סיקור מקיף

עדכון – המנוע הראשי הפסיק לפעול, ככל הנראה נחיתת ריסוק

כתבת עדכון מפורטת על אירוע ההתרסקות בקישור זה

חמש דקות לפני הנחיתה הצפויה המנוע הראשי הפסיק לפעול לשניות ארוכות. וגם הקשר עם החללית רופף. תחושה שלא נחתנו בצורה הכי טובה

כל העדכונים מנחיתת החללית בראשית, 11 באפריל 2019, שעה 22:25 * שידור חי החל מ-21:45
השידור החי, החל מהשעה 21:45

מסך לוח הבקרה של החללית בראשית. צילום יח"צ
מסך לוח הבקרה של החללית בראשית. צילום יח"צ

החללית בראשית מתקרבת לייעדה בתאום כמעט מדוייק עם המסלול שתוכנן עבורה. זה הנתון שנמסר כשעתיים לפני הנחיתה המתוכננת, הצפויה לשעה 22:255, בראיון שנתן מנהל הפרויקט מטעם התעשייה האווירית לאתר הידען
מנהל סוכנות החלל הישראלית אבי בלסברגר התראיין אף הוא לאתר ואמר "כולנו מתרגשים."
בתשובה לשאלה האם אינו חושש מאכזבת הציבור במקרה של תקלה בנחיתה אמר בלסברגר: "מרבית המשימה כבר הושלמה אנחנו המדינה השביעית שהגיעה לירח. החללית נתפסה על ידי הירח ומקיפה את הירח אנחנו מקווים שגם הנחיתה תהיה מוצלחת. עד עכשיו זה הולך טוב, זה ימשיך ללכת טוב."
זה לא כמו תעלת בלאומילך, משוגע אחד התחיל לחפור וכולם חברו להצלחה?
בלסברגר: "בהרבה מקרים אנחנו צריכים משוגעים שבזכותם אנו יכולים להתקדם, גם על אילון מאסק אמרו שהוא משוגע. בהתחלה זה נראה משוגעים לאט לאט זה נוהל בצורה יותר טובה, וכעת זה פרויקט לכל דבר. כאמור עד עכשיו הכל הלך טוב את מרבית האתגרים עברנו, נשאר עוד אתגר אחד שאני מקווה שגם הוא יעבור בשלום וישראל תהיה המדינה הרביעית שתנחת על הירח. בכל מקרה אנחנו המדינה השביעית שכבר הגיעה לירח.

עדכון משעות הבוקר: כיצד נדע שהחללית נחתה על הירח, מצפיה במסך הבקרה?

חברי הצוות ההנדסי של SpaceIL והתעשייה האווירית עמלו הלילה על החישובים האחרונים לאחר התמרון המוצלח אמש של החללית בראשית וממשיכים להכין את קבצי הפיקוד שישלחו לחללית.

יריב בש, שיזם ביחד עם כפיר דמארי ויונתן וינטראוב את הפרויקט פרסם הבוקר את ההנחיות לצפיה בשיגור.באדיבות פרופ' יצחק בן ישראל, יו"ר סוכנות החלל הישראלית.

"החללית תתחיל לבצע את תמרון הנחיתה בצורה אוטומטית לגמרי כ-15-20 דקות לפני הנגיעה בקרקע. הנחיתה לא תישלט מהארץ עם הגה או ג'ויסטיק, אלא באמצעות קובץ פקודות שנשלח מהארץ והחללית מבצעת אחר כך הכל בעצמה. מהרגע הזה אנחנו יכולים רק להחזיק אצבעות, אין לנו אפילו מספיק דלק כדי לבטל את הנחיתה."

"בתקווה, תוך כדי הנחיתה, נקבל איזו תמונה או שתיים באיכות מאוד נמוכה מהדרך, זה תלוי קצת בתקשורת עם החללית. תמונות באיכות יותר טובה – יתקבלו רק 10 דקות או אפילו שעה אחרי הנחיתה. וידאו – יתקבל כנראה רק למחרת בבוקר. עכשיו לחלק הקריטי – הנחיתה עצמה. התמונה להלן היא של מסך התצוגה שכולנו נראה היום בערב. (יכול להיות שהוא קצת ישתנה, עוד עובדים על זה אחרי הכל זו חללית ישראלית…)"

"הריבוע האדום בתמונה מציג את מצב התקשורת עם החללית. אם יש תקשורת הריבוע יהיה ירוק (ירוק זה טוב). בגדול, איך נדע אם נחתנו בשלום? אם הריבוע הזה ישאר ירוק גם אחרי הנחיתה ולא יהפוך לאדום כמו בתמונה המצורפת. "

"איך נדע שנחתנו? רואים משמאלו את הריבוע של הגובה? הוא יתקרב לאט לאט לגובה 0. בגובה של כ-5 מטרים מעל הקרקע אנחנו אמורים להגיע למהירות 0, ואז לכבות מנועים וליפול במשך 2.5 שניות בעדינות אל הקרקע (כח המשיכה של הירח הוא שישית מעל כדור הארץ). את המהירות תוכלו לראות בשני הריבועים של ה-Velocity.
כלומר, אם תראו שהגובה הגיע ל-0 או קרוב, ועברו עוד כמה שניות והטלמטריה ירוקה – אפשר לנשום לרווחה. בנוסף, העיגול מצד שמאל אמור להיצבע בתכלת (או ירוק) ברגע שהנחיתה הושלמה."

בנוסף, בצד ימין רואים את המצב של 8 המנועים הקטנים, והמנוע הגדול במרכז. בזמן שהמנועים עובדים, הם נצבעים בכתום. זה עלול להבהב בגלל בעיות תקשורת רגעיות (טלמטריה), אז לא להיבהל אם זה מה שקורה 🙂

אפשרויות נוספות:

1. יכול להיות שהחללית תנחת על צידה בגלל סלע או מכתש – לא כזה נורא! כל עוד אנחנו מתקשרים עם החללית, נוכל להוריד את הוידאו והתמונות (יש לנו 6 מצלמות) ונקבל תמונות יפות בכל מקרה.
אם היא תנחת כך שהפנלים הסולארים לא יפנו לשמש (על הצד נניח)- אז כנראה יהיו רק תמונות ולא נספיק להוריד וידאו\ לפני שהסוללה תגמר.
2. אם נוחתים והטלמטריה באדום – לא להיכנס לפאניקה – תנשמו עמוק, ותוכלו לראות איך הצוות המדהים של תע״א ו-SpaceIL מתמודד עם זה בקור רוח ובמקצוענות.
יתכן ומדובר בבעיית תקשורת של תחנות הקרקע או מכיוון החללית. הצוותים עברו על כל האפשרויות, וננסה להתגבר גם על זה. ובכל מקרה, הגענו לירח 🙂

עוד בנושא באתר הידען:

5 תגובות

 1. יכול להיות שטעיתי ובתמונה הפאנל פשוט כבוי, למרות שעל חלק מהכפתורים נראה שרשומים ערכים.

  בשידור בלייב הפאנל נראה הרבה יותר טוב, חבל רק שהחללית התרסקה לנו 🙁

 2. הכתבה מסתיימת במילים: "ובכל מקרה, הגענו לירח"; אם המטרה היא לא לנחות על הירח אלא להתרסק על הירח – אז חבל על כל המאמץ, הדיווחים הרבים והחישובים האינסופיים, לא?
  אדון יריב בש: שאיפה לבינוניות והתפשרות על הגעה למקסימום הן התכונות ההרסניות ביותר לפורץ-דרך ומדען אמיתי; לדעתי אתה חייב לדייק ולא להתפשר (התרסקות – מבחינתך – איננה אופציה בכלל), ועצם זה שאתה פתוח לאפשרות של תבוסה לאחר כל מה שהאנשים סביבך השקיעו, התאמצו והקריבו – הרי שאתה לא היית צריך להתחיל – שלא לומר להמשיך – בפרוייקט הזה.
  אסור שטיסה מוצלחת – לאחר צליחת מיליוני קילומטרים – תיגמר בהתרסקות מגובה של 5 מטרים!

  לגבי התגובה של "רק אומר": אכן לוח הבקרה נראה זוועתי, לא רק בגלל שאי אפשר לראות את הספרות אלא שהוא כולו נראה כמו משהו שמתכנת זוטר הכין חצי שעה לפני ההישג הבלתי-יאומן וההצגה הטובה ביותר של ישראל אי-פעם. הלוח הזה בהחלט מציג שוב את ההתפשרות והשאיפה לבינוניות שהזכרתי למעלה. מדוע המסך שיראה את ההישג הגדול ביותר של ישראל מזה עשרות שנים נראה בכל רחבי העולם כמו משחק טטריס פרימיטיבי?!?

 3. סליחה שאני אומר אבל בקושי ניתן לקרוא את הספרות על הכפתורים הירוקים בצד שמאל. דבר בסיסי בכתיבת אפליקציות וממשקי משתמש זה שחייבת להיות ניגודיות ברורה בין הטקסט ובין הרקע שלו.

  אם הכפתור בצבע ירוק בהיר אז הטקסט שמופיע עליו חייב להיות בצבע כהה! לדוגמא שחור או כחול כהה.

  תקנו זאת בבקשה אחרת לא נוכל לדעת אם החללית נחתה בהצלחה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן