סיקור מקיף

"הגענו למסלול חניה סביב הירח"

כך אומר יואב לנדסמן, מהנדס מערכות בכיר ב-SpsceIL, סגן מנהל משימת החללית בראשית, בראיון לאתר הידען. בעקבות התמרון המוצלח שערכה הערב החללית בראשית, שהעביר אותה ממסלול סביב כדור הארץ למסלול ראשוני סביב הירח

יואב לנדסמן, סגן מנהל משימת החללית בראשית. צילום: אבי בליזובסקי
יואב לנדסמן, סגן מנהל משימת החללית בראשית. צילום: אבי בליזובסקי

"הגענו למסלול חניה סביב הירח".  כך אומר יואב לנדסמן, מהנדס מערכות בכיר ב-SpsceIL, סגן מנהל משימת החללית בראשית, בראיון לאתר הידען. בעקבות התמרון המוצלח שערכה הערב החללית בראשית, שהעביר אותה ממסלול סביב כדור הארץ למסלול ראשוני סביב הירח. (ראו ידיעה נפרדת).
"התפקיד שלי הוא סגן מנהל המשימה, מנהל המשימה הוא אלכס פרידמן שישב לימיני. הוא מקבל את ההחלטות הקשות. אני זה שבניתי את הפיקוד לתמרון, מתאם בין הקבוצות השונות ואחראי שהתכנון הנכון יועלה לחללית. אני הרשות המבצעת."

הייתם מתוחים, מה יכול היה להשתבש?

"היו שני דברים מפחידים שיכלו לקראות. החשש שמא טעינו בנקודה שבה אנו נמצאים בעת התמרון, 400 ק"מ מעל פני הירח, שלא חלילה נתרסק, וזה אומר שהחישובים שלנו היו נכונים. החשש השני היה שלא נילכד על ידי הירח. ביצענו את התמרון במלואו לכן הסיכויים הם שאכן נלכדנו. בנוסף, עוקבי הכוכבים חדלו לפעול באמצע התמרון, זה משהו שאנחנו רגילים אליו, הם כנראה סונוורו. ויש לנו את יחידות ה-IMU  (שילוב של גירוסקופים ומדי תאוצה ) שממשיכות לערוך חישובים גם כאשר עוקבי הכוכבים אינם פעילים."

כל העולם מסתכל עלינו, כי אנחנו הצוות הראשון בעולם שמכניס חללית שנבנתה בכסף פרטי למסלול הירח. בעצם חנינו עכשיו בחניה של הירח. זה משהו שלא נעשה מעולם על ידי גוף שאינו ממשלה, אנחנו גאים להיות פורצי דרך במגמה עולמית שקורית ממשך עכשיו. לבאים אחרינו יקח אולי 4-5 שנים לעשות את זה. עכשיו אנחנו בתקופה של חלל מסחרי, כולם מאוד שמחים שאנחנו מצליחים במשימה הזו כי זה מוכיח לעולם שהטכנולוגיה קיימת. שאפשר לעשות את זה בזמנים קצרים ובתקציבים נמוכים וזה פתח לבאות."

לקראת האתגרים הבאים אומר לנדסמן: "יש לנו עוד פרק מאוד לחוץ בשבוע הקרוב שבסיומו אנחנו נוחתים על הירח. קיבלנו הרבה בטחןו שאפשר להמשיך לחלק הבא שהוא מאתגר לא פחות ואולי אף יותר מהפרק הנוכחי."

הקלטת אירוע לכידת הירח, שהתקיים ב-4.4.2019 במרכז הבקרה של החללית בראשית בתעשיה האווירית ביהוד

עוד בנושא באתר הידען

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

2 תגובות

  1. עכשיו ברור למה נשלחה החללית! חניה סביב הירח, וואו .

    ואני ליד הבית ברמת-גן לא מוצא חניה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן