סקר חושף את מצבם הקשה של הברדלסים בשמורת מסאי מרה

מסאי-מרה היא אחת השמורות היותר חשובות, יפות ומענינות באפריקה וככזו הוא אבן שואבת לאלפי תיירים. אחת החיות היותר יפות ולכן מושכות את תשומת לב המבקרים הוא הברדלס, אלא שהיופי והמשיכה היא בעוכרו של בעל החיים שכן מסתבר כי תשומת הלב של מבקרים וריבוי מכוניות בתצפיות על ברדלס או ברדלסית פוגעים בסיכויי השרידות של הנצפה ויותר מכך בסיכויי שרידות של הצעירים

ברדלסים צעירים בשמורת מסאי מרה בקניה. מתוך ויקיפדיה
ברדלסים צעירים בשמורת מסאי מרה בקניה. מתוך ויקיפדיה

אחרי שהתיחסתי למצבם הרעוע של אוכלי העשב בסוואנות האפריקאיות ברור כי מי גם הטורפים הניזונים מאוכלי העשב נפגעים.

אחד הטורפים היפים יותר שניזון מאוכלי העשב הוא הברדלס. למען כל מי שקורא לחיה ״צ׳יטה״ ראוי לדעת כי זה שם מהודו שפרושו "המנוקד". מאחר שהשם העברי ברדלס מופיע כבר במקורות קדומים כך נמשיך ונקרא לו.

מסאי-מרה היא אחת השמורות היותר חשובות, יפות ומענינות באפריקה וככזו הוא אבן שואבת לאלפי תיירים. אחת החיות היותר יפות ולכן מושכות את תשומת לב המבקרים הוא הברדלס, אלא שהיופי והמשיכה היא בעוכרו של בעל החיים שכן מסתבר כי תשומת הלב של מבקרים וריבוי מכוניות בתצפיות על ברדלס או ברדלסית פוגעים בסיכויי השרידות של הנצפה ויותר מכך בסיכויי שרידות של הצעירים.

ברדלס צד בשטחים פתוחים ולכן קל לאתרו, הטורפים ואוכלי הפגרים בסוואנה למדו לזהות מכוניות מתאספות סביב נקודת ההרג (״קיל״) כמקור למזון ולכן כמעט תמיד בעקבות המכוניות מופיעים נשרים וצבועים ואלה מטרידים את הברדלסים ואחרי זמן מה מצליחים לגרשו ולגזול את טרפו,

מכאן ברור שתיירים שאינם מתחשבים במצב ואינם נוהגים על-פי כללים ברורים פוגעים בברדלסים.

על-פי סקר שפורסם לאחרונה נותרו כיום באפריקה כ-7,000 ברדלסים, כמחצית מהאוכלוסיה שלהם לפני כארבעים שנה. ההתמעטות נגרמת בגלל אובדן וקיטוע שטחי מחיה, ירידה בכמות הטרף, סחר עבריני בברדלסים (ובחיות בר בכלל) ובעיקר בגלל חיכוכים עם האוכלוסייה האנושית. כל אלה גרמו להעלמות ברדלסים מ 90% משטחי מחיתם ההיסטוריים ונזכיר כי היעלמות הברדלסים מישראל והמזרח התיכון היא דוגמה עצובה.

על פי הסקר אוכלוסיית ברדלסים בריאה (ברת-קיימא) זקוקה לשטח מחיה עצום של 8,000-4,000 קמ"ר אלא שמעטות השמורות בגודל מתאים ולכן למעלה מ-70% מהברדלסים חיים בשטחים שאינם מוגנים, מצב שאינו בריא.
מעקבים בעזרת קולרי GPS שנשאו ברדלסים במסאי-מרה הראו כי הם נמנעים מאזורים בהם יש פעילות אנושית ומעדיפים שטחים מוגנים, ממצא שממחיש את חשיבותן של השמורות עבור הברדלסים. אלא שמסתבר כי בשמורות יש אתגרים אחרים, שכן בשמורות מבקרים תיירים ועל-פי המחקר התברר כי באזורים מתוירים נמוך מספרהצאצאים שמגיעים לבגרות לעומת אזורים מתויירים פחות. ברדלסית ממליטה בין 2 ל שישה גורים ושרידותם של הגורים חשובה לשרידות האוכלוסיה, הסתבר כי באזורים מבוקרים מגיעים לבגרות 5% מהילודים, לעומת 28% באזורים שאינם מבוקרים על ידי תיירים.

תיירים עושים רעש שמציק לבעלי החיים ובעיקר למי שזקוק לחושיו כדי לצוד, אומנם אין הוכחה ניצחת למוות צאצאים בגלל ביקור תיירים אבל ידוע כי ברדלסים משנים את התנהגותם באזורים מבוקריםץ למשל ברדלס יעדיף לצוד בשעות הקרירות של הבוקר, אלא שאלה הן השעות בהן התיירים מטיילים, לכן באזורים מבוקרים הברדלסים העתיקו את זמני הצייד לשעות הצהרים החמות בהן התיירים חוזרים ללודג׳ים. ברור שהצייד קשה יותר ומוצלח פחות בחום היום.

מסתבר כי הברדלסים אינם מקבלים את ההגנה מהשפעת התיירים. מסאי-מרה בקניה נחשבת לצפופה בעולם באוכלוסית הברדלסים שבה, אלא שזו גם אחת השמורות היותר מתוירות. המראה המפורסם של נדידת הגנו מושך אלפי תיירים כל שנה ובחדשים יולי ואוגוסט מבקרים בשמורה כ-3,000 אנשים כל יום.

סביב לשמורה שמנוהלת על ידי הרשות ממשלתית לשימור שטחים מוגנים ששייכים למשולש-מרה, בבעלות המסאים שהחכירו אותם לחברות תיירות, כלומר שטח גדול (כ-3,000 קמ"ר) שאומנם שמור ומוגן אבל מנוהל על ידי גופים שונים. ובאופן שונה.

מחזה נפוץ הוא לראות יותר מ שלושים מכוניות סביב טורף. אין הגבלה על מספר המבקרים בשמורה ואין הגבלה על מספר המכוניות שמתאספות סביב טורף, כאשר יודעים כי: אריה או נמר או שני צבועים, או שלושה נשרים מצליחים לסלק ברדלס מטרפו, כאשר כל ריכוז מכוניות מושך תשומת לב של טורפים,

ברור כי סיכויו של ברדלס לסיים לאכול מטרפו אינם גדולים. ה״בום״ התיירותי גורם להקמת עוד לודג׳ים ב״משולש״ ובשמורה. אלה מוקמים בדרך כלל על גדת נחל וזו נחשבת לשטח מחיה מועדף לבעלי חיים וכך שוב התיירות שלכאורה אמורה להגן על חיות הבר, פוגעת בהן.

לכן כותבי הסקר טעונים (ואני איתם א.ר.) כי: יש צורך חיוני בפעולות הבאות:

  • הגבלת מספר התיירים שנכנסים לשמורה, בעיקר בעונות השיא
  • הגבלת מספר המכוניות סביב חיה לחמש
  • לאסור התקרבות של מכוניות למסתור שבו נקבה המליטה
  • להגביל מרחק הרכב מהחיה ל 30מטר
  • לאסור על הקמת רעש
  • לאסור מצב שבו כלי הרכב הפריד בין נקבה לגוריה
  • לאסור מצב שבו מכוניות סוגרות מעגל סביב ברדלס שצד.

לתיירות תפקיד חשוב בשימור ובהגנה על חיות בר כסף מתיירות משמש לתחזוקה של שטחים שמורים ולשיפור תנאי מחיה של מקומיים. כך רואים המקומיים את היתרון שבשמירה על הטבע כלומר לתיירות השפעה חיובית על גישת המקומיים לטבע שבסביבתם. אם רוצים להמשיך וליהנות מתצפיות בחיות בר בכלל ובברדלסים בפרט, אם מעוניינים למנוע היעלמותם של ברדלסים, חשוב לווסת את מספר המבקרים ולהקפיד על כללי התנהגות נאותים.

עוד בנושא באתר הידען:

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן