סיקור מקיף

המתכון לחיים ארוכים: נמצא הגן המווסת את תוחלת החיים, החיסון ועמידות למצבי עקה

גן המכונה DAF-16 מעורב חזק בקביעת קצב ההזדקנות ואורך החיים הממוצע בתולעי מעבדה סי אלגנס ונמצא גם בבעלי חיים רבים אחרים, לרבות בני אדם

תולעת סי אלגנס שגן הזקנה שלה פגום. צילום: אוניברסיטת בירמינגהם
תולעת סי אלגנס שגן הזקנה שלה פגום. צילום: אוניברסיטת בירמינגהם

מדענים שקיבלו מימון מהמועצה לביוטכנולוגיה ומדעים ביולוגיים באוניברסיטת בירמינגהם גילו כי גן המכונה DAF-16 מעורב חזק בקביעת קצב ההזדקנות ואורך החיים הממוצע בתולעי מעבדה Caenorhabditis elegans (C. elegans) ולקרוביו האבולוציוניים. DAF-16 נמצא גם בבעלי חיים רבים אחרים, לרבות בני אדם. ייתכן כי הידע הזה יוכל פתוח דרכים חדשות לשנות את כיוון הזקנה וכן לסייע במערכת החיסון ובעמידות למצבי עקה אצל בני אדם. המחקר התפרסם בכתב העת PLoS ONE.

ד"ר רובין מאי, שהוביל את המחקר אמר: "הזדקנות היא תהליך שכל היצורים חווים, אך בקצבים שונים. אנו יודעים שאפילו בין המינים הקרובים אלינו, אורך החיים יכול השתנות באופן חד. רצינו לדעת כיצד ההזדקנות הנורמלית נשלטת בידי גנים ומה ההשפעה שיש לגנים אלה על מאפיינים נוספים כגון מערכת החיסון. כדי לעשות זאת בחנו את הגן הידוע לנו עד כה כמעורב בתהליך ההזדקנות, המכונה DAF-16 כדי לראות כיצד הוא עשוי לקבוע את ההבדלים בקצב ההזדקנות בין המינים".

ד"ר מאי ועמיתיו השוו את אורך החיים, העמידה למצבי עקה ואת החיסון בארבע מינים שונים של תולעים. הם גם חיפשו אחר הבדלים בפעילות הגן בכל אחד מארבעת המינים ומצאו כי כולם היו נבדלים מבחינה זו. חשוב מכך, ההבדלים ב- DAF-16 היו תואמים להבדלים באורך החיים, עמידה בלחצים ובחיסון בין ארבעת המינים. באופן כללי רמה גבוהה יותר של פעילות הגן DAF-16 התבטאה בחיים ארוכים יותר, עמידה טובה יותר לחצים וחיסון טוב יותר כנגד כמה מגפות.

ממשיך ד"ר מאי: " DAF-16 הוא חלק מקבוצת גנים המניעים את התהליך הביולוגי הכרוך בזקנה, בחיסון ובתגובה לעקות סביבתיות ופיזיות. העובדה שישנם הבדלים בפעילות הגן בין מינים שונים הגורמים להשפעה כל כך חזקה על ההזדקנות והבריאות מאוד מעניינת ועשויה להסביר את ההבדלים באורך החיים ואת התכונות השייכות לכך שעלו במהלך האבולוציה".

המחקר באוניברסיטת ברמינגהם ממשיך ובוחן דרכים שבהם DAF-16 מתאם רשת מורכבת של גנים במטרה לאזן את ההבדלים הנדרשים למערכת החיסון של הפרט לאורך הזמן.

פרופ' דגלאס קל הוסיף: "המחקר השתמש בחיות מודל החושפות את הבסיס לזקנה ונותנות לנו הזדמנות להבין כמה מהמנגנונים הקובעים כיצד בני אדם מזדקנים תוך שמירה על בריאות טובה או לפחות נורמלית. חשוב מאוד לפתח הבנה טובה של הזדקנות בריא אם אנו רוצים להעריך מה קורה לפיזיולוגיה של האנשים הזקנים כאשרם הם הופכים חולים או חווים קשיים במשימות היום יומיות שלהם כגון זכרון או התמצאות בסביבה. שיפור איכות החיים כדי שתשקף את הגדלת תוחלת החיים היא נושא חשוב של מחקרי ה-BBSRC." הוסיף.

להודעה של החוקרים

שיתוף ב print
שיתוף ב email
שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב twitter
שיתוף ב facebook

12 תגובות

 1. יותר אנשים זה יותר כוח, השאלה איך עושים את זה. אם הזקן ישאר בשולי החברה כפרח שחלף עליו האביב וכעת הוא מחכה לנבול- הוא אכן יהיה נטל.
  אך אם ישנו את מעמד הקשיש ויאפשרו לו להיות חלק פעיל ותורם לחברה עד גיל מאוחר- הוא לא יהיה נטל, להפך. ונוסף על כך, אם זה יקר הלא נצטרך שינוי גנים כדי להאריך את חיי האדמה בעוד עשור או שניים, הרי אדם שיש לו סיבה לקום בבוקר הוא אדם שימשיך להתעורר.

  ראה ערך: שמעון פרס.

 2. לריי קורצווייל שיחי',

  מסתבר שיש יותר סכויים לחיות לעד בלי "להתאחד עם המכונה" ולהגיע ל"סינגיולריות". מספיק לטפל באיזה גן "מיותר". אז גם נחיה מספיק זמן כדי להיווכח לדעת איזו ערמה של פנטזיות ריקות הופרחו לאויר במסגרת חזון העתיד של "הטוב שבעתידנים".

 3. אני מסכים מאד עם עדן בקטע הזה.
  תדמיינו עולם שבו הגיל הממוצע הוא לא 80 אלא 120. אנשים ירוצו הרבה פחות מהר לכל מקום. הכלכלה והאוכלוסיה תתאים את עצמה כי אנשים גם יעשו ילדים בגילאים יותר מבוגרים. הם ירצו יותר זמן לעצמם.
  אנשים שאפתניים (לאו דווקא כלכלית, אלא יותר שכלית) יוכלו לפתח את עצמם לא במשך 50 שנה כיום, אלא במשך 70 שנים. עוד 20 שנים שנה למחקר של מוח מבריק.
  בכל דבר אפשר למצוא דברים רעים (פיצוץ אוכלוסין, חוסר במזון), אבל עדיף וכדאי למצוא את הדברים הטובים

 4. דבר ראשון אני בן.

  אתם לא מבינים שגיל 100 לא יחשב לדוגמא קשיש והוא יהיה מבוגר מבחינה גופנית

  ולרועי מבחינה פסיכולוגית הלוואי ומה שהיית אומר זה נכון וכל הקשישים בממשלה היו מפנים את הכסא שלהם כבר… זה שיש אנשים שמסרבים להתפתח זה דבר אחד אבל זה גם ישתנה במשך הזמן כי הדור הצעיר של היום חיי על פיתוחים ודברים חדשים ורגיל לקבל דבר חדש כל שני וחמישי.

 5. עדן,
  לצערי את יכולה לראות היום את ההשפעה שיש להארכת תוחלת החיים על שאר החיים, כמו עליית מחירי הדירות, מחסור באוכל, עליית מחירים. וכלזה רק בנושא הכלכלי (שכן לרוב, ככל שאת יותר מבוגרת, יש לך יותר חסכונות, וכח קנייה גדול יותר). אני לא מדבר על הנושא החברתי, וההשלכות על אוכלוסיה גריאטרית, על הרצון לגם לצעירים יוכלו להביא ילדים. כמובן יש גם את הנושאים שהזכירו קודמי.
  בנוסף יש את כל הנושא הפסיכולוגי, והנפשי של מאריכי החיים. אבא שלי בן 67, ולא מסתדר יותר מדי עם מחשבים. קשה למבוגרים לעקוב אחרי קצב החיים המודרני שרק מאיץ.
  הולם שייך לצעירים, זה היה נכון וזה יישאר נכון. אין מה לעשות
  חוץ מזה, אומרים שיש שני דברים בטוחים בחיים. מס הכנסה ומוות.
  את באמת רוצה רק לשלם מס הכנסה?!

 6. לעדן מבחינה פילוסופית את צודקת אבל חשבי על עולס שרוב אוכלוסיתו קשישים מעל גיל 100 שדורש משאבים עצומים על חשבון חינוך ילדים, משבי טבע כמו יערות הגשם בברזיל ובאינדונזיה שנעלמים כל זאת כדי להלחם בהליכים טבעיים של לידה חיים ומוות

 7. לעידן ומקס איך מהחיובי אתם בוחרים להסתכל על החלק השלילי…
  אנשים כמוכם ללא ערך לחיים של אחרים ויותר מזה לחיים שלכם אתם מסוכנים לשאר העולם ואם אתם לא מעריכים את הזמן שלכם שאתם חיים פה אל תחשבו שכולם כמוכם.
  כי כשיגיע הזמן שיחשבו שכדור הארץ יהיה מלא אנשים עם הדעות שאתם מציגים פה יתחילו להרוג אנשים בגלל שאין להם מקום בינינו?

  במקום לחשוב על פתרונות איך לחיות ביחד ללא הרג, למצוא שטחי מחייה חדשים וכו'.

 8. ממש מדינות בעלות אוכלוסיה ענקית, בונא אתה יותר חכם מעידן….. לא!!!!!

 9. לדוד עידן צודק כבר היום מדינות באירופה צפון אמיקה ויפן סובלות מבעיות של אוכלוסיה מזדקנת שצורכת משאבים גדולים, זה בא על חשבון צרכים אחרים, שום דבר טוב לא יצא מזה שרוה האוכלוסיה תהייה מעל גיל 100 שנים.

 10. עידן יחמור מי שיהנה מזה זה אם כבר רק העשירים.
  העניים ישארו באותו מצב גיל 30 מקסימום אבל עם 10 ילדים…

 11. דוד – אתה בטוח שזה הכיוון הנכון??
  תוכלת חיים ארוכה יותר משמעותה יותר אנשים בכדור הארץ = יותר זיהום יותר פשיעה יותר מובטלים….
  אם כבר צריך לפתח מגיפות ווירוסים שימחקו 40-50 % מהאוכלוסיה
  חייב משהו לווסט את העסק אחרת לא יהיה טוב לאף אחד…
  אם כבר להשקיע במושבות על הירח או\ו על מאדים ואז מצידי שאנשים יחיו עד מתי שירצו

 12. וואו
  באמת תגלית מרהיבה
  נקווה שתשפיע על אורך החיים של בני האדם לטובה ובמהירה..
  המדע צועד בכיוון הנכון וזקוק לתמיכה כלכלית
  עדיף להשקיע במדע מאשר במלחמות (:

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

לוגו אתר הידען
דילוג לתוכן