סיקור מקיף

נמצא גידול סרטני בן 120 אלף שנה בעצמות ניאנדרטל

Fibrous dysplasia הוא סרטן העצמות הנפוץ ביותר בבני אדם בימנו, אולם לדברי החוקר הראשי, העדות לסרטן נדירה מאוד ברשומות המאובנים האנושיים.

עצמות ניאנדרטל שחי לפני 120 אלף שנה באיזור שהיום הוא קרואטיה, ועליהן גידול סרטני. צילום: Janet Monge et al
עצמות ניאנדרטל שחי לפני 120 אלף שנה באיזור שהיום הוא קרואטיה, ועליהן גידול סרטני. צילום: Janet Monge et al

צוות של מדענים, בראשותו של דייויד פרייאר מאוניברסיטת קנזס, דיווח השבוע (5 ביוני) בכתב העת PLOS ONE על גילוי הדוגמה הראשונה של גידול סרטני הנפוץ בימנו בשרידי ניאנדרטל בן 120 אלף שנה.

הגילוי של fibrous dysplasia מתארך את העדות הראשונה לסרטן מסוג זה לתקופה עתיקה פי כמה וכמה מהדוגמאות המוקדמות ביותר של סרטן העצמות בבני אדם מודרניים לפני 1,000-4,000 שנה. באזור קראפינה שבקרואטיה נמצאה צלע נגועה בסרטן. מדובר בשרידים לא שלמים של אדם ולפיכך החוקרים לא יכולים לדעת את כל הפרטים על ההשפעה הבריאותית של הסרטן על הפרט.

Fibrous dysplasia הוא סרטן העצמות הנפוץ ביותר בבני אדם בימנו, אולם לדברי פרייאר, העדות לסרטן נדירה מאוד ברשומות המאובנים האנושיים. מקרה זה מראה כי על אף שהניאנדרטלים חיו בסביבה לא מזוהמת, הם היו חשופים לאותם סוגי סרטן כמו בני האדם החיים היום.

תוחלת חייהם הממוצעת של הניאנדרטלים עמדה על כמחצית מזו של בני האדם המודרניים במדינות המפותחות, והם נחשפו לגורמי סביבה שונים מאלו של היום. "בהינתן גורמים אלה, מקרים של מחלות ניאופלסטיות (neoplastic disease) היו נדירות באוכלוסיות האדם הפרה־היסטורי. מנגד, זיהוי של צלע ניאנדרטל בת 120 אלף שנים נגועה בסרטן הוא מפתיע ועשוי לספק תובנות חדשות על הקשר של המחלה למחלות הניאופלסטיות."

להודעה של החוקרים

2 תגובות

  1. תגלית מאוד מעניינת! אני רוצה לראות איך ולאן הם ימשיכו את המחקר הזה, אולי עוד כיוונים על השפעות שונות של הסרטן על האדם הניאנדרטלי, והאם הוא השפיע עליו בצורה שונה.

    דרך אגב, שם המשפחה של החוק הוא פרייאר, מעלה מחשבות משונות, לא? 😉

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן