סיקור מקיף

מוח אלקטרוני יציל מוח אנושי

תוכנת השוואת תבניות, כמו זו המופעלת בשדות תעופה לזיהוי הנוסעים, תאפשר לרופאים המטפלים בחולים לאחר שבץ מוחי לדעת למי תרופה לפירוק חסימות בכלי הדם תעזור ולמי היא עלולה לגרום לנזק

תוכנה חדשה המבוססת על השוואת תבניות תמונה, עשויה לסייע לרופאים לחזות אילו חולים עלולים לסבול מתופעות לוואי קטלניות של שבץ מוחי גם בשלבים שבהם הוא לא מורגש.

המחשת שני סוגי הפגיעות בכלי הדם הגורמות שבץ מוחי. איור: shutterstock
המחשת שני סוגי הפגיעות בכלי הדם הגורמות שבץ מוחי. איור: shutterstock

התוכנה, המנתחת את סריקות המוח ובוחנת אותן באמצעות מערכת זיהוי תבניות הדומה לזו המשמשת לאבטחת שדות תעופה ובקרת דרכונים, פותחה בידי חוקרים באימפריאל קולג' בלונדון. תוצאות הניסוי המבוסס על תוכנה זו פורסמו בכתב העת Neuroimage Clinical.

מעל 15 מיליון בני אדם סובלים משבץ בכל שנה ברחבי העולם. שבץ איסכמי הוא הסוג הנפוץ ביותר והוא מתרחש כאשר קרישי דם קטנים חוסמים את אספקת הדם למוח. הטיפול היעיל ביותר מכונה "intravenous thrombolysis" – שבמהלכו מזריקים חומר כימי לכלי הדם שמפרק את קרישי הדם, ומאפשר לדם לזרום שוב.

אולם מכיוון שהטיפול מכווץ את כלי הדם הוא עלול לגרום לתופעות לוואי קשות אצל שישה אחוזים מהאוכלוסיה הסובלים מדימום תוך גולגולתי. הדבר מחמיר את הנכות שלהם או אף עלול לגרום למוות. ניתן לזהות את הסובלים מדימום כזה כשעורכים להם סריקת מוח, ואולם מדובר בסימנים כל כך חלשים והזיהוי תלוי בשיפוט אנושי, עד כדי כך שהשיטה נחשבת לא אמינה.

במחקר חדש, יצרו החוקרים תוכנת מחשב לזהות תבניות בסריקות מוחיות המכילות סימנים כגון ניוון איזורים במוח או כלי דם קטנים שנהיו צרים יותר בשל דליפת דם, וזאת במגמה לחזות את הסבירות לדימום. הם השוו את תוצאת השיפוט של מערכות הזיהוי האוטומטיות לאלו של רדיולוגים. התוכנה חזתה הופעתו של דימום בדיוק של 74% לעומת 63% דיוק בשיטות האיבחון המקובלות.

ד"ר פול בנטל מהמחלקה לרפואה באימפריאל קולג' והחוקר הראשי במאמר הסביר: "עבור כל חולה שהרופא רואה, הוא צריך לשקול האם תועלת הטיפול תעלה על הנזק מתופעות הלוואי. הטיפול המקובל כיום או המוצע כיום נושא בתוכו סיכון לתופעות לוואי מסוכנות עבור קבוצה קטנה יחסית של חולים, ולכן חשוב שיהיה לנו המידע הטוב ביותר לקבלת החלטות. המחקר שלנו הוא מעין פיילוט אך הוא פותח את הדרך לכך שבסופו של דבר רופאים יוכלו להשתמש בתוכנות זיהוי תבניות, בנוסף לשיטות הקיימות במטרה לבצע הערכות מדויקות יותר מי מהחולים שלהם נמצא בסיכון ולטפל בהם בהתאם. אנו מתכננים לבצע מחקר הרבה יותר מקיף כדי להעריך טוב יותר את הפוטנציאל שלו."


להודעה של החוקרים

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

דילוג לתוכן