נידו את האח הסכיזואידי-פארנואידי רצחני שלהם? ממש לא, הוא עדיין קיים ורואים אותו צץ בתקיפות על אזרחים גרמניים ממוצא טורקים שבנו את גרמניה אחרי מלחמה”ע ה-2 . אני לא אנדה את האנשים שחברתית הם חלק ממרקם החי שלי, התשובה היא חינוך.
  השיטות האחרות יוצרות יותר נזק מאשר תועלת במיוחד כנגד אנשים כאלה, המשל דומה למכשיר אלקטרוני שהתקלקל אתה תנסה להרביץ לו עד שיעבוד תקין, אולי זמנית זה יעבוד אבל גרמת לנזק ארוך טווח, לא מתקנים בעיות מורכבות במכשירים כהים ובעל מוח כמו שלך אמור לדעת זאת. דא”ג חה,חה,חה הוא יותר “טרול מזיק” מאשר בחור שמנסה לדבר על מהות העניין, לעומתו אמדאוס מדבר מהותית על העניין, כמובן מנקודת השקפתו הבזויה הנוטה לגזענות חמורה ורשעות כפולה מכל חה,חה,חה ואת זה חכם יהודי או פסיכולוג מתחיל יכולים לנתח בקווים לאישיות הטורדנית והתוקפנית שלו כלפי כל דבר יהודי מעניין שאת ההערות שלו על היהדות בנקל אפשר להלביש כל כל דת ביתר שאת,אם נעיין בדברי הימים של העמים והאימפריות העתיקות, עד לזמנים המודרניים.
  מיכאל, בנימה אישית, לא הפסקת ואפילו לא ניסית להעיר לו כבדרך אגב שימתן את דבריו הקשים, זכותך, אבל יש הרבה קוראים דתיים שנפגעו מחוסר האיזון, במקום להועיל יצאתם מזיקים והחשוב אתם מרחיקים דתיים שנמשכים לתחומים פיזיקה, כימיה, מתימטיקה ונגזרותיהם הנפלאות. יש הרבה גם דתיים/ חרדים שבשבילהם זה תחום מעניין ומושך עד כמה שזה נשמע מוזר, למה אתה חושב שטיפוסים כמו חה,חה,חה נכנסים לפה אם לא למען הריגוש האינטלקטואלי בחידושים המוצגים והרצון בפולמוס, למרות שהדרך שלהם שגויה לדעתי ואלה ויכוחים עקרים ומיותרים, הם נגמרים מהר, כמו ריגוש (רע במהותו) של ששים לקרב, צעירים שמחפשים לתקוף את הבוגר (החכם) בחבורה.
  הערה אחרונה, “טול קורה מבין עיניך” לפני שתנסה ללמד את האחר להקיא פרט מקבוצתו ולהגדירו כמצורע. ביהדות זה לא תהליך פשוט, כולל אמדאוס לא משנה אם הלז גוי, הוא גם חי בקרבנו.

 20. ארנון:
  משום מה אתה חושב שאתה יכול להגדיר כל דבר כרצונך תוך התעלמות ממה שהוא באמת.
  אתה מנסה להגן על הדת תוך התעלמות מכך שיצורים כמו חה חה חה הם תוצריה.
  מבחינתי זה פשוט מקרה ממוזל שיש לנו מגיב כמוהו כי אחרת – למרות שהייתי יודע שהדת יוצרת תופעות כאלו – לא הייתי יכול להדגים לך את העובדה.
  במקום להבין שזו אחת התוצאות של הדת – אתה מטיף לו מוסר.
  נו באמת!
  גם לבין לאדן תטיף מוסר?
  ומשמרות הצניעות? יופי שאתה בז להם! זה מבטל אותם?
  תנסה לשכנע אותם שדווקא הפירוש שלך לשטויות הוא הנכון?
  אני חוזר ואומר – ברגע שאדם אולף להאמין בדבר כלשהו ולהימנע ממחשבה ביקורתית אודותיו – הוא מפסיק להיות אדם שלם והופך בחלקו (לפעמים כולו – תלוי במידת האילוף) לזומבי המשרת את הדת במקום את עצמו ואת הסובבים אותו.

 21. מקווה שלא תצנזר אותי, אבולוציה או לא כבר העניין גלש להעלבות והשמצות לא נכונות ומנופחות, שאלו וזכותי להשיב, דא"ג אבולוציה לא סותרת קיומו של כח עליון או יישות מטאפיזית עליונה כלשהיא, לכן לא שללתי או הסכמתי עם התאוריה הנידונה, מכיוון שהמחלוקת יותר עמוקה מכך, היא תלויה בסביבה ובחינוך שהאדם קיבל וכמובן במדד וצורת הרוחניות שלו.

 22. יוסף:
  מכיוון ששאלת שאלה רצינית אענה לך ברצינות.
  1. הדברים שתיארת הם תוצאה של חוקי הטבע שגם למקריות יש בהם חלק.
  2. אין בורא לעולם.
  אם יש לך שאלות נוספות (לא עוד פעם אותה שאלה במסווה אחר) אתה מוזמן לשאול.

 23. שחר,

  אילו כל תיאוריית האבולוציה היתה מבוססת על ממצא אחד או שניים, ניחא. אך התיאוריה מגובה בעשרות-אלפי הוכחות מכל תחומי המדע השונים. היהדות? היא מגובה בספר.

  יוסף,

  אני שמח לומר שהאבולוציה מסבירה גם את הסדר הקיים בגוף. מצד שני, קיום בורא עולם לא מסביר את הבלגן שבגוף – כמו למשל את הגיד הקיים ברגלנו, אבל התנוון ואינו עובד יותר. אצל השימפנזים, לעומת זאת, הוא משמש להנעת כל אצבעות הרגליים בו-זמנית. קיום בורא גם אינו מסביר מדוע אנחנו כל-כך חשופים למחלות בהן מערכת החיסון ‘המסודרת’ הקיימת בגוף, תוקפת את הגוף עצמו. הייתי מצפה שבורא תבוני יהיה מודע לכך שזה עלול לקרות ויסדר את העניין.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 24. מי שסבא שלו קוף שייהנה
  האם יכול להיות שהסדר אשר קיים בעולם תחיל מהתא של הגוף ומערכת החיסון והעיכול פעולת הלב והעין והרגש והמחשבה והתגובה וההזדווגות ו ו ו ו האם זה תולדת המקריות

  או שיש בורא עולם

 25. בעוד אלף שנה מדענים ימצאו בין חורבות מוזיאון נטוש ממצג של חזיר עם 2 ראשים ויפתחו תאוריות שלמות לגבי זן חדש של חזירים דו-ראשיים שחי על כדור הארץ והווה חוליה משלימה לתאוריה מלאת חורים בת זמנם כי גם בעוד אלף שנה אנשים יחפשו את התשובה שנמצאת כל הזמן אל מול פניהם.

 26. ושוב חה,חה,חה, מכל המלל מסקנה אחת ברורה: אתר של מועצת חכמי חלם!!!!

 27. איתמר ראשית לא ברור לי איזה חובת הוכחה חלה עליי. שאלתי שאלה כיוון שאיני יודע את התשובה עליה לא בגלל שניסיתי להוכיח משהו.

  אבל התשובה שלך הינה בעייתית במקצת. האבולוציה אינה דורשת את קיומו של פלסמיד אלא קיומם של מוטציות אשר מצטברות לאורך השנים ובסופו של דבר מביאות ליצירתם של מינים חדשים, חלקם מורכבים יותר מאשר הגנום המקורי.

  כאשר בודקים את האישוש לתיאוריה זו מבחינה מדעית אנו רואים שניתן ליצור די בקלות תתי מינים על ידי משחקים בגנטיקה (פודל מזאב, זנים חדשים של זבובים ודבורים וכו’). מה שלא הצלחנו ליצור לעת עתה (או לתעד) הינם מינים חדשים. במאה וחמישים השנה מאז דרווין לא היינו עדים ליצירתו של מין אחד חדש. כאשר טענה זו מועלה בפני תומכי האבולוציה הם טוענים שני טיעונים מרכזיים:
  1. 150 שנה אינם מספיק זמן, אם נמתין 100,000 בודאי שנמצא
  2. בקרב חיידקים השונות הגנטית עצומה. כיוון שחיידקים מתרבים בקצב מהיר יותר ניתן להסיק שבבוא היום נמצא עדות גם בקרב צורות חיים מורכבות יותר

  לגבי הטיעון הראשון אין בעייה איתו מלבד העובדה שהוא הופך חלקים בתורת האבולוציה לבלתי ניתנים לבדיקה מדעית לפחות בזמננו. הטיעון השני הינו חזק יותר, אבל העובדה שמנגנון שכפול הגנטים אצל החיידקים שונה מיצורים אחרים מעלה (לדעתי) את השאלה האם ללא פלסמיד ניתן להגיע לאותה שונות גנטית.

  בקיצור האישושים לתורת האבולוציה נכון להיום (למיטב ידיעתי) הם
  • יצורים מורכבים – אורך חיים ארוך (יחסית) ללא פלסמיד – שונות גנטית מוגבלת
  • חיידקים – אורך חיים קצר עם פלסמיד – שונות גנטית גדולה
  אתה מעדיף להסתכל על אורך החיים כהסבר לשוני בין חידקים ליצורים מורכבים, אבל מדוע שההסבר לא יהיה בפלסמיד?

  אשאל בצורה אחרת- האם יש עדות ליצירת מין חדש ביצור אשר אין לו פלסמיד?

 28. להוגין ה"אי דה שממה":
  את הרי סתם מנסה לקטר כי אם היית מתעניינת באמת היית הולכת למקור (קישור בסוף הכתבה) וקוראת שם שאורכה של אידה היה 3 רגליים (בערך 91 ס"מ)

 29. הכתבה לא מציינת מה גודלו/גודלה של מאובן זה ועל-פניו אפשר גם להסיק שמדובר בסממית (לטאה זערורית)או אם/אב דרקוני כלשהו,,ולא דוקא מונקי או מה שבינהם:)
  נמצאה בגרמניה וגם היא הלכה ב’גזים’ וולקניים,’ווט עבר’,,,וואלה.
  מדוע עלי לקבל כל מה שנכתב כאן ככזאת ראה וקדש?שאלות קשות.
  סלח לי אריה סתר, על בורותי האיומה:)/:(.

 30. מאחר ובתורת האבולוציה לא נדרשת נוכחותו של פלסמיד, אלא של כל מנגנון העתקה לא-מושלם של חומר תורשתי, אתה הוא זה שעליו מוטלת חובת ההוכחה.

  למה שנוכחותו של הפלסמיד (שהוא רחוק מלהיות הסוג היחיד של דנ"א בתאים חיים שאינו חלק מהדנ"א שבכרומוזומים) *כן* תעלה סימן שאלה כלשהו? איך זה שאתה מסכים שחומר תורשתי המועתק בין פרטים שונים יכול לגרום לאבולוציה במקרים מסויימים, אך לא אחרים? היכן ההבדל המשמעותי?

 31. לרועי צזנה

  כיוון שאתה (על פי עדותך) מכיר את נושא על בוריו אנא השכל אותי:

  מדוע העובדה שבחיידקים יש פלסמיד ואילו ביצורים מורכבים יותר אין פלסמיד, אינה מעלה סימן שאלה אם אותם תהליכים אבולוציונים אשר מתרחשים בחיידקים מתרחשים גם ביצורים מורכבים יותר?

  אשמח לתשובה מפורטת אשר לא תתחיל במשפט הנפוץ באתר "יש לי עשרות אלפי הוכחות לכך אבל…"

 32. מיכאל:ולו למשורר נהיית היה טוב לכולנו פי כמה.
  שינה ערבה,וחלומות פז גם לך.

 33. הוגין:
  הפינה משתלחנת מולי
  היא מבקשת שקט
  שמלתי בתוך הארון
  היא רוצה לישון

 34. מיכאל:אתה מעז לאמר על הוגין ,לא הוגן ???בדוק מה אתה?
  אבי,במידה ותמחק את תגובתי גם למיכאל על חוצפתו ולא תאפשר לי להתבטא אבחן את צלילות יכולת שיפוטך.
  בשם:’גרי צדק’ אמיתיים , אשר הקימו תוככי ארץ זו באהבה,עבודה, יזע ,ויתמות ונושלו נחלותיהם על ידי דומיו בטיעוני מצפון כשל !!.

 35. מישהו:
  כהרגלך לא הבנת כלום.
  הבאתי את המסמך שכל המוסדות האקדמים חתומים עליו רק כדי להראות שהנימוקים ה”מדעיים” שהבאתם אינם מקובלים על המדענים ככלל.
  לא בגלל זה אני חושב שבאבולוציה מתקיימת.
  כפי שאמרתי עשרות פעמים – יש לעניין הוכחה מתמטית ויש גם אלפי עדויות שלא אחזור עליהן כאן בפעם האלף.
  כל מה שרציתי להראות הוא שמה שאתם מכנים “מדע” אינו מה שהמדענים מכנים בשם זה. זה הכל.
  אתה החלטת שבגלל זה אני מאמין באבולוציה אבל אולי רצוי שמבחינה היסטורית כלל לא ידעתי על המסמך הזה עד שהתחלתי להתווכח עם מטומטמים כמוך וחיפשתי חומר שיפריך כל טענה שלהם – גם את אלו שממש לא לעניין ושבדיון ענייני לא היה כל טעם להתייחס אליהן.
  לא רק שפירשת לא נכון את סיבת קבלתי את תורת האבולוציה אלא שגם ייחסת לי אמירה של דברים שמעולם לא אמרתי.
  בקיצור – אתה לא רק מאמין בשטויות – אתה גם שקרן.
  ההשוואה לגיאולוגים היא כמובן עוד שטות מבית מדרשך.
  אני יכול להבטיח לך שה”מדענים” שדוחים את האבולוציה הם דתיים ושהסיבה לכך שהם דוחים אותה היא דתית.
  אין כל סיבה דתית לדחות את טענת כדוריות כדור הארץ ולכן אין מדענים שדוחים אותה.

  חומה ותורן:
  זו שיטת ההתחמקות הרגילה.
  גם הג’יהאד הוא רק הקליפה של האסלאם כשזה נוח למי שרוצה להגן עליו.
  ובכלל – הוויכוח הזה מתייחס לגויים אבל ההתעללות ביהודים היא מצווה המגיעה הישר מכתבי הקודש ומקוימת בקפידה.
  בכלל, אני לא מבין למה חזרת להציק לנו. זה לא הגון הוגין.

  ארנון:
  לא יעזור כלום.
  אתה ממשיך להתעלם מן העובדות
  אגב – גם חה חה חה הוא עובדה שאתה מתעלם ממנה.

  כל מי שרוצה להמשיך לעמוד מאחרי הטענה ההסתברותית נגד האבולוציה מוזמן להוכיח לנו שהוא מבין משהו בהסתברות על ידי האתגר שהצבתי בתגובה 113.
  זה קל מאד להתעלם מזה וכולכם מתמחים בהתעלמות אבל פשוט בא לי להדגיש את מומחיותכם זו.

  שרון:
  פעם הבאה שאין לך מה לכתוב אני מציע שלא תכתוב את זה כאן.

 36. מיכאל בגלל הערכתי אליך אתחיל איתך: “אתה מוזמן להמשיך להתעלם מן העובדות”, לא הצגתי שום טענה המורידה או המעלה בעניין ה”חוליה החסרה” והאבולוציה בכלל, בכלל לגישתי עניין זה אינו משנה כלל וכלל, היהדות מצאה נכון להפריד בין קודש לחול ורוח לחומר, אם כבר נגענו בנושא, סטטוס תאוריית האבולוציה הינו בתור תיאוריה ולא תורה, כגון תורת היחסות וכו’ עדיין ישנם פזלים חסרים וכאשר יושלמו מבחינה מתימטית, ארכיאולוגית והכי חשוב ע”י תופעות פיזיקליות המוכיחות את שלבי התיאוריה העיקריים, נגיד הלל. בינתיים מוטציות אקראיות באורגניזמים חד תאיים, רצפים רנדומליים במידע תורשתי המשתנים באורגניזמים רב תאיים, ע”י שיעתוק או שיכפול המידע התורשתי וכו’ אינם התמונה המלאה, בכלל יש הרבה מה שקרוי מידע תורשתי שכביכול לא מתורגם ונחשב ל”אשפה תורשתית”, מה תפקידו גיבוי לעיתות חירום קטסטרופליות? למה נוצר? ואם נלך רחוק מה נתן את הניצוץ לתהליך הזה בפרט וליצירת היקום החומרי שלנו בכלל, אין לדעתך אף כח מטאפיזי שדחף אנרגיה בצורת חומר למימד שלנו?
  לחה,חה.חה: אם כבר אני מגיב לדבריך, דע לך שהינם קשים: “אין לתת לעכו”ם ולגוי”, מי אתה שתקבע מיהוא עכו”ם? אתה רואה עובדי בעל ועשתורת בסביבה ואפילו אם תמצא אין לך שום סמכות לעשות משהוא בנידון, אם לא שמת לליבך אין סנהדרין כלומר, “דינא דמלכותא דינא” ואפילו שום סנהדרין לא היתה שופטת בצורה שלך, יש דיני גר תושב (גוי) בא”י ויותר מכך יש לדאוג לפרנסת גר תושב, שנאמר “גר ותושב וחי עמך” (ויקרא כ”ה ל”ה) ק”ו אסור לך לפגוע בו וברכושו, בקשר לגר צדק (מתגייר) גר צדק שנעשה ישראל גמור, מצווה לאהוב אותו (עשה סי’ תל”ב) שנאמר ואהבתם את הגר וגו’ (עקב), אסור לך אפילו לנסות לעלוב בו בדרך הכי פעוטה שיש ולכלכל אותו עד שיתאקלם בארץ.
  על “להשמיד” אין מה לדבר אלא אם מדובר בעמלק (נאציים ושונאים פעילים וכדומה לא סתם אנטישמיים מכיוון שזכותם לשנוא אותך מ”הלכה בידוע שעשו שונא ליעקב”).
  דבר שלישי אל תשתמש ב”תורה כקרדום לחפור בה” ולסיפוק רצונותיך האישיים, אין דבר יותר חמור מזה, יש הלכות וציטוטים כאלה ואחרים שאפשר לזרוקל לא מחוץ לקונטקסט מכל קודקס אמוני ואף פילוסופי.
  לרועי, “משמרות הצניעות” דוגמא מעניינת, רוב הסובלים מהם הינם דתיים, חילונים חיים מחוץ לחומות ואינם מודעים לכך שחלקים גדולים מאיתנו חושבים שמעשיהם בזויים ומרחיקים, בשבילי אנשים אלה הם כת יהודים פנאטית ולא יהודים. קבוצה שהושפעה כנראה בגלל טראומות מעברה ע”י כת אנבפטיסטית נוצרית מהמאה ה-17 בגרמניה.

 37. אני בטוח שאתה יכול לנמק את טענותיך, ואחרי ששמעתי כבר הרבה טענות בנושא – ואת התשובות של הביולוגים – אני גם בטוח שכולן שגויות.

  מאד משעשעת אותי הדרך שבה בריאתנים חושבים על מדענים. אתם לא חושבים שאם דברים היו כל-כך פשוטים וברורים מאליהם, אז רוב המדענים כבר מזמן היו שמים לב לבעייתיות כאן? הקהילה המדעית היא הקהילה התחרותית ביותר שיש – מדענים נלחמים זה בזה כל הזמן ומנסים להפריך אחד את התיאוריות של השני. ובכל זאת, תיאוריית האבולוציה נותרה על כנה כבר למעלה מ- 150 שנה. אף אחד שעושה מדע, עוד לא הצליח להפריך אותה. עוד לא התגלתה ראיה אחת שמפריכה את תיאוריית האבולוציה. מאות אלפי ביולוגים – שכל אחד מהם היה זוכה לתהילת עולם אילו היה מצליח להפריך את האבולוציה ולכונן תיאוריה אחרת במקומה… אבל אף אחד עוד לא הצליח לעשות את זה.

  אבל ‘מישהו’ טוען שהוא מבין הרבה יותר ממיליארד ביולוגים, שמתעסקים בתחום מדי יום. איזה מזל שיש לנו אותו, באמת.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 38. אני אכן טוען שגם מליארד ביולוגים שטוענים כי עמידות חיידקים היא ראיה לאבולוציה אינם מבינים על מה הם מדברים.ובניגוד אליהם אני יכול גם לנמק טענותי.

 39. מישהו,

  אם הדת של גיאולוג כלשהו היתה קובעת שהעולם שטוח, אתה יכול להיות בטוח שהיו נמצאים מתי-מספר שהיו מאמינים בכך.

  אני חוזר ואומר – 150 ביולוגים הם 0.0015 מתוך סך-כל הביולוגים בארצות-הברית. אם אתה רוצה להראות שיש ויכוח אמיתי במדע בסוגיה זו, פשוט נכשלת. באשר לאבולוציה של החיידקים, אני מציע שתלך ללמוד את הנושא יותר לעומק, לפני שתטען ש- 479,500 ביולוגים לא יודעים על מה הם מדברים.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 40. לאנונימי, אני מתעב את האסלאם הקיצוני לא פחות ממך, אך עם זאת, אתה לא יכול להניח שכל הערבים "רוצים להשמידנו".
  המדינה צריכה ליצור, ובראש ובראשונה עבור אזרחיה הערבים, תנאים שווים ולא מפלים, ומה שמשתמע מכך שחייבים להפרד מההזייה שנקראת "מדינה יהודית", ולבסס את הלאום על הישראליות, ולא על עדתיות, אזרח הוא אזרח לא משנה מאין הגיעו הוריו. במדינה מתגוררים אזרחים שהם במקרה נולדו ללאום הלא נכון, ואין לנו שום זכות להכחיש את הלגיטימיות שלהם לחיות כאן בתירוץ שזה "מדינה יהודית", ולהכתיב להם את הכללים, איך ואיפה לחיות. כמו כן, הם רשאים לדרוש שהמדינה תכיר בהם כאזרחים שווי זכויות עד כדי לשנות את הדגל וההמנון, או כל "הגדרה" מפלה אחרת שהמדינה לקחה על עצמה כדי לכלול רק את אזרחיה היהודים.
  הערבים שכן ירצו "להשמידנו" או לחולל כאן משטר מוסלמי מבוסס על חוקי השריעה נניח, הם יטופלו בהתאם לחוק, ואין לפחד מכך- והחשש הזה הוא לא סיבה להמשיך במדיניות הפאשיסטית שהמדינה מנהלת במשך כל ההיסטוריה שלה.

 41. לרועי-

  כמדומני שמיכאל טען שאין שום ביולוג שאינו תומך באבולוציה,הוכחתי שאין זה נכון.

  " במילים אחרות, רק 0.15 אחוזים מהמדענים המכירים את הנושא, מרשים לעצמם להתעלם מהראיות ומהמציאות ולקבוע שאין אבולוציה."-יפה.וכמה גאולוגים מתנגדים לכך שהעולם עגול?אפס בדיוק.כך ש150 ביולוגים זה יותר מדי עבור תיאוריה שאמורה להיות מוצקה כסלע.עוד יותר מזה-רב הביולוגים כלל לא עוסקים באבולוציה כך שאינם מבינים בה מספיק.ולראיה-רב הביולוגים טוענים שעמידות חיידקים היא ראיה לאבולוציה בעוד שבפועל מדובר במוטציית נקודה על אתר מטרה או פלסימיד או פסאודוגן שעבר אקטיבציה.כך שגם 99 אחוז מהביולוגים לא ממש יודעים על מה הם מדברים

 42. חומה ותורן,

  לצערי, מדובר במעשים המגובים (בין שבשתיקה, בין בלחיצת-יד בסתר ובין שבהסכמה מלאה) על-ידי חלק מהרבנים היהודיים.

  הערה קטנה לדברי ‘מישהו’, הטוען שקיימים 150 ביולוגים לערך המתנגדים לאבולוציה. לפי מחקר מ- 1995, קיימים כ- 480,000 מדענים בארצות-הברית העוסקים במדעי החיים, ומקבלים את תיאוריית האבולוציה כאמת. במילים אחרות, רק 0.15 אחוזים מהמדענים המכירים את הנושא, מרשים לעצמם להתעלם מהראיות ומהמציאות ולקבוע שאין אבולוציה.
  מעניין לציין שרובם המכריע של המתנגדים לאבולוציה (כל אותם 0.0015 מסך כל המדענים שבארה”ב בלבד), מאמינים באופן קיצוני בדת הנוצרית / יהודית / מוסלמית.

  אם היית מגיע לשלב האחרון ב- ‘מי רוצה להיות מליונר’, והיו שואלים אותך האם יש אבולוציה, היית יכול לענות שלא ולהפסיד את כל הכסף. וכשהיית מתלונן שקיימים מדענים שמאמינים שאין אבולוציה ושיש על זה ויכוח, היו מראים לך את הנתונים: על כל ארבעת-אלפים מדענים שתשאל אם יש אבולוציה, תגלה שרק אחד מאמין שאין דבר כזה. זה כבר לא נקרא ויכוח. זה נקרא אי-רציונליות בחסות הדת והאמונה.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 43. למיכאל-

  מישהו:
  בתור מתמטיקאי אני אומר לך שאתה מבין את אלישע דווקא בגלל שאינך מבין דבר וחצי דבר במתמטיקה.
  כדי להתמודד עם חישובה של הסתברות מסוג זה צריך קודם כל מודל נאמן של המציאות על כדור הארץ כשהוא מתואר מתמטית.
  לאף אחד אין מודל כזה –”-לא נכון.ניתן בקלות לחשב את מס’ האירועים במס’ כוכבי היקום.אפילו אבולוציוניסטים מקצועיים עושים זאת בחישובי אביוגנזה.

  במיוחד לא של המציאות כפי ששררה במשך מאות מיליוני השנים לפני שנוצרו החיים או של התקופה בה הם נוצרו.”-
  לא צריך תנאים מיוחדים בחישוב מתמטי,רק להבין מהו מס’ הצירופים האפשריים.

  צריך גם מודל האמן של הכימיה כולה – דבר שאנחנו עדיין רחוקים ממנו.
  כל זה עוד לפני שצריך להבין משהו במתמטיקה עצמה.”-כימיה אינה מתמטיקה


  בכלל – הרי ברור שניסיונם של ראשי עץ להציג טענות “מדעיות” הסותרות את דעת כל (אבל כל!) הקהילייה המדעית הוא פשוט פתטי.
  ראה הצהרה שכל המוסדות האקדמיים בעולם חתומים עליה:”-אז פתאום אתה סומך על מדענין ולא על עצמך?איפה חוש הביקורתיות?ואם מחר כל הביולוגים היו טוענים שהאבולוציה של האדם התרחשה בשבוע בלבד?גם אז תטען שאתה סומך עליהם?אבל אם כבר ביקשת-אז קיימת רשימה של 700 מדענים וביניהם 150 ביולוגים לערך המתנגדים לאבולוציה.מדוע אינך סומך עליהם?סתם כי בא לך להאמין באבולוציה?לשם השוואה-כמה גאולוגים תומכים בכך שכדור הארץ שטוח?אפס.ולא הרב הוא שקובע אלא עצם העובדה שקיימים מתנגדים וקיים ויכוח.

 44. רועי,בנוגע לקישור שהבאת בתגובה 106 ,מדובר על יצורי תוצרי הקליפות של הדת ולא על ה’ליבה’ היהודית עצמה המתריעה מפני פגיעה ב’גר’.

 45. אתם יודעים מה,
  לפחות כבר לא צריך להתווכח על העובדה שכדור הארץ אינו מרכז היקום.
  השאלה היא האם בעוד מאה שנה יתווכחו כבר על נושא אחר או שהוויכוח
  על האבולוציה הוא המבצר הצלבני האחרון.

 46. מישהו:
  בתור מתמטיקאי אני אומר לך שאתה מבין את אלישע דווקא בגלל שאינך מבין דבר וחצי דבר במתמטיקה.
  כדי להתמודד עם חישובה של הסתברות מסוג זה צריך קודם כל מודל נאמן של המציאות על כדור הארץ כשהוא מתואר מתמטית.
  לאף אחד אין מודל כזה – במיוחד לא של המציאות כפי ששררה במשך מאות מיליוני השנים לפני שנוצרו החיים או של התקופה בה הם נוצרו.
  צריך גם מודל האמן של הכימיה כולה – דבר שאנחנו עדיין רחוקים ממנו.
  כל זה עוד לפני שצריך להבין משהו במתמטיקה עצמה.
  מכיוון ששרלטנים כמוך כבר הופיעו באתר, אתה מוזמן להוכיח את הבנתך בהסתברות על ידי התמודדות עם אתגר אותו הצבתי בפני כפילך:
  https://www.hayadan.org.il/animals-one-celled-ancestors-2402081/#comment-40130
  בכלל – הרי ברור שניסיונם של ראשי עץ להציג טענות "מדעיות" הסותרות את דעת כל (אבל כל!) הקהילייה המדעית הוא פשוט פתטי.
  ראה הצהרה שכל המוסדות האקדמיים בעולם חתומים עליה:
  http://www.interacademies.net/Object.File/Master/6/150/Evolution%20statement.pdf

  לבנה:
  השטות שכתבת כבר כתובה בספר השטויות.
  למה טרחת לחזור עליה כאן?

  ארנון:
  אתה מוזמן להמשיך להתעלם מן העובדות ולכנות את התיאור המדויק שלהן בתואר "פשטנות"
  למעשה הוכחת שאינך מסוגל בכלל לנהוג אחרת.
  אפילו לקרוא את מה שכותבים לך אינך מסוגל ולכן אין טעם שאחזור כאן על התשובות שכל דבריך בתגובה האחרונה כבר קיבלו בדיון זה פעמים רבות.

  חה חה חה:
  הפעם הצדקת את שמך יותר מבכל הפעמים האחרות.
  אין זו בערותו של רועי שמפריעה לך אלא חוסר יכולתך להבין את הנקרא.
  ארנון כתב שבמשך 2000 שנה לא פגע יהודי בלא יהודי בגלל דתו, רועי הביא לו דוגמה לכך שזה שקר, ואתה בתגובה אומר לרועי שהוא בער כי לא רק שארנון שיקר אלא שדבריו היו בניגוד לחוקיה המפורשים של הכת שלכם.

 47. בגלל*
  נובעת*

  מצטער על ריבוי טעויות ההקלדה, יותר מהרגיל. התרוץ היחיד שלי הינו השעה המאוחר שבעה כתבתי את התגובה

 48. אמדאוס, אני יהודי חילוני, ומתנגד קבוע לכפיה הדתית באתר ובכלל בארץ. אבל אני עדיין חושב שרוב הבעיות שקיימות בציבור הערבי באות מתוכו ולא מהעם היהודי כמעט.

  ואני עדיין בעד מדינה לעם היהודי (כלאום ולא כדת) ורק משום בגל קיומו של אוכלסיה ערבית בארץ ובעולם שאין דבר שרוצה יותר מלראות בהשמדתנו = בין עם אנו חילונים או דתיים – כל עוד אנו לא מתאסלמים.

  אז למרות שכמו שאמרתי אני סולד מחלק הציבור הדתי שמנסה לכפות את חוקיו ומסורותיו על האנשים וחוקי המדינה, אני סולד יותר מהאיסלם הקיצוני (שהוא ברובו) היות שממנו נוסעת יותר אלימות מכל דת אחירת.

  ושוב – אולי כל האלימות היתה נפטרת אם לא היתה דת בעולם כולו, אבל בטוח לא אם תעלם רק הדת היהודית.

 49. ואגב, התגובות, במיוחד האחרונה של "חה חה", מוכיחה ללא צל של ספק את הרקבון, הרשעות, הבערות, הגזענות והפרימיטיביות שמאפיינת את ה"מוסר" היהודי ישראלי העכשווי שמאפיין שכבות רחבות מכל מי שמתקרא "יהודים", דתיים כחילוניים, ואתה עוד מעז לבוא ולהצהיר שהיהדות היא דבר מוסרי, נעלה, ורוחני, כשהיא בעצם מטפחת עדרים של בהמות רעות רוח שונאות אדם, ששואבות השראה מאותו מוסר תנכי נעלה שדוגל בהשמדת בני אדם על בסיס אמונה.
  וכמובן מדיניות האפרטהייד כנגד הציבור הערבי בארץ ומחוצה לה, היא סימפטום ישיר של הדת היהודיסטית שפושה במחוזותינו לאחרונה.

 50. אתה מתחמק שוב. ההסברים המפולפלים שלך לא רלוונטיים וגם לא מעניינים, אני מדבר על השורה התחתונה, מה שמשתמע באופן חד משמעי מתוך הסיפור עצמו כמו שהוא כתוב.
  פשט או לא פשט, לפי הסיפור בני האדם נענשו על לא עוול בכפם, מתוך רודנות וצרות עין של אלוהים, זה מה שמשתמע מהטקסט ואת זה חוששני שלא תוכל לסתור.
  שוב, הפלפולים שלך לגבי האנרגיות הם חסרי משמעות, לא כתוב על זה כלום בטקסט, רשום שאלוהים העניש באופן פעיל ("נבלה את שפתם" "ויפץ על פני הארץ"), לא שהם הביאו את זה על עצמם בלי שאלוהים התערב (ואם זה קרה מעצמו, למה הוא היה צריך לרדת, להסתכל, ורק אז לפזר אותם..?).
  ואם לבנות מגדלים גבוהים מביא לתוצאות הרסניות, למה לא קורסים כל גורדי השחקים אחד אחרי השני ברחבי העולם…? (למרות שכן ראינו איך אלוהים, בעזרת שליחיו הנאמנים, הפיל כמה מהם לפני זמן לא רב במיוחד). הרבה מהם נבנים בעיקר מתוך "שחצנות" לבנות את הבניין הכי גבוה בעולם.

  אתה שוב מתחמק, מה זה משנה אם בני ישראל קיבלו את המצוות או לא?
  מה אתה טוען בשורה התחתונה? שהגיע להם? שכך היה ראוי לעשות? לא יודע מה איתך, אבל כל אדם שפוי יחשיב רצח אנשים על תפילה למשהו בתור מעשה נבלה, אפילו אם זה פסל או וואטאבר. מן הסתם, המונותאיסטים הפנאטים הם אלה שהפכו מעשה פולחן לעצמים חומריים לחטא, כשבעצם אין בזה שדום דבר לא מוסרי, או לפחות לא יותר מאשר תפילה לאוויר או לקיר עתיק.

  איך המאבק הפוליטי-אמוני רלוונטי? אדרבא, מאבק אמוני מעיד על פרימיטיביות וברבריות של המעורבים בעניין, ומן הסתם לא מציג את אלוהים ושליחיו כביכול באור חיובי שהרגישו צורך להדביר דתות מתחרות.
  כן, האמת אני הייתי מעדיף שהיו נשארים מאמיני בעל, במקום שתתפתח הרעה החולה שנקראת "מונותאיזם" על שלל גווניו.
  אנחנו מדברים בשפות שונות, נראה שההתפתחות המוסרית שלך נמצאת ברמה מאוד עלובה, שכן אתה לא מסוגל לראות למה זה לא בסדר לרצוח אנשים על כך שהם מאמינים בדת "הלא נכונה". אפילו אם הם הקריבו בני אדם (למרות שאליהו לא רצח אותם בגלל זה, אלא בגלל שהם התפללו לאל החלש יותר), האם אתה מצדיק את השמדת העמים והתרבויות העתיקות של דרום אמריקה ע"י הספרדים..?
  חוץ מזה, לא נראה לי שיש ליהדות בעיה עם קורבנות אדם, אברהם נצטווה לעשות זאת, ויפתח החשיב הקרבה של בתו לאלוהים למעשה נורמטיבי.

  "במשך 2000 שנה, אף יהודי לא פגע בלא-יהודי אחר בגלל אמונתו, אלא רק בגלל הגנה עצמית"
  אני מדבר אל קיר? לא קראת את התנ"ך? יהודים רצחו גויים על היותם גויים על ימין ועל שמאל, למה אתה משקר?

  יש גם היום מספיק דוגמאות, ראה ערך מתנחלים, שעוסקים בטרור יהודי כשר, משמרות הצניעות, ופשוט אספסוף חרדי, או סתם יהודי גאה שמארגן פוגרומים נגד מי שמעז להתמרד בסמכותם או חלילה שייך ללאום הלא נכון.
  "הודים לא מתעסקים באמונות של עמים אחרים אלא רק באמונת העם שלהם פנימה"
  קצת קשה לי עם הטענה הזאת, כי אני לא יהודי, אבל משום מה החרדים מוצאים לנכון למנוע ממני לרכוש לחם בפסח או לנסוע באוטובוס בשבת…
  הרבה יהודים בארץ מתעסקים באמונה של אנשים שהם מגדירים מבחינתם בתור "יהודים" וחושבים שהם בפוזיציה לדעת מה טוב בשבילם, גם אם אלה לא צריכים את ה"יהדות" שלהם. נראה לי זה די סותר את הטענה שלך.

  אתה יכול להסביר בקצרה מהי בדיוק "האמונה האורוולית", ואיך היא מתעסקת עם אמונות של אחרים..?

  מבט חטוף בחוקי ההלכה ובסנהדרין, מבהיר היטב למה קריטי להפריד את הדת מהמדינה בישראל, ולהרחיק כמה שאפשר את המכשפים והשמאנים האלה מהפוליטיקה, ושאלוהים ישמור אותנו מה"מוסר היהודי שמתעדכן בהתאם לקדמה" (שזה טיעון עד כדי כך מופרך, שאם אתה מאמין בו, אני כנראה לא אוכל לשכנע אותך אחרת).

 51. צזנה בערותך פשוט מדהימה,בתורתינו הקדושה נאמר: אין לתת לעכו"ם ולגוי אפילו זכות חניה בארץ הקודש ,כלומר אין למכור להשכיר או לתת ולו פיסת קרקע זעירה לגוי ומיצוה עוד מימי יהושוע בן נון לגרש ולהשמיד את כל הגויים בארץ ישראל . מכאן תבין מדוע יש לסלק את כל הגויים מארץ אבותינו.
  זה יגיע בזמן הקרוב אמן כן יהי רצון. כן יאבדו כל אויבך ישראל.

 52. “במשך 2000 שנה, אף יהודי לא פגע בלא-יהודי אחר בגלל אמונתו, אלא רק בגלל הגנה עצמית. יהודים לא מתעסקים באמונות של עמים אחרים אלא רק באמונת העם שלהם פנימה”

  אולי כדאי שתגיד את זה למשמרות הצניעות, שהורסים ומשחיתים דירות של נוצרים.
  http://www.hofesh.org.il/crime/terror.html

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 53. מיכאל
  מכיוון שאנחנו נכנסים למעגל הולך ומתרחב, ומאחר שאין ברצוני להתנצח, זה בסדר גמור מבחינתי להשאיר לך את המילה האחרונה. את אשר אמרתי אמרתי.

  לילה טוב.

 54. מיכאל: "מה שאנחנו אומרים לך " הבנת את העיקרון של דבריך, אבל אינני חייב להסכים איתו, הפשטנות שלך, אבולוציה->קידמה->מדע ללא אמונה/ כח עליו-> אוטופיה חסרת רוח שמושתת על בסיס לוגי , לחלוטין לא עובדת עליי, אינני חייב להסכים עם דבריך, אלא אם אתה נוטה לפאשיזם. מעניין איך הסדר העולמי המושלם שלך יהיה ביום שיעלמו כל הדתות (1984 או יותר גרוע עוד 1939, 10/1917? בצורתם המודרנית), הסבל והפיגור מקורם בטבע האנושי, לא בדת או אפילו במשטר כזה או אחר, כלים אלה הם תירוץ למאויי הציבור, הם היוצרים את הסביבה של עצמם לטוב ולרע, עוד מעט תאשים את הדתות בזיהום כדור הארץ ונטייתו של ציר הארץ, קצת פרופורציה.
  נסכים על זה שאיננו מסכימים, אל תנסה להסביר לי מה אני מבין מדבריי או לא, ידועים לי הפירושים של הפשט, הדרש והסוד בתורה לפחות כמוך ויש כמה שלבים במהות הענישה אם לא הבנת זה לא רק נו-נו-נו מכה ביד, הגורם לענישה שווה לבחירה שלהם להתמקד במגדל ולהאליל את עצמם (אדם->צלם בדמותו->אליל כתוצאה מהצלם, אתם אלה שלא הבנתם את הרעיון ורוח התקופה ואת העיקרון של "מידה כנגד מידה"), אני מדבר על הסיבה כמובן שתוצאת העונש נבעה מכח עליון אבל הסיבה היא פעולתם שיצרה את הכח לענישה, הבנת? הכח העליון לא משקיע אנרגיה מיותרת לפי היהדות ותגובתו באה כנגד אנשי בבל.
  עגל הזהב? מעשה זה קדם לעם ישראל שקיבל עליו את תרי"ג המצוות, לפחות בכמה רגעים היסטוריים;) סדר מאורעות התנ"ך ידועים לך בכלל? נביאי הבעל, חפים מפשע? אליהו הנביא חי בתקופה של מאבק פוליטי-אמוני בין שני עמים מזכיר לך משהוא? דרך אגב לשיטת סוציולוגים עבודת אלילים הינה שלב פרימיטיבי יותר מאמונה באל אחד, אז אתה מעדיף עכו"ם שלעיתים מקריבים אנשים למולך/דגון, או פולטים את צרכיהם לפני האליל הצנוע שלהם "בעל פעור"…בסדר.
  אני אבהיר ואסכם את דברי למען הספק:במשך 2000 שנה, אף יהודי לא פגע בלא-יהודי אחר בגלל אמונתו, אלא רק בגלל הגנה עצמית. יהודים לא מתעסקים באמונות של עמים אחרים אלא רק באמונת העם שלהם פנימה, זה הישג אדיר מול האמונות האחרות כולל האורווליות ששאפו ל-NWO במאה הקודמת, לידע כללי מאז שהסנהדרין פסקה מלפעול (425 לערך) אף יהודי לא יכול להיענש על מעשיו ע"י בני אנוש, אפילו בזמנה סנהדרין שהוציאה אדם להורג כל 70 שנה, קרויה סנהדרין חובלנית וזה על אקטים כנגד האנושות, כמו גניבה, רצח, שוד, אונס ולא הלכות הדת, אז תלמדו את ההבדל בין התורה הכתובה לתורה שבע"פ, לא כל מה שכתוב עושים כמו רובוטים (שכלתנים?), יש חוקי מוסר שנתנו בהר סיני וידועים כבר מימים ימימה, הם האבולוציה של היהדות אם תרצו ומתאימים את עצמם לעידן שבו הם חיים, לסיכום המדע והקידמה מבורכים, אבל ללא רוחניות הם כלי ריק, מכונה ללא רוח שסופה להירקב.

 55. There is not an animal in the earth, nor a flying creature flying on two wings, but they are peoples like unto you. We have neglected nothing in the Book (of Our decrees). Then unto their Lord they will be gathered. (38) Those who deny Our revelations are deaf and dumb in darkness. Whom Allah will He sendeth astray, and whom He will He placeth on a straight path. (39)
  quran

 56. לאלישע-אני דווקא מבין אותך.כל החישובים המתמטים דווקא מחזקים את תורת התכנון,יותר מאשר אבולוציה.לדוגמא-מדען בשם הוברט יוקי בדק ומצא שהסיכוי להווצרות חלבון פצפון(ציטוכרום סי)הוא אחד ל 45^10 שזה מס בן 45 אפסים.וזה עוד כלום לעומת רב החלבונים הבנויים מ300 חומצות אמינו.עוד בעיה היא שרק כשרב שלד החלבון קיים החלבון יכול למלא את תפקודו,כלומר חלבון פשוט יותר לא יבצע את הפעולה הנ’ל,מה שמחייב הווצרות חלבונים ארוכים בלבד לפונקציות ספציפיות.

 57. שלום לכולם,
  הרבה זמן לא ממש יצא לי להכנס לאתר(לימודים…), כתבה טובה ( התגובות קצת פחות-לא שקראתי את כולם), קצת חבל לי לראות פה לא מעט תגובות חסרות שחר ובסיס (של אנשים שלא יודעים שהגיון קשור בידע ,שלצערי אין להם) שכל עיקרן הוא השמצת האתר/מגיבי האתר/מדע וכו’…

  קצת קשה לי להבין מה אנשים שאין להם אוריינטצייה מדעית כלשהי עושים באתר כזה (אני מעולם לא נכנסתי לפורום דתי/חרדי) וגם אם כן לא הייתי מפרסם תגובות סתמיות וספאמים נגד הלך הרוח של האתר.

  הייתה הודעה אחת של מישהו שטען שהחוקרים מבזבזים את זמנם בלימודים ללא תוחלת, נראה לי שאותו מגיב לא חשב איך העולם שלו הייה נראה ללא כל המדענים/מהנדסים באלפי שנים האחרונות שהקדישו זמן רב כדי לרכוש ידע ולקדם את הטכנולוגיה (אין לי ספק שבקדמה הזו גם הרסנו את העולם שלנו- אני בתקווה שהמגמה הירוקה תתתחזק ואולי עוד כמה עשרות שנים העולם יראה טוב יותר) ,נראה לי שאותו מגיב הייה צריך לחיות לפני כמה אלפי שנים ואז אולי הוא אולי הייה מבין מהן השפעות המדע וצבירת ידע.

  תמשיכו עם הכתבות האיכותיות , אני מקווה שעוד מעט יהייה לי זמן לקרוא את הכתבות הללו
  שיהיה לכולם לילה טוב

 58. אלישע:
  ביחס לתגובה 97 שלך אינני יודע מה לומר פרט ל "קרא את דברי שנית ואולי הפעם תבין"

 59. אלישע:
  מה שאתה עושה בתגובה 96 הוא פשוט לא יפה.
  בתגובתך המקורית (20) לה הגבתי כלל לא דברת על הוכחות "מן השטח".
  כאלה אמנם יש ויש אבל אתה כלל לא התייחסת לנושא.
  דברת על דברים אותם תיארת כבלתי הגיוניים ותגובותיי נועדו להוכיח לך (ואכן הוכיחו) שטענותיך בדבר חוסר ההגיוניות של האבולוציה לוקות בחוסר היגיון ונמצאות בסתירה לעובדות חד משמעיות.

  בהמשך אתה כבר סוטה לגמרי ממה שדברנו עליו קודם ומציע לנו לתת להתרשמות הראשונה שלנו עדיפות על פני התרשמות מלומדת יותר.
  זו פשוט עצה מוזרה שאני בטוח שאינך מאמין בה בעצמך.
  אני רוצה להזכיר לך שבעבר הרחוק (העבר בו נוצרו ההתרשמויות הראשונות באמת) ייחסו את הכל לאלוהים – החל מתנועת גרמי השמים, דרך מזג האוויר, עובר ברעידות האדמה וכלה בפריון האישה.
  את כל ההתקדמות שלנו אנחנו חייבים ליכולתנו להחליף את ההתרשמות הראשונה בהתרשמויות מבוססות יותר ואין כל ספק שהאבולוציה מבוססת יותר מאגדת הבריאה.
  לא רק שהאבולוציה ניתנת להוכחה מתמטית והיא אכן מתרחשת בכל סביבה בה מתקיימים התנאים המאפשרים אותה וזה כולל את עולם החי, ולא רק שיש רבבות עדויות – הן במאובנים והן בגנים והן בניסויים מבוקרים שכולן תומכות באבולוציה, אלא שמנגד – לתיאורית התכנון התבוני אין ממש כלום! לא הוכחה מתמטית, לא ממצא תומך אחד, לא יכולת להצביע על מיהו אותו מתכנן וכיצד זה בא לעולם, פשוט כלום!

  אינני יודע מדוע אתה רואה בעיה קשה בקיומן של מוטציות ניטרליות.
  זה נראה לי פשוט מגוחך.
  ברור שאם יש מוטציות ניטרליות אז הן לא תיכחדנה ולא תשתלטנה ובסופו של דבר תמצאנה באוכלוסיה לצידן של מוטציות ניטרליות אחרות.
  זו פשוט עוד הוכחה לאקראיות שבעניין. הרי אם כל המוטציות היו מועילות או מזיקות ולא ניטרליות – דווקא אז היה מקום לחשוד שידו של מישהו במעל והוא גורם למוטציות לא להיות אקראיות!

  התיאור שלך את דוקינס – פרופסור ידוע ומוערך ביותר – הוא עלבון לאינטליגנציה ולא אתייחס אליו מעבר לאמירה זו.

 60. זה בדיוק מה שאני מדבר עליו. לפי הסיפור אלוהים שונא בני אדם, הוא מפחד מהרוח האנושית, מהשאיפה של האדם להתעלות על עצמו ולמתוך את גבולות הידע. כאילו אלוהים חי על ענן, והמגדל היה שובר את הרצפה בבית שהוא חי בו… ממה בעצם אלוהים פחד?
  “הייתה חסרה להם רוחניות” “הם ניסו לגעת בבריאה בצורה שחצנית” – אלה התפתלויות ופלפולים חסרי משמעות שאפשר להמציא ככל העולה על הדעת, אבל העובדה הפשוטה שכל זה לא רשום בטקסט, ואני מתייחס אליו כפשוטו, כי אם כל אחד ימציא פרשנות לא נגיע לשום מקום.

  אי אפשר באמת להבין מהטקסט מה הפריע לאלוהים, אבל מה שברור הוא שבני האדם לא עשו שום דבר פסול, אלא בדיוק להפך. אני לא חושב שמישהו באמת יודע מה זה אומר “ונעשה לנו שם”.
  המעשייה יותר מכל, מציגה לא את בני האדם באור שלילי, אלא את אלוהים, שמוצג בתור בריון מרושע שמפחד שמישהו יתחרה בכוחו. הוא משתמש בטקטיקה של “הפרד ומשול”, הוא מפחד מבני האדם כשהם מאוחדים, מבינים זה את זה, מסכימים ביניהם, וכך מסוגלים למעשים מועילים ופרודוקטיביים, ואין להם סיבה למריבות וקונפליקטים. לאלוהים הרבה יותר משתלם שהאנושות תהיה מפולגת ומסוכסכת על רקע של תרבותי ודתי. אלוהים רוצה את בני האדם כנועים, צייתנים, ומסתפקים במה שיש, חסרי אמביציה ושאיפות, שכל רצונם הוא להיות משועבדים ל”בורא”.
  שים לב שאין שום אזכור בטקסט לעבירות מוסריות, או איזושהי רוחניות שאתה מדבר עליה, אתה בודה דברים מלבך.

  האם הפירמידות, המקדשים היווניים, הכנסיות הגותיות, וגורדי השחקים המודרניים הם לא יותר מאשר “חוסר ברוחניות ושחצנות”?? האם האנושות צריכה להתבייש בכל המבנים הארכיטקטוניים המופלאים שהיא יצרה לאורך ההיסטוריה? אני חושב שעצם פעולת הבנייה, הרבה יותר חיובית ומועילה מדברים אחרים שבהם עוסקים אנשים, ובין היתר דת.
  השאיפה לבנות גדול יותר, גבוה יותר, חזק יותר, יפה יותר, זאת תכונה אנושית נעלה שהביאה את הקדמה שלא נעצרת עד עצם היום הזה, והיא אחד הדברים שעושים את המין שלנו לייחודי. סיפור מגדל בבל יוצא בדיוק נגד זה, ולכן לדעתי זאת שנאה פתולוגית של המין האנושי (שכמובן ליהדות יש מסורת מפוארת בלשנוא בני אדם החל ממחברי התנך, ועד הרבנים החרדיים כיום).

  אל תתחמק, את התורה כתבו יהודים, וגם אם זה מבוסס על מיתוסים של עמים אחרים, הם שוכתבו בהתאם לאג’נדה של הדת העברית. המסרים שגלומים במעשיות בתנך הם תוצר בלתי אמצעי של האמונות והערכים שבהם האמינו האנשים שכתבו את הספר הזה, והתנך מתאר חברה שדומה מאוד לחברה המוסלמית הקיצונית היום, חברה שבה אלימות נגד נשים, זרים, ואנשים שלא מקבלים עליהם את הדת היא מוצדקת ורצויה.

  “לא תמצא יהודי אחד בכל ההיסטוריה של ה-2000 שנה האחרונות שהרג מישהוא רק בגלל שהוא מאמין ב-X או ב-Y”
  הרשה לי לומר פחחחח, בהנחה שאתה לא חושב שסיפורי התנך הן מעשיות בדיוניות, הרשה לי להפנות אותך לסיפורים על עגל הזהב למשל, או נביאי הבעל ואליהו, בהם מתוארים רציחות המוניות של חפים מפשע על בסיס דתי, כמובן ע”י יהודים כשרים באישור והנחייה של אלוהים בכבודו ובעצמו. אתה בכלל קראת את ה”מקורות” שלך לאחרונה…?

 61. למיכאל

  פרט בתגובתך שנשמט לי: "תאר לעצמך שהיה סוג של חיות שאוהב להתאבד והיית אומר עליו ש"זה אבסורד שדווקא המין שמצליח יותר בהתאבדות נכחד".

  הוא שרצינו להוכיח. נטייה להתאבדות אינה תואמת את פעילותו של המנגנון הביולוגי עד כמה שאנחנו מבינים אותו (למרות שישנם בעלי חיים שמקיימים מסעות התאבדות קולקטיביים, אבל זה כנראה היוצא מן הכלל, ונראה שיש לכך סיבה כלשהי).

 62. למיכאל
  זה שלא עניתי לך לא נובע מזה שאין לי מה לומר. לא התכוונתי להעליב, פשוט חשבתי שמיותר להיכנס לעוד ויכוחים עקרים. בקצרה, ההדמיה בין פעולת מחשב לאבולוציה של אורגניזמים חיים יכולה להיות תקפה רק עד לרמה מסוימת, ובכל מקרה היא אינה יכולה לבוא בתור טענה ניצחת, על חשבון הוכחות “מן השטח”.

  באשר לסיכויי ההישרדות של מוטנטים ביחס לפרטים שאינם משתנים, בודאי שיש בזה משהו, ואפילו הרבה. השאלה רק אם זהו הגורם הבלעדי המניע את האבולוציה (ובכלל, האם המוטציות הקריטיות באמת הן מקריות). וכאמור, השאלה מתחדדת עוד יותר לאור העובדה שהמוטנטים עצמם עושים כל מאמץ, ומקדישים אנרגיה מיטוכונדרית יקרה מפז, בדיוק כדי להימנע מלהפוך ל”מוטנטים”.

  השאלה היא עקרונית. אם אנחנו מתבוננים בצורות החיים על כדור הארץ, והדבר הראשון שעולה בדעתנו הוא כי החיים האלה עושים רושם לכאורה של תוצאת תכנון תבונתי, הרי שאם בא מישהו ואומר: תראו חברה, למרות שזה נראה ככה, העובדות הן הפוכות, והחיים אינם נובעים מתכנון תבונתי – אז לא שאין מקום לטענה כזו, אבל צריך לפחות ששלילת האפשרות האחרת תהיה ברמה של כמעט ודאות מוחלטת. על אחת כמה וכמה כאשר הטענה מתבססת על גורמים רגרסיביים בלבד. הכל בסדר בתורת האבולוציה, חוץ מהנחת המקריות. מה לעשות.

  אגב, ותקן אותי אם אני טועה, במרבית המקרים שבהם הוכחה בשטח פעולתה של מוטציה, המוטציה לא היתה בזמן אמת, כלומר, היא התקיימה בלאו הכי במין לאורך זמן, וחלק מהפרטים במין היו מוכנים “מראש” עם תכונות הישרדות מתאימות לשינויים סביבתיים מסוימים (לפחות כשמדובר באורגניזמים רב-תאיים). מינים שלא היו בהם מלכתחילה וריאנטים עמידים לשינוי, באמת נכחדו, כדברי דארוין הקשיש והטוב. תסריט כזה נראה לי לפחות יותר סביר מן ההימור הסטאטיסטי על הסיכוי למוטציה שתיוצר בזמן אמת ותשרוד את כל התהליך.

  בכל אופן, השאלה העיקרית היא פחות על הישרדות המינים בתנאים משתנים, ויותר על יצירתם הראשונית יש מאין ועל התפתחותם הראשונה של איברים. כאן לדעתי יש חוסר אבחנה קריטי, גם אצל אנשים שמתמצאים במטריה, בין מוטציות שיעילותן ההישרדותית גלומה בעצם טבען (עין, אוזן, עמידות בחום או קור) לבין כאלה שהתועלת שלהן תלויית נסיבות סביבתיות (צבע וכו’), ולמעשה הן נייטרליות במהותן. אין שום ספק, ואי אפשר להכחיש, שרובן המכריע של המוטציות המוכחות – אם לא כולן – שייכות לסוג השני. בעיה קשה.

  נ.ב. אני רחוק מלהתלהב מדוקינס, ולדעתי גם אם הייתי דרויניסט לא הייתי מת עליו. חלק מההסברים שלו על האבולוציה הם ברמה כזו, שאם מועמד לפקולטה לביולוגיה היה כותב אותם בבחינות הכניסה היו מציעים לו בעדינות לבחור מקצוע אחר (ראה תיאורו על היווצרות העין מעור(!!), כלומר מרקמה מושלמת של תאים שעברו כבר התמיינות. לא צריך להיות מומחה לביולוגיה כדי להבין שהאפשרות הזו מופרכת עד כדי גיחוך; לפחות היה מבסס את התיאור על תאי גזע ברמה ראשונית כזו או אחרת).

 63. ארנון:
  זה שאתה מציין שאני מתנשא אינו גורם לדבר להיות נכון.
  זה שאתה חוזר על זה רק עושה אותך לנודניק.
  אבל הכי גרוע שה שאינך מבין מה אומרים לך – לא מה שאנחנו אומרים לך ואפילו לא מה שאומרת לך תורתך הקדושה.
  מי שהביא את האסון על האנשים באגדת מגדל בבל לא היו האנשים עצמם אלא אלוהים.
  כדאי שתחזור ותקרא את הסיפור ואחר כך תקרא שוב את מה שכתבנו לך אני ואמדאוס.

 64. נ.ב. "ומשהו ביחס למגדל בבל: כדאי שתדע שזו רק אגדה".
  אתה משעשע, דיברנו על התנשאות או לא…אל תשפוט הלך רוח של אנשים בכלים מדעיים גסים, לא כל דבר אפשר ללמוד מתמטית.

 65. ל"אמדאוס": כנראה שלא הבנת כלום מה"מעשייה", הלקח הוא איפה שנגמרת רמת הידע האנושית מתחיל האסון שאותו הם יצרו בעצמם, הניסיון שלהם ל"געת בבריאה" ללא רוחניות בצורה שחצנית היתה גם המפלה שלהם, חטא ההיבריס "וְנַעֲשֶׂה לָּנוּ שֵׁם פֶּן נָפוּץ" היה הנזק שגרמו לעצמם,אלוקים היה רק הזרז לעונש, הם נפוצו מלכתחילה בגלל כוונתם הראשונית.
  אם היו מאוזנים ברוחניות האסון היה נמנע. עצם הסגידה לעצמם בתור המרכז היא החטא, כי כתוצאה מכך הם זונחים את האידאות המקובלות של המוסר, לא המגדל או הרצון להתפתחות הם הגורם לעונש. "שנאת אדם פתולוגית " כנראה "על ראש הגנב בוער הכובע", יש אנשים עקומים בכל מגזר שמנצלים בצורה כזו או אחרת את המסגרת שהם חיים בה, אל תפסול מגזרים שלמים!
  קיימים אנשים שבודאי היית יכול ללמוד מחוכמתם, זה שהגל שלך מאופנן רק בכיוון אחד, זו בעית קליטה שלך לא בעיית שידור שלי;), המקלט שלי קולט כמעט את כל התדרים עם סינון רצוי, אצלך הקליטה והשידור עובדים בכיוון אחד וגם לא בסימולטניות. ההוכחה, ציטוט: "ה"ערכים" הגועליים שהאמינו בהם היהודים הקדומים" על ציטוט כזה עוין אין מה להוסיף, מיותר. בכל מקרה, לידע כללי מגדל בבל נבנה ע"י "דור הפלגה" השרידים של "דור המבול" שלפניו קדמו "דור אנוש" שחיו עידנים לפניהם, בני ישראל נוצרו אחרי תקופה הרבה יותר מאוחרת והסיפור הוא תזכורת עתיקה שאינה משויכת בכלל ל"עם היהודי", לפי היהדות היא הורדה ע"י כח עליון ולפי ההיסטוריונים מקורה בכלל בכתבי סיפור מיתולוגי שומרי הנקרא "אנמרכר ואדון ארטטה" אז מה לך כי תקצוף על ה"גועליים"?
  מיכאל, הפחדים הכמוסים שלך מפונדמנטליזם או צורת שילטון טוטליטרית כזו או אחרת אינם קשורים לדת היהודית, לא תמצא יהודי אחד בכל ההיסטוריה של ה-2000 שנה האחרונות שהרג מישהוא רק בגלל שהוא מאמין ב-X או ב-Y, הגנה עצמית היא דבר שונה. יהדות בודאי אינה דת פוליטית כמו שמטרתה השתלטות גלובאלית, אם תחיה מחוץ למדינת ישראל אתה רשאי לעשות מה שאתה רוצה, זה בינך ובין בוראך או כמו שאומרים ב"ידי שמים", קומינזם טהור שלל את האמונה בכח עליון, לכן הוא אינו "דת" אמונית במובן המקובל הוא סדר עולמי חדש NWO, אל תפיל את כל נזקי העולם על הדתות, האדם שלומד קומינזם טהור בצורתו הנקייה שואף לאוטופיה הדומה לצורת המחשבה שלכם קרי, אין מקום לאמונות "לא רציונאליות" המדע והפיתוח הטכנולוגיים הם אלה שחשובים, ראינו לאן "סטלין" גרר את כל מזרח אירופה איתו, עד היום אפשר לצפות בנזקים ולא רק הכלכליים. (אובדן מטרה ומהות רוחנית)

 66. אלישע:
  שכחתי להתייחס לאחת מן הטענות השגויות בתיאוריה שלך – טענה שבגללה היא אינה מצליחה להתמודד עם העובדה שבדיוק אותו סוג של אבולוציה המושתת על שינויים אקראיים וברירה טבעית מאפשר לנו לפתור בעיות במחשב.
  על פי התיאוריה שלך "זה אבסורד שדווקא מי שהכי מצליח בהעתקה נפגע ".
  הטעות שלך היא במספר מישורים:
  במישור התחבירי – תאר לעצמך שהיה סוג של חיות שאוהב להתאבד והיית אומר עליו ש"זה אבסורד שדווקא המין שמצליח יותר בהתאבדות נכחד".
  זו טעות של פירוש המילה "הצלחה" מחוץ להקשר.
  אם "הצלחה" בפעולה מסוימת גורמת נזק להישרדות אז אין שום אבסורד בכך שדווקא המצליחים נכחדים.
  במישור העובדתי – הטעות שלך היא בערוב בין רמת הפרט לרמת הכלל.
  פרטים שמצליחים להשתכפל באפן מדויק יותר לא ייכחדו בדרך כלל. להיפך – אחוז הדומים להם באוכלוסיה יגדל. הם ייכשלו רק כשהסביבה תשתנה עד כדי כך שהם לא יתאימו אליה.
  ברמת הפרט – כל פרט ייכחד אם אינו מתאים לסביבה – גם כזה שהשתכפל עם טעויות.
  יותר מכך –סטטיסטית – מכיוון שהפרטים בכל דור מייצגים את התכונות שעמדו בכל המבחנים עד כה – סיכוייו של מוטנט להצליח נמוכים מסיכוייו של מי שהוא עותק מדויק של הוריו (כי רוב הסיכויים שהסביבה בדור הנוכחי תהיה מאד דומה לסביבה בדור הקודם).
  רק חלק מזערי מן המוטציות נותן למוטנט יתרון ורק מוטציות אלו מצליחות בברירה הטבעית.
  כפי שאומר דוקינס – יש הרבה יותר דרכים להיות מת מאשר להיות חי ולכן רוב השינויים ממשהו שחי מובילים למשהו מת.
  אבל מה קורה ברמת הכלל?
  ברמת הכלל – אם כולם זהים אז סיכוייו של כל המין להיכחד כתוצאה משינויים בסביבה גדולים יותר.
  לכן, ברמת הכלל, "הצלחה" אינה צריכה להימדד על ידי נאמנות למקור של מאה אחוז אלא על ידי נאמנות באחוז הנכון – זה שאינו מגזים במוטציות אבל גם אינו נמנע מהן לחלוטין.

 67. אלישע:
  זה ממש אופייני למתנגדי האבולוציה להגיב רק כלפי הטענות שהם חושבים שיש להם תשובה עליהן ולהתעלם מאלו שמפריכות את דבריהם מכל וכל.
  אל לך לשכוח שיגאל ג. רק ניסה להסביר לך! זה לא שהוא עצמו אינו מבין את הנושא אלא שהוא חשב שהמשל שהוא מביא יעזור לך לפקוח את עיניך. הרי ברור לך שיגאל לא חשב שהברירה הטבעית פועלת באמצעות מסננת.
  אבל מדוע אתה מתעלם ממה שאני אמרתי לך?
  הרי דברי מפריכים את טענתך לחלוטין!

  ובדבר העובדה שהמדענים טועים בתיאוריה יותר מבמעשה – זו סתם האשמה חסרת כל בסיס שנועדה לעזור לך להתמודד עם העובדה שכל ההתקדמות המעשית בעולם היא תוצאה של התקדמות המדע אבל הרי ברור לכל מי שמבין מהם מדע וטכנולוגיה שהתיאוריה קודמת למעשה ואין דבר יותר מעשי מתיאוריה טובה.
  אלמלא היו התיאוריות טובות לא היו המדענים מצליחים גם במעשה!

 68. לשרון (תגובה 59)

  כפי שאתה יכול לראות מתגובותי הקודמות אי אפשר לחשוד בי שאני חסיד של האבולוציה הדרויניסטית, אבל אני שולל לחלוטין את הגישה שלך. המדע הפרקטי מביא תועלת רבה, ויש גם הצדקה מלאה לבחון את ההיסטוריה של היקום ושל החיים בכלים מדעיים ועל ידי אנשי מדע. הם לא "מבזבזים את זמנם". זה שגם אנשי מדע מסוגלים לטעות (בייחוד בתיאוריות, פחות בפרקטיקה) לא אומר שהמדע והכלים המדעיים אינם רלבנטיים ואינם מוצדקים מכל בחינה שהיא בחקר העולם.

 69. גם בעיניי, סיפור מגדל בבל הוא מעשייה מתועבת, שמעידה על שנאת אדם פתולוגית של מי שחיבר אותה, והיא ממחישה את ה"ערכים" הגועליים שהאמינו בהם היהודים הקדומים שכתבו את התנך והמציאו את היהדות. זה ממש דוחה בעיני איך היום אנשים מציגים את המעשיות הגועליות מספרי התנך בתור מופת ודוגמה למוסר.

  לארנון, התגובה האחרונה שלך הוכיחה שלך עצמך אין מושג למה אתה מתכוון, ומה אתה רוצה להוכיח, כי לא הצלחתי להוציא ממנה אפילו לא מחשבה אחת קוהרנטית בעלת משמעות. עכשיו ברור שאתה ניזון מקשקושים קבליסטיים ולכן אין ממש הרבה טעם לדבר.

 70. ליגאל ג.

  דוגמת המסננת שהבאת דווקא ממחישה את הסיפא שבדברי. המסננת היא כלי סביל (פאסיבי), וגם אם יש לה תפקיד מסוים בהכנת המקרוני, מכאן רב המרחק עד להיגד שהמסננת היא עיקרו ותמציתו של תהליך יצירת המקרונים. אם המסננת מסננת גרגרי חול המכילים אורגניזמים ולבסוף נשארים האורגניזמים, השאלה היא כיצד נוצרו האורגניזמים ולא כיצד סוננו. ואם אנו טוענים שגם תהליך היצירה של האורגניזמים הללו הוא רגרסיבי (שגיאות בייצור, שהאורגניזמים עצמם נלחמים בהן), הדבר יוצר בעיה עקרונית שהיא מעבר לפרטים הקטנים (שגם הם, במקרה זה, בעייתיים). אז לפחות צריך הוכחות חד משמעיות ובלתי משתמעות לשני פנים שהאבולוציה באמת מושתתת לחלוטין על גורמים רגרסיביים ואין בבסיסה שום גורם שהוא התפתחותי (מקדם התפתחות) מעצם טבעו. הוכחה כזו אינה בנמצא, למרבה הצער.

  הטענה כי הברירה הטבעית סילקה את כל אלה שהצליחו יותר מדי למנוע שגיאות, היא בדיוק חלק מהאבסורד שהבאתי. חוץ מזה הטענה הזו היא מעגלית, כלומר מה שרצינו להוכיח (תפקידה האבסולוטי של הברירה הטבעית) חייב להתקיים בבסיס ההנחה כדי לטעון אותה, ולכן היא חסרת ערך מדעי.

 71. ארנון:
  וביחס לדברים שכתבת לרועי:
  לי אין בעיה עם כבוד וסובלנות להיסטוריה.
  יש לי בעיה קשה ביותר עם האנשים שמנסים להחזיר אותנו אליה!

  ומשהו ביחס למגדל בבל:
  כדאי שתדע שזו רק אגדה.
  האמת היא שזו אגדה עם חכמה מסוימת כי מי שחיבר אותה הבין בדיוק את מה שאמרתי והוא שריבוי שפות יגרום למלחמה!
  ה"מוסר" הנפלא שהאגדה מנסה להנחיל לנו הוא שאסור לנו לנסות להתקדם יותר מדי כי אם ננסה – אלוהים יעניש אותנו.
  וואלה! איזו חתיכת מוסר!

 72. ארנון:
  אתה הופך את היוצרות!
  רוב האנשים אינם משתמשים בדת! זו הדת שמשתמשת בהם.
  נכון שיש לקבוצת הדתיים את הממסד הדתי שמשתמש בדת כדי להניע אנשים אבל בהעדרה של הדת זה לא היה אפשרי.
  האסלאם מצווה להרוג את כל מי שאינו מוסלמי (עם וויתור מסוים לנוצרים וליהודים שמותר להשאיר בחיים בתור אזרחים סוג ב). אין אלה המוסלמים שמצווים על האסלאם אלא להיפך!
  היהדות מצווה על היהודים להרוג מחללי שבת. זה לא היהודים שמצווים על היהדות!
  הנצרות היא דת מיסיונרית ומצווה על אנשיה לנקוט בכל הדרכים כדי להמיר את דת האחרים לנצרות – שוב – אין אלה הנוצרים המצווים על הנצרות אלא להיפך.

  וביחס לדוגמה המשונה של המרקסיזם: כן – גם המרקסיזם היה דת! נכון – לא כזו שמאמינה באלוהים אבל כזו שמאמינה בשטויות אחרות.

  אני חוזר ואומר: האמונה היא זו שגורמת לאנשים לפול קרבן בידי הדתות.
  הדתות הן אלו שמשתמשות בפתאים המאמינים כדי להפכם לזומבים רצחניים ובלתי מוסריים.

  כדאי שתקרא את הספר The Ghost in the Machine של ארתור קסטלר.

 73. לרועי התנ"ך הוא דוגמא לסוגה ספרותית מהפכנית לזמנה, שהשפיעה על כל העולם יותר מכל סוגה אחרת, לא טענתי שסוגות אחרות מורידות או מעלות ממנה, הרחבתי את הנקודה שבה נגעתי, פשוט קצת כבוד וסבלנות להיסטוריה המשותפת שלנו, הדים מהמהפכה הקודמת ימוגו כאשר תגיע המהפכה החדשה.
  מיכאל: "אנשים רוצחים באופן מאורגן" לא בגלל הדת, הם משתמשים בדת כתירוץ, "רצח" הינו תכונה אנושית לצערנו שמלווה את האדם החושב מאז שקין רצח את הבל.
  "הייתי מעדיף" כולנו היינו מעדיפים, אתה חושב שאתה חריג ומיוחד, מה העניין של גן עדן היורד לארץ? בכל התרבויות כל בני האדם חיים באוטופיה (כמובן אחרי מגה אסון קטסטרופלי:), הרעיון הכללי נשאר דומה, מה לעשות שרצף הארועים האלה מדלג על ממדים של מרחב, זמן, חומר וכמובן רצון אנושי.
  לאמדאוס: "במובן מסויים" אפשר לדוגמא לבטל את המסגרת המשפחתית של הנישואין ולשכב עם כל מי שאתה רוצה ועדיין להביא צאצאים לעולם, ללא קנאה או שנאה, דוגמא קטנה למתכון מעשי לרצח שלא קשור לאמונה כלשהיא, ה"אוטופיה" האמיתית היא הזמן שכל הרצונות הקטנים והקטנוניים של המין האנושי יתאחדו למגה רעיון אחד ענק ולא אנוכי (מישהוא הזכיר את הבורא?), "אולי עדיף" שהיו לי "כנפיים רוחניות" כמו למלאך מיכאל נו באמת, בוא נחשוב כרגע במסגרת המימד שלנו, "רצונות" כאלה הם בזבוז אנרגיה וזמן, (הרצל?), אתם יהודים לא משנה כמה אתם דומים "רוחנית", "מגדרית" לאבותיכם, אל תנסו להילחם עם קו ההיסטוריה, תתפתחו איתו ומשם נוכל לעבור למעגל ההתפתחותי, (אולי אוטופיה).
  האינטלגנציה המשותפת של המין האנושי נמוכה וקטנונית מידי לעידן העל שאתם מציעים, בזמן שלנו לפחות, ניסו את זה עם בריה"מ במאה הקודמת וראינו מה התוצאה, המין האנושי עדיין חלש מידי לרעיונות נשגבים כאלה, ורעיון קטן מהקבלה, כאשר נגיע כמין משותף לנקודה ממנה ההתפתחותית הטכנולוגית תהיה גבוהה מספיק, נוכל להתקדם לאוטופיה המדוברת, זוכרים את מגדל בבל, הניסיון התנ"כי הראשון שנכשל ובבסיסו דומה לרעיון שלכם, הלקח הוא איזון האינטלגנציה והרוחניות החברתית לידע השכלתני-טכנולוגי, כל תחום תורם להתפתחות המין האנושי שלא תיפסק ותמיד תדע רעב ליותר ידע, רעיון שבסיסו לקוח מהקבלה, עד לאוטופיה שהידע יבוא מאליו (גן עדן) או להיכחדות האדם מעל פני האדם (מבול 2? ישנה הבטחה, אבל אם אדם יהפך למשהוא אחר אולי ההבטחה תיתבטל).

 74. שלשה אנשים נפגשים בבית אבות.
  אחד אומר – כשאני הייתי צעיר הייתי מישהו! הייתי שר בממשלה!
  השני אומר – גם אני הייתי מישהו כשהייתי צעיר! הייתי מדען מפורסם!
  השלישי אומר – אני מישהו היום! בכל פעם שאומרים שמישהו צריך להוריד את הזבל מתכוונים אלי!

  יש כשל לוגי בהגדרתו של מישהו את המונח כשל לוגי.
  נראה שהגדרה זו נועדה לצורך אחד בלבד: לאפשר לאנשים לטעון לעולם שיש חוליות חסרות ולנפנף בהן כהפרכות לאבולוציה ויחד עם זאת להגדיר "חוליה חסרה" כדבר שגילויו מצריך לפחות מכונת זמן.

 75. יש כשל לוגי במושג "חוליה חסרה" כי מדובר בדמיון בלבד.הדרך האמיתית להראות חוליה חסרה היא להראות התפתחות מערכת ביולוגית.שום ביולוג לא הראה זאת מעולם.למשל בדוגמה המפורסמת של השוטון הראו מערכת שונה לגמרי עם חלקים שונים לגמרי כך שזה לא הצליח להם,למרות שניסו.צריכים להציג פונקציונליות בכל שלב בדרך למערכת משולבת.

 76. במובן מסויים, אולי עדיף היה לוותר על היהדות והעברית, ולהיות אזרח ארופאי חילוני שווה זכויות, במקום לגמור במשרפות או באמצע שום מקום, מוקף ערבים שמוכנים לדקור אותך בהזדמנות הראשונה.
  באמת, לאן התנך הזה הוביל אותנו…..

 77. ארנון:
  אין לי שום כוונה לגלות סובלנות כלפי הסיבה היחידה שבגללה אנשים רוצחים באופן מאורגן.
  בעוד רבים מגלים סובלנות – כל מה ששליחי הדת מגלים זו יכולת כפייה.
  אני חוזר ואומר: אמונה אינה דבר שברוח אלא דבר שבמחלת רוח. היא גורמת לאדם לוותר על השיפוט ההגיוני והביקורתי שלו לטובת טענות בלתי בדוקות שהן במקרים רבים שגויות.
  הדת היא שלב אחד מעבר לאמונה.
  הדת היא מערכת חוקים השואבת את סמכותה מן האמונה.
  לכן חוקיה של דת המבוססת על האמונה שאלוהים נתן את החוקים אינם יכולים להשתנות.
  לא משנה כמה בני האדם יתקדמו בהבנת המציאות ובפילוסופיה – חוקי הדת יישארו באותה רמת פיגור שבה הייתה התרבות האנושית בזמן שייסדו אותה.
  מדוע אתה חושב שצריך להיות לי איכפת שאני דווקא גר בארץ, דווקא דובר עברית וקוראים לי דווקא מיכאל.
  הייתי מעדיף אלפי מונים מצב בו לא היו מדינות (כולל ישראל), לא דתות (כולל היהדות) ושפה אחת שבה מדברים כולם.
  זה עולם שאין בו כל סיבה מלאכותית למלחמה.
  זה העולם עליו חלם איינשטיין ועליו חיברו הביטלז את השיר Imagine
  לכן העובדה שאני חי בכזה עולם מטורף בו בני כל הדתות נלחמים זה בזה עד כדי כך שיש צורך להקים מדינה שתהווה מקלט לבני היהדות הנרדפים – עולם בו אותם נרדפים אינם קולטים את העובדה שהמדינה הוקמה כדי לספק להם מקלט מן הצרות שגורמות דתות ומתעקשים להקים אותה דווקא בארץ ישראל מסיבות דתיות ונגד כל אפשרות לחיות בשלום – עולם שבו בוחרים "לחיות" את השפה העברית כדי שלא תהיה גישה סבירה לספרות המדעית שנכתבה בעולם וכדי שיהיה צורך להסב כל תוכנה – עובדה זו גורמת לי חלחלה.
  ענווה?!!

 78. ארנון,

  טענת טענה פשוטה – “התנ”ך גם לשיטת ההיסטוריונים הביא סדר ומוסריות ….”

  עכשיו נראה שאתה מדבר על משהו אחר לגמרי. נחזור לטענה המקורית שלך. העובדות מראות שגם בתקופות בהן לא היה תנ”כ, היה סדר ומוסריות, למרות שהיו עליות וירידות לאורך הזמנים – ממש כפי שהיו גם כאשר רוב האנושות הלכה בדרכה של דת תנ”כית כלשהי.

  ושוב, אם אתה רוצה לטעון שהתנ”כ מביא סדר ומוסריות לחברה האנושית, ובלעדיו חוקי המוסר אינם יכולים להתקיים, אתה צריך להסביר גם איך קביעה זו מסתדרת עם ערי-המדינה של אתונה וספרטה, בתקופתן לא היה תנ”כ, אך עדיין היו מוסריות וסדורות די הצורך. למעשה, אותן ערים גם לא נשלטו ע”י הדת, אלא בידי שליטים חילוניים, כך שקשה לומר שאפילו דת כוללת כלשהי סיפקה להן סדר ודין.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 79. מיכאל, העניין שלי איתך לא בהתנצחויות, לדעתי יש דרך יותר טובה להתמודד בויכוח הזה ללא צורך להעליב/להשמיץ אמונות אחרות, זו בזבוז של אנרגיה לכלום ולעיתים אף מזיק מאשר מועיל, דבריי נוגעים גם לברי הפלוגתא שלך, אמונה נוגעת באספקטים רוחניים/ נפשיים של האדם אני מפריד בין השכלתנות לפילוסופיה ולאינטלגנציה החברתית והאישית, היהדות יודעת להפריד בין אספקטים אלה ואין צורך לגלות עוינות רבה, מדע זה מדע, אמונה זו אמונה והיא מחוברת ברובדים פסיכולוגיים וסוציולוגים חברתיים עמוקים שאף אמת כזו או אחרת יכולה למחוק אותה ,אתה שוכן בארץ הזו לא בזכות המדע אלא בגלל ספר התנ"ך שאותו אתה משמיץ, לולא הוא היית נחשב לאזרח אירופאי רגיל מהמניין ולא היית "מיכאל" היהודי שכותב בעברית, טיפה ענווה גם בקשר לניבואך מה אזכיר ומה לא :/
  לרועי התפרצות הדתות תמיד נבעה ממשברים קטסרופליים עמוקים של המין האנושי, דוגמא נפילת האימפריה הרומית ופלישת שבטי הברברים אליה, האיפריה לשעבר היתה כמרקחה ואזור ספר של אנרכיה, הדת הנוצרית כפתה על רוב אזורי האמפריה לשעבר סדר חדש ויותר מכך ריפוי נפשי לחברה ששקעה בעידן חושך, לא בגלל הדת או האמונה, אלא בגלל הרס תכלית מסוים שרומא כחברה מיצאה את כולו, משם הרוחניות כביכול הגיעה לפיק שלה בתקופת הרנסנס ונתנה מצע בריא לחוקרים של אז לפתח את החברה האנושית לצעד הבא, שיאים ומורדות כאלה אפשר למצוא כמעט בכל חברה היסטוריה, מהסינים, אינקה, יהודים ועד ההודים והערבים, כולם חוו עידני התפתחות וחלקם עדיין שוכן בעידן חושך כזה או אחר, שנגיע לאוטופיה שבה החברה האנושית צירוך איזון בין רוח לשכלנות נדבר, בינתיים אנחנו כחברה לא מפותחים מספיק לאוטופיה כזו.

 80. אני אישית כל כך נהנתי מהסידרה ששמרתי אותה במחשב (בד"כ אני רואה ומוחק תוכניות) כדי שאוכל להעביר לאחיינים שלי כשיגדלו מספיק להבין ולחברים שיחכימו.

  עד עכיו קיבלתי רק תגובות חיוביות ביותר

 81. צחי,
  אני יכול להמליץ לך על תוכנית של נטיונל ג’אוגרפיק שהיא ממש מומלצת בנושא האבולציה של עופות:
  נשיונל גיאוגרפיק – אבולוציה: תרנגול הודו קדום
  National Geographic – Morphed – Dino Turkey

  ישנם סה”כ עוד 2 תוכניות בסידרה בנושא אבולוציה, כולם מלמדים בצורה מאלפת לגבי התפתחות מין אחר של חיה (ואני בד”כ מאוד ביקורתי לגבי התוכניות שלעתים די שטחיות של נשיונל ג’אוגרפיק):
  נשיונל גיאוגרפיק – אבולוציה: הדב /
  National Geographic – Morphed – Bear Necessities

  אבולוציה: הלווייתן המהלך /
  National Geographic – Morphed – The Walking Whale

  אני אישית (היות ואין לי טלויזיה) ראיתי את התכוניות דרך המחשב, כלומר הן ניתנות להורדה. אך אני לא אפרסם היכן ניתן להוריד מסיבות ברורות (אני ברור שתוכל למצוא ע”י חיפוש פשוט – אפילו עם תרגום בעברית, אני ככה מצאתי).

 82. צחי:
  צר לי אם טעיתי בפירוש כוונתך.
  הניסוח בו השתמשת כמו "האם יש איזו שהיא הוכחה או הסבר לשלבי הביניים של האבולוציה" מרמז על כך שמעולם לא נתקלת בהסבר כלשהו או בהוכחה כלשהי בתחום ולא רק בנושא הכנפיים.
  הרי למעשה ניתן להבין ממנו שלדעתך אין שום הוכחה בתחום ובדעה כזו יכול להחזיק רק מי שלא למד דבר על הנושא כיוון שיש ממצאים רבים מספור כמעט בכל תחום של התפתחות בעלי החיים – כולל ממצאים של תהליכים אבולוציוניים שמדענים צפו בהם לאורך כל אורכם.
  אם שאלתך היא רק על הכנפיים הרי שיש בנושא זה הרבה דעות וקשה לדעת מה בדיוק קרה (זו תכונה ידועה של כל טענה על העבר הרחוק שאיש לא צפה בו כדי לתעדו) אבל תוכל למצוא משהו על העניין בקישור הבא:
  http://www.pubmedcentral.nih.gov/picrender.fcgi?artid=1690052&blobtype=pdf

 83. ארנון,

  חוקי מוסר היו קיימים הרבה לפני התנ”כ. ניתן למצוא כאלו במצרים העתיקה, באגדת גילגמש, ביוון העתיקה ובאופן כללי גם אצל תושבי איים מבודדים שמעולם לא נחשפו לתנ”כ – ובכל זאת נמנעים מרציחות ואינוסים. עובדות אלו (שעליהן אין עוררין), מעידות שבמין האנושי טבועה מוסריות בסיסית, ושחוקי התנ”כ רק שימשו לאשש את אותה מוסריות – אבל לא יותר משעשו זאת דתות אחרות של אותם הזמנים.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 84. צחי,

  יש בהחלט מאובנים המהווים שלבי-ביניים של היווצרות העופות. למעשה, הם התגלו כבר לפני 150 שנה כמעט. המאובנים כוללים את חתימת הנוצות של הדינוזאור ואת מראה הכנפיים בדומה לעופות, אך מוכיחים גם כי יש לו אצבעות בקצה הכנפיים, טפרים ושיניים, בדומה לזוחלים.

  לקריאה בעברית:

  http://he.wikipedia.org/wiki/ארכיאופטריקס

  אני ממליץ להסתכל על אותו ערך גם בויקיפדיה האנגלית, ולעקוב אחר הקישורים המופיעים שם לערכים אחרים. הארכיאופטריקס אינו הדינוזאור המכונף היחיד, או חוליית הביניים היחידה, והנושא באמת ובתמים מרתק

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 85. ארנון:
  הטפת המוסר שלך היא היא ההתנשאות האמיתית.
  הספר הוא אכן בן אלפי שנים והוא אכן משקף את רמת הידע הפרימיטיבית וחוקי המוסר של זמנו.
  לא הספר הזה הביא לנו את המוסר. המוסר התפתח במהלך האבולוציה והספר זה לקח חלקים ממנו וערבב אותם היטב עם שטויות בלתי מוסריות בעליל שאת נחת זרוען מנסים לכפות עלינו עד היום.
  האמונה הביאה על העולם את כל מעשי הרצח וההתעללות המאורגנים ולפני ששוב תקפוץ לי כמו שעושים מטומטמים רבים עם השואה כדוגמה אז אני חוזר ומסביר בפעם האלף שהשואה נגרמה בגלל האמונה. אמנם – במקרה זה – לא בגלל האמונה באלוהים אלא בגלל האמונה בשטות אחרת אבל שורש הרע – וזה מאפיין הן את השואה, הן את מסעות הצלב, הן את הג’יהאד האסלאמי והן את משמרות הצניעות והכפייה הדתית בארץ הוא בנכונותם של אנשים לוותר על המחשבה הביקורתית ולהחליפה באמונה עיוורת.
  מישהו כבר אמר ש”דת” היא “דעת” שהוציאו לה את העין.

 86. מיכאל יקירי,
  השאלה שלי הייתה ועודנה שאלה של רצון ללמוד.
  אני מאמין גדול בתורת האבולוציה, אך החלק הזה כמו הדוגמה שנתתי בשאלתי בהחלט מהווה אצלי מכשול. אני באמת ובתמים שואל האם קיימת הוכחה ומאובנים שהם בנוגע לשלב הביניים של היווצרות העופות לדוגמה.
  אני חובב מדע ומחפש את התשובות המדעיות לכל שאלות החיים.
  תודה

 87. שרון:
  כשלא אהיה כאן לא אהיה כאן ולא אעשה דבר אבל אתה טענת שאז אבין משהו שלא הבנתי קודם ובעניין זה יש לי חדשות בשבילך – אז גם לא אבין כלום!
  את תגובתי בעניין הלימודים כתבתי בגלל תיאור ה"חורים השחורים" בידע שלך כ"חורים שחורים" בתיאורית האבולוציה.
  עכשיו – כדי שלא תצא מתגובה זו רק ננזף, ברצוני לענות לשאלה הרצינית שלך (למרות שנוסחה בסרקאזם).
  השאלה הייתה אם יש לי מתכון לחיי נצח שאינני מגלה לכם.
  התשובה היא – "כן ולא".
  יש לי מתכון אבל אני כן מגלה לכם.
  למעשה זה לא בדיוק מתכון לחיי נצח ולמעשה כבר גיליתיהו מעל דפי אתר זה כבר די מזמן.
  אתה מוזמן לקרוא את חלקה האחרון של התגובה הבאה:
  https://www.hayadan.org.il/meta-beuty-2911082/#comment-144121

  כמובן שלא אתלונן אם תקרא את כל התגובה אבל החלק הרלבנטי לשאלתך מתחיל במילים "אם יש משהו מדכא בחיינו זו העובדה שהם בני חלוף "

  צחי:
  ברור ששאלתך אינה נובעת מן הרצון ללמוד ולהבין אלא מתוך קנטרנות.
  יש אלפי הוכחות והסברים – גם לנושא שלבי הביניים אבל הדרך ללמוד אותן מתחילה בנכונות ללמוד וממשיכה בכיתה א.
  אני מוכן לעזור לאנשים שעשו לפחות חלק מדרך זו אבל אין לי סבלנות להתקשקשות עם אנשים כמוך.

 88. למיכאל ציטוט: "ספר מעופש בן אלפי שנים המשקף את הידע ורמת המוסר האפסיים של תקופתו"
  הציטוט הנ"ל הוא מיותר כמו ההתנשאות הנחותה שלך שלא מועילה בגרוש חוץ מלאגו שלך ואולי הקבוצה שלך.
  אם אתה מאמין או לא אתה מרחיק אנשים שרוצים לבדוק ולחקור ובכל מקרה התנ"ך גם לשיטת ההיסטוריונים הביא סדר ומוסריות בתקופה שבה הגיל הממוצע האנושי לא עבר את ה-35 ולא היה סדר וחוקים ו"כל דאלים גבר", שבה לידי ביטוי ברצח, אונס, שוד תקופים.

 89. יש לי שאלה לכל המלומדים.
  האם יש איזה שהוא הסבר או הוכחות לשלבי הביניים של האבולוציה?
  כלומר, בעלי חיים שהתפתחו מזוחלים לעופות עם חצי כנף או כל שלב ביניים אחר?
  בתודה מראש עבור תשובה עיניינית ומנומקת.

 90. אני תמיד מרגיש "סיפוק" כשאני יודע שיש אנשים כמוך שמעריכים את ההשקעה שלי במחקרים מסוימים, כשאני אומר לעצמי – "זה באמת יכול לעזור למישהו או להציל חיי אדם!"

 91. חה, חה, חה
  "ויש בו רעש מכל הידיעות ללא הגיון וסדר וללא ביקורת חבל!חבל!חבל!שמעבירים ימיהם ללא דרך וללא תכלית."

  אני חושב שהמשפט הזה אומר הכול, רק שהוא אמור להיות מופנה אל עצמך.
  אני אחד מאלה ש"מעבירים את ימיהם ללא דרך או תכלית", לפי הגדרתך, במחקרים לשיפור אורח החיים של אנשים כמוך וביטחונם השוטף (אני עושה זאת ברגעים אלה, רק שאני בהפסקת קפה). אני מקווה שאתה חי בשלום עם האשליה וההכחשה מוחלטת לגבי אורח חייך, שלמעשה אתה מקבל מובן מאליו, אבל הם היום רק בזכות אותם אנשים ללא תכלית (כולל האינטרנט שדרכו אתה מפרסם את שטויותיך)

 92. מיכאל ידידי המלומד, אין כל דבר רע בללמוד, זוהי תכונה חשובה שמבדילה אותנו מהחיות אך העניין הוא מה עושים עם הידע האם מכוונים אותנו לתרומה עבורנו (שזו מטרת הלמידה) או אל פנטזיות למינהן. השאלה שלי אליך היא אם אתה כל כך חכם וחוקר ויודע אז תגיד לי מה תעשה עם כל הידע שלך כשכבר לא תיהיה כאן או שיש לך נוסחה לחיי נצח שאתה לא מגלה לנו?

 93. שרון אתה צודק האתר הזה הוא אתר של ליקוט מידע ותו לו ,לכן גם נקרא שמו הידען -לקט של ידיעות חלקן נכונותבלשון זהירה וחלקן גיבוב של שטויות לא מספיק לקלוט ידע צריך גם לדעת ללמוד להוציא את המוץ הקש והטפל ולהשאיר את העיקר את זה לא למדו החברה הקבועים באתר והם מתבוססים בבוץ ורפש הולכים לאיבוד ביער הידע וכך הם גם כותבים ומעבירים מאחד לחברו ידע לא בדוק שלא נילמד הזיות למינהם ללא חינוך מוסר דרך ארץ מידות טובות הם כמו שתילים ללא שורשים
  וכמו עלים תלושים הנעים ועפים מכל רוח מצויה אנה ואנה פשוט רחמים עליהם וכואב הלב,ראשם הומה
  ויש בו רעש מכל הידיעות ללא הגיון וסדר וללא ביקורת חבל!חבל!חבל!שמעבירים ימיהם ללא דרך וללא תכלית.

 94. כה אמר שרון שאפילו לא חקר דבר מימיו ושהחליט שיותר טוב סתם להאמין לספר מעופש בן אלפי שנים המשקף את הידע ורמת המוסר האפסיים של תקופתו.
  הנבואה נתנה לשוטים ולכן הוא מתנבא.

  נחום:
  את ה"חורים השחורים" סותמים על ידי לימוד – לא על ידי טענות כלפי האחרים.

 95. שטויות במיץ!!!!!!!!
  כל המדענים יכולים לחקור, למצוא, מה שהם רוצים, אך לעולם לא תגיעו לדבר האמיתי הכל הבל הבלים! אתם מחפשים משהו שאתם אפילו לא יודעים מהו, אף אחד לא יודע. אבל אתם יודעים, לכל אחד מגיע זמנו כי אף אחד לא חי לנצח ואז תבינו שכל מה שעשיתם פה זה ביזבוז זמן! במקום לנצל את ה"חכמה" שקיבלתם כדי לטפח את החיים של כולנו ולהעשיר אותם אתם הולכים לעבר השום דבר כמו עוד המון חוקרים לפניכם.

 96. חבל
  הדיון כאן הדרדר למחמות דת
  נרהא לי חסר טעם
  אפילו שאני באופן אישי מרגיש כמה "חורים שחורים" בתואוריית האבולוציה

 97. שחר:
  זו אכן במה טובה ומשתמשים בה אבל אין טעם להילחם נגד פטפון שבור. מכשיר כזה צריך פשוט לכבות וזה מה שאבי עשה.
  יש לציין שבדרך כלל פטפונים כאלה משמיעים את רעשיהם הרבה מאד פעמים לפני שמבינים שהם כאלה.
  ראה, למשל את "חה חה חה": הוא בכלל מנהל וויכוח? הרי כל החומרה המאפשרת מחשבה וויכוח הוצאה מגולגלתו שמתפקדת עכשיו רק כתיבת התהודה של הפטפון.
  ומה עם נוועם הקונספירטור?
  מחר הוא יצטט במקום אחר את השטות שהוא עצמו כתב כאן ויאמר שזה הופיע בידען.

  בנוגע לתקיפה חזרה – יש אתרים שעושים זאת ואינני חושב שנכון להתחרות בהם כאן.
  אתר "דעת אמת" שהוקם על ידי רב וראש ישיבה שהתפקח מלא בתכנים כאלה.
  גם אתר חופש עושה עבודה מסוג זה.
  כאשר יש לי צורך בנימוקים מסוג זה אני נוהג להפנות לשם.

 98. לדעתי דווקא יש לקיים את הוויכוח. וזו במה מעולה לכך.

  תבינו, המאבק של המאמנים בני הדת היהודית והנוצרית מנהלים מאבק קשה כנגד המדע
  בדיוק על הנקודה הזו. השינויים בספרים בארה"ב הם סוג של תמרור אזהרה והאיסור
  שבוטל לאחרונה של על מחקר בתאים עובריים הוא המשך ישיר של זה.

  לא יכולים כל חובבי ומוקירי הדעת והמדע להתעלם מכך שישנו תהליך התפכחות איטי וקשה
  לקהלים רבים. אני סבור שכן מחובתנו לנהל דיון וויכוח נוקב ככל האפשר כי במאבקם נושאי
  דגל האמונה מנסים לקעקע בכל הכוח כמו הם עומדים על מבצרם האחרון.

  תבינו שהם לא באים סתם להפריע. זה ממש ממש כואב להם ונמצא כמו שאומרים "בדם ליבם".
  לכן לדעתי זה בסדר למחוק תגובות ארוכות שכל מטרתן להפריע לדיון הוגן אבל מתקיים בעולם
  החיצוני קרב על הדעת והתודעה. אמנם מדענים מהשורה עסוקים בחתירה קדימה אבל אסור
  לשכוח את הלב של ההמונים ששואלים שאלות וקשה להם למצוא את עצמם במדע שהופך רחוק
  מאוד מהאדם הפשוט שאינו בקיא.

  אבי עם הידען משכיל מזה שנים לפתוח ולפשט רזים ומורכבויות בשלל נושאים מדעיים וזה פרויקט
  שראוי לפרסים בקנה מידה ארצי ואני בטוח שזה עוד יקרה. אז כן, זו הבמה ואני מציע שתחשבו
  בכיוון חיובי לחרוק שיניים ולענות בצורה שקולה. גם הדרך שבה אתם עונים מלמדת משהו חשוב
  את מי שלבסוף קורא את התגובות ומנסה לגבש לעצמו השקפת עולם.
  תחשבו על כל בני הנוער שחשופים למאבק הדעות האלו. תענו כאילו אתם כותבים עבורם.

  לדעתי היהדות כמו הנצרות נמצאות בנסיגה. רבנים הזויים ותהליך הקשחה והחמרה בציווי
  קיום מצוות מרחיק רבים. במקום לחתור להיות טובים יותר ורוחניים יותר הם עסוקים באורך
  החצאית וחיטוט באף בשבת. זה מלמד שהם בלחץ והלחץ הזה ניכר כאן.

  למה לא לתקוף חזרה? אני מציע להעלות רשימה של סתירות בתורה, בעיות לוגיוץ בהסברים שלה למציאות.
  למה לא בעצם?

 99. לפי מה שקראתי ב ynet השלד חולק לשני חלקים כאשר חלק אחד נמכר למוזיאון בוייאומינג לאחר שהאספן הוסיף לו חלקים שנתגלו לאחר מכן כמזויפים.
  והחלק השני נמכר למוזיאון באוסלו.
  ולרגל מסיבת העיתונאים חיברו את אידה מחדש לצורך צילומים.
  כאילו מה , מה יותר מסריח מזה ?
  מה בדיוק צריך לעשות לחרבן על זה, כדי שהמדע יקלוט שהוא מתעסק בחרא
  לאיזה שפל יורד המדע כדי להוכיך את התאוריות שלו מול התנך

 100. זו לא הודאה בשום דבר, אלא פשוט נסיון להפנות משאבים לכיוון קונסטרוקטיבי, שהרי אם עובדות בדוקות ומוכחות מיליארדי פעמים לא משכנעות את האנשים הללו כמוך אלא רק ספרים בני אלפי שנים, אין טעם בכלל לנסות לשכנע מעבר למספר מסויים של פעמים. כל מה שהאנשים הללו הרי רוצים זה לגנוב לנו את הזמן, שהוא המשאב הכי יקר. הם יודעים הרי שהם שאת הטיעונים שלהם בדקו מיליון פעם אבל הם רוצים שייבדקו מיליון ואחת, מיליון ושתיים עד שייגמר הזמן שלנו פה על כדור הארץ, במקום להודות בטעותם.
  זמני בכל אופן, מוגבל, ואני מודה למיכאל ולרועי על סבלנותם אבל יש גם גבול לבזבוז זמנם על הוכחה חוזרת ונשנית של אותו הדבר, כאשר הצד השני יודע שהוא לא צודק אך נוקט בטקטיקות של מלחמת התשה.

 101. סוף המשפט האחרון צריך להיות כמובן – לא היו להם מוטציות מתאימות במאגר הגנים כדי להשתנות ולעמוד בתנאים החדשים.

 102. לאלישע (18) ובהמשך למיכאל (30)
  אפשר לפשט את התגובה לטיעון שלך באמצעות השוואה למסננת: גם היא באופן רגרסיבי מסלקת את מה שלא מתאים. ובקשר להתאמצות האורגניזם למנוע מוטציות-היא לא כל כך גדולה כי הברירה הטבעית סלקה מעל במת ההיסטוריה את כל האורגניזמים שהצליחו בכך יותר מידי, הם לא הצליחו לעמוד בתנאים משתנים כי לא היו להם מוטציות מתאימות המאגר הגנים כדי להשתנות ולעמוד בתנאים החדשים.

 103. אבי! אתה מודה בלב כבד שאנכם מסוגלים להתמודד בשכל מול הטיעונים של עמך ישראל,היות וכל הידיעות בדבר האיבולוציה הם דיבורי הבל ורעות רוח ויש לסלקם בעודם באיבם(מתחרז עם איבו-לוציה)
  חבל עליכם שאתם טועים ומטעים ונפלתם ברישתו של הקוף הגדול צרלי-ממה שמו.אנו משתתפים בצערך ובצער כל העדר ערב-רב שטועה כמוך ,בביכת החלמה מלאה ושתחזרו לשפיות ממני האוהב אותכם.

 104. בעודי עובר על הטוקבקים במאמרים שפורסמו גם פה, וגם באתר YNET נוכחתי לגלות דבר מאוד מעניין, במקום שאנשים יתנו חוות דעת מעניינות לגבי התגלית ויפרו ויריחבו את הדיון, רובם המכריע של התגובות היה בסיגנון של : “הנה עכשיו הכנסנו לדת”.
  זה כאילו את אף אחד זה לא מעניין יותר מידי גילוי התגלית, כמו שזה הרצון שלו להשקיט את המצפון שלו, שכנראה אינו נותן לו מנוחה באשר הוא לא בטוח לגמרי בצדקת דרכו הכפרנית.
  רוב רובם של האנשים אינם יודעים כיצד להתייחס לכל מיני תגליות של המדע המתחדשות לבקרים, וקופצים על כל הזדמנות לנגח בדת, וכך גם עשו עם אידה, למרות שמדענים קובעים מפורשות:
  שמוקדם מדי להגיע למסקנות. וקן האם, מייסד מוזיאון היצירה בוושינגטון, טוען שזה חומר טוב לסרט או לספר, אבל קשה להגדיר את הממצא החדש כ’חוליה החסרה’. “מה לא היה בסדר עם כל המאובנים האחרים שנמצאו במהלך השנים? למה להתרגש מהמאובן הזה?”
  http://www.news1.co.il/Archive/001-D-201078-00.html?tag=14-11-45
  ועיין גם כאן:
  http://www.hydepark.co.il/topic.asp?cat_id=24&topic_id=2627427&forum_id=4142

  ובכן מתאים פה לצטט את דבריו של תומס האקסלי, כלבו של דרוין” (Darwin’s Bulldog) בנו אלדוס האכסלי, שחשף בכנות רבה את השקפת עולמו: “אין אנו יודעים (את תכלית הבריאה) משום שאין אנו רוצים לדעת, … אלה שאינם מייחסים כל משמעות לעולם, עושים כן, בדרך כלל משום שמסיבה זו או אחרת הולם את תכניותיהם שיהא העולם חסר משמעות”.
  אלדוס הכסליי: (A.Huxley, Ends and Means 1937, p. 270)

  ועוד:
  “היו לי סיבות לא לרצות שלעולם תהיה משמעות, וכתוצאה מכך הנחתי שאין לעולם משמעות. וללא שום קושי הייתי מסוגל למצאו נימוקים משביעי רצון להנחה זו… עבורי, כשם שללא ספק עבור רוב בני דורי, הפילוסופיה של חוסר משמעות הייתה מכשיר לשחרור.. ממערכת מסוימת של מוסר”.

  עצוב שככה מערכת חינוך מגדלת מיליון תלמידים, שאינם יודעים אפילו לנתח תיאוריה מדעית כמו אידה, ולטעון כמו המדענים שאין פה יותר מידי מה להתרגש, ועוד יותר חבל שהם משתשמים בתאוריות הכוזבות לנגח את המסורת שלנו שנמסרת מאב לבן כבר אלפי שנים.

 105. כל אותם טפשים שמרגישים מושפלים מהידיעה שנוצרו מקוף או מעכבר, שוכחים שהם עצמם היו "טיפה סרוחה" בתחילת הריונם.

 106. ואכן אנו נאלצים להפעיל שיקול דעת ובלב כבד לבטל אישור של תגובות שכל מטרתן לנגח ולחזור שוב ושוב על טענות שענו להם, כאילו שבפעם הבאה יקבלו תשובה שיותר משביעה את רצונם או שהמתדיין בצד השני יתעייף והם יישארו עם המילה האחרונה.

 107. אבי בליזובסקי,

  יותר מדי תגובות הן בענין של סתם ‘מלחמות דת’, וכבר קשה עד בלתי אפשרי להנות מהתדיינות מושכלת וקונסטרוקטיבית.

  יש עקרון משפטי הידוע כ’דוקטרינה של הדמוקרטיה המתגוננת’. עקרונית, הוא ישים גם כאן.

  יש כמובן תמיד סכנה של ‘המדרון החלקלק’, אבל אפשר לדרוש במסגרת ההתגוננות דרישות צורניות מינימליות לקבילות של תגובה (נקיון הלשון, כבוד מינימלי, הוגנות ואפילו ‘חובת הנמקה רלוונטית’) כדי שנינצל מהטמטום וגסות הרוח שיש בתגובות מסוימות. כמובן ששיקול הדעת חייב להיות מידתי וזהיר, ואני בטוח, בלי קשר לדעות האישיות – שהמערכת יכולה לעשות זאת כדבעי.

  אני אומר כל זאת אף שעמדתי האישית מסויגת כלפי כל אבולוציה שהיא מטריאליסטית נטו – ולא פעם נתתי לעמדתי זו ביטוי.

  תודה מראש.

 108. מיכאל,
  אני מקווה שלנעם "שלנו" י שותפה כבר.

  בכל מקרה, "שומר שבת" הוט טרול קבוע בפורומים רבים. הוא כנראה בכלל לא דתי ורק מנסה ליצור תגובות פרובוקטיביות. אני מסרב להאמין שאפילו דתי כלשהו יצא כזה אדיוט ויגיד מה שרוב הדתיים מרגישים אבל יודעים שזה לא "פוליטלי קורקט" לדבר בפורום ציבורי.

 109. שומר שבת.
  בהחלט יכול להיות שתהיו רוב כיוון שהחילונים לא מבינים שעליהם להפסיק לממן אתכם.
  אגב- אתם הרי נגד דמוקרטיה (כפי שמנהיגיכם חוזרים ואומרים וגם כפי שתגובתך מעידה) אז מניין לכם הביטחון שהאנשים הנורמלים לא יבינו בסוף שאין לתת לכם להשתמש בדמוקרטיה כדי לבטל אותה?

 110. בס"ד
  פירסומי תועבה !!
  יש רק אבא אחד בשמיים לשכולנו והוא בוודאי שלא קוף !!
  יום יבוא כאשר אנו החרדים נהיה כאן רוב, ואז פרסומי תועבה כגון פרסום זה לא יאושרו.
  בנוסף, כאשר אנו נשלוט כאן, כולם יהנו מנפלאות החינוך החרדי תורני.

 111. אורן:
  אני לא התבלבלתי אבל אני מרגיש שאני אשם במידת מה בבלבול שלך כיוון שאני כמעט תמיד פונה אליו בכתיב מלא למרות שהוא תמיד חותם בכתיב חסר.
  סתם איזה הרגל שסיגלתי לעצמי (בכאב רב, יש לומר) במהלך שרותי הצבאי (על פי הנחיות הצבא שלמרבה הצער והכאב מצאתי אותן מוצדקות).
  אגב – לדעתי הנועם הזה טועה בכך שהוא מחפש שותפים. הרי הוא צריך רק שותפה 🙂

 112. לרגע התבלבלתי בין נועם לנעם…
  ואז הבנתי שזה לא מתאים לו התגובה הזאת.

 113. חה חה חה:
  בתגובתך (19) מצאתי את הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של הסבא של הסבא…………. (ועוד 1000 פעמים "של הסבא" ) שלי

 114. ינון:
  הדבר המשמעותי היחיד בתגובתך (27) הן שלשת המילים הראשונות.
  דע לך שאנשים מן הישוב בדרך כלל לא משוויצים בכך שאינם מבינים משהו ואינם משתמשים באי הבנתם כ"הוכחה" לכך שאותו משהו אינו נכון.
  אבל אתה הרי אינך אדם מן הישוב אלא רק אדם(?) מן הישיבה

 115. זה נשמע רעיון גדול להכליא בין שימפנזה או גורילה לבני-אדם
  אפשר אפילו ליצור את ביג-פוט
  יצא מזה ברבה כסף המון המון כסף $$$,$$$,$$ מפרסום
  כולל פירסום בספרי ההיסטוריה

  מבחינת ביצוע זה נראה די פשוט וקל
  מחפש שותפים ומשקיע לרוץ עם זה כעסק

 116. אלישע:
  אתה פשוט אינך מבין על מה אתה מדבר.
  המנגנון הזה שאתה מכנה "רגרסיבי" משמש אותנו כיום בפתוח פתרונות תכנה לבעיות שאין כל דרך אחרת לפתור. האם אתה מתכוון לטעון באזנינו שמה שמתרחש לנגד עינינו (העובדה שהבעיות נפתרות) גם הוא אינו אפשרי?
  אתה מוזמן לקרוא גם את תגובתי זו:
  https://www.hayadan.org.il/evolution-in-science-and-art-1805095/#comment-217035

 117. יינון שרב, כנראה שהשרב באמת השפיע עליך.

  כולנו 99% שימפנזים ואני חי עם זה מצויין. חבל רק שבני האדם לא מכירים בזה ומכחידים אותם.

 118. אני לא מבין מה כל כך כיף בזה שכל מדען בתקופתו טוען שאנחנו סוג של קוף אחר..
  כל המדענים הם קופים=]
  קופים גדולים ושעירים.. וכל השאר בני אדם!
  ומי שנחמד לו להזדהות עם הדעה שהוא צאצא של קוף אז שילך לספארי ברמת גן וישחרר את אבות אבותיו מהכלובים..
  שאני יהיה סבא אני לא ממש ירצה שהנכדים שלי ישמו אותי בכלובים =]
  ואפילו יתחתן עם קופה..לא שכולם פה לא נראים כאלה![ומתנהגים

 119. אני לא מבין מה כל כך כיף בזה שכל מדען בתקופתו טוען שאנחנו סוג של קוף אחר..
  כל המדענים הם קופים=]
  קופים גדולים ושעירים.. וכל השאר בני אדם!
  ומי שנחמד לו להזדהות עם הדעה שהוא צאצא של קוף אז שילך לספארי ברמת גן וישחרר את אבות אבותיו מהכלובים..
  שאני יהיה סבא אני לא ממש ירצה שהנכדים שלי ישמו אותי בכלובים =]
  ואפילו יתחתן עם קופה..לא שכולם פה לא נראים כאלה![ומתנהגים]

 120. מדהים: הבריאתנים דורשים מהמדענים לספק להם הוכחות אמפיריות, מנתחים את התאוריות עד הקרביים בעזרת עקרונות של הפילוסופיה של המדע, מצטטים מאמרים ומחקרים, ופוסלים תאוריות בטענה שהן "לא מדעיות" ושהן מתבססות על "אמונה כמו דתית". אך עם זאת מציגים את סיפורי התנך, ושלל תחפושות אחרות בדמות ה"תכנון התבוני", שטוענות בין היתר שהגאולוגיה של כדור הארץ מקורה במבול של נוח, בתור חלופה "הגיונית" ו"בלתי נמנעת" לתאוריות האלה. לקרא ולא להאמין, אנשים תרתי משמע מנסים לאכול את העוגה ולהשאיר אותה שלמה- האבולוציה דורשת הוכחוחת מדעיות, הבריאתנות לא.
  אם המדענים היו משקיעים את אותו זמן ומשאבים בהפרכת ה"תכנון התבוני", כמו שמשקיעים כל מיני ארגונים דתיים קיקיוניים שמתיימרים לעסוק במדע, אז הבריאתנים היו יוצאים ליצנים מוחלטים, ויותר מכך שקרנים ומניפולטורים שמטעים במכוון את הציבור כדי להשפיע על אמונותיו הדתיות.
  אבל למזלם המדענים לא עוסקים בפרופוגנדה, אלא משקיעים את זמנם במדע אמיתי, שמרחיב את גבולות הידע האנושי (משהו שכל מיני מוסדות כמו "מכון דיסקברי" לא מסוגלים לעשות, וכל מטרת קיומם היא להתנגח במדע, ולהשפיע על האמונות של הציבור).

 121. בס"ד
  לתגובה משעה 17:01 – הכתבה עסקה באבולוציה ואליה בדיוק התייחסתי בצורה העניינית והישירה ביותר, ולא התייחסתי לנושא אמתות התורה ששייך לדיון אחר. לא לקחתי מ"מכון דיסקברי" אלא ממדענים כמו שכותבים בכתב העת "נשיונל גאוגרפיק" וכמו שני המדענים שביניהם פרד הויל האתאיסט, שחישבו שההסתברויות להיווצרות אקראית של תא חי מחומר דומם או היווצרות אקראית של תא אנושי (בלי כל קשר ממה נוצר) היא לא אפשרית. ואין לזה קשר לבחירת עם ישראל על ידי האל או להיות צאצאים של אברהם או לקבל את התורה בסיני.
  כאן מדובר על אפשרות של היווצרות אבולוציונית אקראית לבין בריאה מתוכננת של כל היצורים בעולם על כל התאים והתהליכים שבהם עד לאדם עם כל המורכבות המדהימה של פעולת המוח והעי"ן (הרשתית למשל משוכללת מכל מצלמה שנוצרה בידי אדם ונפחה הוא כראש של סיכה – ראה פירוט בעניינים אלו בתגובתי מ-15:44), והאפשרות של בריאה מתוכננת ע"י כוח עליון היא הרבה יותר סבירה ואפשרית מהיווצרות אקראית. לכן הטענות שאתה מעלה אינן קשורות לעצם העניין.
  בנוסף ההסתברות שהבאת לבחירת עם ישראל ע"י האל היא אפשרות סבירה מבחינה סטטיסטית, והיא בכל מקרה גדולה הרבה יותר כיוון שכאן צריך לחשב הסתברות לפי מספר העמים ולא לפי מספר האנשים החיים בעולם (שבכל מקרה לפני 3000 שנים לא היו 7 מיךיארד אנשים אלא הרבה פחות).
  וכן לא אמרתי שאם האבולוציה שטות עם ישראל קיבל תורה מסיני אלא שכל העולה ממה שהבאתי שהאבולוציה לא אפשרית מבחינה סטטטיסטית, ואין בתיאורייה זו כל קשר למדע אמפירי,וכן כפי שכבר הבאתי לעיל בתגובה זו דברים כל כך מורכבים כמו לשל גוף האדם על המוח, העיניים, ועל כל המוני התאים שבו עם כל התהליכים המורכבים ביותר שבהם, וכן כל היצורים החיים על כל התכונות המדהימות שבהם (כפי שהבאתי באותה תגובה משעה 15:44), לא יכולים להיווצר בצורה מקרית וחייבת להיות בריאה מתוכננת של הכל. היהדות לא מתיימרת להיות מדעית, אך תומכי האבולוציה מתייחסים לתיאורייה זו כדעה מדעית מוצקה, והיא כלל וכלל לא, התומכים בה דבקים בתיאורייה זו בסוג של דבקות דעות ובלי כל בסיס מדעי אמתי.
  זה שעשיתי "העתק והדבק", אינו מוריד מרצינות הטענות ומשייכותם הישירה לנושא האבולוציה. אני בוודאי לא אעתיקה מילה במילה את כל מה שרצית להגיב בנושא זה.
  לעניין אורך התגובות: כל תגובה בוודאי שלא עולה על 50,000 מילים, ולא בטוח שכולן יחד עולות על מספר מילים כזה. גם תגובה ארוכה נעתה ב"העתק" ו"הדבק" היא יכולה להיות רצינית ביותר וענייניות מאוד בנושא הכתבה כפי שאכן התגובות שהבאתי. לכן רק בגלל שהן ארוכות או נעשו ב"העתק" ו"הדבק", אין סיבה לפסול תגובות רציניות ועניניות כאלו המתייחסות ברצינות רבות ובאופן ישיר לנושא הכתבה.

  לאריאל: הבאתי טענות מסודרות גם אם עשית "העתק" ו"הדבק". וכמו ששאלתי: מה רצית, שאקליד הכל מילה במילה?
  אני פשוט הבאתי את סוגים השונים הטענות הרציניות ביותר נגד האבולוציה שמראים שתיאוריית האבולוציה, לא סביר ולא קבילה מבחינה מדעית ואין לה כל קשר למדע אמפירי.
  הטענות שהבאתי הן רציניות ביותר ואין לזה קשר אם הוקלדו מילה במילה או נעשה כאן "העתק ו"הדבק".

 122. אינך ‘מאמין’ אך יש ‘תקווה’ אהה,,מעניין .
  עברית שפה קשה.

 123. פואנקרה,

  כשמר קרמר ירצה לפרסם בידען כתבות, הוא מוזמן לשלוח לאבי את הטקסט.

  עד אז, אזור התגובות שמור לתגובות בלבד, ולא לקופי-פייסט של כתבות שלמות מאתרים אחרים.

  תודה לכל המגיבים,

  רועי.

  ——————

  הבלוג החדש שלי – מדע אחר

 124. אבי בליזובסקי:
  בבוקר היה טקסט ארוך של קרמר אחד. אני רואה שמגיבים פנו אליו.
  נעלם?????
  חומר מסוכן?????
  נראה לי קטנוני וקצת פטטי אולי???

 125. לקרמר: אין לזה שום קשר לטענות שלך מהסיבה הפשוטה שאני לא מצליח לגייס משאבים נפשיים לקרוא, להגיב ולנהל דיון עם מכונת copy-paste.
  אתה לא מגיב לכתבה באופן ענייני.
  אתה מה שנקרא “a man with a mission” שפשוט שופך דליים של טקסט כתוב מראש לכתבה שכל עוונה הוא שהיא הזכירה את המילה ‘אבולוציה’.

  חוסר היכולת שלי לגייס משאבים נפשיים ולהתייחס אליך ברצינות זו הבעיה האישית שלי והיא כנראה דורשת טיפול מקצועי אבל אני אתפלא מאוד (ואתרשם להפליא) אם מישהו אחר מבאי האתר המכובדים יוכל לגייס כוחות להתמודד איתך. קטונתי ועל כן אשתוק כעת.

 126. לכל המאמינים למיניהם, אני באמת אוהב אותכם, אבל בבקשה לכו מפה.
  שום דבר לא ישכנע אותכם, כי אתם לא מסתכלים בעובדות.
  ולא, אם כתוב משהו בספר זאת לא עובדה.
  אם אין הסבר אחר לתופעה זאת לא עובדה, זאת גם לא הוכחה לשום דבר.
  זה אומר שאין הסבר.
  אז תחסכו ממני את ההוכחות לקיום האלוהים (שגם ככה לא מוכיחות כלום לגבי היהדות, ורובן נהגו ע”י יוונים ונוצרים בכל מקרה).
  אתם לא מנסים להבין את הממצאים, אלא להבין איך ספר שנכתב בתקופת הברזל הוא התיאור המושלם של העולם, אפילו אם הוא מכיל חוסר עקביות מפורש.
  אתם אפילו לא מנסים להוכיח את התאוריה שלכם, אלא מנסים להפריך אחרות.
  אם האבולוציה היא שטות, זה מוכיח שאלוהים נתן תורה למשה בהר סיני?

  לפני 200 שנה, בכפר בפולין, אם הייתם משתמשים בטיעונים מדעיים (חילונים) כביכול כגון סטטיסטיקה כדי להצדיק את התורה, היו מטילים עליכם חרם….
  לאט לאט אתם מסבירים שהעולם לא קיים 6000 שנה אלא יותר כי “ימי אינם כימכם”
  שוב, לפני מאתיים שנה הייתם מאבדים את כל החברים שלכם (ואת הזכות להיות חלק מהקהילה) על אמירה כזאת.

  אבל אל תדאגו, עוד 200 שנה גם ההתנגדויות שלכם היום יראו טיפשיות.

  אתם משתמשים בטיעונים של מכון דיסקברי (הנוצרי!!!) כדי להצדיק את התורה.
  מה העונש על זה תזכירו לי? עדיף לא להאמין בכלל מלהיות נוצרי עד כמה שאני זוכר.
  פתאום הגאולה באה ממכון מחקר (….כן בטח) נוצרי קיצוני.
  מה שמדהים בעיני שאתם אומרים שהמדע טועה, לא מושלם וכו’ ואז משתמשים בטיעונים מדעיים (שאותם אתם לא באמת רוצים להבין) כדי להוכיח את העמדה שלכם.

  ססטיסטית, הסיכוי שאלוהים בחר את עם ישראל מכל שאר העמים בעולם הוא 0.001714
  (בהנחה שיש 7 מיליארד אנשים בעולם היום, ובערך 12 מיליון יהודים).
  אהה, כן, הוא בחר באברהם מתוך כמה מיליוני אנשים שחיו אז. זה לא באמת משנה את המספר לגבוה יותר.
  זאת בהנחה שהוא בחר בכדור הארץ מתוך מיליארד בחזקת מיליארד כוכבים.
  זאת עובדה סטטיסטית שפתאום לא תקבלו כי היא לא נוחה?
  בלי בכלל להתחיל לחשב את הסיכוי שאתם באמת צאצאים ישירים של אותו אברהם.

  די, עזבו אותנו בשקט.
  לכו לפורומים על יהדות ותתוכחו בינכם שם.
  כשאני קורא מאמר על יהדות, באתר על יהדות, אני לא משאיר תגובות על כמה כולם טועים.

  ולאתר הידען, עם כל הכבוד לחופש הביטוי, אפשר לדעתי לצנזר תגובות של
  למעלה מ50.000 מילים, שכולן cut and paste.

  חברים, הדת נתנה דברים נפלאים לאנושות, ודברים מזוועים.
  כולי תקווה שההיסטורינים של העתיד יסמנו את המאות הבאות כתקופה שבה עברנו הלאה.

 127. מדוייק יותר :הם מצאו את ה’אידה ש’ממה’ שלהם=הסממית,אמא של מ’מים רבים:)=

 128. לכל "המדענים"? שמצאו את הדודה שלהם. מחר נגיע לבקר אותכם בגן החיות ולרגל האירוע נביא לכם בננות ואם תהיו קופים טובים תקבלו גם בוטנים.

 129. עוד משהו, קצר אבל עקרוני.

  תורת האבולוציה מתבססת על שני תהליכים: מוטאציות אקראיות וברירה טבעית. אלו, לטענת חסידי השיטה, הבסיסים שעליהם נבנית ההתפתחות.
  יוצאת מזה המסקנה האבסורדית, ששני הגורמים הבלעדיים להתפתחות הם גורמים רגרסיביים (נסיגתיים). התא החי משקיע אנרגיה כבירה ופעילות מתוחכמת ביותר בנסיונות למנוע שינויים רנדומליים בשעתוק הד.נ.א (דהיינו, מוטאציות אקראיות), תוך הפעלתן של מערכות תיקונים מורכבות ביותר. כלומר, לפי גרסת חסידי האבולוציה האורגניזם החי הוא בכלל אנטי-אבולוציוני במהותו; בפעילות האינהרנטית לו הוא משמש כגורם מעכב לאבולוציה, שהרי לו היה הדבר תלוי באורגניזם עצמו, היינו היום לכל היותר גושי פרוטאין דמויי בוץ. אליבא דתיאוריית האבולוציה האקראית, רק הודות לשגיאות שאותו אורגניזם לא הצליח למנוע פיתחנו עיניים, ידיים, אוזניים, לב ומחזור דם.
  לאבסורד הזה נוסף האבסורד הנוסף, שהמשך התהליך יסודו גם כן בתהליך רגרסיבי, דהיינו קטילתם האכזרית של כל ה"מוטאנטים" הבלתי מתאימים בידי הברירה הטבעית, כלומר, השמדתם ללא רחמים של כל אלו שבאיוולתם הצליחו למנוע מספר מספיק של שגיאות בשעתוק החומר הגנטי. שתי ההנחות אבסורדיות לחלוטין. למעשה, הכשלים הפרטניים בתיאוריה נובעים קודם כל מן ההיפוך הלוגי הבלתי סביר שבהנחות היסוד שלה.

 130. אחרי עיון במקורות בלעז מסתבר כי יש פלאונטולגים רבים שחולקים על "הגילוי" –
  שכן זהו ענף בו רבה הקינאה ,
  כדי להבהיר את המחלוקת :…
  המדע משייך את כל הקופאיים (למורים, גלגו, טרסיירס וקופי אדם) לאב משותף שנקרא haplorrhines (פשוטי-אף) , אלה התפצלו ל Prosimian (קודמי-הקופים)
  וכאן מנסים חוקרים רבים למצוא פיצול בכוון שהביא ל אייפס (קופי-אדם)
  משפחה לה משוייך גם הסוג שלנו.
  עד היום לא נמצאה נקודת הפיצול.
  מפרסמי "אידה" מנסים לטעון כי "למרות שהיא שייכת ל"פשוטי-האף"
  ניתן לראות בה סימנים ראשונים של הפיצול" .
  כלומר הם מנסים לטעון כי כבר לפני 50 מליון שנה החלה לצמוח השושלת
  של קופי האדם.
  לכך יש חוקרים מתנגדים ותוהים רבים ,
  ולכן צודקים גם המגיבים שהתיחסו ל"בוהן הנגדית" ,
  אבל שוב , הגלוי חשוב ומענין .

 131. מישהו, כדאי שתקרא מה מטרתו של מכון דיסקברי ולשם מה הוקם. הוא הוקם כדי לקעקע את תורת האבולוציה בטיעונים שלאוזן הלא מקצועית נשמעים מדעיים. ניתוח קצר שלהם יראה לך שאין בהם כל הסבר לתופעה. לגבי הסתברות, אתה בוודאי מכיר את הפתגם – שקר קטן, שקר גדול, סטטיסטיקה.

 132. ההתנגדות נגד אבולוציה כיום נובעת בעיקר משקולי הסתברות מתמטים.למשל-מדענים מדיסקברי אינטטיוט לקחו דומיין בודד של חלבון וחישבו את הסיכויי להווצרותו סביב האחד ל70^10(כמס’ האטומים ביקום),שזה המון.ניתן גם להביט ברב החלבונים ולראות שרק כאשר קיים רב השלד החלבוני ניתן ליהתקפל לכדי חלבון פונקציונלי בגלל הווצרות קשרי גופרית ומימן.

 133. אהה,רועי אתה רואה?ה”אידה ש’ממה'”תמיד מנצחת אמא של מ’..רבים.
  אגב,גם לשרף (הענבר-אמבר)מייחסים בערך אותו זמן(‘דמעה’ מאובנת של עץ מלפני 50 מליון שנה).

 134. עדן, גם אתה חצי קוף גם לך יש שאריות זנב ושערות גוף

 135. אריאל:
  תמיהתך הייתה מוצדקת אילו העובדות שאתה מתבסס עליהן היו באמת עובדות.
  בויקיפדיה כתוב כדלקמן:

  Primates generally have five digits on each limb (pentadactyly), with keratin nails on the end of each finger. The bottom sides of the hands and feet have sensitive pads on the fingertips. Most have opposable thumbs, a characteristic primate feature; however, opposing thumbs are not limited to this order (opossums, for example, also have them).

  וברוח קצת יותר מבודחת – יש לשים לב לכך שכבר לפני 47 מיליון שנה הכירו את היצורים האלה כך שזו לא תגלית כל כך חדשה.
  איפה שהוא – בינם לבינינו – יש גם את אותו אדם שיצא מגן העדן (הגן של עדן). מסתבר שהוא עדיין חי.

 136. מוז – עם כל הכבוד ויש כבוד את טועה ובגדול.
  ברור שיש אבולוציה וכל אחד שיש לו קצת שכל בקודקוד,
  יודע זאת עוד מהסרט המדעי "חוות החיות" הידוע דרבנן.

  עדי לסדר לך קצת את הראש להלן התורה כולה על רגל אחת:
  מקור היהודים הוא כמובן בחזיר (מסביר הרבה נכון ?).
  מקור האינדיאנים בדוב בפנדה האדומה ממנה לקחו את צבע עורם.
  מקור האפריקאים הוא הכלאה בין הגריזלי השחור והפיל
  (אי-אפשר לשרוד בחום של אפריקה בלי עור של פיל).
  מקור האמריקאים הוא בהמברוגר, הפיצה והבוריטוס.
  מקור האיראנים הוא בפרסים והפרסים מקורם בקמצנים
  (ובעברית – קמצא ובר-קמצא).

  אפשר להמשיך…

 137. עכשיו הכל ברור לחלוטין !
  כולנו צאצאים של מאובן !

  זה כל-כך פשוט וגאוני.
  לא אבולוציה ולא שום דבר.
  כולנו בעצם בני-בנים של מאובנים.

  ממופלאות המדע.

 138. הכוונה לא הייתה לאסף אלא למי שכתב הודעה שבינתיים נמחקה על ידי האתר

 139. לאסף זה לא סביר שמוצא האדם מחתול האגיפטופיטקוס.
  כאשר ידוע לכל שקוף האגיפטופיטקוס הוא האב הקדמון.
  אז נא לא לכתוב שטויות

 140. תודה לרועי על הידיעה המענינת,
  כדי להבין עד כמה הגילוי ממלא את החסר יש לקרוא את הידיעה במקור (לא ראיתי) ,
  מקובל אצל פלאונטולוגים להכריז על "גלוי" כדי לקבל תשומת לב.
  למיטב הבנתי דרווין חיפש את החוליה החסרה בין הקופאים לקופי האדם ובין קופי האדם לאדם , כלומר לא חוליה אלא חוליות רבות שחסרות.
  כאשר התגלה האגיפטופיטקוס (בפאיום שבמצרים) שגילו הוא כ 35 מליון , טענו שהוא מהווה את החוליה החסרה בין קופאים לקופי-אדם, זה לא פתר את החידה שכן בינו לבין האוסטרלופיטקוסים שנחשבים לחוליה שמקדימה את האדם (הומו) חסרות כ15 מליוני שנים ,
  בין האוסטרלופיטקוסים לסוג אדם (הומו) חסרות מליוני שנים,
  בין מיני האדם (הומו) השונים אין רצף וחסרות חוליות רבות.
  אם מקבלים את ההנחה ש קופי האדם (איפס) נפרדו מהסוג אדם (הומו) לפני כ 5-7 מליון שנים עדיין חסרות חוליות בין מיני האדם השונים .
  לכן להכריז על "גלוי החוליה החסרה " מעט יומרני .
  ובכל זאת ללא ספק גלוי חשוב
  ושוב תודה לרועי.

 141. יש כאן משהו קצת מוזר. לאידה יש אגודל אנושי למראה היכול לאחוז בחוזקה חפצים וכו’.
  אחד המאפיינים היחודיים לבני־אדם הוא האגודל הנגדי לשאר האצבעות. אגודל נגדי אינו מופיע בשימפנזים ובשאר קופי־האדם האחרים.
  אין אגודל נגדי בשימפנזה אך יש באב־הקדמון?!
  האם זו תכונה שאבדה וחזרה בבני־האדם?

 142. מישהו יכול להגיד לי שהוא באמת חושב שהתפתחנו מעכבר בגודל 10 ס”מ…
  אין לכם גבולות אה… אז במשך כל זמן האבולוציה הזאת אז למה אין אנשים חצי עכברים חצי בני אדם וכו’… למה אין אנשים חצי קופים? אתם מבינים שבין קוף לאדם יש מלא הבדל איפה כל שאר המינים שבאמצע? הם נכחדו? והקופים שהיו לפניהם נשארו?

 143. זה שמצאו מאובן אחד שמזכיר אב קדמון לקופים זה לא אומר שהקופים עברו אבולוציה מאותו מין. רק בדיקות גנטיות יכלו להוכיח זאת.

 144. טוב שיש אתר ידען וכותב כמו רועי. לפני פחות משעה שמעתי זאת כידיעה האחרונה במהדורת החדשות ברדיו. שם דובר אמנם משהו על קופים, אך התגלית הוגדרה כאב קדמון משותף לנו וליונקים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן