סיקור מקיף

איך חטי פילים הופכים לשנהב בידי ארגוני פשע

איך חטי פילים הופכים לשנהב בידי ארגוני פשע

מסתבר כי הסחר מתאפשר בגלל קשרים הדוקים בין הסוחרים לבין פקידים ונושאי תפקידים בממשל. כל החוקרים הגיעו למסקנה כי הפעילות העבריינית מתאפשרת בגלל שחיתות ורשויות חלשות. צילום: Schuyler Shepherd.
מסתבר כי הסחר מתאפשר בגלל קשרים הדוקים בין הסוחרים לבין פקידים ונושאי תפקידים בממשל. כל החוקרים הגיעו למסקנה כי הפעילות העבריינית מתאפשרת בגלל שחיתות ורשויות חלשות. צילום: Schuyler Shepherd.

ראו מאמר קודם בנושא – המלחמה הטראומטית להצלת חיות הבר

נתונים בדו"ח חדש של TRAFFIC שנאספו בעשר השנים האחרונות ושהופץ ע"י הרשת לתיעוד סחר בחיות בר ("טרפיק") מתפרסמים ראיונות עם סוחרים ושותפים לדבר עבירה בסחר הנתעב ברחבי מרכז אפריקה. סוחר בשנהב מקמרון אמר לחוקר טרפיק: "השנהב הוא כמו סמים ויש להיזהר אבל אם אתה רציני בשאיפתך בזהירות ובסבלנות תוכל להשיג כמה שתרצה".

במשך כמעט עשר שנים ערכו תחקירני טרפיק ראיונות עם עשרות אנשים שפעילים בסחר בשנהב במרכז אפריקה. על-סמך תחקירים חקירות ורעיונות מתפרסם סקר מקיף על הסחר המתועב בקמרון, קונגו, הרפובליקה העממית של קונגו, הרפובליקה-המרכז-אפריקאית וגבון, חמש המדינות ש"מתדלקות" את הסחר באפריקה ומחוץ לאפריקה.

מסתבר כי הפעילות מתאפשרת בגלל קשרים הדוקים בין הסוחרים לבין פקידים ונושאי תפקידים בממשל. כל החוקרים הגיעו למסקנה כי הפעילות העבריינית מתאפשרת בגלל שחיתות ורשויות חלשות.

על-פו הדו"ח "מאמצים לאכיפת חוקי ואיסורים נכשלים בגלל שחיתות, כאשר לעיתים קרובות מעורבים במניעת האכיפה בעלי תפקידים (ממשלתיים) רשמיים בעמדות בכירות. על כך נוספים חוסר בכח-אדם, מיעוט מקורות תקציביים וניהול כושל.

אחד הסוחרים טען כי יש לו קרוב-משפחה בצבא שמספק לו חטי-פילים וכי הספק העיקרי של חטים הוא בכיר בממשלה וכי במידה מסוימת "שומרי השלום" של האו"ם שחופשיים לנוע בשטח שותפים לפשע.

חוקרים תיעדו קציני צבא שהעידו כי קבוצות בצבא אחראיות להרג פילים בשמורת ווירונגה ( Virunga), כאשר השנהב משונע ע"י המליציות של "צבא השחרור הדמוקרטי" של רואנדה.

לאורך כל שנות המחקר שווקים "שחורים" שהיו פעילים נעלמו למעט בקינשסה. לעומת מאות קילוגרמים של שנהב שהוצגו בשווקים בשנים 1999 עד 2007, בשנים 2014-2015 תועדו קילוגרמים בודדים,ונשאלת השאלה מה גרם לשווקים המקומיים של שנהב להיעלם?

חטי שנהב שנתפסו ומוצגים לפני השמדתם. מקור: Ivy Allen / USFWS.
חטי שנהב שנתפסו ומוצגים לפני השמדתם. מקור: Ivy Allen / USFWS.

כנראה שלמרות השחיתות והכשל באכיפה מתגברים הלחצים והפעילויות (נזכיר את פעילותו המבורכת של הישראלי אופיר דרורי במסגרת "וולונטרית" למעקב ותפיסת עברייני ציד במרכז אפריקה), אבל למרות פעילות מבורכת של גופים וולונטרים המחקר הראה כי הסחר זז משווקים מקומיים "פתוחים" לפעילות מחתרתית שמיקודה ביצוא חטים לשווקים בעיקר בסין.

במקרים רבים מואשמים סינים שפועלים במסגרות של פשע מאורגן, פעילות שפגעה בזמינות השנהב לסוחרים וגלפים מקומיים. עליה חדה במחיר השנהב בשווקים מקומיים מיוחסת ל "ביקוש גבוה ואספקה מוגבלת בגלל התגברות היצוא בעיסקאות אינטרנטיות ע׳י אירגוני פשע בעלי גב כלכלי חזק". כך נוצר מצב בו עברינים שמעורבים בסחר בין-לאומי בשנהב מנצלים חולשות ושחיתות של ממשלות וגופים רשמיים.

ברור כי ארצות מרכז אפריקה עומדות בפני אתגר שמצריך חיזוק הממשל והאכיפה וצורך דחוף לקידום מאמצים ופעילויות במסגרת ועזרה בין-לאומית, אלא שכל זמן שהשחיתות משתוללת ובעלי תפקידים שותפים לקנונית הסחר, הכוונות התקיפות לא יצלחו.

ביולי התחיבו מנהיגי האזור להעצים את המלחמה בשחיתות. בסיום כינוס מנהיגי ה G20 התחיבו המנהיגים לטפל בשחיתות שמאפשרת את פשעי הסחר בחיות, יש מי שרואה בכך צעד חיובי וחיוני להפסקת הסחר בשנהב, כאשר יש התחייבות בסדר גודל וחשיבות כזו האם יופנו תקציבים ליישום?

בחדש שעבר דווח בתקשורת כי השגריר הסיני בנמיביה הציע את תמיכת סין בהשקת מאמץ משותף של ארצות אפריקה הדרומית למאבק בסחר בשנהב, קרני קרנפים וחיות בר, זאת במסגרת הפעילות הנחושה של סין למאבק החלטי בצייד העברייני,

אם אותה הצעה היתה ניתנת למנהיגי מדינות מרכז אפריקה האם היו יכולים לדחותה?

אני אוסיף כי כאשר סין היא השוק העיקרי לחטי פילים, קרני קרנפים, קשקשי פנגולינים ועוד ועוד חיות בר וחלקיהן, האם לא נכון ויעיל יהיה לסגור את השוק?

ראו עוד בנושא באתר הידען:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן