סיקור מקיף

מחקר באוניברסיטה העברית מצא כי המוח אינו זקוק לעיניים כדי לקרוא

המחקר גילה כי אותו אזור במוח שאחראי על הקריאה מופעל גם בקרב אנשים רואים וגם בקרב עיוורים בעת קריאה 

ד''ר אמיר עמדי (צילום: אסטריד דה-ג'רר)
ד''ר אמיר עמדי (צילום: אסטריד דה-ג'רר)

החלק במוח שאחראי על קריאה אינו מצריך ראייה כלל – כך עולה ממחקר חדש של מדענים מהאוניברסיטה העברית ומצרפת. המחקר גילה כי אותו אזור במוח שאחראי על הקריאה מופעל גם בקרב אנשים רואים וגם בקרב עיוורים בעת קריאה.

החוקרים ערכו הדמיה מוחית תפקודית על מוחם של עיוורים בזמן שקראו מילים בכתב ברייל ומצאו כי המוח מראה פעילות באותו אזור שפעיל אצל אנשים רואים בזמן שהם קוראים. הממצאים מערערים על התפיסה שרווחה במחקר עד כה לפיה במוח אזורים שמתמחים בעיבוד מידע המגיע דרך החושים התפיסתיים.

"המוח אינו מכונה חושית, למרות שלעיתים קרובות הוא נתפס ככזה" אומר ד"ר אמיר עמדי ממרכז אדמונד ולילי ספרא לחקר המוח ומהמכון למחקר רפואי ישראל-קנדה של בית הספר לרפואה באוניברסיטה העברית שעמד בראשות המחקר. "המוח הוא למעשה מכונת משימות אשר כל אזור בו ממלא פונקציה ייחודית. במחקר הנוכחי מצאנו כי האזור האחראי על קריאה במוח אינו קשור ליכולת לקלוט נתונים באמצעות הראייה".

שלא כמו משימות אחרות שממלא המוח, קריאה היא משימה יחסית חדשה אשר פותחה אצל האדם לפני כ-5,400 שנה בלבד, ואילו כתב הברייל נמצא בשימוש רק ב-200 השנים האחרונות. "זהו זמן קצר יחסית בשביל שהמוח ישתנה מבחינה אבולוציונית וייפתח אזור חדש המתמחה ביכולות קריאה" מסביר ד"ר עמדי.

מחקרים קודמים הראו שקיים אזור במוח הידוע כאזור במערכת הראייה המתמחה בקריאה (Visual Word Form Area). ואולם, עד כה לא היה ידוע מה מתרחש במוחם של עיוורים מלידה הקוראים כתב ברייל.

במחקר הנוכחי השתמשה קבוצת המחקר, שכללה גם את תלמידת המחקר ליאור רייך ממעבדתו של ד"ר עמדי, בהדמיה מוחית תפקודית (fMRI) כדי למדוד את פעילות תאי העצב במוחם של שמונה עיוורים מלידה בזמן שהם קוראים כתב ברייל או ברייל ללא מישוש. אם נכונה הייתה ההנחה שהמוח פועל על פי עיבוד מידע תחושתי, סביר היה שפעולת הקריאה בברייל בקרב עיוורים מלידה תסתמך על אזורים במוח המוקדשים לעיבוד מידע שקשורים לחוש המישוש. ואולם, החוקרים מצאו כי שיא הפעילות באזור המתמחה בקריאה במוח בקרב אנשים רואים מתרחש גם בקרב עיוורים. החוקרים מסיקים מכך כי המוח למעשה מכוון משימות, בניגוד לסברה שהוא מכוון על פי חושים.

השוואה נוספת שערכו החוקרים בין פעילות המוח של קוראים עיוורים לבין קוראים רואים העלתה כי דפוסי הפעילות באזור במוח המתמחה בקריאה הייתה זהה בין שתי הקבוצות.

"המרכיבים המשימתיים העיקריים של האזור האחראי על הקריאה כפי שזוהה אצל אנשים רואים, נמצאים גם אצל עיוורים ולכן מרכיבים אלו בלתי תלויים בחושים ואף אינם מצריכים ניסיון ראייתי", כתבו החוקרים במאמר שהתפרסם בסוף השבוע האחרון בכתב העת Current Biology.

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

7 תגובות

 1. אם כך, מה יאמרו כעת המתנגדים לאבולוציה? הרי העין היא אחד הגורמים הקשים להוכחה מבחינה אבולוציונית.

 2. ענת:
  בלי להיכנס לשאלת החלוקה המדויקת של המוח (ותמיד חשבתי שלחלוקה הפונקציונלית תפקיד חשוב ומה שכתבתי על התפתחות השפה קשור בכך) יש לדעתי גם חלקים שקשורים בחושים וגם חלקים שקשורים בתפקוד. הרי עצבי החושים השונים בכל זאת מתחברים לחלקים מסוימים במוח ולא לכל תא ותא.

  בקשר לקבוצת הביקורת, טענותייך אינן מוצדקות.
  הייתה קבוצת ביקורת של אנשים רואים וההשוואה הייתה בין פעולת המוח שלהם בשעת ראייה לבין פעולת מוח העיוורים בשעת מישוש.
  "קבוצת הביקורת" שאת מתארת לא הייתה מאפשרת שום ביקורת. היא בסך הכל הייתה חושפת את אי הבנת מתכנני הניסוי את העובדה שפירוש קלט החושים הוא עניין של לימוד.
  אילו קראת את הקישור שהומלץ בתגובה 2 היית רואה שאנשים בלתי מאומנים (במקרה ההוא בקלט קולי) אינם מפעילים את אזורי המשמעות שהיה בעבר מי שחשב שהם אזורי חוש הראייה.
  אותו דבר היה קורה גם ל"ממששים" הרואים. רק אחרי אימון אפשר היה לצפות שמוחותיהם ידעו לפרש את המישוש ויפעילו את האזורים הנכונים.

  כללית, התגובה שלך נראית לי מתנשאת ללא הצדקה ("עמדי לא נסחפתם קצת… האם לא ברור לכם…" במיוחד כאשר המחקר מראה שזה לגמרי ברור להם ושהם אפילו צפו את זה מראש ותכננו את הניסוי כדי להראות זאת – מה שאת לא עשית)

 3. עמדי לא נסחפתם קצת
  האם לא ברור לכם שפענוח מידע ותובנות יתבצע בחלקו באותם אזורים במוח ולא משנה מה מקורו של המידע.
  מחקר טוב צריך גם קבוצת ביקורת נכונה לכן האם לא היה חכם לצרף למחקר גם מחקר על אנשים רואים שעיניהם מכוסות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן