סיקור מקיף

פלפל צ׳ילי להגנת פילים

״פטנט״ חדש, המבוסס על הבערת לבנים שיוצרו מתערובת של צ׳ילי יבש, זבל ומים, מסתמך על חוש הריח החד והרגיש של פילים כדי לדחות אותם ולהרחיקם מיבולים, ובכך למנוע פעולות אלימות נגדם מצד חקלאים

אילוסטרציה: pixabay.
אילוסטרציה: pixabay.

רבות כבר נכתב ונאמר על הפגיעה הקשה באוכלוסית הפילים. אוכלוסית הפילים באפריקה וגם באסיה נפגעת קשות בגלל צייד פראי, ציד שמספק את הדרישה הנפשעת לחטי הפילים שמשמשים לייצור חפצי שנהב. למרות חוקים ותקנות, למרות הקשחת הפיקוח ופעולות השימור, הצייד הפראי ממשיך ואלפי פילים נרצחים כל שנה.

אלא שיש גורם נוסף שגורם לפגיעה בפילים והוא חקלאים, שכן פילים ש״פולשים״ לשדות גורמים נזקים חמורים ליבולים. במקרים רבים הפילים נכנסים לישובים וגורמים הרס למבנים ומפעם לפעם יש ידיעות על אנשים שנפגעים ע׳י פילים. למרות המגמה הכללית שבה תושבים מבינים את חשיבות השמירה על הטבע, החיכוך התמידי בין תושבים בישובים כפריים לבין הפילים גורם לרגשות ויותר מכך לפעילויות אלימות כנגד הפילים. על כך נוסף הנוהג הנפוץ בארצות אפריקאיות לירות בפילים שפולשים לשדות ולישובים, הרג שמתווסף לצייד הפראי שעושה שמות באוכלוסית הפילים.

מזה זמן רב מחפשים אמצעים שונים ומשונים שיגרמו לדחיית הפילים, אמצעים שיפחידו, יבריחו או ידחו את הפילים משדות ומכפרים. היו מי שהציעו גדרות חשמליות, אלא שעלות הגדרות גבוה. לפני שנים מספר החלו חקלאים בקניה לפזר כוורות דבורים סביב שדותיהם. דבורים מגיבות בתוקפנות לרעידות הקרקע שנגרמות ע׳י צעידת הפילים. הפילים חוששים מהדבורים ודי בזימזום (עצבני) של נחיל דבורים כדי לגרש פילים הרחק מהשדה.

כעת, ״פטנט״ חדש שפותח במחקר בבוטסואנה ע׳י פוזו (Rocío Pozo) מאונ׳ אוקספור ופורסם בירחון אוריקס (Oryx), מתואר כ״שיטה  זולה ונהדרת״ שתאפשר לאיכרים להרחיק פילים מיבוליהם. השיטה מבוססת על הבערת לבנים שיוצרו מתערובת של צ׳ילי יבש, זבל ומים, ומסתמכת על חוש הריח החד והרגיש של פילים שריחות חריפים דוחים אותם.

חקלאים שיבעירו את הלבנים סביב שדותיהם ימנוע מפילים לפלוש ו״לשדוד״ יבולים.  כך ימותן החיכוך בין החקלאים לפילים ויאפשר לחקלאים לאסוף יבול שיאכיל ויפרנס את משפחותיהם.

במקום אחר סיפרתי על השימוש הנפוץ של זבל חיות משק כחומר בעירה. כאשר מוסיפים לזבל תרכיז של צ׳ילי ומעט מים יוצרים לבנים. אחרי יבוש בשמש ניתן לשרוף את הלבנים כשהעשן מפיץ ריח צי׳לי חריף. לסרוגין מציעים החוקרים לחקלאים לשתול צ׳ילי סביב השדות וכך להרוויח פעמיים, הפילים לא יפגעו בגידולים ובסוף עונת הגידול ניתן לאסוף ולמכור  את פרי הצ׳ילי.

החוקרים משבחים את השיטה כ״לא פוגענית״ (non-lethal), זולה וככזו שתמנע את החיכוכים בין פילים לחקלאים. הפצת ה״פטנט״ בקרב חקלאים תעזור להגן על פילים שאוכלוסייתם צונחת בעשורים האחרונים בגלל צייד פראי.

המחקר נעשה בבוטסואנה ברצועה שממזרח לדלתת האוקוונגו (Okavango. e) אזור בו מתקיימת תחרות על משאבים, אדמה ומים בין כ-15000 פילים למס׳ דומה של מתיישבים, תחרות שבה חקלאי עשוי לאבד יבול שנתי בלילה אחד בשל פלישת פילים. אם באזור כה בעייתי נתנה השיטה פתרון הרי שיש לה סיכויי הצלחה.

בבוטסואנה מתקיימת אוכלוסית הפילים הגדולה ביותר באפריקה, והמחקר מתבצע במטרה הכפולה של מתן אפשרות קיום לפילים וחקלאים זה בצד זה, כאשר לאלה גם אלה יהיה בטחון תזונתי ללא פגיעה הדדית.

ראו עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן