סיקור מקיף

נודדים אל מותם

מיליוני עופות נודדים נלכדים, ניצודים ונהרגים כל שנה בדרכי נדידתם, מקלות דבק, רשתות ערפל וירי פראי הם רק חלק משיטות ההרג בצפון אפריקה ובסיני

ציפורים נודדות. צילום: shutterstock
ציפורים נודדות. צילום: shutterstock

ד"ר אסף רוזנטל
כל צפר יודע כי זכרי הציפורים שרים כדי למשוך את תשומת לב הנקבות וכדי להכריז על שטח בו הוא שולט. לא כל כך מדויק שהרי אם כך מדוע ממשיכים הזכרים לשיר גם בשטחי החריפה שלהם – באפריקה? שם אין קינון, אין טריטוריה והשירה מהווה סיכון כי היא מושכת טורפים.
שני חוקרים קליר ספוטיווד מאוניברסיטת גטה בפרנקפורט ומיורנה סורנסן מאוניברסיטת קיימברידג' חקרו ציפורי שיר שמקננות באירופה ומבלות את החורף באפריקה מסתבר כי הזכרים ממשיכים לשיר בעיקר ״כדי לתרגל ולשפר את שירתם״ וכך להגדיל את סיכוייהם כאשר יחזרו לאירופה לקנן ולהתרבות.
יפה ומעניין, אלא שמה שמביא אותי להתייחס לכך היא העובדה שרבים מאותם ״מתרגלים״ ובנות זוגם מאבדים את חייהם בדרך לאפריקה ושוב בדרך חזרה לאירופה. מיליוני עופות נודדים נלכדים, ניצודים ונהרגים כל שנה בדרכי נדידתם, מקלות דבק, רשתות ערפל וירי פראי הם רק חלק משיטות ההרג.
העופות הניצודים נמכרים בשווקים למאכל, לנוי או לפיחלוץ. צייד ולכידת עופות מהווה חלק מ״המסורת״ בת מאות השנים במזרח התיכון ובצפון אפריקה. אלא שבעשורים האחרונים הפכה ה״מסורת״ לפעילות הרג ומסחר עבריינית שמעמידה מינים בפני סכנת הכחדה. מה שהיה ״מסורת״ הפך בעזרת שיטות ״יעול ופיתוח״ למסע הרג, דבר שעשוי להפוך את השמיים לשקטים.

כל שנה נלכדות וניצודות יותר מששה מיליון ציפורים בעיקר ע"י מאות קילומטרים של רשתות שפרושות לאורך חופי צפון אפריקה וסיני. יש הערכה כי כל שנה נהרגים כשני מיליון סיבכים שחורי-כיפה ע"י ענפים מצופים בדבק.

במאמר מוסגר מנסיון אישי: הבדואים בצפון סיני מקימים רשתות בגובה של כ-5 מטרים ולאורך 50 מטרים, הרשתות מיועדות בעיקר לשלווים אבל נתפשות בהן גם ציפורי שיר אלה גם אלה נמכרות בשווקי אל-עריש, רפיח ועזה. במצרים יש חוק שאמור להגביל את מספר הציפורים הניצודות באמצעות קיצור הרשתות, קביעת מרחק בין רשת לרשת ואיסור על יותר משורה אחת של רשתות. מותר ללכוד רק שלווים. בשנים בהם שלטנו בסיני ביצענו פיקוח אלים ע"י נסיעה לאורך החוף הריסת רשתות ושיחרור ציפורי שיר. למיטב ידעתי כיום אין אכיפה.

זה מכבר, ב״יום הנדידה העולמי״ קוראים נציגי האו"ם לפעולה מידית לעצירת ההרג הפראי של עופות באמרו: ״צאו והקשיבו לשירת הציפורים״ כדי להעריך את חשיבותן.
הרג ציפורים מתווסף לאובדן שטחי מחיה כל זאת בממדים שגורמים לכחדה המונית של מינים, וכאלו שהיו נפוצים עומדים היום בפני העלמות עד כדי כך שהשמיים ישקטו.

ב-5 ליוני תארח אנגולה את יום הסביבה העולמי שיהיה תחת הסיסמה ״חיים לחיות הבר״ (‬Go Wild for Life). סיסמה זו תלווה את המסע הבין-לאומי לעצירת המסחר בחיות בר. אחרי ״יום העופות הנודדים בעולם״ (‬World Migratory Bird Day‫) במחצית יולי תערך בקהיר פגישה ראשונה של כוח משימה שיוקם ע"י (‬BirdLife International‫) ו ״האמנה למינים נודדים״ (Convention on Migratory Species -CMS)‫. ‬‬‬‬‬‬‬‬‬‬
כוח המשימה שיגובה ע"י ממשלות ארופאיות וע"י אירגונים כמו האינטרפול, וכוחות אכיפה של האו"ם אמור לאכוף את האיסור על הרג הציפורים הנודדות בארצות הים התיכון. כאשר ארגונים לא ממשלתיים יתנו מידע ועזרה.
כח המשימה שיוקם יפעל לשינוי שיטות הצייד ע"י התאמה לחוקים בינלאומיים, כמו כן יוכשרו כוחות שיטור ושיפוט מקומיים. הכוונה היא להעתיק את הרעיון לכל העולם.

מזכיר האו"ם קורא למאמץ בין-לאומי מוגבר לשמר את האתרים להן זקוקות הנודדות להישרדותן, שכן העופות הנודדים הם חלק חיוני מהסביבה בה אנו תלויים ״, ומהכנס באנגולה ייצא קול קורא לעצירה של הסחר במיני חיות-בר. נאחל הצלחה.

 

עוד בנושא באתר הידען:

ציפורים מתות – לא בסתר

ציפורים מחשבות מסלול מחדש

למה הציפורים עפות במבנים משולשים ואיך זה קשור לרכיבה על אופניים?

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

4 תגובות

  1. לבת-יה ולאנונימי

    האנשים הרעבים שלכם סוחרים באופיום בלי לעשות חשבון לאף אחד, סוחרים בבני אדם באכזריות רבה, עוסקים בשוד מזדמן ובפירטיות, ולמעשה אין גבול ומגבלה לאכזריותם. עליהם אתם מרחמים. מה זה אומר עליכם?

  2. ולשחוט פרות מותר? ומה עם שחיטת תרנגולות? הצביעות המערבית זועקת פה לשמיים. אנשים רעבים מחפשים מזון בכל מקום שאפשר. מבטיחה לכולם שאם מישהו יציף את סיני או צפון אפריקה בבקר או צאן אף אחד לא יטרח שם לצוד ציפורים.

  3. אולי כדאי לשפר את תנאי חייהם של בדויים ואפריקאים אלו.מה יעשו כשאין די פרנסה ומזון.כי אז תהייה הצדקה לענישה,קנסות .אדם שיש לו אפשריות פרנסה אחרות ,ועדיין פוגע בטבע הוא פושע

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן