סיקור מקיף

קפה בבוקר ובירה בערב מייצבים את הגנום

מחקר חדש באוניברסיטת תל אביב מעלה כי קפאין ואלכוהול משפיעים על הזדקנות תאית, על יציבות הגנום ועל ההסתברות לחלות במחלות סרטן

 בתמונה: מימין לשמאל עומדים: ד"ר גל חגית רומנו, יניב הררי , דוקטורנט, יושב: פרופ' מרטין קופייק צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב

בתמונה: מימין לשמאל עומדים: ד"ר גל חגית רומנו, יניב הררי , דוקטורנט, יושב: פרופ' מרטין קופייק צילום: באדיבות אוניברסיטת תל אביב

קפאין ואלכוהול משפיעים על הזדקנות תאית, על יציבות הגנום ועל ההסתברות לחלות במחלת הסרטן – כך עולה ממחקר חדש של פרופ׳ מרטין קופייק, ד״ר גל חגית רומנו, יניב הררי, ד״ר אסף גוטליב וחוקרים נוספים מאוניברסיטת תל אביב.

המחקר, שפורסם השבוע בכתב העת Public Library of Science – Genetics, מתבסס על עבודתה המהפכנית של כלת פרס נובל לשנת 2004 פרופ' אליזבט בלקברן. פרופ' בלקברן הוכיחה שלחץ נפשי נמצא בהתאמה עם טלומרים קצרים. הטלומרים הם קצוות הכרומוזומים, ותפקידם להגן על הגנום בכל תא ותא. הטלומרים מהווים מעין ״שעון ביולוגי״ של התא, והם מתקצרים ככל שהתא מזדקן. תאים סרטניים מאריכים את הטלומרים של התא באופן פעיל, כך שהם "חיים לנצח" ויכולים להמשיך ולהתחלק עד בלי די. במחקרה של פרופ׳ אליזבט בלקברן נמצא כי לנשים שחוו עקה נפשית במשך מספר שנים יש טלומרים קצרים – ולכן תאים "זקנים" יותר – מאלו של נשים שחוו לחץ סטנדרטי.

"ההנחה של כותבי המאמר היתה שבעקבות הלחץ הנפשי מתרחשים שינויים פיזיולוגיים הגורמים לקיצור הטלמורים, שינויים כדוגמת לחץ חימצוני", מסבירה ד"ר גל חגית רומנו ממעבדתו של פרופ' קופייק. "בהתאם להנחה זו, גידלנו תאי שמרים תחת לחץ חימצוני ובדקנו את השפעתו על אורך הטלומרים. אבל למרבה ההפתעה, אורך הטלומרים לא השתנה. אז החלטנו לגדל את התאים תחת תנאי עקה אחרים. מרבית התנאים שיצרנו לא גרמו לכל שינוי באורך הטלומרים, אבל התוצאה המדהימה היתה שדווקא חומרים שאנו חשופים אליהם בחיי היומיום השפיעו על אורך הטלומרים. למעשה, החומרים שהשפעתם נמצאה כמשמעותית ביותר על אורך הטלומרים היו קפאין ואלכוהול. נמצא כי ריכוז נמוך של קפאין (ריכוז דומה לזה שקיים באספרסו קצר) גרם להתקצרות משמעותית באורך הטלומרים, ואילו ריכוז נמוך של אלכוהול (5%-7%) גרם להפרעה במערכת המבקרת את אורך הטלומרים ולהארכתם בצורה משמעותית".

הודות לתגלית פורצת הדרך של צוות החוקרים, מדענים ברחבי העולם יוכלו מעתה לשלב מניפולציות סביבתיות עם מניפולציות גנטיות על מנת לחקור את הרשת הגנטית האחראית לשמירה על אורך הטלומרים. מאחר שלטלומרים נודעת חשיבות מכרעת בהזדקנות תאית ובהתפתחות הסרטן, לתגלית זו השלכות מחקריות ורפואיות מרחיקות לכת.

"למחקר השלכות רפואיות של ממש", אומר הדוקטורנט יניב הררי. "בשל חשיבותם של הטלומרים בשמירה על יציבות הגנום, אורכם מבוקר על ידי מנגנון מורכב ביותר. יותר מ-400 גנים משפיעים על אורך טלומרים במטרה ליצור מערכת יציבה שתוכל להתמודד עם שינויים סביבתיים. כאשר יציבות המערכת מעורערת, אורך הטלומרים מופרע והדבר יכול להביא לחוסר יציבות הגנום, להזדקנות מואצת ולהתפתחות של מחלות שונות. הגילוי שלנו, לפיו גם חומרים פשוטים כמו קפאין ואלכוהול משפיעים על אורך הטלומרים, יכול לאפשר לנו לערוך מניפולציות שונות באורך הטלומרים, ובעתיד גם להציע מזור ורפואה מונעת למחלות שונות כמו מחלת הסרטן".

המחקר החדש הינו פרי שיתוף הפעולה בין המעבדה של פרופ' מרטין קופייק בפקולטה למדעי החיים, פרופ' רודד שרן, פרופ' איתן רופין, ד"ר אסף גוטליב ופרופ' רון שמיר מבית הספר למדעי המחשב ע"ש בלבטניק באוניברסיטת תל אביב, וכן פרופ' דנה פאר מאוניברסיטת קולומביה שבארה"ב.

 

הכתבה מבוססת על הודעה לעיתונות של דוברות אוניברסיטת תל-אביב.

13 תגובות

 1. לא מוריד ולא מעלה. מצטרפת למגיבים. כותב הידיעה האם תסביר בטובך? הקפה טוב לנו או להיפך?
  תודה מראש.

 2. אני מניח שהמקור שלו הוא אתרי קונספירציה שלא מקבלים שום עזר המהמדינה כמובנית מאליה, וחושבים שכולם רוצים לפגוע בבריאות. את המחיר נשלם כולנו בבריאות שינינו.

 3. שיבדקו את הפלואוריד שמחדירים לנו למים שכבר שנים ידוע שלא עוזרת כלל לעששת כמו שניסו לעבוד עלינו ואפילו מזיקה לשיניים ולעצמות.

 4. D!
  טלומרים ארוכים אינם סרטניים בהכרח.
  הסיבתיות כאן היא הפוכה: הסרטן גורם להתארכות הטלומרים ולא להיפך.
  כשהטלומרים ארוכים והתא לא סרטני – זה טוב.

 5. אגב. לא רואה כיצד ניתן להסיק מסקנות מרחיקות לכת על בני אדם (פגיעה ממשית בחלוקת תאים) מנסיונות שנעשו על שמרים; הרי שמרים הם אורגנים שונים מאוד מבני אדם. (שמרים הם פטריות לפי זכרוני.)

 6. קפאין הוא חומר טבעי כמו חסה וצנונית. אבל אולי את בודקת קופאין ואז זה ממש שונה.

 7. קופאין הוא חומר לא טיבעי שמוציא את הגוף מאיזון
  כל מה שלא אמור להיות בגוף עדיף שלא יכנס במיוחד לא חומר חזק וממכר כמו קפאין
  קפה גם מעלה את הלחץ דם באנשים מסויימים עלול לגרום ללחץ דם גבוה ומסוכן
  חברות הקפה והיבואנים מפעילים לובי של משרדי פירסום שמטפטף ידיעות באתרי החדשות שקפה בריא
  צמחים מייצרים קופאין כרעל עצבים נגד חרקים

 8. לא מבינים מהכתבה כלום ?? האם קפה בבוקר זה חיובי או שלילי … ? יש למישהו תשובה ??
  כפי שכתב הפרסומאי הראשי של אוסם וקוקה קולה ,עלית שטראוס וכל השאר (המונופוליזם הכבדים )רוב המזון שהוא מפרסם זה רעל …..

 9. אנונימי, לא שאני מבין אבל

  טלמורים ארוכים מדי הם סרטניים ולא מתים לעולם
  וקצרים מדי מתים ודי
  ולכן כביכול הקפה והבירה מאריכים אותם ע"י שמירת איזון ביניהם.

  משהו כזה?

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן