סיקור מקיף

“כל אורות האזהרה כבר מהבהבים – עכשיו רק צריך שמישהו יתחיל לקחת אותם ברצינות”

כך הגדיר לאחרונה פרופ’ ז’אן ז’וזל הצרפתי, אחד החוקרים הבולטים בתחום מדעי הסביבה, את מצב שינוי האקלים. * ועידת פריז לשינוי האקלים שנפתחת היום היא הזדמנות נהדרת לדבר על האתגרים הסביבתיים ועל ההזדמנויות שעומדות בפנינו כדי להתמודד עמם. את המדע המזויף, את ההצהרות המטופשות של בני מלוכה מנותקים ואת המריבות הקטנוניות של פוליטיקאים על סידורי טיסה צריך להשאיר לזמן אחר

מערכת זווית – סוכנות ידיעות למדע ולסביבה

ראשי מדינות בוועידת האקלים בפריז. צילום: <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-303412p1.html?cr=00&pl=edit-00">Drop of Light</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>
ראשי מדינות בוועידת האקלים בפריז. צילום: Drop of Light / Shutterstock.com

“כל אורות האזהרה כבר מהבהבים – עכשיו רק צריך שמישהו יתחיל לקחת אותם ברצינות”, כך הגדיר לאחרונה פרופ’ ז’אן ז’וזל הצרפתי, אחד החוקרים הבולטים בתחום מדעי הסביבה, את מצב שינוי האקלים. ואכן, מי שעוקב אחרי הפרסומים המדעיים בשנים האחרונות יודע היטב שהמדענים מתריעים מזה כבר על הסכנות הגדולות שטמונות בשינוי האקלים: אירועי מזג אוויר קיצוניים, זיהום אוויר, עליית פני הים, פגיעה בשוניות האלמוגים, החמצת אוקיינוסים, פגיעה במארג המזון ובמגוון הביולוגי ועוד כהנה וכהנה צרות, איומים ובעיות.

למעשה, המדענים מאותתים ומתריעים במרץ כה רב על שינוי האקלים, עד שאפילו הפוליטיקאים, שלא תמיד ניחנים בחושים חדים בנושאים שלא משפיעים ישירות על הביצועים שלהם בקלפי, התחילו לשים לכך לב. בניגוד למה שהיה נהוג בוועידות דומות שהתקיימו בעבר (קופנהגן 2009, למשל), ועידת האו”ם בנושא שינוי האקלים שנפתחת היום בפריז היא אירוע בינלאומי גדול, חשוב, מבוקש, מסוקר וחשוב מכל: יש לו פוטנציאל רציני לחולל שינוי אמיתי במצב. מנהיגי העולם יגיעו לפריז לא רק כדי לזכות בהזדמנות טובה לתצלום עם אובמה או עם פוטין, אלא כדי להתחייב על הפחתת פליטות של חומרים מזהמים לאטמוספרה ועיכוב התחממות כדור הארץ. מדובר באינטרס שכולם שותפים לו וכזה שרבים מודעים לחשיבותו כעת – לכן ועידת פריז יכולה להצליח במקום שבו נכשלו ועידות דומות בעבר.

מה שאנחנו, אלה שאין להם מקום בוועידות, במושבים, בכינוסים ובקוקטיילים ולכן עליהם לצפות במה שמתרחש בוועידה מהצד, זה לקחת את מה שקורה שם ברצינות. זו לא משימה קלה. יש כאלה שרוצים לבלבל אותנו עם עובדות חצי-אפויות ומגמתיות בניסיון לקעקע את הקול הברור והנחרץ של הקהילה המדעית. יש כאלה שמנצלים את הבמה המרכזית הגדולה הזאת כדי לייצר רעשי רקע וללבות מחלוקות פוליטיות שאינן קשורות לעניין (כמו סידורי הטיסה של הפוליטיקאים שישתתפו בוועידה). ויש כאלה שיבחרו להבליט הצהרות מופרכות של דמויות לא רלוונטיות רק כדי להגחיך את הדיון הרציני (כמו במקרה של ההכרזה של הנסיך צ’רלס, יורש העצר הבריטי, לפיה הטרור העולמי הוא תוצאה ישירה של שינוי האקלים).

בעוד שבועיים יהיה מספיק זמן לתיאוריות קשר, לחיסולי חשבון פוליטיים ולרגעי הפוגה קומיים. בינתיים בואו ננסה להתרכז בעיקר: מה המדע אומר על שינוי האקלים, ומה אנחנו (שמרנים וליברלים, ימנים ושמאלנים, ירוקים ושאינם-ירוקים, קפיטליסטים וסוציאליסטים, מנהיגים ואזרחים קטנים) יכולים לעשות כדי להתמודד אתו. לא כל הפתרונות והצעדים פשוטים, קלים ומוסכמים מראש על כולם, זה ברור, אבל הפעם נדמה שהעולם באמת מוכן להתמודד ברצינות עם שינוי האקלים. בואו לא נפריע לו עם שטויות ועם קשקושים מיותרים.

עוד בנושא באתר הידען:

מה הקשר בין דעא”ש להתחממות הגלובלית?
האתגר הניצב בפני האנושות
ריצ’ל קרסון – בזכותה קמה התנועה הירוקה

11 תגובות

 1. נוסטרדמוס
  אל תתווכח בלי להבין על מה אתה מדבר. אתה בכלל יודע מה זה מחזור מילנקוביץ’? אתה יודע בכלל למה כדור הארץ היה אמור להתקרר עכשיו?

  את הפסואודו-ידע שלך קח בבקשה למקום אחר.

 2. נוטרדמוס

  לא מבין בתחום. אבל את הגרפים של העלייה בריכוז הפד”ח באטמ’ ראיתי: העלייה בגרף בכלל לא הדרגתית. היא חדה מאוד!!!

 3. ממש לא, למעט תקופות קצרות של התקררות בגלל השמש והתפרצויות געשיות, ישנה מגמה ברורה והדרגתית של התחממות כתוצאה מיציאה מתקופת הקרח, וזה מחזור טבעי, ואם הדינוזאורים שגשגו עם כמויות גדולות בהרבה של פחמן דו חמצני וחום גם האדם ישרוד והצמחייה תשגשג… וכל השאר זה דמגוגיה ובובה מייסס של הדת הירוקה החדשה.

 4. נוסטרדמוס
  בתקופת הדינוזאורים היו גם דינוזאורים. מה הקשר למה שקורה עכשיו? כדור הארץ מתחמם, זו עובדה. הוא היה אמור להיות במגמת התקררות (מחזור מילנקוביץ’). אנחנו יודעים למדוד כמה פד”ח האדם פולט, ואנחנו יודעים לחשב כמה אנרגיה גז זה סופח כתלות בזמן. ניסויים מאששים את החישובים.

  זה באמת פשוט, רק חבל שזה לא תואם את האג’נדה הפרימיטיבית שלך.

 5. חיים פ, בתקופת הדינוזאורים לא היו כלל קרחונים ובקטבים היו יערות גשם, עכשיו אנחנו עדיין בתקופת קרח.
  תפסיק להקשיב לשקרים של האינטרסנטים.

 6. וכל מילה נכונה.
  בגדול, אוכל להסביר להדיוטות את הבעיה:
  הטמפרטורה הממוצעת על פני הכדור הולכת ועולה.
  מסקנה: מאזן החום על פני הכדור – חיובי. כלומר: נכנס יותר חום ממה שיוצא.
  החום על פני הכדור מגיע מן השמש, משריפת דלקים, ומהתפרצויות געש.
  ההתקררות מגיעה מהקרנת כדור הארץ החוצה, לחלל.
  מכיוון שהטמפרטורה עולה – פרוש הדבר שאנו מקבלים יותר חום מהרגיל, או שאיכשהו אנו מפריעים לכדור להתקרר. כנראה ששני האמירות נכונות. אנו שורפים יותר דלקים, וגזי החממה מתרבים – מונעים מכד”א קרור נאות.
  לדעתי המצב עוד יותר חמור ממה שהפרופסור הנכבד מבטא. הקרחונים נמסים (הוכחה: פני הים עולים) כשהקרחונים ימסו כולם – יתקלקל המזגן שלנו. אתם יודעים מה הטמפרטורה על פני כוכב נוגה? 500 מעלות. זה חם מדי להכנת סטייק.
  הפוליטיקאים חייבים להפנים. להניח לפוליטיקה הקטנה, לריבים הטפשיים של שמאל וימין, סוציאליסט וקפיטאליסט, חילוני ודתי. כולנו חייבים לשנס מותניים להכחדת הבעייה לפני שהיא תכחיד אותנוו.

 7. וגם דרך להסיט ולסמם את עדר ההמון מהבעיות האמיתיות והם התאסלמות העולם והאנרכיה ודה-מודרניזציה המכוונת של השמאל העולמי

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

דילוג לתוכן